Železnice Železniční průmysl

Škoda je v Lotyšsku vítězem tendru na dodávku 32 vlaků za 6,2 miliardy

Vizualizace nových elektrických jednotek pro lotyšské železnice
Vizualizace elektrických jednotek pro lotyšské železnice. Pramen: Škoda Transportation

Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation míří za velkou zakázkou v Pobaltí. Lotyšské dráhy (Pasažieru vilciens) napodruhé vyhlásily českého výrobce vítězem tendru na dodávku 32 elektrických jednotek. Hodnota zakázky včetně zbudování depa, dodávky náhradních dílů a vyškolení zaměstnanců činí téměř 242 milionů eur (cca 6,2 miliardy korun).

Lotyšské dráhy to dnes oznámily v tiskové zprávě, mluvčí vagonky Michal Tobrman to potvrdil. „Ukazuje se, že Škoda Vagonka nabídla ekonomicky a technicky nejlepší řešení,“ uvedl Tobrman. Podle něj je Škoda připravena podepsat smlouvu a začít pracovat na výrobě vlaků. To ale nemusí jít hladce.

Rozhodnutí dopravce přišlo po zkoumání lotyšským antimonopolním úřadem, na který se Škoda a další uchazeči obrátili. Dopravce původně vyhlásil vítězem Talgo, nabídky ale musel dle rozhodnutí úřadu znovu přehodnotit, zejména pokud jde o provozní náklady. Konkurenty Škody v tendru jsou vedle Talga ještě CAF a Stadler. Nyní mají desetidenní lhůtu na odvolání.

Vlaky by měly být dodány v letech 2020 až 2023. Lotyši s nimi počítají na paprskovité trasy z Rigy směrem na města Aizkraukle, Tukums, Skulte a Jelgava.

Skupina Škoda Transportation ale neslaví v Lotyšsku jen úspěchy. Aktuálně řeší spor s Rižským dopravním podnikem o pozdní dodávku tramvají.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vorech
Host
Vorech

Já jim přeji úspěch,čas ukáže,ale věřím jim.Opět se zde ukazuje ten český optimismus!Ještě se nic nevyrábí,ale většina už věští z koule průsery.Třeba s novým mejitelem se určité věci mění k lepšímu a to si přiznat musí být strašně težké pro prostoduchého Čecháčka,který předpokládám je zaměstnanec a vše tak nějak dostává rovnou pod nos!Bez úsilí!

VRT
Host
VRT

Kdo maže, ten jede!

Jiřík
Host
Jiřík

Tobrmane, tomu snad nevěříte ani v tom svém skanzenu komunismu, jakým ŠVAG bezesporu je, že jste vyhráli nejlepší nabídkou. Všichni víme, že jste to uplatili a věřím, že to opět vyjde najevo tak jako u tramvají. Kolik jste si dali z toho rozpočtu bokem na penále? To je přeci folklór Škody – platit penále za vše co dodáte

Michal
Host
Michal

A taky tam není napsaný, že nižších provozních nákladů se dosahuje dlouhodobým odstavením jednotek. 😀

Jiřík
Host
Jiřík

Je to tak – pokud Panter nejezdí tak jsou náklady téměř srovnatelné s Desirem od Siemensu 🙂
DB už se teď těší na bezproblémový provoz špičkového NIMu ….. 🙂 to bude LCC do Guinessovky.

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Ptát se na zdrojová data pro vaše tvrzení asi nemá smysl, že? 😀

Jiřík
Host
Jiřík

Zdrojová data jsou přímo z NIMu. Kdo neviděl neuvěří. O Panterech se asi ani nemusíme bavit, ne? Ještě se mi nestalo abych navštívil Pars, DPOV nebo DKV a nestál tam rozebraný Panter. Jejich počet a stáří jsou dalším faktorem. ČD+Škoda+šotouši=neutěšený stav kde může dodavatel soutěžit i po té, co naprosto zprasil předchozí dodávky a ještě si drze ze zákazníka střílí. Škoda je kvalitou srovnatelná s Pesou (ne bohužel není, je na tom mnohem hůř), ale cenově od ČD požaduje peníze jako Siemens nebo Stadler

Matěj
Host
Matěj

Nevím, jak se o Pantery staráte ve vašich krajinách, ale u nás v Ústí n/L jen zcela výjimečně jede náhradní souprava.

Apollo17
Host
Apollo17

A kolik stojí v depech rozebraných Stadlerů 840,841?Jaká je jejich spolehlivost?(Já mvím u Stadlerů za rozebrání může ČD 🙂 )
Jinak v Parsu je rozebraný Panter když je na EVY.
Do DPOV Pantery nechodí,tak tam rozebrány nebudou.

Vbb
Host
Vbb

„Do DPOV Pantery nechodí“
To nevadí, Jiřík je vidí rozebraný i v mlíkárně, na letišti či v mateřské školce. Tudíž zcela nepochybně stojí zcela za *****

Jiřík
Host
Jiřík

DPOV Přerov – leden – a vida ho Panter ….

eLKá
Host
eLKá

Co to znamená, „zdrojová data přímo z NIMu“? Máte LCC analýzu z doby, kdy se kontrakt uzavíral? Máte LCC analýzu stávajícího stavu? Na FRACAS se neptám, ještě to nejezdí… A máte ta data jen za lokomotivu, vagony, nebo za celek? Rozumím tomu, že vztahy ŠTRN s ČD jsou problematické (slušně řečeno) a rozumím tedy i tomu, proč na ŠTRN/ŠVAG/PARS tolik lidí nadává. Jinak ke kvalitě – DB Regio objednal vlaky jak u ŠTRN, tak u Pesy, nároky na kvalitu byly předpokládám u obou zakázek stejné. ŠTRN auditem kvality DB prošla (a asi to nebylo jednoduché), Pesa nikoliv. A k ceně… Číst vice »

eLKá
Host
eLKá

Zcela upřímně – ŠTRN/ŠVAG na tom opravdu není tak zle, ve srovnání s ostatními výrobci. DB Regio se těší na to, co má podepsané v kontraktu. A jsem si jistý, že ŠTRN nebyla ta strana, která by při tvorbě smlouvy tahala za delší konec lana.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Roky 2020-2023, to asi bude výroba upřednostňovat zahraničního zákazník před tou velkou objednávkou ČD. Jinak má někdo přehled, jak se zatím daří novým plzeňským Panterům? Zatím to vypadá, že se spolehlivostí drží lépe, než jejich o pár let starší kolegové.

Matoo
Host
Matoo

Zrovna jsem s nim přijel :). Oproti plecháči s béčkama je skutečne jinde. Pohodlné tiché. Srovnání s moderními západnimi jednotkami nemám.

jan
Host
jan

A neklepe jim podvozek?:-) Ale tak tam jezdí asi pomalu. ne..

Michal
Host
Michal

Na plzeňské sérii je nasazena další verze tohoto prototypového vozidla, s dílčím vylepšením v oblasti podvozků.

Matoo
Host
Matoo

Podvozek neklepe. Z Koterova do Plzence tipuju do 100km/h.

jan
Host
jan

Tak uvidíme po nějakém nájezdu..

Honza
Host
Honza

Jízda IP nad 130 km/h je nad podvozkem opravdu zážitek.

MRC
Host
MRC

Není to spíš kolejema? InterPanterem jsem jel několikrát a na širé trati pohoda i při 160… Na zhlaví stanic je to však jiná, to je fakt.

jan
Host
jan

Si srovnejte flirt a panter.. A Rajilet..

jan
Host
jan

Je, tak oni chytráci na většině vynechali tlumiče.. Navíc..

Kuzma
Host
Kuzma

Jo, můžu to celkem potvrdit. Zatím provozní ošetření, nulky a sem tam nějaká drobnost….

Franta Jouda
Host
Franta Jouda

Nejlepší a nejlevnější řešení 😀 Smát se budu ještě celý den…

Dragoo
Host
Dragoo

Vizualizace nových jednotek:comment image

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Řešit vizualizaci je samozřejmě blbost, ale tahle navozuje pocit šířky roztažené do ruského profilu. To jsem zvědav na bližší podrobnosti.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

A co konkrétně tam chtějí dodat – je někde aspoň k prohlédnutí nějaký informativní materiál?

Jan Sůra
Admin

Bohužel, to je vše, co je aktuálně k dispozici. Každopádně se této zakázce budeme ještě věnovat.

Roman
Host
Roman

neřeší Škoda v Lotyšsku spíš korupční skandál?

ant
Host
ant

Kdo maže ten jede, jak se říká. Samozřejmě, že řeší, ale jak už bylo vždy. Smlouvy jsou podepsané vlaky dodané tak ať si nikdo nestěžuje. A když vlaky nemůžou jezdit po původní trati, tak se také nic neděje, a můžou přece jezdit jinde zaplatit podle smlouvy se teď muselo zaplatit více než bylo původně sjednáno. No a když nikdo nepodmázne papír tak jede do Hamburgu Vektron.

Jan Sůra
Admin

ten řeší u jiného zákazníka)

Michal
Host
Michal

To celé je nedorozumění, které se jistě vysvětlí. 😀