Šéf AirAsia dočasně odstoupil z vedení kvůli úplatkářské aféře Airbusu

Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: AirbusAirbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus

Úplatkářská aféra v Airbusu, za kterou musí evropský výrobce letadel zaplatit třem zemím pokutu v souhrnné výši přes 90 miliard

Úplatkářská aféra v Airbusu, za kterou musí evropský výrobce letadel zaplatit třem zemím pokutu v souhrnné výši přes 90 miliard korun, má první dopady i na management leteckých společností. Z čela AirAsia odstoupil Tony Fernandes, jedna z nejvýraznějších postav světového letectví a jeho kolega z vedení Kamarudin Meranun. Právě AirAsia se v úplatkářské aféře objevuje.

Největší nízkonákladová společnost v Asii to oznámila ve zprávě pro investory. Akcie firmy reagovaly více než jedenáctiprocentním poklesem. Oba manažeři zůstanou poradci aerolinky. „Odstupují, aby bylo zajištěno plně nezávislé vyšetřování celého případu,“ uvedla firma v prohlášení.

AirAsia měla být součástí úplatkářské aféry Airbusu prostřednictvím některých sportovních klubů. Malajsijský server Says uvedl, že peníze odcházely jako úplatek v podobě sponzorského daru například na účet britského fotbalového klubu Queen Park Rangers, který Fernandes spoluvlastní. Celkem mělo jít o 204 milionů ringitů, tedy více než miliardu korun. Firma i oba manažeři odmítli, že by provedli cokoliv nezákonného.

Z AirAsia vybudoval Fernandes největší nízkonákladovou aerolinku v Asii, firma létá výhradně s Airbusy a je jedním z největších zákazníků evropského výrobce letadel.

Airbus minulý týden oznámil, že úřadům ve Francii, Velké Británii a USA zaplatí 3,6 miliardy eur za urovnání obvinění z korupce. „Bylo to všudypřítomné a zhoubné úplatkářské schéma v různých divizích Airbusu, které trvalo řadu let,“ konstatoval americký soudce Thomas Hogan. Airbus se s podezřením z úplatkářství přihlásil sám. Firma zaplatí ve Francii pokutu 2,08 miliardy eur. Británie obdrží 984 milionů eur a Spojené státy 526 milionů eur.

Zaplacením pokut se Airbus vyhne trestnímu stíhání, kvůli kterému by firmě hrozilo, že bude odstřižena od veřejných zakázek v Evropské unii a ve Spojených státech.

V centru vyšetřování stál desítky let starý systém obchodních prostředníků z nyní už zrušeného oddělení v centrále Airbusu. Do systému bylo na vrcholu zahrnuto na 250 lidí a jeho prostřednictvím docházelo k platbách v řádech stovek milionů eur ročně, napsala s odvoláním na zdroje agentura Reuters.

Jednou z prostřednic byla podle britského Úřadu pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) například manželka vysokého manažera letecké společnosti SriLankan Airlines. V souvislosti s prodejem vojenských letadel peníze Airbusu zase potají skončily na účtu blízkého příbuzného člena ghanské vlády.

Ze spisů soudních procesů v USA a Británii vyplývá, že Airbus se snažil prostředníky a platby utajit. Pro prostředníky užíval krycí jména jako „Van Gogh“ a platby označoval například jako „léky předepsané doktorem Brownem“.

S využitím ČTK

Tagy AirAsia Airbus
3 komentáře