egoe-plus
Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví Lidé

Václav Fischer nabídl státu smír v arbitrážích. Když mu zaplatí téměř půl miliardy

Václav Fischer. Foto: facebookové stránky air Fischer
Václav Fischer. Foto: facebookové stránky air Fischer

Podnikatel Václav Fischer, který od září 2018 mluví o svém návratu do letecké dopravy, přišel podle svého vyjádření vůči Česku se smírnou nabídku, že stáhne své požadavky na vyplacení téměř pěti miliard korun, pokud mu stát zaplatí desetinu požadované částky. Tedy téměř půl miliardy korun. Ministerstvo financí nevidí ke smíru důvod.

Fischer to uvedl na facebokovém profilu společnosti air Fischer, jejímž je stoprocentním majitelem. „V arbitrážních řízeních Václav Fischer České republice opakovaně navrhuje smír a to na základě nabídky, že se vzdá podstatné části svých nároků a spory budou před tribunálem v Curychu ukončeny tím, že mu Česká republika uhradí symbolickou částku ve výši ca 10 % škody, kterou mu způsobila,“ uvádí se na facebookových stránkách air Fischer. Na dotaz Zdopravy.cz Fischer odpověděl, že nebude arbitráž komentovat, protože bychom tomu nerozuměli. (viz níže).

https://www.facebook.com/282462069258267/photos/a.282709722566835/347449999426140

Fischer požaduje zhruba dvě miliardy korun ve dvou sporech za neochránění investice při vytěsnění ze společnosti Cestovní kancelář Fischer. Současně požaduje další 2,8 miliardy korun německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl rovněž podnikatel Václav Fischer. Jde o peníze za dva Boeingy 737.

K probíhajícím arbitrážím s panem Václavem Fischerem a jeho společnostmi uvádíme, že v jedné arbitráži proběhlo první kolo podání, dvě další byly teprve v nedávné době zahájeny a jsou ve fázi výběru rozhodčího tribunálu. Ke smíru v této chvíli nevidíme důvod,“ řekl Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

Václav Fischer založil leteckou společnost air Fischer loni v září. Start několikrát posunul, prý kvůli administrativním překážkám. Poslední jeho vyjádření počítá s tím, že začne létat 1. září 2019. „V tento den se uskuteční první dva komerční lety z Pardubic a Brna na Krétu. Následovat budou linkové a charterové lety do Barcelony, Paříže, Říma, na Kanárské ostrovy a dalších destinací,“ uvádí air Fischer na facebooku.

Abychom předešli nedorozumění, níže přetiskujeme kompletní e-mailovou korespondenci s Václavem Fischerem k arbitráži. Osloven je i kolega Roman Šitner z Lidových novin, který si na stránkách Václava Fischera zakoupil letenku z Pardubic do Heraklionu na červen, a i když je jasné, že nepoletí, Václav Fischer s ním na toto téma nekomunikuje. Odpověď zveřejňujeme v původním znění.

Vážený pane Sůro,
Vážený pane Šitnere,
zanechte prosím Vašich marných pokusů o dehonestování mé osoby a mých firem.
Nesmyslů jste již napsali dost. Provokaci s poukázkou na letenky řešíme prozatím v Německu a to proto, že stránka s poukázkami nikdy nebyla mnou nebo mými spolupracovníky zveřejněna. Je tedy s podivem, jak se panu Šitlerovi podařilo poukázku zakoupit. Prokazatelně to byl pouze on a nikdo jiný. Takže si prosím, pane Sůro, Vaše řeči o zákaznících, kteří se domáhají vrácení peněz, nechte pro méně bystré osoby. Žádní zákazníci neexistují, nikdo si nic nekoupil a ani nemohl koupit. Věřím, že pan Šitner vysvětlí, jak se to jemu podařilo.
Prosím také o pochopení, že s Vámi zcela jistě nebudu řešit okolnosti mých arbitráží, které vedu proti České republice. Stejně byste tomu nerozuměli.
Pozdravujte ještě toho Vašeho třetího kamaráda – jméno mně teď vypadlo – a zamyslete se nad tím, jak nahradíte škodu, kterou jste svými články způsobili.
Panau Šitlerovi doporučuji, aby si peníze nechal vrátit přes kartu, tak, jak to společně s ČOI koneckonců doporučuje “ ostatním poškozeným „, kteří však existují pouze ve Vaší mysli.
Nenechte se prosím mást skutečností, že jste o celé kauze doposud nic neslyšeli.

S pozdravem
Václav Fischer

„Jan Sůra (zdopravy.cz)“ <sura@zdopravy.cz> hat am 16. Januar 2019 um 22:25 geschrieben:

Vážený pane Fischere,
na FB stránce air Fischer jste uvedl, že ČR nabízíte smír, když vám
zaplatí 10 % požadované částky. Mohu se zeptat na důvod této nabídky?
Zároveň bych se rád zeptal, když vrátíte peníze klientům, kteří si
koupili na stránkách Vaší společnosti letenky z Pardubic na Krétu. Podle
jejich vyjádření vůbec nereagujete na dotazy. Těm také také nabídnete
smír, že jim vrátíte 10 %?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem,
Jan Sůra

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
tomáš

Šmejd šmejdem zůstane a nic se na tom nemění….

Tom

Pane Sůro, mám vaše webové stránky rád, moc rád je čtu, líbí se mně a vždy se těším co nového se dozvím. Nicméně, a teď se nechci pana Václava Fischera zastávat ani nezastávám, protože to o čem tady píšete vypadá v souvislosti s jeho aktivitami značně nestandardně a nepůsobí to určitě vzhledem k jeho údajně chystaným aktivitám vůbec dobře, ale není ta poslední věta ve Vašem emailu (…..“Těm také také nabídnete smír, že jim vrátíte 10 %….“) řekl bych zbytečná? Tak trochu dehonestuje to, co jste v něm výše napsal. Novinář by měl vystupovat objektivně a věcně, a ne, i… Číst vice »

Zdeněk Hruda

S panem Fischerem jsem zaplatil a nikam nejel. A tu už je dvacet let. A nic jsem nedostal.

Roman Petrlík

Honzo, ten třetí jsem já,nebo v tom „jel“ ještě někdo jiný? S odstupem času mě mrzí, že jsem si letenku na Krétu nekoupil, ono jeho tvrzení „stránka s poukázkami nebyla nikdy zveřejněna“ bych poslal hbitě do kopru…

Karel

Není to válka ve sklenici vody? Jestli dobře čtu, VF napsal:“…stránka… nikdy nebyla mnou nebo mými spolupracovníky zveřejněna“. …MNOU… Pokud jsem pochopil situaci, nějaký e-shop třetí strany omylem zveřejnil nehotovou nabídku na Fischerovy letenky (těžko by sám prodával pouze jednosměrné letenky jen na Krétu) a čeští sherloci ji vyčenichali. No, nemělo by se stávat, ale stalo se.
Je ale taková lapálie důvod k válce? Chápu, že i VF jedná zbytečně podrážděně, ale pro kritické čtenáře jsou výpady obou stran prostě politováníhodné. Samozřejmě, existuje skupina jihádistů proti VF, která válku ocení.

Jackub

Vskutku bizarní kauza… 😮 Je VF oběť, jak píše, nebo podvodník?

Roman Petrlík

Díky článkům, které můžete najít zde, na serveru zdopravy.cz a na Dopravním Magazínu pak poodkryté zázemí „skupiny Fischer“ (jak své firmy Fischer sám nazývá) lze snadno odvodit, že současná snaha o návrat je v podání Fischera jedna velká tragikomedie, u níž si nejsem jist, zda je k smíchu, nebo pláči.

petr.r

a existuje nějaký scan stránek, co umožnila koupi té letenky. Já létám na dovolenou s ck fischer a kdyby tady bylo deset národních prodejců zájezdů tak bych nezměnil . Musíte si uvědomit, že fischer jak zakládal cestovku, tak nalákal do letadel spoustu lidí co živořila v cizině na konzervách a já bych ho srovnal s novátorem dopravy jančurou.

Roman Petrlík

Zkusím to najít, možná ty screeny vyhrabu. Ale s klidem veřejně potvrdím, že Fischer lže, pokud říká, že stránka, kde byl aktivní „rezervační systém“ nikdy nebyla zveřejněna – byla. S cenou 44EUR za one way na krétu, return k dispozici nebyl, odlétat se mělo tuším z Pardubic a systém byl primitivně postaven na základech prodejního systému pro koncerty a podobné akce. Nebyly tam žádné T&C, nic. Prostě fiasko….

petr.r

no podle toho bych si letenku nekoupil a jestli někdo za něco dal peníze, tak je toho plný internet. Měl to v nabídce i student agency a další prodejci?

Yirina

Mám screeny těch stránek až do finálního kroku k platbě….stránky existovaly.

petr.r

tak sem to hoďte.

xyz

K článku doplním, že Václav Fischer by v současné době neměl mít české, nýbrž pouze německé občanství (stav platný již od roku 2007, viz https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/fischer-se-vzdal-ceskeho-pasu-nechal-po-sobe-dluhy.A070812_205728_ekonomika_zra); a snad i proto se může – coby cizinec – domáhat svých domnělých práv v rámci zahraniční arbitráže (zatímco osoba s pouze českým občanstvím by toto nemohla).

P. S. Novější fotku než tu cca 20 let starou (viz mladistvější vzezření V. Fischera + „desktopový“ počítač v pozadí) na těch jeho FB stránkách neměli? 🙂