Infrastruktura Silnice Stavebnictví

ÚOHS zamítl stížnost Italů u soutěže na D35, miliardové tendry ale dál stojí

Stavba dálnice. Autor: MDČR
Stavba dálnice. Autor: MDČR

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl návrh italské společnosti Astaldi, aby přikázal Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vrátit její nabídku zpět do hodnocení. Jedna z největších dálničních zakázek za poslední roky ale dál stojí.

Jedno z řízení ohledně zadávacího řízení D35 Časy – Ostrov, již bylo ukončeno. Úřad zamítl návrh společnosti Astaldi proti vyloučení sdružení, jehož je členem, ze zadávacího řízení,“ potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Podle něj ale není dosud verdikt pravomocný a Astaldi ho může napadnout rozkladem.

Astaldi se podle informací deníku Zdopravy.cz obrátilo na ÚOHS poté, co bylo vyloučeno ve sdružení s tureckou firmou IC Ictas Insaat Sanay ve Ticaret za nenacenění jedné položky. Podle šéfa ŘSD Jana Kroupy šlo o položku za 25 milionů. Kroupa to uvedl v rozhovoru pro deník Zdopravy.cz.

ÚOHS ale zatím nedořešil další podání, která přišla jednak na úsek Časy-Ostrov, tak i na Opatovice-Časy. V případě trasy Časy – Ostrov se na ÚOHS obrátilo ještě sdružení firem M-Silnice, Hochtief a Colas, které bylo ze všech uchazečů nejlevnější. Nabídlo postavit dálnici za 2,977 miliardy korun, což je o 40 % méně v porovnání s projektovou cenou. V případě M-Silnic mělo jít o vyřazení kvůli podání jedné části nabídky na špatném formuláři. Vyloučení obou firem může stavbu výrazně prodražit: třetí sdružení Eurovia, Metrostav a Swietelsky je oproti M-Silnicím o čtvrt miliardy dražší.

U úseku Opatovice – Časy se na ÚOHS obrátil zatím Porr a také italsko-turecké sdružení. Jde opět o nejlevnější nabídky, které byly vyřazeny. „Další řízení ve věci D35 Časy-Ostrov a dvě řízení o D35 Opatovice-Časy zatím probíhají,“ potvrdil Švanda. Platí tak předběžné opatření, které ŘSD zakazuje uzavřít smlouvu.

Podle aktuálních letáků ŘSD měli stavaři už v dubnu vyjet na úsek Časy-Ostrov. V případě úseku Opatovice-Časy  ŘSD uvádí termín zahájení letos v květnu.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dusanh

I když tuším, že články vznikají v časovém presu, přesto prosím o opravu „další podání, které přišly“ na „další podání, která přišla“. Děkuji.

Jan Šindelář

Opraveno, děkujeme za upozornění.

Karel

přečtěte si to po sobě, hlavně poslední odstavce…

Tomáš

Nevím jak Karel, ale já sem chodím pro zajímavé informace z odvětví, tuhle stránku beru prostě jako „zpravodajství“ od nadšenců. Připadá mi bezpředmětný rýpat se v češtině: někdy se musí vydávat rychle a případný korektor se k textům mnohdy dostává až zpětně. A jelikož nepředpokládám, že by za psaní o dopravě byli autoři nějak extra finančně ohodnocení, navrhl bych Vám, abyste tuhle stránku prostě bral jako zajímavý projekt, užil si to, že se to dá krásně číst a nešťoural nesmysly. 🙂

PS: Nemám s touhle stránkou nic společného a neznám žádnou ze zde participujících osob.