Tatra poprvé nabídne veřejnosti svezení renovovanou Slovenskou strelou

Motorový vůz M290.002 Slovenská strela při technicko-bezpečnostní zkoušce. Foto: Petr TylšarMotorový vůz M290.002 Slovenská strela při technicko-bezpečnostní zkoušce. Foto: Petr Tylšar

Za jízdu z Kopřivnice do Ostravy a zpět chce Tatra 3 990 Kč.

Veřejnost bude mít v květnu poprvé možnost svézt se loni opraveným motorovým vozem M290.002. Tatra Trucks uvolnila do prodeje jízdenky na dvě speciální jízdy, které uskuteční 6. května.

Za cenu 3 990 Kč čeká zájemce svezení vlakem z Kopřivnice do stanice Ostrava-střed a zpět. Tatra nabídne dvě jízdy: v 8:45 a 13:15. V Ostravě čeká cestující občerstvení a prohlídka Železničního muzea moravskoslezského a také beseda s restaurátorem s vedoucím projektu renovace národní kulturní památky M290.002 Jiřím Střechou a Janem Palasem.

Počet míst ve vlaku je omezen na 45 lidí, na palubě je zakázána konzumace jídla a nápojů. Tatra uskutečnila od loňské premiéry několik jízd, vždy šlo ale pouze o akce pro zvané.

Tatra po náročné renovaci představila Slovenskou strelu poprvé loni v květnu. Unikátní vůz byl vyroben v roce 1936 pro tehdejší Československé státní dráhy. Oprava začala v srpnu 2018. Na voze je unikátní například elektromechanický přenos výkonu od Josefa Sousedíka. Díky jeho nápadu se vlak rozjížděl hlavně na elektrický pohon, s rostoucí rychlostí se zapojoval mechanický přenos. Vlak dosahoval rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Dráhy je nasazovaly na trasu Bratislavy do Prahy, označení Slovenská strela zůstalo v jízdním řádu dosud. Během války vozy nejezdily kvůli nedostatku paliva, pak sloužily pro vládní a ministerské jízdy. Jeden z vozů vyhořel, druhý se dostal do podnikového muzea Tatry. Po letech chátrání se ho Tatra rozhodla zachránit.

Celkové náklady na renovaci včetně výstavby depozitáře dosáhly 118 milionů korun, z toho téměř 80 milionů tvoří dotace z Evropské unie. Zbytek poskytla společnost Tatra Trucks. Hlavním dodavatelem byla společnost ČMŽO.

O renovaci Slovenské strely si můžete poslechnout podcast s Jiřím Střechou.

Tagy M290.002 Slovenská strela Tatra Trucks
153 komentářů