V Plzni naposledy vyjely tramvaje Astra, končí po 24 letech provozu

Tramvaj LTM 10.08 Astra. Foto: Plzeňské městské dopravní podnikyTramvaj LTM 10.08 Astra. Foto: Plzeňské městské dopravní podniky

Jednu tramvaj si v Plzni nechají na historické jízdy.

V Plzni dnes definitivně končí jedna éra tramvajového provozu. Naposledy dnes do běžného provozu s cestujícími vyjely tramvaje Škoda LTM 10.08, které jsou veřejnosti známé pod názvem Astra. Šlo o první tramvaje ve městě, které nabídly bezbariérové cestování.

Provoz tramvají po byl ukončen po 24 letech. „Jedna z tramvají v Plzni zůstane a zařadí se do flotily historických vozů,“ řekl mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků René Vávro. Poslední dva vozy je možné spatřit naposledy dnes na pravidelných spojích linky 1. „Dnes jsme naposledy vypravili na pravidelné jízdní řády zbývající dvě tramvaje tohoto typu. Jednu z nich, konkrétně vůz ev. č. 301, který byl vyroben jako druhý prototyp a své první cestující svezl v Plzni 16. 7. 1998, plánujeme zachovat a zařadit mezi historické vozy v našem depozitáři,“ popisuje Jiří Trnka, technik elektrické dráhy PMDP.

Tramvaje s oficiálním označením LTM 10.08 byly první vyrobené vozy pro tramvajovou dráhu z produkce plzeňské Škody v poválečném období. Název Astra je zkratkou ze slova Asynchronní tramvaj podle asynchronních trakčních motorů na střídavý proud. Tramvaj byla také prvním částečně nízkopodlažním vozem s bezbariérovým přístupem a s výsuvnou plošinou.

Škoda do Plzně dodala celkem jedenáct těchto tramvají. Vozy se přes mnoho technických a konstrukčních problémů staly průlomovým mezníkem v tramvajové dopravě a vykonaly v Plzni velkou službu.

Tramvaje Astra jsme už v minulém roce začali postupně nahrazovat novými vozy, které nabízí ještě větší komfort pro cestující, větší podíl nízké podlahy, moderní informační a odbavovací systém, klimatizaci prostoru pro cestující a další soudobé technologie zvyšující pohodlí a bezpečnost provozu,“ říká Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora a předseda představenstva PMDP.

Část tramvají už Plzeňské městské dopravní podniky prodaly, stojí například jako atrakce u dálnice D10, některé skončily na náhradní díly v Brně.

 

Tagy LTM 10.08 Plzeňské městské dopravní podniky PMDP seznam Top
68 komentářů