Letecké společnosti Letectví

Smartwings posílají první letadlo do Číny pro roušky a spol., letecký most začíná

Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Smartwings
Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Smartwings

O půlnoci odstartovalo první letadlo společnosti Smartwings do Číny pro zdravotnický materiál. V pátek ráno přiletí z Číny do Prahy letoun společnosti China Eastern s prvním nákladem. Během příštích dnů mají letadla do země dopravit 1,1 milionu respirátorů, 7 milionů roušek a další zdravotnický materiál.

Na Twitteru to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové je v příštích dvou dnech naplánováno celkem sedm letů. Prvním strojem bude Boeing 737-900 registrace OK-TSI, ve 23:50 odletí do čínského města Čchang-ša. Smartwings Group rozdělila zakázku na sedm letů mezi Smartwings a ČSA: boeingy 737 poletí do Čchang-ša, airbusy A319 a A320 Českých aerolinií do Šanghaje. „Lety jsou plánovány s mezipřistáním v Novosibirsku,“ dodala Dufková.

V sobotu by měl v Česku přistát nákladní letoun China Eastern, v sobotu odpoledne pak An-124 Ruslan.

Podle dřívějšího vyjádření vládních představitelů by letadla měla přistávat na letišti v Pardubicích. Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes řekl, že policie poskytne nedaleko pardubického letiště svůj sklad pro potřeby distribuce zdravotnického materiálu.
(s využitím ČTK)

27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Richie

Nechápu, proč letí do Číny dva stroje že Smartwings group a to s přistáním v Novosibirsku, když ČSA má volný A330 který by to uletěl přímo a odvezl by toho rozhodně víc…

Jan Mlynář

Na to se ptam od prvniho dne!!! Asi si slavu musi vyslouzit nekdo jiny, nez CSA…

Nezávislý

Protože OK-YBA má propadlou revizi motorů, je uzemněné, píše se to všude…

jan

Je třeba se modlit 🙂

Jarda

Vidíte někdo toho Ruslana, co měl před hodinou vyletět?

Jarda

Už ho vidím…nad Černým mořem…Kiev->Baku …ADB562F

J.L.

Čtvrtek 11:00
Neví někdo, proč obě letadla sedí dle FR24 v Novosibirsku (OK-TSI 5h, OK-REQ 3h)?

Míra

A sedí tam dál, asi čekají na povolení

Karel Caslavsky

Proč pan Sůra nepiše i o tom, že pro roušky a spol letí (a budou lítat) i letadla ČSA?

pumpař

Tak si to zkuste přečíst ještě jednou..

Karel Caslavsky

Máte pravdu, špatně jsem to přečetl. Zmátnul mne titulek. Omlouvám se panu Sůrovi

Honza

Sice to pan Sůra napsal, pan Čáslavský nepostřehl, ale je to stejně jedno. Je 20.III.2020 00.08 a OK-REQ i OK-TSI stále čekají v Novosibirsku…

pumpař

Letí i OK-REQ

Y.K.
kulhán

Á pan Kobliha náš super premiér našel způsob jak nalejt do Smartu prachy, chtěl bych vidět tu fakturu.

Japak

Jsi težkej zoufalec, viš o tom?

Kuba

Rozhodně nejsem fanoušek Smartwings, ale jejich zánik by byl špatně a toto jim může jen pomoct.

pája

Volba Smart Wings je logická. Běžně přepravují pasažéry jako cargo, tak jednou zkusí přepravit aspoň skutené cargo. Jenom by mě zajímalo, jak tu veřejnou zakázku stát zadal. To by mohla zjistit redakce zdopravy.cz . Určitě by se našli jiní dopravci, kteří by třeba měli nákladní letadlo a nemuselo by se tam z Prahy létat na několikrát. I když rozumím tomu, že estébák si vybere jiného setábáka.

Tomas

Uvedomujete si, co by jejich krach znamenal? Každý stát by v této situaci měl zadávat zakázky místním aerolinkám. A alespoň je tímhle trochu udržet nad vodou. Spousta firem to nepřežije, tak proboha trochu myslete !

SaulGoodman

Nejsem odborník, ale pokud se nepletu, tak v nouzovém stavu lze zadávat takovéto věci přímo, nemusí se jít cestou klasické veřejné zakázky a nedejbože výběrového řízení.

Roiman4

V nouzovém stavu se nemusí zadávat zakázky veřejně, ale konkrétní firmě. Tím se urychlí celý proces. A proč jako jiní dopravci ? To v tomto nebude podpora ani trochu pro domácí firmu ? Víš kolik lidí přijde o práci od leteckého personálu až po lidi na letišti k cestovkám ? Největší zákazník na letišti a jestli půjdou ke dnu, tak mi věř, že se nikdo nebude hnát do PRG, budou hojit vlastní rány.

Y.K.

Jak ji zadal? Přímo. Protože kdyby poptával klasicky, tak materiál bude někdy na podzim, kdo ví jestli. Vzhledem k tomu, že to je jediná česká (dvoj)aerolinka je to celkem logické.

Kuba

Neví někdo proč nenasadí A330?

Díky

Lkprak

FlyRosta na svém Twitteru psal, že má technickou závadu.

xxx@example.com

Opat?

Jan

Má propadlé technické revize motorů tuším, takže je AOG a nemůže létat….

Jan Mlynář

Neni pravdou, mela letat minimalne do kvetna 2020…