Letecké společnosti Letectví

Ruský dopravce vrací po odstávce do provozu prvního Ruslana

Antonov An-124 v barvách Volga Dnepr Airlines
Antonov An-124 v barvách Volga Dnepr Airlines
Dopravce věří, že po nouzovém přistání v Novosibirsku postupně vrátí do provozu všech svých osm letadel.

Letecká společnost Volga-Dnepr vrací do provozu jeden z největších nákladních letounů na světě: Antonov An-124-100.

Dopravce to oznámil v tiskové zprávě. Stalo se tak poté, co firma dokončila kompletní kontrolu letadla přezdívaného Ruslan. Stroj patří mezi největší nákladní letadla světa. Odstavení dvanácti letadel ruského dopravce přineslo v závěru roku velké komplikace pro mezinárodní nákladní leteckou dopravu.

„První letadlo již létá a vše nasvědčuje tomu, že bychom mohli provoz všech letounů postupně obnovit. Kontrola běží podle plánu,“ řekl obchodní ředitel Volga-Dnepr Konstantin Vekšin.

Volga-Dnepr má ve flotile celkem osm těchto letounů z celkových dvaceti vyrobených. Zbytek provozuje ukrajinský dopravce Antonov Airlines, ten provoz těchto letadel neomezil. Ruská společnost se k dočasnému přerušení provozu rozhodl po nouzovém přistání v Novosibirsku.

K události došlo 13. listopadu. Krátce po startu s nákladem automobilových součástek do Vídně ztratilo letadlo spojení, proto se piloti rozhodli pro návrat zpět do Novosibirsku. Po přistání letadlo vyjelo asi o 300 metrů z dráhy a bylo poměrně silně poškozeno. Jeden z motorů nešlo vypnout a běžel dál tři hodiny po nouzovém přistání, jeden motor byl poškozen. Podle výpovědi kapitána vybuchl motor č. 2 krátce po vzletu. I přes skutečnost, že přestala fungovat elektronika, bylo možné letadlo dál ovládat.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Joe

Ruslanů nebylo celkem vyrobeno 20 ale téměř 3x tolik. Kolem 20 jich je v provozu.

rosenkranz

Z Lipska létají nepřetržitě.

rob

jj lipsko tam stoji 3

Novak

Nikam do civilisovaneho sveta s tim litat nesmeji – tak k cemu to je?

Pepa

A co vy si představujete pod takovým slovem „civilisovaný“?

rosenkranz

Novák kecáte, lítá to všude.

Jiří Kocurek

A proto mířili do Vídně.

Vlk

Volga Dněpr má 12 Ruslanů z toho jeden měl nedávno nehodu.

Tuaer

Poznámka pro autora: Jednoho Ruslana provozuje i Maximus Air Cargo.

Vlk

Těch Ruslanů je podstaně více ať už na Ukrajině 8 kusů, plus 1x Maximus. Libie měla dva kusy z toho před pár lety jeden zabavila Ukrajina a druhý minulý rok schořel díky bojům které tam jsou. Dva má Ruský Polet. Skoro třicet je jich odstaveno a zrušeno. Další dva jsou pro Volgu Dněpr ve výrobě, ale ty tam jsou už řadu let a nic se dohromydy nehýbe. Takže těch strojů všeobecně moc nelétá, ale pořád je to zpestření.

Karel_x

Těch 30 ks není kompletně odstaveno/zrušeno, většinu z nich s imatrikulací RA/RF vlastní vzdušné (a kosmické) síly RF. Jak moc jsou skutečně letuschopné, neumím říct. Asi by se to dalo dohledat.