V Bernu vyjela první z 27 nových tramvají Tramlink od Stadleru

Nová tramvaj Tramlink pro Bern. Foto: Stadler RailNová tramvaj Tramlink pro Bern. Foto: Stadler Rail

Bernmobil má opci na dalších 23 tramvají.

Společnost Bernmobil podnikla první jízdu po švýcarském hlavním městě s novou tramvají Tramlink. Její výrobce Stadler Rail ji přivezl do Bernu 1. února, od té doby probíhala kompletace soupravy a její oživování.

Souprava vyjela na trať z depa na Bolligenstrasse přes Zytglogge do Worbu a zpět. Bernmobil to oznámil na sociálních sítích. Tramvaj se pohybovala velmi pomalu, v podstatě rychlostí chůze.

Moderní soupravy mají vyjet v Bernu do ostrého provozu na konci léta. Bernmobil objednal u Stadleru celkem 27 těchto vozidel.

Do Bernu má postupně doputovat ze španělského závodu ve Valencii 20 obousměrných a sedm jednosměrných tramvají. Hodnota zakázky je 125 milionů franků, tedy necelé tři miliardy korun za 27 tramvají. Součástí je i opce na dodávku dalších až 23 kusů. Stadler získal zakázku v roce 2019, když porazil Siemens a CAF.

Nová tramvaj je sedmičlánková a 42,7 metru dlouhá. Vozy mají 68 míst k sezení (jednosměrné), resp. 52 (obousměrné). Tramvaje budou kompletně nízkopodlažní, chybět nebude prostor pro přepravu vozíčkářů či kočárků. Tramvaj bude mít celkem sedm dveří v případě jednosměrné verze, šest u obousměrné. První dodávka má začít v roce 2023. Postupně mají nahradit starší tramvaje Düwag/Vevey a RBS z 90. let minulého století a současně navýšit provozní kapacitu na lince č. 9. V Bernu je v provozu pět tramvajových linek, dopravce má 48 tramvají.

Nová tramvaj Tramlink pro Bern. Foto: Stadler RailNová tramvaj Tramlink pro Bern. Foto: Stadler RailNová tramvaj Tramlink pro Bern. Foto: Stadler Rail

Tagy Bern Bernmobil Stadler Rail Tramlink
3 komentáře