egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Šéf AirAsia dočasně odstoupil z vedení kvůli úplatkářské aféře Airbusu

Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus
Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus

Úplatkářská aféra v Airbusu, za kterou musí evropský výrobce letadel zaplatit třem zemím pokutu v souhrnné výši přes 90 miliard korun, má první dopady i na management leteckých společností. Z čela AirAsia odstoupil Tony Fernandes, jedna z nejvýraznějších postav světového letectví a jeho kolega z vedení Kamarudin Meranun. Právě AirAsia se v úplatkářské aféře objevuje.

Největší nízkonákladová společnost v Asii to oznámila ve zprávě pro investory. Akcie firmy reagovaly více než jedenáctiprocentním poklesem. Oba manažeři zůstanou poradci aerolinky. „Odstupují, aby bylo zajištěno plně nezávislé vyšetřování celého případu,“ uvedla firma v prohlášení.

AirAsia měla být součástí úplatkářské aféry Airbusu prostřednictvím některých sportovních klubů. Malajsijský server Says uvedl, že peníze odcházely jako úplatek v podobě sponzorského daru například na účet britského fotbalového klubu Queen Park Rangers, který Fernandes spoluvlastní. Celkem mělo jít o 204 milionů ringitů, tedy více než miliardu korun. Firma i oba manažeři odmítli, že by provedli cokoliv nezákonného.

Z AirAsia vybudoval Fernandes největší nízkonákladovou aerolinku v Asii, firma létá výhradně s Airbusy a je jedním z největších zákazníků evropského výrobce letadel.

Airbus minulý týden oznámil, že úřadům ve Francii, Velké Británii a USA zaplatí 3,6 miliardy eur za urovnání obvinění z korupce. „Bylo to všudypřítomné a zhoubné úplatkářské schéma v různých divizích Airbusu, které trvalo řadu let,“ konstatoval americký soudce Thomas Hogan. Airbus se s podezřením z úplatkářství přihlásil sám. Firma zaplatí ve Francii pokutu 2,08 miliardy eur. Británie obdrží 984 milionů eur a Spojené státy 526 milionů eur.

Zaplacením pokut se Airbus vyhne trestnímu stíhání, kvůli kterému by firmě hrozilo, že bude odstřižena od veřejných zakázek v Evropské unii a ve Spojených státech.

V centru vyšetřování stál desítky let starý systém obchodních prostředníků z nyní už zrušeného oddělení v centrále Airbusu. Do systému bylo na vrcholu zahrnuto na 250 lidí a jeho prostřednictvím docházelo k platbách v řádech stovek milionů eur ročně, napsala s odvoláním na zdroje agentura Reuters.

Jednou z prostřednic byla podle britského Úřadu pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) například manželka vysokého manažera letecké společnosti SriLankan Airlines. V souvislosti s prodejem vojenských letadel peníze Airbusu zase potají skončily na účtu blízkého příbuzného člena ghanské vlády.

Ze spisů soudních procesů v USA a Británii vyplývá, že Airbus se snažil prostředníky a platby utajit. Pro prostředníky užíval krycí jména jako „Van Gogh“ a platby označoval například jako „léky předepsané doktorem Brownem“.

S využitím ČTK

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
GPGP

No je to pěkná špína, vězení na ty šmejdy, co to udělali, tady člověka za krádež vyšší než 5.000 zavřou, ale když jedete v mld. úplatku nebo máte majetek v mld., tak jste nedoknutelní, viz. třeba Babiš, proto jsem v 89 nezvonil klíči 🙁

Y.K.

Nějak nechápu to s tím 89. Jako že v komunisty řízeném režimu nebyly úplatky a „vyvolené osoby“? Vždyť to bylo šílený, ten systém fungoval jen na protekcionismu (kromě toho, že majetek rozkradl už na začátku dle ideového směru). Babiš rozhodně není nedotknutelný, i když teď se úspěšně schovává za poslaneckou imunitu. To ale nebude věčně.

GPGP

Bohužel když ho volí všichni důchodci a sociálně slabí, tak tu bude ještě min. 10 let, jedině že by se spojili všechny dem. strany, ale to nehrozí…

Partneři


Czechtoll

pst
podcast