Správa železnic na hlavním nádraží vystavuje návrhy nových přístřešků

Vítěz. Zastávkový přístřešek od trojice Alexandra Horáčková, Michaela Andrlová a Jan Rous.. Pramen: Správa železnicVítěz. Zastávkový přístřešek od trojice Alexandra Horáčková, Michaela Andrlová a Jan Rous.. Pramen: Správa železnic

První přístřešek ze studentské soutěže vznikne na Karlovarsku.

Veřejnost má poprvé možnost si prohlédnout studentské návrhy dřevěných přístřešků pro českou železnici. Vítězný návrh by měl v budoucnu být realitou na některých tratích.

Výstava začala včera na pražském hlavním nádraží. Návrhy vzešly ze studentské soutěže Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a Správy železnic. Jejím cílem bylo motivovat studenty, aby se aktivně zapojili do změny vnímání železnice a podpořili využití dřeva jako hlavního stavebního materiálu pro zastávky. Všechny soutěžní návrhy si budou moci prohlédnout také návštěvníci informačního centra Správy železnic na hlavním nádraží v Ústí nad Labem.

Tříčlenné týmy byly složeny ze studentů Fakulty lesnické a dřevařské ČZU a Fakulty stavební ČVUT. Jejich úkolem bylo nalezení technického řešení pro nové typizované dřevěné přístřešky, které bude Správa železnic realizovat po celém Česku. Vydržet by měly náročné povětrnostní podmínky v horách nebo chráněných lokalitách. Náklady na vybudování přístřešku by podle pravidel soutěže neměly překročit půl milionu korun.

Odborná komise ocenila jako nejlepší návrh dřevěného přístřešku od trojice ve složení Alexandra Horáčková, Michaela Andrlová a Jan Rous. Členové vítězného týmu získali tříměsíční placenou stáž ve Správě železnic. Jejich přístřešek se již připravuje k realizaci na Karlovarsku. Cenu náměstkyně generálního ředitele pro provozuschopnost Marcely Pernicové získal tým, jehož návrh bude Správa železnic připravovat na jižní Moravě.

Úkolem bylo navrhnout přístřešek pro využití v horských a podhorských oblastech nebo v chráněných krajinných a přírodních lokalitách. Celková cena neměla překročit 500 tisíc korun, a to včetně realizace stavby. Jako materiál se mělo v maximální možné míře použít dřevo z místních zdrojů; právě podpora dřeva jako hlavního stavebního materiálu byla jedním z cílů soutěže. Porota rovněž hodnotila náročnost údržby.

Vítěz. Zastávkový přístřešek od trojice Alexandra Horáčková, Michaela Andrlová a Jan Rous.. Pramen: Správa železnicNávrhy zastávkových přístřešků od studentů. (cena náměstkyně GŘ)Pramen: Správa železnicNávrhy zastávkových přístřešků od studentů. Pramen: Správa železnicNávrhy zastávkových přístřešků od studentů. Pramen: Správa železnicNávrhy zastávkových přístřešků od studentů. Pramen: Správa železnicNávrhy zastávkových přístřešků od studentů. Pramen: Správa železnic
Tagy nové železniční zastávky přístřešky Správa železnic
29 komentářů