Automobilový průmysl Automobily

ÚOHS po stížnosti Hyundai potrestal ministerstvo vnitra za soutěž na policejní auta

Předávání policejních vozů Škoda Octavia v roce 2015. Foto: Škoda Auto
Předávání policejních vozů Škoda Octavia v roce 2015. Foto: Škoda Auto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutoval 50 tisíci korunami ministerstvo vnitra za chyby v soutěži na dodávku nových policejních vozů v hodnotě až 2,25 miliardy korun.  Vyhověl tak stížnosti společnosti Hyundai Motor Czech, která se na úřad obrátila.

Vyplývá to z již pravomocného rozhodnutí, které ÚOHS zveřejnil na svých stránkách. Rozklad ministerstva vnitra předseda ÚOHS Petr Rafaj zamítl.  Na rozdíl od jiného tendru ministerstva vnitra na 620 terénních aut pro policii ale úřad tentokrát soutěž nezrušil.

Pokutu ÚOHS udělil za to, že se ministerstvo vnitra podle jeho názor nedostatečně vyjádřilo k některým námitkám Hyundai k zadávací dokumentaci. Hyundai se nelíbil například požadavek na využitelný objem zavazadlového prostoru při vybavení vozidla nabídnutým rezervním kolem nejméně 500 litrů, podle korejské značky jde o nepřiměřený požadavek v kategorii aut sedan/hatchback. Ministerstvo to vysvětlilo tím, že velikost kufru určovalo i podle toho, že v něm má být schránka na dlouhé zbraně a další výbavu.

Hyundai napadl i požadavek, aby bylo u kategorie aut sedan /hatchback provedení karoserie pětidveřové s víkem zadních dveří včetně zadního okna zasahujícím až ke střeše. „Nepřípustným způsobem zvýhodňuje výrobce škoda Auto a jeho model Škoda Octavia, který je typickým představitelem této kategorie vozidel, přičemž ze soutěže o veřejnou zakázku jsou vyloučeny ostatní čtyřdveřové sedany a bezdůvodně jsou vyloučena též víceúčelová vozidla a vozidla typu kombi,“ uvedl Hyundai ve stížnosti. Nelíbil se mu ani požadavek, aby nabídl vozidla s modrou nemetalickou barvu. Podle Hyundai toto omezuje hospodářskou soutěž.

ÚOHS ani tak neřešil samotné námitky jako jejich vypořádání, podle ÚOHS bylo nedostatečné.

Kdy bude celá soutěž ukončena vybráním vítězné nabídky a zda to vůbec někdy bude, není jasné. Ministerstvo vnitra na základě rozhodnutí ÚOHS znovu vypořádalo námitky Hyundai, ale ani to nestačilo. Případ je tak opět u ÚOHS. „Vzhledem k tomu, že stěžovatel (Hyundai, pozn. redakce) nepovažoval nové rozhodnutí ministerstva vnitra o jím podaných námitkách za učiněné v souladu se zákonem, podal opět návrh na zahájení řízení o přezkoumání úkonů zadavatele u ÚOHS,“ potvrdila Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra vypsalo zakázku na až 2500 nových policejních aut loni v březnu. Jde o rámcovou smlouvu s hodnotou až 2,25 miliardy korun. Stát v zakázce neřeší jen cenu (tvoří jen 35 % váhy při hodnocení), ale také náklady na provoz. Dalších 35 % tvoří reálná spotřeba testovaných typů vozidel, po 7,5 % cena předepsaných servisních prací po dobu životnosti včetně předepsaného materiálu (životnost 220.000 km; 7 let) a cena vyjmenovaných náhradních dílů. Desetiprocentní váhu má ukazatel jízdních vlastností, cena vybavení servisů 5 %.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Xander

Jaký mám smysl, když stát de-facto pokutuje sám sebe?

Mára

Opravdu se někdo diví, že se upřednotňuje škodovka? Já už si na ty „rádoby“ výběrová řízení zvykl, vy ne? Je to dost stmuné, ale je to tak, zajímalo by mě jak je možné, že to vyhrává škodovka, když v nabídce nemají nic pořádného?Já to nechápu, co vy?

petr766

Tak konkrétně u PČR se Hnujday předvedl s těmi „terénními“ 35tkami, které nikde neprojeli a to asi stačilo. Škodovka má v nabídce dostačující vozidla, proč to měnit za podřadný Hnujday, zvláště když tomu vládne Vošický, který vidí spiknutí všude a nedochází mu, že hlavní problém je v jeho osobě. Až odejde a bude tam někdo normální, možná vzrostou i prodeje a úspěšnost H.

Svatá Prostoto

No předvedl… Prostě splnili podmínky výběrového řízení. Že SUV není terénní vůz si má zohlednit zadavatel v parametrech výběrového řízení.

Roman Buchta

Upřímně se Vašemu názoru divím. Škodovka rozhodně není nejlepší volbou, už jen díky svým vysokým cenám. Co se týče poměru ceny a kvality vozu, tak tu jsou určitě lepší automobilky, které by se zasloužily vyhrát! Já souhlasím s p.Márou je zkrátka smutné, že to vyhrává automobilka, která prostě nemá čím zaujmout!

Franta

Vy si opravdu myslíte, že pro vnitro (pro stát) se dodává za ceníkové ceny ?? Vy naivko…tam bude sleva o které se Vám ani nesnilo.

Daliborek

však škodovka nemít leasingovky a stát tak to můžou zavřít 😀

Martin

Kdyz oni uz zkusenosti s Hjunde maji :):)

Jan Sova

Dobré jitro přeje vnitro…. alias za 50 tisíc se bafuňáři ani neobrátí na druhý bok. To by chtělo tak 2 milionové vidle, aby je to trošku popíchlo…

Y.K.

Tak hlavně by to museli platit osoby rozhodující a ne „virtuálně“ úřad, což stejně zaplatíme my z daní a konkrétním odpovědným ouřadům to je putna. Hlavně že za EET jsou správní pokuty až půl mega (u lidí co 2,5 miliardy nikdy v životě neuvidí), ale pokud jde o vyhazování si z kopýtka státního rozpočtu, přísnost je ta tam.