umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Dopravci Železnice

RegioJet škrtá v jízdních řádech kvůli úbytku poptávky, u některých autobusových linek i o 50 %

Nový autobus Irizar i8 pro Regiojet. Foto: RegioJet
Nový autobus Irizar i8 pro Regiojet. Foto: RegioJet
Dopravce reaguje na velký pokles poptávky kvůli uzavření škol.

Velký úbytek poptávky po cestování se začíná projevovat i v jízdních řádech komerčních linek na železnici i v autobusové dopravě. Největší hráč v tomto segmentu dnes oznámil velká omezení zejména u autobusů.

RegioJet od dnešního dne ruší dva páry spojů mezi Prahou a Ostravou. Jde o první ranní a poslední večerní spoj RJ 1000, RJ 1001, RJ 1019. Spoj RJ 1018 Havířov – Praha zůstává v provozu v neděli; nejede v pondělí – sobotu. Nejede také noční spoj RJ 1021/1020 Praha – Košice, který doposud jezdil dvakrát týdně. Ostatní spoje na trase Praha – Ostravsko – Košice jezdí stejně jako doposud.

Na trase Praha – Brno – Vídeň a zpět jede ranní spoj RJ 1031 nově pouze v úseku Brno – Vídeň (v úseku Praha – Brno nejede) a podobně večerní spoj RJ 1036 zůstává v provozu na úseku Vídeň – Brno; na trase Brno – Praha nejede. Naopak spoje RJ 1037 a RJ 1030 jedou nově pouze v úseku Praha – Brno a zpět.

U spojů na trase Praha – Bratislava a zpět se nic nemění, všechny ostatní vlakové spoje zůstávají v provozu stejně jako doposud.

Jde o dočasná omezení, která souvisejí zejména s přerušením výuky na školách a s dalšími omezeními, které se výrazně projevují do poptávky po cestování. Stejně jako na jaře – ihned, jakmile budou opatření ukončena a poptávka bude opět růst, RegioJet spoje obnoví,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Větší omezení čekají cestující u autobusových linek. Například mezi Prahou a Mostem a Chomutovem došlo ke snížení počtu spojů o polovinu, mezi Prahou a Libercem o 30 %. Největší škrty jsou mezi Brnem a Ostravou: zůstává jediný pár autobusů.

Přehled omezení u autobusových linek

Praha – Český Krumlov – v pracovní dny jezdí spoje cca každé 2 hodiny, v pátek a neděli ve špičkové časy pak každou hodinu.
Praha – Karlovy Vary – Cheb – spoje jezdí cca každé 2-3 hodiny, v pátek a neděli ve špičkové časy pak každou hodinu.
Liberec – snížení počtu spojů přibližně o 30 %
Praha – Most/Chomutov – snížení počtu spojů přibližně o 50 %
Brno – Olomouc – Ostrava – v provozu zůstává 1 pár Ostrava – Brno.
Plzeň – snížení počtu spojů o přibližně 40 %
U mezinárodní linky Praha – Londýn a zpět je do konce listopadu provoz naplánován tak, že spoje jezdí 1x týdně s odjezdy z Prahy / Londýna v pátek / neděli. Zrušeny jsou autobusové spoje z Brna a Ostravy do Vídně. Další mezinárodní linky zůstávají v provozu stejně jako doposud.

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk

Na trase Brno – Ostrava tedy vidím že ubyl, nikoliv zůstal, jeden pár spojů plus všechny jen do Olomouce.
Dále se omezuje Znojmo, místo 3x denně (plus jeden spoj v pátek a zpět v neděli ci ani není ubeden v JŘ) jen 1x plus pátek a neděle posily.
Spoj z Ostravy do Vídně nejezdí už od března.

KLARA

Klarson

noerf

Jak to vypadá s nasazením nových lokomotiv traxx MS3?

Martin

A zvládne to Regiojet taky zaktualizovat v CIS JŘ? Nebo bude Idos stále uvádět spoje Regiojetu, které dlouhodobě nejedou, viz dnes linka LBC-Pha, kde je stále uváděn rozsah provozu z 30.8.

kakov

zákazníky přeci CIS JŘ nezajímá 😀 jak mi kdysi vysvětlili JančuraFans, a za to, že idos uvádí, nepravdivé informace může přeci idos (to mi taky vysvětlili) 😀

švestka

Hlavně že to zvládly ČD, které ještě dnes uvádějí, že např do Brna provozují jídelní vozy. Za to teď může dopravce ČD nebo IDOS, který přes Chaps vlastní ČD? To je ale dilema.

Martin

A proč se ptáte, když je úplně jasný, kdo za to může.
Ovšem, pokud považujete neřazení jídelního vozu za stejný problém, jako to, že se nedostanente domů , protože ten den oproti informacím v Idosu už nic nejede, tak mi to přijde poněkud smutné.

Leinad

V idosu je uvedena povinná místenka. Pokud se chci na spoj spolehnout, tak si ji pořídím.
Že při transakci zjistím, že nejede, to mě naštve (ale objektivně to bude mít stejný důsledek jako bych zjistil, že je vyprodáno).

Martin

V Idosu nic takového není.

Liboros

Je to vyloženě nutné? Pokud vím tak stát nějak bude financovat ty autobusy nebo co

Leoš Konečný

Myslite ty zajezdove – zlute busy jsou ale linkove

Leinad

Není fér podnikání vědět že to neponese a od počátku spoléhat na kompenzace.
Asi dopravci něco dostanou, a co jako?

Kalina

Praha – Český Krumlov každé dvě hodiny? Kolik lidi v tomto období pojede do Krumlova?

kakov

po cestě staví v Písku, ČB….

Kalina

To je možné, ale Písek i ČB jsou před Krumlovem, takže to není odpověď na otázku „Kolik lidi v tomto období pojede do Krumlova?“

Jiří Kocurek

Třebas někdo dojíží z Krumlova do Budějovic za prací a zrovna mu ten spoj vyhovuje. Ostatně v rychlíku Praha – Ostrava také sedí lidé jedoucí z Olomouce do Ostravy.

Leoš Konečný

Treba 63 lidi napr. z CB do CK???

kakov

prostě máte zázemí v ČK, takže pokud by nastal na krátkou dobu pokles vyloženě ČK-ČB, budete hned zkracovat linku, pokud jako celek vydělává?? někdo do ČK určitě pojede, a i když tam nemá Jančura nějakou vozovnu ve stylu ČSAD, určitě je tam nějak zařízený pro ukončování linek (ubytování pro personál, nějaká smluvní logistika), a celé to předělávat na krátkou dobu?

Klarys

Ono kdyby zase uz zacala litat letadla z koree do prahy, tak touhle dobou byly skoro vsechny ranni a dopoledni busy uplne plne az do krumlova korejcema, lidi v cb meli moznost tak max. 3-6 míst, aby se dostali pak do čk nebo staci nake slavnosti a každý bus z ck do cb je total plny.. Nebo po 13h z cb do ck vam stoji na zastavce treba 30 studentu atd… Je to znat, kdyz loni touto dobou byly autobusy do ck z 90% plne cizincema a ted ta blba karantena a nechce do cr nikdo… I ridici rikaji, ze… Číst vice »

MaraSourak

Taky co jineho jim zbyva…

ABC

můžou si požádat o změnu smlouvy z netto na brut … oh wait … to nejsou ČD 🙂

NightmareFreddy

A tu smlouvu budou měnit s kým? 🙂

Kalina

„požádat o změnu smlouvy“ – jaké smlouvy a koho požádat?

robert

Co to je „oh wait“?

David

Ach čekat 😂

Jan

Jo počkejte (teď mi došlo že…)