egoe-plus
Letectví

Airbus zaplatí přes 90 miliard korun, aby nebyl dál stíhán kvůli korupci

Airbus A350-900 pro Air France při montáži v Toulouse. Foto: Airbus
Airbus A350-900 pro Air France při montáži v Toulouse. Foto: Airbus

Společnost Airbus zaplatí přes 90 miliard korun výměnou za to, že už dál nebude stíhána z korupce při prodeji letecké techniky. Airbus to oznámil dnes v tiskové zprávě. Dohodu s úřady ve Francii, Velké Británia a USA musí schválit ještě soudy.

Celkově Airbus zaplatí 3,6 miliardy eur, v přepočtu 90,7 miliard korun. Jde o částku, která je vyšší, než byl zisk výrobce za rok 2018. Tehdy firma vydělala 3 miliardy eur.

Airbus je několik let obviněn z korupce. S úřady se nakonec dohodl na zaplacení pokuty, výměnou za to by mělo skončit vyšetřování. Pokuta bude příjmem jednotlivých zemí, kde řízení probíhalo.

Vyšetřování trvá přes čtyři roky. Airbus v roce 2016 oznámil, že úřady prověřují transakce s externími poradci pro prodej na některých trzích. Airbus se na úřady obrátil sám. Podle agentury Reuters kvůli tomu firma propustila přes sto lidí.

tagy
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Soukromý kůň

A neměli by mu někteří čeští šotouši poradit, že jim má část poslat na záchranu prehistorické a nesmírně památkově cenné troje do Bechyně? 😀

Radim

Z takhle krátkých informací těžko usuzovat a hloubce celého problému. Ta částka je nicméně šílená a teď je míč především na straně akcionářů. Ti by měli velmi dobře kontrolovat, zdali je částka adekvátní a platí se skutečné jen za odpovědnost firmy, nebo jestli se management nevykupuje z vlastní trestní odpovědnosti některých jedinců na úkor firmy.

Roll

Bylo propuštěno 100 lidí. A kolik z nich bylo šéfů a manažerů a kolik bylo dělníků?

Martin V.

A není také toto forma korupce? Zaplatit devadesát miliard, aby se vyhnuli dalšímu stíhání…

Jirka

Úplně přesně to samé mě napadlo, když jsem četl nadpis

noerf

Je to forma korupce, ale když předluženým státům (Francie) přiteče miliarda eur, kterou mohou zužitkovat, kterou mohou rozdělit jako volební dárečky, tak proč ti nepřijmuli.

Vít Jůza

Asi záleží, jestli se jedná/je to formulováno jako nějaká dohoda o trestu, nebo jako úplatek, a nakolik částka je přiměřená. Také by to mohlo být sprosté vydírání ze strany příslušných orgánů příslušných států. Z bulvárního článku se to nerozliší. Předpokládejme raději, že je to slušná dohoda o přiměřeném trestu … .

Y.K.

Takhle obvykle korupce nevypadá (k té se typicky nevydávají tisková prohlášení). Spíše je to uznání viny a snaha to rychle urovnat. Firma stejně nemůže dostat jiný trest než finanční.