Doprava ve městě Tramvaje Železniční průmysl

Škoda Transportation má Rize platit za pozdě dodané tramvaje

Tramvaj Škoda ForCity Alfa, Riga. Autor: Škoda Transportation
Tramvaj Škoda ForCity Alfa, Riga. Autor: Škoda Transportation

Rižský dopravní podnik kvůli nedodrženým termínům dodávek tramvají a trolejbusů požaduje po českém výrobci Škodě Transportation pokutu 5,6 milionu eur (cca 144 milionů korun). Informoval o tom dnes deník E15. Stejnou informaci přinesla už před několika dny i lotyšská veřejnoprávní média.

Plzeňská strojírna nedodala včas třináct z dvaceti tramvají ForCity Alfa. Její dceřiná společnost Škoda Electric nestihla včas dodat 45 ze sta trolejbusů 27 Tr. Škoda má pokutu zaplatit do 20. února, pro případ nezaplacení hrozí dopravce soudem.

Podle mluvčí Škody Lubomíry Černé je nyní prioritou dokončení dodávek. Výrobce prý s lotyšskými partnery jedná. „Během tohoto setkání jsme také oznámili, že jsme připraveni zřídit servisní středisko v Rize, včetně konsignačního skladu náhradních dílů,“ uvedla Černá.

Většina zbývajících objednaných tramvají a trolejbusů je podle ní už vyrobena. „Naše společnost je připravena po dohodě se zákazníkem tato vozidla začít předávat,“ doplnila mluvčí. Škoda Transportation dodala v minulých letech do Rigy 33 tramvají, které jsou nyní v provozu s cestujícími, a přes 200 trolejbusů.

Jak informoval na konci roku Český rozhlas, Škoda je kvůli lotyšským zakázkám vyšetřována v souvislosti s korupcí. Rozhlas s odvoláním na soudní dokumenty uvedl, že vyšetřovatelé mají podezření na úplatek pro zástupce rižského dopravního podniku, který měl činit 800 tisíc eur. Tamní policie rovněž kvůli kauze zadržela oblastního ředitele firmy Škoda Transportation Vladislava Kozáka.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Kubeš

Riga nemusí platit Škodě? Zajímavé…

Vbb

Jestli to nebude tím, že Riga, na rozdíl od jiného odběratele, svévolně nepřerušila platby, takže sama žádné podmínky smlouvy neporušila. Zaímavé, že?

John

Opět ostuda. Šmejd in Czechia.

Jan

Ja by som nebol až taký príkry. Keď sa pozriete, koľko za posledné roky vycálovali na penále SIEMENS, Bombardier a Alstom…

Pražák

Přesně, tohle se občas stane každému, ale jen u nás se hned najde „expert“, který píše takové hlouposti jako třeba Jan.

Poudy

Máte pravdu, tohle se opravdu stane každému. Ale v jednom se mýlite, takovej expert se najde úplně všude, nevím proč by to mělo být jen u nás 🙂

Pražák

Protože míra nedostatku sebedůvěry je u nás o dost větší než v ostatních zemích (z výjimkou bývalého sovětského bloku, tam je to velmi podobné, v tom máte pravdu) . Navíc tenhle expert si to ani nepřečetl ten článek, Lotyši nerozporují kvalitu, ale pozdní dodání.

Eskimo Joe

No bacha, tisková mluvka nemluví o servisním středisku a konsignačním skladu ND jistě jen tak. Mně z toho vyplývá, že Lotyši nejsou moc happy s dosavadním servisem a rychlostí dodávek ND.

X 1

Eskimo Joe
Na tvých slovech, něco bude.

železničář v důchodu

Minimálně se tím asi Škoda bude chtít „vyvléknout“ z penále jako „náhradním“ řešením.

Martin

No to penale je celkem pochopitelne, ale to vysetrovani a obvineni z korupce uz ne…