egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Rotopedy či virtuální realita. Qantas odhalil, co chtějí cestující na lety přes 20 hodin

Dreamliner Qantasu ve speciálním nátěru připomínající dílo Austrálců. Foto: Qantas
Dreamliner Qantasu ve speciálním nátěru připomínající dílo Austrálců. Foto: Qantas

Letecká společnost Qantas se nevzdává plánů na přímé lety bez mezipřistání mezi Londýnem a Sydney či Melbourne a New Yorkem. Kvůli letům o délce přes dvacet hodin už s možnými budoucími cestujícími řeší podobu interiéru letadla a služeb na palubě.

Qantas dnes v tiskové zprávě oznámil, že kvůli přípravě těchto letů už specializované agentury oslovily možné zákazníky, s kterými řeší jejich požadavky na vybavení letadla pro tak dlouhá spojení, kdy cestující zůstanou na palubě i přes dvacet hodin. Nejčastějším požadavkem je možnost protažení se nebo technologické novinky jako virtuální realita.

Australský dopravce svůj projekt ultradlouhých letů nazval jako Project Sunrise, firma jej chce spustit v roce 2022. Na trhu se čeká, že si pro takové spojení vybere Airbus A350 nebo Boeing 777X. Firma už loni spustila přímé spojení Austrálie s Evropou díky nové lince z Perthu do Londýna. Let na této trase trvá kolem 17 hodin.

Cestující chtějí po aerolince například prostory pro lehčí cviky, například rotopedy či malou posilovnu. „Jsou to velmi zajímavé nápady a bude velkou výzvou je převést do praxe,“ řekl designér Qantas David Caon. Průzkum probíhal ve spolupráci s University of Sydney, mezi oslovenými byla i velká část zákazníků na lince Perth – Londýn.

Dopravce už na lince z Perthu do Londýna nabízí pro cestující, kteří letí už z Melbourne, speciální cviky na protažení během mezipřistání. Podle firmy se ho účastní až 80 % cestujících na palubě. Dlouhému letu odpovídá i výběr jídla na palubě.

Airbus už dříve ukázal představu dálkového létání, kdy například částečně v prostoru pro zavazadla vznikne lehátková část. Takové plány má i Qantas.

Co cestující požadovali nejčastěji
-poskytnout „pocit soukromí“, kdy má cestující na výběr komunikaci s ostatními i klid pro sebe, např. v relaxačních zónách s virtuální realitou, s hudbou na uklidnění nebo dalšími prvky zábavních systémů za letu.
-prostory pro lehčí cviky a protažení
-bezdrátová sluchátka, dobře izolovaná od vnějšího hluku
-změna konceptu celé paluby – kombinace sedaček a prostorů bez sedaček
-palubní kavárnu s nealkoholickými i alkoholickými nápoji a drobným občerstvením.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
klkl

Rotopedy? Ekologická alternativa současného letectví… místo letušek maníci s bičem… roubíky do úst a rychlost 22!!!

Casper

To je hodně zajímavé téma. Můj názor je, že ve finále zafunguje prostá ekonomika. Interiérovou zástavbou “relaxačnich a fitnesd zón” se sníží sedačková kapacita a zvýší se tím pádem seat cost. Buď najdou tolik lidí, kteří budou ochotni platit vysokou cenu za letenku a na specifické trati to bude fungovat nebo to odpískají a je to jen (dobrý) marketing. Letadlo bude nezaměnitelné na jinou trať kvůli speciální zástavbě, což omezí jeho utilizaci např. při řešení AOG. Osobně pochybuji, že těch opravdu bohatých (C+F class PAX) se najde tolik, aby lítali v tomto typu letadla v tak masivním počtu (tito PAX… Číst vice »

Ulafme

Pro Qantas je význam těchto letů je jen marketingový. A pro cestující? Já bych do toho nesedl ani ve First class. Navíc letět do Austrálie a nezastavit se po cestě třeba v SIN, to by byl prostě „hřích před tváři Nugátovou“.

Ondra

Linka jim těžce dobre vydělává. Business cestující fakt nemá čas koukat se na cestě po dalších městech. A ano ja osobně bych ve First class rad zkusil.

Jen tak

Ve firstce nebo full flat businessu pohoda.

Jinak pro to tvrzeni “marketing”… nejaky podklad by byl, nebo jen tak pindas?

John

Zacvaknout hamaku a chrnět.

Ten_z_Bíliny

Můj plán byl vždycky opít se a usnout 😀

Martin V.

Takhle řeší můj kolega, těžký kuřák, transatlantické lety. 🙂

X 1

Jsem kuřák ale alkohol nepiju.
A včil babo raď. 😉

Raddie

Drogy? Sex? 😀

Nekdo

10 km nad zemi se to nepocita 😀

Butrusik

Přestat kouřit.