Podcast: Železnici musíme výrazně prořezat, říká středočeský radní Petr Borecký
Nedávná historie: motorový vůz v Lužci nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala
„Nemůžete jíst chlebíčky a kaviár, když máte jen na chleba s cibulí. Musíme si uvědomit, že nic není zadarmo a všechno něco stojí,“ říká radní.
V rámci šetření (brždění a opětovný rozjezd Městského slona znamená spotřebu energie, a tudíž i peněz) navrhuji, aby oni Měštští sloni (City Elefants) nadále nezastavovali v Úvalech, nýbrž tímto nádražím toliko projížděli. Nějaká ta koruna by z toho zajisté kápla.
Obyvatelům Úval včetně pana Petra B. by to rovněž vadit nemělo: do sousedních Tuklat je to příjemná procházka na zdravém povětří, do rovněž sousedních Klánovic také – sice o něco delší, ale pro změnu vede lesem, takže při putování na vlak či z vlaku lze v sezóně nasbírat i nějaké ty houby, případně jiné lesní plody.
Důvodem proč někteří jezdí vlakem a né autem je hlavně to že auto nemají a ani ho nechtějí.
Ano možná je to pro nějakého bezmozka hrozně divné ale někteří auto prostě nechtějí.
Uf, 600+ komentářů…
To se to Boreckému machruje, když jeho Úvalům na koridoru omezování nehrozí
Zajímalo by mě jaké „švýcarské zkušenosti“ pan Borecký má… Bohužel se bojím, že to budou švýcarské ceny za slovenskou nabídku spojů.
Když se oháníte Švýcarskem nebo Nizozemskem, tak byste především měli začít tamní nabídkou a také tamními cenami – myslím tím předplatné jízdenky na které tam jezdí dominantní skupina cestujících – a ty nejsou vůbec drahé.
Dokud si tam STAN drží tohoto pána, který si tam zase drží pana Procházku (známe z ROPID), tak je STAN nevolitelný na jakékoliv úrovni.
nabídkou myslím krátkost intervalu a to ne jen na pár Sbahnech okolo Prahy.
Hlavně – většina oblastí (nota bene těch u trati) v CH a NL je natolik hustě zalidněných, že tam dávají smysl jedině vysokokapacitní soupravy v krátkém intervalu.
Hustotou zalidnění a přepravními proudy to Středočeskému kraji odpovídá jen u radiálních tratí okolo Prahy.
Holandsko má 4x vyšší hustotu obyvatel než ČR, 509 obyvatel na km2. Švýcarsko má taky skoro dvojnásobek a to značnou část země zabírají hory, v osídlených oblastech je to taky kolem těch 500 na km.
To jen abyste měl obrázek, co v českých podmínkách očekáváte. Středočeský kraj má 126.
Ano, pana Pavla Procházku je potřeba od veřejné dopravy definitivně odstavit !
Proč? Co komu udělal?
Pokud se lidé nedostanou do práce tak ten radní brzy skončí.
Tím chceš říct, pokud nepojede vlak do Mšena nebo na Dobříš… 🤣 Vy umaštění ultras máte hodně svérázné představy.
To máte pravdu. Takový scénář ale nehrozí. Mezi pojmy „nedostat se do práce“ a „nedostat se do práce šukafonem“ je poněkud rozdíl.
Pan radní asi neví, že ve službách chybí lidé v provozu všude. Nejen ridiči autobusu. A proč? To pan radní taky neví. Neviděl výplatní pásky řidičů a ostatních lidí pracujících ve službách.Pak se nedivte pane radní. Že lidi nejsou. Nepravidelné a dlouhé směny, svátky,víkendy a k tomu obrovská zodpovědnost za životy lidí a majetku u řidičů.Leckde chybí i zázemí pro řidiče. To je asi důvod proč nemají lidé o tuto práci zájem pane radní.
S těmi platy máte zřejmě pravdu, nicméně nevím, co by s tím měl dělat krajský radní. Autobusoví a kromě ČD i železniční dopravci jsou soukromé firmy. Ostatně většinou i služby provozují soukromíci.
IDSK/ROPID by mohly tlačit aspoň na zázemí pro řidiče aspoň tam, kde končí linky různých dopravců.
Samozřejmě že je to odpovědnost zaměstnavatele, ale pokud nechceme praktiku kdy na terminálu je dvacet toiek vedle sebe (a řidiči každé firmy mají klíč od té své) 😀
Tlačit můžou, jen nevím, jestli na to mají nějaké zákonné páky. Ostatně, jistě víte, jak „snadno“ se u nás dá postavit cokoliv.
Jane, vy jste chytrá jak rádio. Máte pana Boreckého za úplného blba? To ho fakt podceňujete a nebo nemáte dostatečnou kapacitu pochopit to, co říká.
Nebylo dřív dost příměsta, jako třeba Praha – Kladno, funkční v busech mimo závazek a jakékoliv dotace?
Když už se tu „žere kaviár“, teda…
1) To, že je linka v PIDu, ještě neznamená, že je v mínusu.
2) Cestující byli znevýhodněni tím, že si nemohli pořídit měsíční předplatné. ZaPIDováním došlo ke srovnání podmínek.
1) Ok, doufám že i prakticky jsou takové linky v plusu.
2) Stejně tím cestující jezdili, nebylo jich málo.
Bylo hodně takových linek, co fungoval mimo závazek 🙂
Bylo. A protože to byly firmy typicky devadesátkové, tak neměly žádné zázemí, divoce parkovaly třeba v Evropské a vozidla teda dost, řekněme retro.
Parkovaly snad v zákazu stání? Vozidla byla starší, ale objevovala se občas i LF. Cestující to mělo.
A když expresscar jede najednou stejným vozidlem i řidičem PIDovou linku, tak to není devadesátková firma?
Ano, parkovaly občas i na zákazu stání. Třeba před PPF Gate, kde je sice „zaliv“, ale když se do něj všichni nevešli, tak stály normálka v pruhu.
Bylo a je, ale ty samozřejmě spojují ta nejlukrativnější místa, kde na sebe vydělají. Akorát že ne každý bydlí v Práglu nebo Brně apod. Je hezké, že Regiojet provozuje busy z Prahy přes Písek do Budějovic, ale co to platné třeba lidem z Milína, když tam (v pochopitelném zájmu rychlosti spojení – to firmě těžko vyčítat) nestaví?
Pan Borecký má můj obdiv. V dnešní době snad jediný politik, který dokáže lidem sdělovat nepopulární, nicméně potřebné kroky. Jiný na jeho místě by to řešil různými dementními půjčkami, které by akorát znamenaly konzervaci problému a jeho přenesení na svého nástupce. Nehledě na zadlužení kraje a zatížení dalších generací. Nicméně masivní zdražování není cesta. Měla by se udělat zevrubná analýza a začít škrtat. A to nikoliv pouze u železnice. Protože jestliže mezi místy A+B nikdy žádná autobusová linka nejezdila ,nikdy nikomu nechyběla, zavedla se až s příchodem PID, a v buse pravidelně na této lince cestuje max 5 osob, poté… Číst vice »
Mezi MB a Prahou možná i osm 🙂 V případě zde téměř nepoužitelné železnice se takto trefovat do autobusů? Ale no tak 🙂 Něco je vymeták pro obce (315), řada linek (345, 412, převlíkání z 737) nabírá lidi ještě před tím v regionu, pak jsou tam ty dálkové, přesto PIDové linky. Jen málokterý spoj vyloženě v MB začíná a pokud ano, dá se označit za posilový. Možná máte jiná pozorování, moje jsou přiznávám občasná, ale zásadní nepoměr mezi poptávkou a nabídkou jsem zatím neviděl. Vedle toho expresní vedení spojů po D10 je přesně to, co stávající koncept (i z hlediska… Číst vice »
Docela jsem s vaším příspěvkem souhlasil, dokud jsem nedošel k té Mladé Boleslavi. Na téhle trase odjakźiva platí, že čím víc tam pojede autobusů, tím víc pojede cestujících 😀 Snad nikdy v životě jsem tam nezažil autobus obsazený méně než z půlky, většina je spíš nad 80 % a v exponovaných časech se často jezdí na stojáka i při intervalu 10 minut. Aby taky ne, mezi Boleslaví a Prahou je velmi silný vztah a železnice je na úrovni koňky, tak holt jezdí po dálnici konvoje autobusů.
Tu Boleslav jsem bral jako řečnickou otázku. Samozřejmě je to o zevrubných analýzách. Na této trase jsem kdysi jezdil hodně často. Bylo to na začátku 90-tých let. Nabídka byla mnohem nižší než dnes, kolik jezdilo tenkrát lidí a kolik jezdí dnes srovnávat nedokážu. Faktem je, že tenkrát při cestě do zaměstnání do Prahy takřka nikdo nepoužíval svůj osobní automobil a že spousta dělníků z míst Brodce až Tuřice dojížděla tehdy ještě do ČKD. Na druhou stranu těch studentů bude dnes asi více, než bylo tehdy. Dále tyto analýzy by měly i dokázat odpovědět na otázku, zda by na takové trasy… Číst vice »
Jestli lokálky jsou chlebíčky s kaviárem, pak ježdění autem jsou chlebíčky potažené zlatou folií a posypané diamanty. Názor že je třeba veřejnou dopravu omezovat, protože ekonomika je na tom špatně je zcestný – pokud ji omezíme, tak to povede jen k tomu, že obyvatelé některých lokalit se nebudou moci dostat do práce a to povede jen k rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, vzniku dalších vyloučených lokalit atd. Ne každý má na to aby si koupil auto (nehledě na to že silnice a hlavně parkoviště nejsou nafukovací) nebo byt na Praze 1. Pak Borecký si bere do úst Německo, Švýcarsko… Číst vice »
„se nebudou moci dostat do práce “
protože jim nějaká „vímvšecko nejlíp“ zakázal přijet autem.
A když přijeli na skůtru, tak to ředieteli planety vadilo samozřejmě taky, protože nejeli lokálkou. Elekrokolo tím pádem vadilo taky a Pepíček byl upozorněn na to, že lze, když přišel pěšky, má to 10 minut.
Dojíždět denně (i v zimě) desítky kilometrů ze Středočeského kraje do práce do Prahy na (elektro)kole nebo skútru je jistě sen každého ekoteroristy, ale ne každého občana… O tom, ze by někdo denně chodil desítky kilometrů pěšky, pak 8 hodin pracoval a pak šel zpět zase desitky kilometrů o tom nemluvě… ještě jste jako řešeni mohl nabídnout sdílené elektrokoloběžky…
To je sarkasmus to co jste psal? Nejde to moc poznat… Zákazy vjezdu aut do měst jsou reálné a některá města na západě nad nimi uvažují. Navíc píši dva důvody proti autům – zaprvé finanční (uklízečka nebo prodavačka pracující v Praze si auto dovolit nemůže ani teď, natož v budoucnu) a zadruhé – Praha je neustále ucpaná už teď a jakékoliv omezování veřejné dopravy jen vyžene víc lidí do aut…
Tady ale přece nejde o omezování veřejné dopravy jako takové, ale o náhradu adekvátními dopravními prostředky… kde jezdí poloprázdná lokálka, ať jezdí autobus za poloviční i nižší cenu a nebo ve spolupráci s obcí třeba maršrutka nebo taxík. Musí se optimalizovat spoje, aby nejezdily prázdné. A musí se hledat zdroje, jak to ufinancovat a cestující jsou jedním z těch zdrojů. Protože ti to individuálně užívají. Zbytek se platí z daní a to jsou peníze i těch, co z nejrůznějších důvodů veřejnou dopravu nepotřebují.
Co máte proti, aby autobusy nahrazovaly část vlaků, pokud jde o málo využité vlaky, zejména nízkokapacitní vlaky (810, RegioNova, RegioSpider)?
Příklad co stojí lokálka.
V Karlovarském kraji jezdí GWTR s 810/RegioSpidery za cca 105 až 110 Kč dotace/vlakový kilometr plus jízdné od cestujících.
Náhrada 810 se nevyrábí. ETCS do RegioNov se prý nevyplatí. A ojetých RegioSpiderů není příliš mnoho k dispozici.
Ta devítieurová jízdenka se nepovedla. To uznávají sami Němci. Zásah do veřejných financí obrovský , přínosy takřka žádné.
Vy si neuvědomujete jedno. Hospodaření všech a všude se odehrává na základě rozpočtů. A jestliže nějaký radní dostane přidělené nějaké peníze, musí nakoupit za ně nakoupit dopravní výkony. Více nedostane. Pokud ví, že na rok 2023 dostane tolik a tolik peněz a náklady dopravců letí vzhůru, musí na to nějak reagovat.
9EUR jízdenka byla reakce na zdražení pohonných hmot vlivem ruské války. Původně měla stát 3x 30 EUR, ale Zeleným se zdálo marketingově slabé.
Koneckonců např. Braniborsko (kolem Berlína) nechce pokračování 9EUR jízdenky, přestože by se hodila braniborským lidem dojíždějícím hromadnou dopravou do Berlína
Já jsem se pohyboval v červenci mezi Postupimí a Berlínem. A nic šílenějšího ve veřejné dopravě jsem už dlouho nezažil. Ještě k tomu tam byly povinné respirátory, horko, klimatizace nestíhala, velkokapacitní patrové vlaky natřískané k prasknutí (v každém vagónu desítky stojících lidí ), v každé zastávce to stálo dobu než všichni vystoupili a nastoupili , všechno zpožděné o nějakých 20-30 minut. No myslím, že ani obyvatelé Braniborska dojíždějící do Berlina tuto jízdenku nemohou hodnotit pozitivně. Dojíždět do práce každý den v takových podmínkách je nesmysl.
Problém okolo 9EUR jízdenky je dočasný. Trvalý (dlouhodobý) problém německé dopravy je jinde.
Dosavadní dotace na místní dopravu v Německu jsou příliš nízké. Deficit v místní dopravě v Německu by měl do 2030 dosáhnout cca 30 miliard EUR, tj. průměrně o 4 miliardy EUR ročně by bylo potřeba navýšit současné dopravní dotace na provoz vlaků, busů,…
https://bahnblogstelle.com/190289/bundeslaender-fuerchten-defizit-von-30milliarden-euro-beim-nahverkehr/
Ale německá vláda (ministr financí) řekla, že nepřidá ani EURo na místní dopravu navíc současných dotací.
Infrastrukturu (koleje atd.) nechme stranou, neboť na to není prostor.
Devítieurová jízdenka byla taková trochu lepší forma českého „pastelkovného“. Pro vládu a DB to byl druhoplánově možná i zátěžový test toho, co systém veřejné dopravy ještě unese.
Někdy v týdnu byla na seznamu mapa vyloučených lokalit v celé republice a troufnu si říct, že souvislost mezi vlalem a vyloučením je nulová. Vysočina je skoro bez vlaků a přitom v pohodě. Severní Čechy katastrofa vlakům navzdory. To samé třeba přímo v Praze sídliště Černý Most na metru, přesto nejhorší adresa ve městě.
A to jim to ježdění autem snad platí kraj ? Pojistka, paliva, řidič. Co z toho jim platí ? Pokud má někdo na auto a nebo je ochoten vyměnit kratší cestu za více peněz, tak s tím nikdo nic neudělá.
Zatím dobrý ,ropa teče….
Pozor, motorák 810 žádnou ropou nepotřebuje!
Večírek skončil ?? No jak pro koho, naopak spíše tu zesilují na nejvyšší obrátky orgie hlouposti a sobectví. Je to vidět nejen na této a mnoha dalších diskusích, ale hlavně na uřvaných náměstích, kde dav požaduje zachování svého blahobytu i za cenu naprosté morální degradace. Mnohem horší krize teprve přijdou, falešný blahobyt na úkor ostatních nelze udržet a zdejší fanatičtí gumokoláci se budou muset rozloučit se svými plechovými miláčky.
No, když už píšete o blahobytu na úkor ostatních… Já jsem si například ještě nikdy nevšiml, že by v době nějaké krize kdokoli vyzýval, aby se bohatí, kteří si to bez mrknutí oka můžou dovolit, taky omezili ve prospěch ostatních. Vždy se hlásá pouze, že morální povinnost utáhnout si opasky mají jen ti dole. Přitom řeči o zásluhách šikovných jsou jen morálně chabý pokus zakrýt skutečnost, že v lidské společnosti nemůže být nikdo úspěšný bez přispění ostatních členů společnosti. Tvrzení, že úspěšný člověk je úspěšný pouze díky osobním kvalitám, že společnosti nic nedluží a že společnost nemá právo po něm… Číst vice »
Já jsem všiml, že nynější ministr vyzýval k dočasnému zdanění bohatých právě kvůli krizi:
Pavel Blažek: „Bohatí musí pochopit, že se včas musí rozdělit, jinak za chvilku taky nemusí mít vůbec nic.“
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-tato-zima-rozhodne-co-lide-povazovali-za-samozrejme-uz-nebude-rika-blazek-213456
Takže třeba solidární daň a vůbec volání levičáků po větší daňové progresi je asi jen můj přelud?
Jako že se musíme stát Somálskem Evropy, protože si nic jiného nezasloužíme? Je zajímavé, že takové názory jsou slyšet jen u nás. Nikde dokola nejsou sevřeni strachem,že je čeká očistec,a to mají násobky zadlužení státu v přepočtu na hlavu. Jo a jak byste definoval falešný blahobyt? Česká domácnost i český stát patří k těm méně zadluženým v Evropě.
A napsal vrchní kovokolní fanatik..
To je tenhle trouba?
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2200113770
To my byli sama moudra. Hlavní jak z lidí vytřískat víc peněz a Škodovce aby asi vzrostl odbyt 🙁 proč pořád měnit něco co funguje 🙁 by mě zajímalo kolik km najezdí on hromadnou dopravou 🙁
Říkal půl týdne, ale stejně mu to nevěřím.
„pořád měnit něco co funguje “
30 lidí za den na celé trati funguje úplně stejně skvěle jako letiště v Českých Budějovicích.
Protože, když se to nezmění a neušetří se, tak třeba v září dojdou peníze. To, co funguje, i když ono to mnohdy nefunguje, jen si na to všichni zvykli, se musí měnit, aby na to byly peníze.
V podstatě má pravdu.
U nás v Msk třeba.
Suchdol Fulnek
Studénka Bílovec
Suchdol Jičín také.
Lepší obsluha busem. Jasná.
Jedině Suchdol Odry Vítkov Budišov.
Vlakem…..
Chtěl jsem napsat víc no stačí…
Nový Jičín autobusem, zato (mj. nemalou měrou spádový vůči Opavě, kterýžto směr vlak nijak neřeší) Vítkov/Budišov vlakem?
Mimochodem okolo Suchdola platí, že z Fulneku/Oder do Nového Jičína je cesta vlakem delší o délku přestupu v Suchdole. Zatímco autobus může jet přímo bez prostoje (ovšem tím pádem s max. jednosměrnou vazbou v Suchdole na vlaky z hlavní tratě).
Ale pozor – přesto Moravskoslezský kraj žádné takové rušení, jak se zdá, neplánuje.
No, NJ spíš ne.
Zato Osoblaha a Rýmařov…
Mínuskáři bez napsání důvodů mne baví velmi.
Osoblaha i Rýmařov se hodí opravdu na letní a víkendový provoz, protože jinak se počet cestujících limitně blíží nule.
Máte pravdu. Studénka – Bílovec, Suchdol – Fulnek a Suchdol – Nový Jičín jsou lokálky o délce 7, 8 a 10 km, kde ten vlak jede tam i zpět kolem 25 minut a potom 35 minut nebo hodinu a 35 minut stojí. I když stojí, tak se v něm třeba v zimě topí, platí se personál a podobně. Jinde se ten vlak nedá použít, jiné oběhy se nedají vymyslet, protože není kam. Autobus se může nasadit na jinou linku a může někam pokračovat, být stále v provozu a ne, že z celé provozní doby je to vozidlo využito na 25… Číst vice »
V PIDu by bylo potřeba: 1) Použitelný jízdní řád. Když už na midibusové linde do prdelovic nemůže být takt, ať náhodné výstřely aspoň jedou v čase kdy je potřeba a s návaznostmi na přestupy. 2) Garance JŘ – vím já, že z prdelovic do školy v Praze pojede něco další čtyři roky, abych mohl spolehlivě dojíždět na střední školu? Nebo to jeden rok pojede jak potřebuji, druhý rok nepoužitelně(v 9, když škola začíná v 8), třetí rok vubec, čtvrťák každých 5 minut? 3) Spolehlivost spojů. Vždycky je možné sehnat subdodávku, i kdyby místo kloubáku mělo jet sedmimístné taxi – proč… Číst vice »
Naopak, stát by měl na těch lokálkách dotovat vlaky s uhlím. A obce povinně odpojí plyn a přejdou na topením uhlím.
To by tak hrálo, aby zákazník přestal objednávat zboží u Dráhy!
Tak to zkusím u Vás. Zatím, po letech jsem z nikoho nevytáhl, co je to vlastně ta lokálka?
Lokalka je místní (regionální) trať, která obvykle sváží osoby (dnes už méně častěji náklad) k tratim celostátním. Potíž je, že v době, kdy tyto lokálky vznikaly, byly hranice regionů zcela jiné a proto některé z nich vedou mezi místy, kde vazby zanikly. Taktéž nákladní přeprava po kolejích byla (s ohledem na vývoj kvality silniční sítě a vývoje nákladních automobilů) utlumena nebo zcela zastavena. Stačí to takhle?
No vetsina těch slavnych lokalek měla cca před 100 lety spíše pomoct mistnimu cukrovaru/pile/jine fabrice, protože koňských povozem se prostě to zboží do většího města nedostalo.
Pak jako, když už trať je, že jako tím zkusit vozit lidi, protože osobní auto měl tak leda předseda.
No, ale teď máme cca 6.5mio aut…
Přesně o tom přece píšu.
1.10. 21:12
Možná Vás překvapím, ale tak nějak si to občas vykládám taky. Otázkou jsem ale mířil jinam, tedy chtěl jsem VÝRAZNĚ upozornit na to, jak je nesmyslné házet všechny ty „lokálky“ do jednoho pytle, jak hloupé je obecně navrhovat nevratné kroky.
Podle mého názoru by se některé tratě měly revitalizovat (opravdu nemám na mysli dešní pojetí revitalizací) a některé po důkladném projednání s obcemi popřípadě zrušit.
Tedy, chtěl jsem vyprovokovat ty, co tady tak rádi zobecňují, aby se vyjadřovali poněkud konkrétněji.
Nejsem z regionu tohoto kraje, přímo se mi to netýká, tak jen přeju spravnou volbu na konkrétních místech!
„…měly revitalizovat…“
Dotaz:
Kde na to vezmete peníze – kdo to zaplatí? SŽ z důvodu nedostatku peněz dlouhodobě posouvá v čase zahájení investičních akcí na zdaleka důležitějších tratích, než jsou lokálky (nejen u Prahy).
https://zdopravy.cz/novy-sef-spravni-rady-sz-ceka-nas-diskuze-o-prioritach-na-zeleznici-118363/
Kde se vzaly miliardy na revitalizace, které v podstatě nepřinesly zkapacitnění, zrychlení?
Šlo o (realizované či pokoušené) dočerpání OPD1, z nějž nebyly vyčerpány finance na větší projekty typu brněnský odsun (+ možná i Brno – Přerov) apod.
Snad všechny revitalizace přinesly vybudování TZZ = vyšší bezpečnost provozu a zkrácení intervalů křižování.
Některé revitalizace přinesly i vybudování DOZZ = snížení personální náročnosti (osobní i nákladové).
Část revitalizací přinesla i určité navýšení traťové rychlosti a s ním i spojené zkrácení jízdních dob (např. u rychlíků mezi Zastávkou a Třebíčí o 6 minut).
Zkuste to u mě: vynechme, jak to řeší zákony našeho státu.
Lokálka je tratí, která odbočuje z hlavní páteřní trati (koridoru) a vede jenom do někam (až na výjimky není spojena s jinou tratí).
Nicméně tato definice není úplně přesná.
Lokálka je i Světlá n. S. – Čerčany, Kolín – Ledečko, Pečky – Bošice – Zásmuky – Bečváry, Sokolov – Kraslice – Klingenthal, Planá u ML – Domažlice – Klatovy – Babiny…
Jasně, ale na podobných diskuzích bych čekal:
1.tato a tato trať má problémy
2. tato konrétní trať stojí za (opravdovou) revitalizaci, tedy za zrychlení…
nebo
3. tato, po důkladném zvážení zrušit/zakonzervovat
Očekáváte od účastníků zdejších diskusí nějaký konsensus? Pokud čtete diskusní příspěvky, tak vám musí být zřejmé, že tady narazíte na pestrou paletu naprosto protichödných názorů, od militantních ochránců kdejaké vlečky počínaje až po zastánce páteřní funkce kapacitní železniční dopravy konče. Názor si musíte, na základě kritického myšlení, udělat sám .
Já jsem se ale nevyjadřoval k názorům lidí a navíc za různost názorů vítám. V příspěvku jsem dával svůj názor k řešení.
Lokálky jsou tratě, stavěné z ekonomických důvodů s úlevami,které tehdejší zákonodárci povolili.Jak ukazuje dnešní doba,jakékoliv šetření na infrastruktuře se v budoucnosti vymstí.Přesto se neumíme poučit a především na železnici stále hledàme způsoby,jak to ošidit.
Bohumile, promiňte… Rok 1882, tedy rok úlevy je od nás cca 140 let. To nemůžete pamatovat ani Vy,,,
No vidíte, a ani za těch 140 let jsme se nepoučili…
Otrokovice – Zlín – Vizovice… ?
Pane Kocourku. Sice plyn zdražil o stovky procent, nicméně zdražil prakticky z nuly… Jde to vidět i z cenového stropu, kde má plyn strop 3000 Kč za MWh proti 6000 Kč u elektřiny. Lidi, kteří topí plynem (a uhlím) léta nedělali opatření pro úsporu energií, protože se jim prostě díky laciným energiím nevyplatily a Vy byste jim chtěl ještě vozit uhlí se státní dotací pod nějakou úchylkou záchrany vedlejších tratí???
Co to plácáte, osobo nešťastná? Jako že když jsem vloni dal za uhlí 21 tisíc a letos 38,nijak mě to nemotivuje šetřit a izikivat, zatímco za 60 tisíc už jo? A že když se mi palivové dříví zvedlo za jediný rok ze 400 na 900 Kč za kubík, taky mě to nemotivuje dělat úsporná opatření? Připomínáte mi ty ideology ze zlaté klece poradenských firem s nulovou odpovědností, kteří naprosto stejně „argumentovali“ proti daňovým úlevám a cenovým stropům – že prý když se zavedou, lidi to nebude motivovat k úsporám. Že už mezitím došlo k růstu základních cen energií a paliv… Číst vice »
*izolovat
pán by se měl jít léčit, zřejmě trpí chronickou fobií ze železnice. Zřejmě byl asi u nějakeho kouzelníka, po likvidaci železnice, asi nějak vykouzlí všechny ty řidiče autobusů co mu to budou jezdit + řidiče, kteří nyní chybí a mnohdy se linky omezují neli pomalu ruší. A kde vykouzlí ty autobusy pro úcpání silnic nižších tříd, to už bych tam radeji potkal traktor, autobusák neumí uhnout a pustit tak jako traktorista. Zřejmě má asi někde tajnou kasu, ze které bude dávat všem těm řidičům navíc vejplaty, jinak mu tam nikdo jezdit nepujde, když jinde může dostat víc. A to jeho… Číst vice »
Kde vezmete na nákup a na provoz nových vlaků, které jsou potřeba neboť Faltýnek/Havlíček/Schillerová rozhodli o ETCS a o změně napájení elektrických vlaků?
Např. nástupců CityElefantů prý bude potřeba 107.
https://zdopravy.cz/stredocesky-kraj-s-prahou-chystaji-nakupy-vice-nez-stovky-novych-vlaku-do-lyse-chteji-takt-15-minut-83638/
Pokud jeden elektrovlak pro stovky cestujících bude stát 350 milionů, tak to 37,5 miliard Kč. Plus náklady na provoz.
A to ještě prý budou nové Pesa RegioShark a ojeté Stadler RS1. Neboť do RegioNov prý nejde namontovat ETCS.
Jak toto zaplatit z 3,5 miliardy Kč, které Středočeský kraj má na dotování železniční a autobusové dopravy?
alespoň je to donutí konečně sehnat lepší stroje, předražené etcs je jiný problém, ale když zmizí nepohodlné regionovy a šukafony, tak snad nakoupí ty ojeté stadlery, německe vlaky alespon mají klimatizaci, jsou hezčí a pohodlnější. U nás na liberecku jezdí převážně stadlery. A v létě jsem za ně byl velice rád. 😉 Ono podobný je to i u busů, jsou stanoveny nějaké standardy, takže pokud chce posilovat a zavádět nové linky, tak k těm řidičům, musí přičarovat ještě i vozidla adekvátní kvality. Jinak na pořízení vlaků v libereckém kraji dostali dotaci od eu, tuším i na ty busy měli nějakou,… Číst vice »
Jardo, já v tomto létě jezdil s Arrivou mezi Starou Pakou a Turnovem dost často. A když jim (nikoliv jen jednou) klimatizace nešla, hodně jsem si stýskal po Českých drahách a jejich revitalizovaných soupravách s otevíracími okny.
Pán byl v cizině a doprava je tam drahá. Musí se starat, abychom měli jejich platy a dopravu ať si zdraží. Takto to totiž okecávají všichni ze slepence a spol.
Doprava bývá drahá i u nás. Akorát to nevidíte na ceně jízdenky, neboť jízdenka na vlak je silně dotovaná … příklad: jízdenka za 100 Kč v regionálním vlaku v StČechách odpovídá nákladům (a přiměřenému zisku) železničního dopravce zhruba ve výší 400 Kč.
Ambicí Boreckého jsou dvě:
– zdražit jízdenku o 25 kaček na 125 Kč
– snížit náklady dopravce (a přiměřený zisk) na 250 Kč.
Jak dosáhne snížení nákladů ze 400 na 250 Kč?
Nejžravější vlaky jako např. lokomotiva 714 plus jeden či dva vagony budou nahrazeny RegioNovou
Nízkokapacitní vlaky jako např. 810 či RegioNova nahradí autobusy
Vlak tažený loko 714 není až tak zásadní problém. Má spotřebu prakticky stejnou jako dvoumotorové motorové vozy.
Zásadním problémem jsou všechny vlaky, které negenerují jízdné…
Chcete říct, že na stejné trati, se stejným jízdním řádem, RegioSpider RS1 (s motorem MAN) pro cca 75 cestujících má stejnou spotřebu PHM jako 714 s jedním vagonem pro 75 cestujících?
Tak proč je ČD/Vítkovice předělávali na zemní plyn?
A ono jich bylo nějak víc než ta jedna ?
Protože Světlík a Vítkovice lahvárna.
Nikoliv. Abyste měl výplatu jako na západě se musíte starat vy. Regionální politik opravdu nemá na starosti vaší výplatu..A jestli si myslíte, že třeba v tom Německu berou všichni 4000 eur, tak žijete v jiném vesmíru.
A současně je v CZ poměrně mnoho lidí, kteří těch 4000 Eur i více berou…
25*4000 = 100 000 Kč
100 000 Kč v čechách bere 2,5 pct práceschopných obyvatel…
zdroj: ČSÚ
https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=vystup-objekt&pvokc=&katalog=30852&pvo=MZDD01-G&z=T
Platy:
https://www.platy.cz/platy-v-zemi
nemáte zač…
Jenže to jsou statistiky mezd. Spousta dobře vydělávajících lidí dělá jako OSVČ, aby se vyhnula zdanění. Tedy ve skutečnosti je jich o dost více.
No tak zdanit ne?? žrát chlebíčky s kaviárem by chteli ale platit za to jako za minerálku…
No a co?
Vy dovedete vskutku pobavit, asi to berete podle sebe. 🙂
Pokud by to, co tvrdíte, byla pravda, nebyl by medián mzdy ve 4.Q 2021 v Česku necelých 35 tis. Kč brutto.
To se nijak nevylučuje.
O to, jaký máte plat, se musíte starat sám.
Když čtu diskuzi a zaprděnost místních lidí, tak se vůbec divím, že se ujaly peníze a není tady pořád výměnný obchod. Víc archaických a komunistických názorů sem nikdy nečetl.
nejaktivnejsi v diskusi o zbytecnych lokalkach jsou drazni duchodci, vetsinou zijici v predstave ze draha je hodnota sama o sobe a svet by si ji mel vazit a v jakekoliv forme pestovat.
Možná by stálo za úvahu, zda nevrátit řízení a financování regionální železniční dopravy ministerstvu dopravy. Zdá se, že financování a smysluplné řízení řízení osobní železniční dopravy je nad finanční i odborné možnosti krajů.
Tento způsob dotování je „úspěšný“. Např. na Slovensku, kde přestali dotovat většinu lokálek.
Jedním z efektů je, že uvolněné 810/odvozené verze se ze Slovenska dováží do ČR
Kdokoliv toto napíše, přidávám mu několik námitek:
– MD má peněz dost? Viz i rychlíkové linky, zejména v minulosti porůznu proškrtávané.
– Kdo by měl objednávat regionální autobusy? Také MD „až do poslední vesničky“? Nebo kraje, tzn. jiný objednatel pro vlaky a jiný pro autobusy?
– Kde je záruka, že by MD na těch lokálkách dopravu objednalo? Co když by to zredukovalo ještě víc s dovětkem, že „tam ať si kraje objednají autobusy“?
– Jak by k tomu přišly kraje, kde tvorbu jízdních řádů i dlouhodobých koncepcí mají v rukou dopravní odborníci; namátkou kraj Jihomoravský?
(výčet námitek není úplný)
Jsou asi jen dvě cesty – dostat více lidí do vlaků a nebo vlaky na tratích s vlaky s kapacitou pod 120 cestujících omezit či zastavit. Jak ale lidi do vlaků dostat? To je otázka za milion. V Londýně si pamatuji, jak i dobře placení právnící jezdili do práce vlakem protože tam byli o desitky minut rychleji než autem.
To se u nás taky někdy povede, ale pokud dnes započtete odpravdu dveře – autobus – vlak – MHD – dveře, tak to auto zpravidla vyhraje jak časově, tak náklady na palivo a parkování (versus úspora času platu manažera). Já třeba jezdím často z Mnichovic do Metroprojektu v Holešovicích. Parkování je tam bez obtíží, jen je třeba přežít od 15 km D1 přes magistrálu do Argentinské. Zcela bez kolon je to 35 minut (včetně zaparkování a zaplacení), počítám s hodinou, extrém jednou za rok je 1:20.
A nyní si to zkusme VHD, pokud nemám lítačku…
Tak tohle je ryze ekonomický postoj jednotlivce bez zohledňování souvislostí. Tím, že tuto trasu jedete autem, tak jednak se podílíte na zvyšování hustoty dopravy ve městě, neplatíte nic za zvýšené opotřebování městských komunikací, vypouštíte emise a tím znehodnocujete život obyvatelům kolem Vaší trasy a v neposlední řadě se podílíte na zpožďování linek MHD. Nechci předjímat, ale rád bych viděl tachografický záznam jízdy z takové cesty. To, že si Metroprojekt vybudoval vlastní kapacitní parkoviště (zřejmě v podzemí budovy) samozřejmě zvýšilo režijní náklady na jeho činnost a i to je jeden z důvodů, že studie a projekty jsou kritizovány jako předražené. Může… Číst vice »
No hezké coby kdyby. A kdy to teda těch 35 minut skutečně bude?
Až konečně začneme vnímat, co jsou opravdové priority a činy je realizovat, nikoliv o nich jen stále mluvit a dehonestovat ty, kteří to chtějí realizovat.
Aha. A kdo je chce realizovat? Vy? Jak jste daleko?
No v některých oblastech železnice jsem se svým malým podílem zasloužil o to, že se postoupilo. V oblasti regionální osobní dopravy aktuálně patřím mezi ty dehonestované. Ale můžete přijít v pátek 4.listopadu na výstaviště v Lysé nad Labem na výstavu Kola a tam se zúčastnit mnou moderované diskuze na toto téma. Dozvíte se víc a pokud budete vystupovat věcně a slušně, můžete se se svými názory i zapojit.
Ale já Vám Bohumile klidně dám za pravdu plus 🙂
Nicméně Metroprojekt možná má své parkoviště, já ho ale nevyužívám. I v oblasti Holešovic zaparkujete zcela bez problémů 50 metrů od budovy, pokud jste ochotný za parkování zaplatit. Nicméně: nemám pražskou lítačku, nevyplatí se mi pro těch pár jízd VHD po Praze.
A pokud mám být v 9:00 na Metroprojektu, znamená to pro mě nejenom vyrazit o hodinu dříve, ale i vylézt šílený kopec v Mnichovicích: https://mapy.cz/s/bezahegefa
Děkuji, Petře, ale já to hodnocení stejně nesleduji.Ale obráceně to zase máte z kopce s nemusíte chodit do fitness centra…😀
Delší, zato horší cesta..
Kritizovat to, že (jakákoliv firma) má ve svém sídle vlastní parkoviště a argumentovat tím, že kvůli tomu má zvýšené režijní náklady, to fakt vyžaduje odvahu.
Neznám pražské stavební předpisy, ale předpokládám, že kapacitní parkoviště v sídle firmy, je standardní požadavek stavebního úřadu k tomu, aby povolení ke stavbě bylo vydáno..
Já jsem nic nekritizoval, pouze konstatoval. Že to samozřejmě vliv na režijní náklady asi odsouhlasíte i Vy. A pokud se podíváte do světa, tak zjistíte, že např. v Curychu nesmí mít žádná nová stavba sloužící podnikatelským účelům více než dvě parkovací místa. Pokud tam nemůžete parkovat, nebudete tam ani autem jezdit.
Švýcarsko ale je v těchto věcech docela specifické.
Možná tím víc právě Curych (+ možná i ženevská aglomerace), kde prostě fakt „není místo“ (ani na ta auta).
Já například jezdim vlakem z Holešovic do Hostivaře do firmy ačkoliv mám služební auto. Prostě proto, že jsem línej řídit a fakt mě to po praze nebaví, vlak je pohodička a přijde mi úchylný jet 15 kilomtrů autem. Časově je to stejný, finančně mě to vlakem dokonce stojí víc páč auto mám zadara. Zvláštní přístup co?
Ani ne.
Kdybych to měl u rypáku, udělal bych to samé 🙂
Služební auto necháváte doma nebo na firemním parkovišti? U nás je podmínka mít auto na firemním, pokud jsme v práci…
Borecky by mel byt odvolan, nez svymi nepromyslenymi rozhodnutimi zpusobi rozvrat verejne dopravy a odradi vice cestujicich z vlaků a autibusů.
A máte k tomu nějaké vysvětlení kromě toho výkřiku?
Já si dovolím poznámku. Třeba jsem něco přehlédl, ale nevidím ze strany hlavního aktéra jednání s místními zastupitelstvy. Tedy mám pocit, že dojde k nevratným krokům o nás bez nás. Ale třeba křivdím, navíc nejde o můj region.
a rozvrat zpusobi tim, ze nebudou jezdit 4 vlaky z luzne do loun? nebo msenkou?
Poslední minuty mě utvrdily v tom, že to je diletant. Komentující Kamil Novotný má pravdu, Borecký není schopen nahnat více lidí do veřejné dopravy.
Můžete minusovat, jak chcete, ale až vyjde další ročenka dopravy, můžeme se pobavit o klesajícím počtu připravených osob a o tom, jak tenhle super expert odborník tomu poklesu pomohl.
s tim nahnanim souhlasim, ale za tabulkovy plat v praze tezko sezenete kvalitni produktove a marketingove specialisty, kteri to udelaji trochu pouzitelne a lidem to vysvetli.
nemluve o zrizeni oddeleni na „kopani spravy zeleznic do prdele“, protoze treba nekonecna vylukova cinnost na 171 ma samozrejme katastrofalni dopady na navaznou dopravu.
prazska integrovana doprava jsou smartphony pred stevem jobsem. 🙂 ted je otazka kde ho najit.
Ono zcela jistě nejde „nahnat více lidí do veřejné dopravy“, to jste špatně poslouchal. Zde jde o to, aby to, co musí být v provozu nestáhlo Stčk z „finanční kůže“…
Kaviár je když jezdí panáci autem ale prostý lid co jezdí vlakem hold bude mít smůlu a když dopravou ořežou bude ještě míň cestujících.
U nás jezdi přez den poloprázdné soupravy tři vagony nevím proč nedají jeden a ve špičce plno nesednete si a v pátek jste rád když se tam vleze.
v autobuse jsem muz v produktivnim veku prakticky vzdy sam, ve vlaku v tezke mensine.
takze panaci jsou vsichni muzi v produktivnim veku?
Panu Boreckému fandím. Jen se obavám, že to bude jedno volební období pro nej a všechny kolegy na kraji. Tak to proste bývá, když se snaží člověk dělat věci dobře. Co se týče lokálek – jasne ze zrušit . Ale chce to taky vytrhat koleje, aby někoho po vás nenapadlo to za dlouhý prachy obnovovat. Viz. Trať Rakovník-Kralovice. Kdysi zrušena trať, za dlouhé peníze obnovena a teď ji zase zrušíte 😀 Taky počítejte ze vás místní nebudou mít rádi . Domu to mají vlakem 15 min. a autobusem 40 min. Jo, trať je objektivně na zrušení, ale bydlet tam, tak… Číst vice »
Prosím o definici slova lokálka.
A proč ty místní tím vlakem za 15 minut nejezdili???
Protože jim ho nějakej moula odjednával mimo hlavní přepravní proudy… Když hlavní přeprava je v 6 a14 a 22 směny a od 8 do 14 škola, tak je přece logický že objednáte vlaky na 9 , 12 a 16 a 21 aby jima nikdo nejezdil a pak se divíme že jima nikdo nejezdí…
A navíc nepřípoje, místy úmyslné (byl tu článek o Mšence)
Smiřte se prostě s tím, že obyčejnýmu člověku z laické veřejnosti co jezdí někam do továrny, kanceláře nebo do služeb za prací je opravdu ukradený, jestli pojede vlakem nebo autobusem. To si jen pár ultrasšoto myslí, že je nějaká bezvýznamná lokálka s šukafonem středobod všeho dění. K tomu nepotřebuji být bůhvíjaká expertka, abych zhodnotila, že Regionova přes Rynholec a Strašecí s deseti lidmi nebo 810 ve Mšeně s pěti režijkáři je prostě velmi drahej špás. Zvyšujme kapacitu a propustnost tratí tam, kde má vlak smysl a plní nad očekávání svůj účel. Jak by se hodila kupříkladu trvalá odbočka na 090… Číst vice »
Jako obvykle slyším důvod (málo cestujících) a neslyším, co udělat pro to, aby bylo cestujících víc.
Jsou místa, kde prostě víc cestujících nevyčarujete, protože trať vede jinak, než jaké jsou přepravní proudy. Tam, kde lze přitáhnout více cestujících se s provozem počítá i dále a dokonce se počítá i s lepšími vozidly a větší nabídkou míst. Například s Velvarkou jsou celkem velké plány včetně přeložky, do Lysé z Prahy se bude jezdit v pd celodenně po 15 min., do Říčan už se jezdí. Koho chcete ale přitáhnout kupříkladu na Lužec ? Lidé z Lužce jezdí do škol a za prací z většinyy na Mělnicko. To stejný Dobříš. Těžko se vlak dostane alespoň na 45 minut k… Číst vice »
A proč si myslíte, že novou trať, obsluhující silná a smysluplná místa přepravní poptávky z Prahy ve směru Mníšek, Dobříš a Příbram nikdo nepostaví? Dokonce i české firmy dovedou stavět nové tratě.
A co jste pro to osobně kromě prezentování negativního názoru udělala?
Peníze nestačí na vše. Patrně bude mít přednost Všejanská a Bezděčínská spojka. Plus těch 10 kilometrů Otrokovice-Zlín
Nových silnic se staví více jak 100 km ročně.Proti tomu by byla stavba několika nových úseků tratí prkotina.A nemusely by se budovat další jízdní pruhy na dálnicích a otravovat lidem v okolí silnic život exhalacemi.
Můžete začít. Když cena 1km dálnice se uvádí okolo 150 mega. A i třebas jen takový Hustopeče s existující tratí stály 1.6 miliardy za 7 km. Zastávka – Střelice má zhruba 10 km, a bude to nejblíž novostavbě. A tam to vychází zhruba na 3 miliardy. Tedy 1 km elektrifikované dvoukolejné tratě zhruba za 300 milionů. Máte snad dojem, že stát nebo ŽS mají na to, aby za cenu dálnice stavěli jednokolejky ? A to v cenách není výkup pozemků.
A kolik stojí např. silniční obchvat Olbramovic? Já jsem neporovnával peníze,nýbrž množství.Oproti 100 km nových silnic za rok je nějakých 20 km nové trati za 5 let opravdu prkotina. A pak existují i jiné ceny,než za jaké se staví pro SŽ.
Jenže u staveb se peníze rovnají množství. A které tratě s přepravou osob se nestavěly za ceny SŽ ?
Těch je víc. Třeba tramvajové tratě v různých městech, vlečky, trať na letiště Mošnov atd. Množství je samozřejmě podstatné, ale podstatné jsou také nesmyslné požadavky SŽ a spolčené stavebních firem, které nemají konkurenci.
Teda srovnávat tramvajový trati se železnicí, tak to je hodně mimo.
Paní Lenka Nováková, netvrdí, že „nelze postavit“, ale že „nikdo nepostaví“ – a to může tvrdit třeba na základě pozorování vývoje událostí v posledních několika desetiletích ohledně stavby nějakých spojek na trati Praha – Liberec a s přihlédnutím k neustálému odsouvání důležitějších akcí SŽ na pozdější dobu kvůli finanční situaci české státní kasy. Poslední vaše věta: „A co jste pro to osobně kromě prezentování negativního názoru udělala?“ je silně manipulativní formulace. To, že paní Nováková reálně zhodnotila situaci, na kterou zřejmě nemá vliv, není důvod k tomu, jí kritizovat. Z jakého důvodu by měl jakýkoliv (potenciální, nebo reálný) klient osobní… Číst vice »
Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou. Nevím, kde vidíte kritiku. Paní Novákové jsem pouze položil dvě věcné otázky, neboť mě zajímá, proč si to myslí a zda se kromě negativních konstatování nějak angažuje v tom to změnit. A o svém malém podílu na rozvoji železnice jsem psal výše v odpovědi účastníku ABC,
kafíčko zdarma a dortík za 9 Kč?
Kafe nechlastám, dorty nežeru, sem tlustá.
Z toho si nic nedělejte, taky nám občas někdo v noci tajně lozí do skříně a přešívá oblečení na menší…
Chci vás!
A pak to zabijete uskákanou 810 nebo 814, ve které se kafe rozleje a dortík bude všude….
treba povinne tam nekoho presidlit? vezmete si kolik lidi bydli v dochazkove vzdalenosti, z toho na vlak utahnete 10%. jednoducha matematika.
Chcete snad do těch méně osídlených oblastí někoho násilně přestěhovat?
k těm úholičkám – pokud myslíte na spojku tratí 121 a 090, pak vězte že 121 má nadm. výšku cca 330 mnm kdežto 090 v kaňonu vltavy cca 180 mnm…….
Ne, měla jsem na mysli trvalou možnost přejezdu z jedné koleje na druhou a opačně. Úsek Roztoky – Libčice bez vyhybny je dlouhodobý problém, tzv. úzké hrdlo. Těch cca 11 kilometrů před Prahou je fakt moc. Ona by odbočka našla uplatnění i za bezvýlukového stavu. Typicky předjíždění Os v Libčicích ku Praze. Tam je prostor dost často k tomu poslat zpožděnou dálkovinu po nesprávné, Os nezadrbávat, kolize tam s ničím není, Os se potkávají až na Žalově, Dálkovina koliduje s Os v opačném směru až v Kralupech.
jako ja jsem po „koridorove trati“ 090 jel v lete do roudnice a mel jsem fakt depku, v jakym stavu se to nachazi. takze ani absence vyhyben me neprekvapuje…
asi lze cekat jejich zrizeni, az se to bude „opravovat nacisto“.
Tomu by spojky nepomohly, protože v protisměru je stejně hustý provoz.
Zvýšení kapacity v tomto úseku má tři možnosti:
a) zrušení poloviny zastávek (neproveditelné)
b) stavba čtyřkolejky (neproveditelné)
c) smíření se s tím, že všechny vlaky pojedou v řadě za osobákem čtyřicítkou a tedy rychlíky to z Ústí do Holešek za hodinu nedají (proveditelné)
S tím bych si dovolil nesouhlasit. Pár možností předjíždění by tu bylo. A zrovna spojka někde u Žalova by alespoň v jednom směru ten význam měla. Druhá např. před Sedlcem a třetí u Podbaby, kde často stojí osobák do Kralup před zastávkou a čeká na předjetí rychlíkem. Mohl by čekat alespoň na zastávce.
A mohly by pomocí trochu svižnější vozidla.
d) pochopení, že zákaz předjíždění Os přinejmenším mimo stanice „na kraji Prahy“ je anachronismus z doby bez autobloku – proveditelné
😉
Skvěle vyjádřený názor.
Až na tu první větu s komentářem souhlasím. Obecně totiž lidé řeší daleko více, jak vypadá dopravní prostředek, kterým cestují, než si lidé z oboru myslí.
Rozhovor bez emocí a na racionální vlně vítám. Zaujala mne odpověď pana radního v otázce na soutěžení, ve které se, pro mě překvapivě, zastal předešlé krajské vlády a jejich velké přímo zadané smlouvy pro ČD. V Plzeňském kraji dokázali vysoutěžit ty nízkopodlažní motorové vozy, o které on stojí, jen cca o 1 kč na kilometr dráž než dosavadní RegioNovy. Pan radní velkou napřímo zadanou smlouvu zaštítil argumentem, který používají České dráhy pro udržení trhu = jiné firmy nemají dostatečné zázemí, aby zajistily kvalitu. Spolu se slovními obraty o EMU400, které vycházejí z interní hantýrky ČD, mě jeho slova svádí konspirovat… Číst vice »
Proč se musí dopravou na městské, krajské a republikové úrovni zabývat člověk, který se k dopravě dostal jako slepý k houslím? Právník? Novinář? Copak nemůže být takovou osobou dopravní inženýr? Tenhle zmetek není odborník. Ať se podívá třeba do Švýcarska, jak vypadá odborník na dopravu. Jen si hraje na chytrýho a konstruktivní řešení žádné.
A jaké je vaše konstruktivní řešení ?
Odložit ETCS. Na linkách, kde 810 nejezdí plné, tak přestat dotovat vlaky a začít dotovat autobusy. Namísto nových RegioSharků/RegioFoxů za 90 milionů koupit z Německa ojeté vagony 845, neboť už nikdo krom ČD (a prý krom dopravce z Ghany) tyto dieslové vlaky nekupuje. Jestli Arriva investovala do 60 vagonů 845 a do autobusů něco přes miliardu, tak nákupní cena a modernizace 845 by mohla být cca 15 milionů Na linkách kde RegioNovy jezdí plné, tak až RegioNovy dožijí, tak kupovat Stadlery RS1, podaří-li se, tak kupovat ročníky 2001 či mladší (po sjednocení výroby RS1 pod Stadlerem) A jako posily CityElefantů… Číst vice »
O ETCS nerozhoduje kraj. A ve chvíli, kdy se odloží, jdou první žaloby na stát od dopravců s HV vybaveným ETCS za zmaření investice.
A kde Vy navrhujete vzít na 107x EMU400?
V soutěži pro ŽSSK nabídla Škodovka dvoupatrové EMU 600 za cca 20 milion EUR/jeden vlak).
Jízdné od cestujících tvoří zhruba 25% příjmů dopravce ČD. Tj. i kdyby se vlakové jízdné zvýšilo o třetinu, tak pokryje jen cca 30% nákladů dopravce.
Plus otázka, kde vzít peníze, neboť Skupina ČD nemá tolik peněz na nákup stovky EMU400.
– nikdo jim nechce půjčit na slušný úrok. Ani v červnu a ani předpředevčírem
– mají objednáno vlaků atp. za 50 miliard
– jsou silně zadlužení (60 miliard) a na jaře musí splatit 10 miliard
https://zdopravy.cz/zadluzenost-ceskych-drah-rychle-roste-za-pul-roku-o-11-miliard-125620/
Je na čase odlišit, že železnice nerovná se ČD. A jediný výrobce není Škoda.
Ono to může být také tak, že z Benešova do Prahy bude jezdit Arriva, z Berouna ČD, z Kladna GWTR, z Roudnice LE a z Kolína Regiojet. Tím pádem budete mít pět dopravců a každý koupí zhruba pětinu jednotek EMU400, každý bede mít svého dodavatele. Hlavně investice na zadlužení se rozdělí na pět dílů a zvládnou to relativně všichni.
Souhlasím s Vaším upřesněním. Např. fabrika bývalého Bombardier v Görlitz se svými dvoupatrovými elektrovlaky Twindexx Vario momentálně asi nebude mít příliš zakázek.
Jenom si nejsem jist, jestli Váš názor je životaschopný.
Vzhledem k situaci na trhu bude nějaký čas dost velká nedůvěra poskytovat dlouhodobé úvěry na regionální dopravu.
Narážím na ekonomické neúspěchy jako StadtBahn, Abelio DE, eurobahn.
Ostatně nový majitel dánského železničního dopravce Arriva o něčem svědčí.
Zejména o lokálky asi nebude zájem, viz nezájem dosavadního provozovatel DB RegioNetz o pokračování provozu v německém (pod)Krušnohoří.
Jaké zmaření investice? Dopravci očekávají že jim bude ETCS vydělávat?
Měli jsme tu třeba „před-EET“ ještě za socanů (fiskální pokladny), byly zrušeny po nástupu ODS 3 měsíce před povinným náběhem a žádné hromadné žaloby se nekonaly. Všichni větší obchodníci už to samozřejmě měli připravené, nemálo do toho investovali a šlo to komplet do stoupy.
Investují proto, ze musí. Když najednou nemusíte, je to zmařená investice.
Když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem. Krom toho zmaření investice můžou žalovat leda zahraniční firmy, kde máme uzavřené příslušné dohody o ochraně investic. Tam však bude asi trochu problém prokázat, že si ETCS pořizovaly výhradně kvůli ČR….
To rozhodně nebude, protože ČR jako jediná stanovila výhradní provoz o pět let dříve, než je nařízení EU…
tak nové vozidlo se nepořizuje na 5 let, že ….
Jenže bude rozdíl soutěžit 100 vozidel na montáž ETCS za 2 roky, nebo rozložený třebas na 5 ..
bylo na to 6 let
https://zdopravy.cz/2025-stat-poprve-rekl-kdy-bude-etcs-na-dvou-koridorech-povinne-27729/
Zkuste tento názor říct třeba v Metransu, co na tuhle argumentaci řeknou:)
Tak pan Šimral to zjevně čte když tady reaguje. Pane Šimrale, pokud by došlo k odložení ETCS, budete žalovat Českou republiku za zmaření investice? Na základě jakého zákona a u jakého soudu? I za pana redaktora předem děkuji 🙂
1) Proč se ptáte mě?
2) Jsem já náměstek nebo jiná vlivná osoba?
3) Od čeho ten náměstek existuje? Snad aby on vymýšlel ty konstruktivní řešení. Taky se má obklopovat odborníky, pokud sám na nic nemůže přijít.
Pardon, zapomněl jsem, ze vy to tu mate jen jako terapii. O jeho návrhu řešení je cely podcast, kde situaci vysvětluje. Vy jste si přišel pouze zanadávat.
Pardon, zapomněl jsem, že Borecký je tady jen kvůli tomu, aby škrtal spoje a jezdil autem. Pochybuju, že jezdí veřejnou dopravou jako běžný smrtelník.
Žádný návrh neuvedl, možná jste špatně poslouchal.
Nenadávám, to je jen Váš pohled, od kterého se nedokážete odstřihnout.
Vždyť tam říkal, jakou linkou jezdí…
Pravda, půl na půl. Psal jsem komentář průběžně.
Ale auto musí na půl týdne použít, protože se tou jeho veřejnou dopravou na některá místa nedostane. Jako náměstek by měl jít v používání veřejné dopravy příkladem.
Jako náměstek musí hlavně dělat to, k čemu je určen a být na místech, kde musí být podle svého pracovního programu. K tomu nikdy a u žádného vysoce postaveného manažera nejde rozumně použít na krátké vzdálenosti (výjimkou střed Prahy) VHD a tudíž přidělení služebního vozu je oprávněná.
A musí popojíždět, není technologicky možné porady řešit online?
Zeptám se – s přístupem dopravních inženýrů v IDS JMK a jejich postojem mj. k zastavení osobní dopravy na méně perspektivních (zejména v kontextu s páteřními tratěmi v témže kraji; v jiných krajích by ty samé tratě možná nebyly takto upozaděny) či svého času (2011) přístupem Ing. Záruby a dalších dopravních specialistů při tvorbě nového konceptu (vlak coby páteř, posílené busy coby návaznost; zastavení osobní dopravy na řadě méně významných tratí) jste byl spokojen?
Vypadá to, že mě znáš líp, než znám já sebe. 😄 Tak si můžeš odpovědět sám.
V příspěvku jsem nedodal: Ing. Záruby v Pardubickém kraji (vlivem tohoto nedodání, mohlo to vypadat tak, jako by se Záruba angažoval v JMK).
O. K.; z toho, co píšete, vyplývá, že s postupem JMK + svého času postupem Pardubického kraje ve věci zastavení osobní dopravy na některých vedlejších tratích spokojen jste, protože bylo navrženo dopravními odborníky.
Když myslíš. 😄
Použiji parafrázi poslední věty vašeho neotřelého příspěvku:
Jen si hrajete na chytrýho a konstruktivní řešení žádné…
Máte nějaký osobní problém, se kterým si nevíte rady, že máte potřebu se tady presentovat cholerickými a někdy i nacionalistickými výlevy?
Ne, Karle. Na choleru je tady expert někdo jiný, Karle.
Zeleznice potrebuje hlavne personalne omladit. Je plna bolseviku a hlav, ktere ziji v osmdesatkach.
I na to jednou dojde. Prostě vyhyneme 🙂
Jezděte lidi vlakem. 🙂
Pan Borecký se diví, že mizí lidé na lokálce do Kouřimi. Proč asi…jednak byl výrazně osekán jízdní řád, a druhak, máme tu už druhý rok slavnou rekonstrukci Poříčany – Velim, díky které byly často osobní vlaky nahrazeny NAD a ostatní vlaky zde dovedly nabrat zpoždění 0-30 minut. Dojíždějte něčím tak nespolehlivým… průzkumy by se neměly dělat v době takovýchto modernizačních akcí.
Tam už bylo prázdno dávno před modernizacemi i covidem…
Nicméně nákladní doprava je tam slušná a o přestavbu na cyklostezku nemusíte mít strach…
A co tam vozíte za vlaky – bylo by reálné vést osobní vůz a zastavovat?
Nebylo. Nákladní vlak s cisternami plných asfaltu vedený dvěmi lokomotivami není ani trochu vhodný pro přepravu cestujících v připojeném osobním voze.
Ok a já si představil krátký manipulák, který by měl stejně mašinu něco jako 843 (714) 😀
Samozřejmě těžším nezastavovat.
Naprostá česká klasika. Všichni tady mají plnou hubu keců, ale NIKDO až na vyjímky tady nenapsal ŽÁDNÝ návrh, jak to řešit. Jediné, na co jsou Češi ale extra odborníci, je kecání, hledání chyby u druhého a psaní anonymních příspěvků na diskuzní fóra.
Nemáte pravdu. Viz mj. jeden z mých příspěvků níže.
Plus samozřejmě bych ještě dodal (i když i to je „plakání nad rozlitým mlékem“) nevýhodné dlouhodobé smlouvy Středočeského kraje s ČD (nevýhodou zejména nesoutěžení + že není „brutto“), resp. s KŽC (nevýhodou nesoutěžení + možná i vůbec její existence).
A od čeho je ten odborník Borecký? Škrty a zdražování o 30 % fakt není řešení.
Malé obce a vesničky s nejmenší obslužností by platili tak jako doposud nebo tam kde třebas projíždí jen jeden spoj v nějakých delších intervalech. Tam kde by se nechtělo platit více ok neplaťte, ale seškrtáme vám spoje podle platby takže klidně o 50% dolů. V reálu by pak Úvaly prostě každý 2 vlak projel. Voliči Vám to pak spočítají u voleb.
Nebo nelíbí vůbec, aby si to vyzkoušeli Úvalští na plno tak jim tam může ROPID protáhnout z Rohožníku 250 k nádraží a to by se vyplatilo. Nad to jsem zapomněl na jednu podstatnou věc a to, že středočeský kraj parazituje na Praze a to tím, že na vlaky doplácí také a rozhodně nejenže daleko více, ale hlavně neúměrně hodně tomu jak Pražané v rámci Prahy vlaky využívají nebo tedy spíše nevyužívají. Takže z částky by pak takové Úvaly ještě přispěly 10 nebo 20% na projetí vlaku do Prahy. Pak si myslím, že by to bylo fér vůči všem, ale hlavně… Číst vice »
Uvědomte si, proč všichni ti lidé jezdí do Prahy. Zábáva, práce, nákupy,…, to všechno pak přináší Praze zprostředkovaně příjmy. Takže, kdo na současném stavu tratí je jednoznačně Středočeský kraj, který neobsahuje Prahu. Ono, kdyby všichni jezdili autem, tak by to odnesli hlavně obyvatelé Prahy.
Praze tohle příjmy nepřináší. Leda majitelům firem, kde ti lidé utrácejí, ale Praha z toho daňové příjmy nemá ani prostí Pražané z toho nic nemají.
Přečtěte si laskavě zákon o RUD. Samozřejmě, že z toho Praha velmi výrazně profituje a celý problém by mohl být vyřešen tím, že by Praha přestala být „samostatným krajem“ s extra pravidly pro RUD.
Co si mám přečíst? RUD jasně stanoví, že příjmy obce záleží na počtu obyvatel s trvalým pobytem. Je úplně jedno, kde má firma sídlo, kde pracujete nebo kde utrácíte.
Pak je Praha ještě samostatně kraj, ano, ale tohle taky nijak neovlivní, kam dojíždíte.
To, co máte na krku patří primárně k myšlení. Teprve pak k příjmu potravy a výkřikům.
Tak ještě jednou a pořádně 🙂
Ještě jednou a pomaleji: Reagoval jsem na „proč všichni ti lidé jezdí do Prahy. Zábáva, práce, nákupy,…, to všechno pak přináší Praze zprostředkovaně příjmy“
Ne, nepřináší. Najděte mi v RUD důvod, proč ano.
A když bude Středočeský kraj obsahovat Prahu, tak nebude mít nárok na dotace z EU.
Nikoliv, Praha získá nárok na dotace 🙂
A nebude muset tím pádem omezovat Stčk 🙂
Praha 202 % průměru EU, Středočeský kraj 83, při počtu obyvatel jen o málo vyšším. Tzn. celý region Praha snadno vytáhne hodně nad 100. Proto se ty NUTS 2 takhle dělaly, proto je Praha jako město NUTS2 region.
Tomu se říká dohledávání informací a konkrétní argumentace…
Pan Borecký by měl v prvé řadě začít s chlebem a cibulí u sebe v Úvalech. Kaviár tam jíte vy a to hned rovnou po kýblech. Proč? Jednoduše. Když nahlédnete na rozpočet Úval kde je kolik toto město zaplatilo na dopravu 3 500 000 Kč za celý 1 rok! Skutečně má, ale v rozpočtu 10 000 000 Kč. Budeme předpokládat, že tato částka 3,5 milionu jde celá Ropidu jen na vlaky. Busy tam nezahrneme a vezmeme počet vlaků co denně zastaví pro nástup a výstup v Úvalech 3.10.2022 Pondělí mne idos vyhodil 59 spojů do Prahy. Předpokládejme tedy 59 spojů… Číst vice »
Kdybyste se seznámil s krajskými dokumenty, tak byste věděl, že je stanovena základní krajská dopravní obslužnost. Tu plně platí kraj, bez výjimky.
A teprve to, co je navíc doplácí obce.
Nepředpokládejte nesmysly a najděte si raději rozklikávací rozpočet Úval. Trvalo mi to asi 20 vteřin.
https://www.mestouvaly.cz/obcan/mestsky-urad/rozpocet/rozklikavaci-rozpocet-cv/
Tam si vyberte dopravu, zjistíte, kam co jde a ta „úspora“ 6M je tam na nějaké budovy, což asi bude plánovaná investice do konce roku. Je teprve 1. říjen, to ještě není celý rok.
I když některé (nejen) středočeské tratě jsou málo perspektivní, tak tady zjevně jde o systémový problém. Trať obdobného významu ve většině jiných krajů by byla (v měřítku toho kraje) perspektivní a „neprořezatelná“, zato ve Středočeském (+ též např. Jihomoravském) kraji coby kraji je na pozadí zájmu ve srovnání se silnou příměstskou dopravou okolo jádrového velkoměsta. Hezkým příkladem je Horní Pacifik, kde v úseku Čerčany – (přinejmenším) Sázava jde o úsek s vyšším přepravním potenciálem než v úseku Ledeč – Světlá, ale… viz vozidla, která tam jezdí. Navíc, zejména okolo Prahy dochází ke skokovému nárůstu počtu obyvatel a tím pádem i… Číst vice »
Je to hlavně o financování jak píšu jinde Úvaly přispívají 80 Kč na celý vlak a pak se tu divíme, že máme jíst cibuli a Borského spoluobčané jí kaviár lžícema.
… a ještě bych dodal, že v takto nastaveném systému je z pohledu rozpočtu kraje vlastně „štěstí“, že dosud nejsou dostatečně kapacitní a rychlé tratě z Prahy směr Mělník, Kladno či Příbram; pokud by i těmito směry měly jezdit vlaky ve výrazně větším počtu než dosud, tak by to bylo náročnější i na veřejné rozpočty, navzdory i vyššímu počtu přepravených cestujících.
To zrovna. Až válka skončí, tak bude hned o 400 000 problémů méně, protože odtáhnou domů řešit poválečnou obnovu…
Záleží, jak ta válka skončí. Pokud skončí vítězstvím Ruska, tak počítejte s tím, že k nám naopak další statisíce přitáhnou, protože na takové obnově Ukrajiny se nebudou chtít podílet. I proto je důležité Ukrajině pomáhat, aby tento scénář nenastal a Ukrajinci dokázali Rusy ze svého území vyhnat.
Přímo exhibiční…pomalu aby si v Anatomickém ústavu začli chystat vitrínu…
Pan Borecký zmiňuje nějaké návrhy na reorganizaci tarifu PID. Dají se někde najít?
240. příspěvek. Jsme u oblíbené řady 240!
Už zase… nechcete nás těhle zbytečných komentářů ušetřit?
Po dosažení 810 komentářů rád.
#810 #potenciál
Středočeské lokálky (resp. velká část z nich, včetně oné příslovečné „Mšenky“) mají aspoň jednu naději, a to je možnost jízdy vlaku přímo až do Prahy, metodou „krátký interval se s rostoucí vzdáleností od města postupně rozprskne do mnoha přímých relací méně často“. Bohužel k něčemu takovému je mnoho technicko-organizačních překážek a asi by to znamenalo i nárůst ceny, ale jistá cesta směrem k (výrazně) vyššímu využití by to byla. Protože dostředivé přepravní proudy tu opravdu jsou. Blbé je, že v několika „hlavních“ směrech je i ten základ z Prahy do nějakého toho významnějšího města tak na hranici časové akceptovatelnosti, ne-li… Číst vice »
Mšenka? Pane Zárubo, já opravdu nevím, odkud by z toho úseku Mělník – Mšeno někdo dojížděl denně do Prahy. Polohu zastávek na té trati asi znáte: Kanina, Živonín, Nebužely… Možná ta Lhotka. Ale denně? Do Prahy? Ne…
Pokud by byl Mělník z Prahy pod půl hodiny, tak ano (protože pak by i dávalo smysl jak udělat systém návazností právě na tu trať, nebo k vlakům na ní popojet kousek auty).
On odtamtud nikdo denně do Prahy (i kdyby autem) nedojíždí?
Autem možná. Vlakem nikdo. A pochybuji, že by se na tom mohlo něco změnit.
Možná šotodiktatura, kdy by za ježdění autem byl trest smrti, nebo tak něco…
sotodiktatura dobry, to je ostrejsi nez vseobecna zeleznicni povinnost 🙂
No hele zase pozor, jak moc se liší třeba takové Pečky (u dálnice, donedávna takřka výhradně ubíjející osobáky) od hypotetické situace toho Mšena? Zdůrazňuji hypotetické. Pokud Praha – Mělník bude vypadat asi jako Praha – Kolín, pak není důvod, aby Mšeno nebylo takovou novou když ne Čáslaví, tak třeba Golčákem. Nebo Přeloučí, Kařezem…
Dobře, no… A do toho roku 2050 (+-) si to představujete jak?
Když pominu, že aspoň podstatné zlepšení toho Mělníka by mělo přijít výrazně dřív (dobře, nebude to 25 min., ale třeba 35-40 reálných je i po „pouhém“ zdvoukolejnění 070, co se snad chystá), tak si to představuju tak, že se to tam aspoň nezařízne a nezlikviduje. Jakou přesně formu tohle „nezaříznutí“ má mít nevím, ale na první dobrou mi přijde, že několik párů odepsaným šukafonem (a později odepsanou regínou a ještě později v té době již taky odepsaným Stadlerem atd) je asi tak nejlevnější řešení, zvlášť když přece jen umožňuje jakous-takous kontinuitu v povědomí o tom, že existuje cosi jako vlak.… Číst vice »
To je samozřejmě jedno z řady možných řešení, které by dalo těm kolejím smysl, ovšem když se zaposloucháte do na první poslech logických a líbivých slov p. Boreckého, dojdete k poznání, že toto vůbec není cílem.
On totiž nemá (ani přinejmenším) zájem, aby na těch vedlejších tratích nějaké vlaky jezdily – to je to, oč tu kráčí. Tedy ani nestojí o jakékoliv řešení. Prostě aktuální statistiky (co na tom, že vychází z důsledků špatně nastaveného systému) hovoří jasně a neexistuje jiná cesta, než ty tratě zavřít…
Viz třeba i můj komentář na http://kolmix.cz/_komentare/kom_05.php
Jinak: hrozí do roku 2050, že by byl Mělník za 30′?
Pak je zbytečné vůbec takové debaty vést.
on predevsim nema penize, aby tuhle drahou srandu financoval. a jestli se stale bavime jen o msence, tak je ta diskuse uz opravdu trapna.
Je to tak. Vídám to de facto každý den kdy kolona aut u přejezdu sleduje průjezd vlaku kde sedí řidič , průvodci a možná s bidou tři cestující.
Co s tím?
Udělat uzavírky silnic na všechny strany, aby to ti v těch autech museli příště vyzkoušet vlakem…
Hlavně že strojvedoucí za volantem čeká, až projede vlak :)))
Vzhledem k tomu, jaké množství železničářů jezdí do práce autem, to není vyloučené 🙂
„Myšlenka, že veřejná doprava musí být vždy nejlevnější ze systémů dopravy, není správná.“
No už tu v krajské samosprávě byl lecjaký exot, ale že úřad obsadili Mimoni, to je teda věc 🤭🤭🤭
Ale něco na tom je. MHD nemusí být socka zadarmo. A už vůbec nemusí být levnější než benzín (jak někteří porovnávají cenu auta bez odpisů, servisu, parkování, pojištění,…)
30.9. 22:04
Tak levnější, než benzín není. O zadarmo tady snad nikdo nepsal, ale výrazně lená by měla být. Tedy pokud jde o věc ve veřejném zájmu.
Ovšem…stačí když to tak bude jen vypadat…
Ale nesmíme zapomenout právě na to, že mnoho hlavně těžkých autíčkářů bere za jediný výdaj proježděné palivo.
A samozřejmě mají pravdu!
Tak třeba pojištění se počítá pořád, i když s ním nejezdím.
tím jste chtěl říct co?? zdravotní pojištění si taky platím i když nemarodím… Důchod si platím i když nevím jestli se ho dožiju…
Pojišťovny mají různé ceníky, někdy do toho vstupuje i nájezd. Někdy i množství nehod (sleva za roky bez PU).
Parkování a benzín ano, ale pro soukromou osobu jsou prakticky všechny ostatní náklady fixní.
Takže když si dva koupí stejné auto, jeden bude jezdit každý den, druhý jen každý týden, tak oba za deset let dají stejnou částku za servis a prodají to za stejnou bazarovou cenu? 😀
Existují města, která ji naopak 100% dotují. Tam pojem „veřejná skužba“ není sprosté slovo.
„…skužba…“
…samozřejmě má být „služba“…
Ok, já osobně tím směrem jít nechci 🙂
Naprostá česká klasika. Všichni tady mají plnou hubu keců a kritiky, ale NIKDO až na vyjímky tady nenapsal ŽÁDNÝ návrh, jak to řešit. Jediné, na co jsou Češi ale extra odborníci, je kecání, hledání chyby u druhého a psaní anonymních příspěvků na diskuzní fóra.
asi tak jako Pepa z tratě…
Pan Borecký mluvil fundovaně k věci a pojmenoval současný stav pravým jménem.
Pro některé „ušlechtilé“ uši to ovšem bylo velice surové poslouchání, zdá se. Takovým fajnšmekrům lze doporučit předchozí podcast s panem Moravcem ze SVOD…
Až řekne, že jeho město platí 80 Kč/1 vlak tak pak s vámi budu souhlasit.
Mimo jiné považuji za nevhodný systém financování regionální železniční dopravy od státu. Z dostupných informací vyplývá, že i to druhé memorandum dosypává peníze „za vlkm“ a ne „za osobokm“.
Druhý jmenovaný typ financování by přitom znamenal víc peněz pro kraje se silnou příměstskou dopravou, která sice převáží nejvíce cestujících, zároveň však je finančně velmi náročná (kdy sice hodně cestujících = relativně hodně příjmů z jízdného, ale souběžně i nákladová náročnost zejména při existenci přepravní špičky, její jednosměrnosti apod.).
Jak jsem napsal jinde v tomto foru. Pan Borecký a jeho Úvalští soukmenovci žerou kaviár lžícema když Úvaly přispějí na každý 1 vlak co tam zastaví 80 Kč. Řešení městům jako Úvaly a další podobně velká platba o 50% více. Města jako Kolín, Nymburk, Beroun, Kralupy atd. o 75% více. Malé obce nebo kde je to opravdu veřejný zájem s minimem spojů naopak zdarma nebo za jen náklady. Na všechny se dostane. S touto politikou dotujeme města jako Úvaly.
Musí ještě 2 roky s tím rušením počkat, pak my Středočeši zrušíme Boreckého. Vždyť on je úplně mimo. Naši předkové budovali takhle rozsáhlou žlezniční síť a ten „expert“ by ji nejraději hned zrušil. Nejlepší je vše zdražit, ať tam jezdí ještě méně lidí a pak hezky rozprodat. Mimochodem jeho motem je místo hromadné dopravy jezděte na kole.
Bu bu bu.
A nezapomeňte přijít k volbám 🙂
Smutná pravda je to, na většině těch trati uvažovaných ke zrušení by opravdu bylo více cyklistů než lidí v těch 810tkach.
Jinak k tomu odkazů předků, tím že používáte internet ne telegraf z vás dělá jen laciného pozera.
Máte docela trefnou připomínku. Ale našel bych i trať, která vede přímo osídlením a stejně po ní zrovna moc lidí nejezdí. Asi proto, že potřebná místa dojezdu cestujících leží jinde (Neratovice – Čelakovice). Blbé je, že si už málokdo uvědomuje, že když se středočeské lokálky stavěly, tak jejich konkurencí v nákladní dopravě bylo koňské spřežení a pro osobní dopravě většinově „pěškobus“. Tenkrát to bylo něco, co se dovedlo hýbat rychlostí 15 – 25 km/h. Dnes nás opravdu ta maximálka 60 km/h a cestovní rychlost 40 km/h nevytrhne, pokud nejezdí středem obcí a přímo bez zájezdů s napojením na hlavní trať.… Číst vice »
no řekl bych že v určitých časech tam jezdí dost lidí…
a autobus je s přestupem a ten autobus nemá návaznost na odjezdy vlaků z Čelákovic…
Co je to dost, když tam jezdí osmsetdesítka?
Průměrně 12 lidí na spoj.
Myslím že třeba Choceň – Litomyšl taky není zrovna daleko od osídlení…
Tam je ale dosti zoufalá poloha stanice v Litomyšli…
Ehm. V Litomyšli je nádraží 700 m od centrálního náměstí, rezidenční část města na SZ je 300-400 metrů od nádraží
10 minut chůze…
Kam blíže byste si ho představoval?
Nejspíš rovnou na to náměstí 😀
Tak je fakt, že lidi nejsou moc zvyklí chodit. Já když někomu řeknu, že jdu na bus 750m, tak nechápe. V jedné vesnici, kde plánujem jednou bydlet a chodit na vlak, starosta musel zmínit, že jejich vesnice má vlakové spojení, neboť z návsi na nádraží (elektrifikovaná trať) je to těch 800m… Ale když parkujete auto před domem, kdo by to chodil.
Tak já osobně si myslím, že časem nás dožene nedostatek energií zejména plyn a ropa. Vrátíme se tak o 50 let zpátky. Bude méně lidí. Budeme jezdit na elektřinu, ale ne všichni si elektrické auto budou moci dovolit takže jich bude jezdit tak třetina toho co vidíme nyní a spíše jen na kratší vzdálenosti. Zbytek lidí se přesune do vlaků atd. Nákladní přeprava se přesune do vlaků jak to bylo dříve jen logistika se zlepší díky technologiím které máme. Takže vagon PPLky z Ova bude v Pha za 1-2 dny. Z Prahy v Mělníku za 1 den tam si jej… Číst vice »
Nemyslím si. Je zcela jisté, že dnešní cena elektromobilů půjde dolů.
Problémy s elektřinou tu nezůstanou věčně. A PPL s přepravou dva dny? To té železnici fakt nefandíte. Něco takového, jako výměnné nástavby Praha – Ova dá železnice bez problémů za 6 hodin včetně odbavení, když nebude hákovnice na Bezpráví.
I z Prahy do Rotterdamu jezdíme pod 24 hodin.
Téhle „hlouposti“ dávám při současném vývoji do realizace maximálně pět let …
A upřímně byla by to jedna z mála racionálních věci co kdy z EU vypadla
ještě tak pochopit, ZA JAKÝM ÚČELEM předci ty koleje pokládali, že?
Ano. A další naši předkové pak na ty tratě přes sto let káleli jako na placatý šutr a nechali je naprosto nezměněné ve stejném stavu v jakém byly v železničním středověku postaveny.
Což udělali zcela oprávněně.
To víte, soudruzi to s péčí o hromadnou dopravu obecně moc nepřeháněli…
a to jen proto, ze nekdy nekdo neco kdysi postavil, to musime nesmyslne zivit?
Ne, ale u rušení přemýšlet. Hodně tratí s provozem má dneska jiný účel, než pro jaký byly vybudovány.
Ovšem že ne. Třeba bez letenského stadionu se národ hravě obejde…(hlavně jeho část bydlící v jeho okolí) 😂😂😂
Hodně špatný a hlavně hloupý příměr
Naši předkové vybudovali takhle rozsáhlou síť ve Středních Čechách kvůli cukrovarům, protože hlavní tratě nikdo rušit nechce a ne kvůli dopravě lidí, to byl jen takový doplněk a jen proto, že tehdy nebyly auta a silnice.
…a jezdí po nich 810 s max. V 80 kmh.
Zase tyhle dědkovský kecy o předcích…
Milý shotoushku, jeďte pokud možno zodpovědně a pozorně na svých gumokolech domů, ať nikomu neublížíte, doma si dejte v klidu u programu TV Nova/Barrandov levné lahváče z Billy, k tomu tlačenku či prejt, přečtěte si slevové letáky nebo programy SPD/ANO a přestaňte se tak věčně užírat celoživotní nenávistí k železnici, život máte jen jeden a přeci nechcete, aby Vás postihla mrtvice ze vzteku. To bychom museli přispívat z našich daní my všichni ostatní na Vaší beznadějnou ležákovou rekreaci v nemocnicích a věřte, že to není zrovna málo peněz ((((
Až Vám praskne žilka tak dobrá Nemocnice následné péče je v Vojkově za Říčanama.
Což dokazuje jeho inteligenci. Nebo byl na delší návštěvě v Krnově (tam lze zaznamenat někoho na kole)
Minimálně v mém okolí jezdí na kole jedině turisti, a to ještě jen úplná minorita…
Jak kde…
Kde nebyly problémy s retardovanými sedláky, tak vede buď za posledními domy, anebo dokonce skrz obec.
Velmi pěkný rozhovor. K poměru cena/výkon si dovoluji podotknout následující: moje rodina platí za MHD ve Středočeském kraji a Praze cca 40 000 Kč/rok (4 dojíždějící osoby). Klidně dáme 80 000, ale při zpoždění > 10 minut požadujeme slevu 50%, > 1 hodina 100%. Při odřeknutí posledního spoje zajištěna náhradní doprava nebo proplacení taxíku. Kompenzace typu slevy automaticky online, bez důkazního břemena (že došlo ke zpoždění) na straně cestujícího. To by byl systém, který by se mi líbil.
To by bylo pěkné, ale nevím o systému, kde by toto platilo.
Taky jsem v neděli vezl sousedy na vlak, když nám odpoledne nejely prakticky žádné autobusy a dceru zachraňuji taky někdy, když má vlak od Prahy zpoždění (teď už to docela jde, Vršovice i Zahraďák jsou relativně hotové). A často zbytečně, protože autobus čekal, ale nejde zjistit dopředu, zda opravdu počká… (a zde bych viděl prostor pro významné zlepšení).
Když má dispečer dobrou náladu, tak to na mimořádbostech PIDu je napsané.
„Vlak 123 zrušen. Autobusy linek x,y,z vyčkají příjedu vlaku 125“ nebo „autobusy nečekají.“
Je fakt, že si tohle dovedu představit v publikovaných jízdních řádech (plný měsíc, počet minut čekání). A když se náhodou překročí čekačka, tak hlásit.
Hmm…to zní celkem…přiměřeně…
Při odřeknutí nebo ujetí posledního spoje se o vás dráhy musí postarat už dnes.
A to buď vás dopravit do cíle náhradním způsobem, zaplatit taxi nebo zajistit ubytovani.
Chce si to přečíst SPP.
Jak to mají paraziti ovšem netuším, já mluvím o Státní dráze
parazity myslite navaznou autobusovou dopravu?
Taxi jedině zpětně + do 1500 Kč. A za taxík, ne za osobu.
Ubytování je člověku k ničemu, když má jít druhý den ráno do práce.
Typický pravicový populista.
ehm … proč? že chce zrušit nesmyslné lokálky?
nic ve zlym, ale to je.. pravý opak populisty.
no on je chce populisticky zrušit aby ukázal jak je pravicovej!
Jaké nesmyslné? Tratě jako Mšeno nebo Slaný – Louny nesmyslné rozhodně nejsou.
V současném stavu spíše ano. Tuhle jsem tam jel a idiocie, kdy řidič šukafonu musí v každé stanici volat dispečera, je opravdu zvrácená. Čím je tohle lepší, než moderní tichý klimatizovaný a rychlejší bus?
No právě…kdyby tam bylo normální zab. zař. (i třeba jediným vlakem), tak by to hned byl zásadní posun…
Tichý, klimatizovaný a rychlejší tak to možná někde v Rakousku. S ohledem na preferování Arriva a jejich šroty vytažené a vyřazené z De bych bus Arrivy za výhru nepovažoval.
Které autobusy má Arriva přivezené jako šrot z Německa?
Tak to můžeme zrušit metro, OBI, Globus, mobily a internet. Oni tam totiž bydlí lidé a holt ne každý žije v tom luxusu, že má auto a nebo také světe div se jezdit tím autem prostě nemůže.
Vy považujete STAN za pravici???
Celý stan je pravicová strana jako stehno, rozhodně to se středovou stranou nemá nic společného.
Tady máte link, abyste si mohl přečíst, o čem vlastně píšete.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pravicov%C3%BD_populismus
Je vidět že host v tomto podcastu spíše než aby rozvíjel veřejnou dopravu ji chce v tomto kraji zničit.
Není náhodou že Středočeský kraj patří mezi nejhorší objednatele, bez vize, jeden z nejhorších vozových parků , atd. Většina obyvatel myšlení Pražáka 90.let.
Víte, jaké je průměrné stáří autobusů ve Středočeském kraji?
V mém okolí tak 5-10 let…
Asi máte dobrý přehled o tom, jaká vozidla jezdí v ostatních krajích.
Zavřel bych vás na pár hodin do Hašišbedny, pak byste možná na základě nezapomenutelného zážitku změnil názor a s povděkem přijal i jízdu Karosou.
Však se tam většina lidí v 90 letech z Prahy stěhovala.
Pan Borecký dost vyhýbavě odpověděl na to, zda zdražování nevyžene lidi do aut. Jasně, můžeme zdražit na švýcarskou úroveň (vzhledem k paritě kupní síly, pochopitelně), jenže dost pochybuju, že lidi budou za takové ceny docházet 2 kiláky od vsi na šukafon s tím, že si za tu vysokou cenu „předplácejí“ budoucí kvalitu. Spíš sednou do levnějšího auta, kde tu kvalitu dostanou hned.
To by ty vlaky musely stát stejné částky, ale najednou v polských zlotých, aby to vyšlo autem levněji…
A to mluvím o autě. Pro elektromobil by to muselo být pomalu v dolarech…
Což ale není ůplně pravda. Auta typu Lupo umí jezdit kolem 3l/100km.
Pak to chce jen počítat, jestli to vychází stejně nebo hůře.
Hmhm, třeba 3 zóny v IDS JMK v roce 2012: 27 Kč.
A dnes? Pořád 27 Kč
No právě.. A teď se řeší co s tím.
To, že ceny nerostou s inflací je právě ta největší populistická mroudovina. Ceny dotované z veřejných prostředků mají růst podle inflace.
Tak začněte to a samé křičet u silničního mýta…. díky
No…oznámit to nějakému těžkému automobilistovi, že bude dálniční známka stát 6500,-Kč, tak do rána zešediví.
Jenže je to jediný argument, kterému někteří lidi rozumějí.
Zde je diskuze o železnici. Co s ní má společného silniční mýto?
No jestli jsem správně poslouchal boreckýho, tak diskuze je o prachach, ne o železnici… kde vzit víc peněz… Považuji za logický že se kraj bude snažit navýšit příjmy tzn i příjmy z RUD a já prachy vidím v mýtě… dlouho se nezvyšovalo a náklady na výstavbu a reko silnic rostou exponenciálně a kraj to platí…
Hm a ty peníze z mýta jdou krajům? Asi ne.
hmmm a tak rozpočtové kapitoly jsou dány zákonem, a zákon se dá změnit… Např senátoři a poslanci za STAN můžou podávat návrhy zákonů, jenže o nic se nepokusily… Asociace krajů může pomoct lobovat jenže nic….
Radši všechno zruší, aby náhodou ůředník a volený zástupce nemusel pracovat, to by tak hrálo… Rušit a ničit je jednoduchý, něco dělat je složitý…
Takže se budou neustále sypat peníze do mrtvých tratí ? Na úkor všeho ostatního ?
Tak lepší než když borecký obhajuje dovoz gangsterbaiterů jako řidičů busu ( kde má na tohle STČK pravomoci nevíte?) Nebude potom větší tlak na czekzit protože nizkopříjmoví, co už ted z glabalizace nic nemají, na ni začnou doplácet??? Jak to asi dopadne…
PS hodíte mi odkaz na přepravní proudy v STČK abychom viděli ty „mrtvé“ tratě na základě dat na dojmologie??? díky
Vyžádejte si to z STčK za pomoci 106 ..
Vy tím argumentujete 😀
Pro náhled vám asi postačí i tohle https://zdopravy.cz/stredocesky-kraj-meni-plany-na-zastaveni-provozu-na-lokalkach-konec-chce-na-9-tratich-u-4-omezi-dopravu-84805/
Nepostačí, není tam zase dáno odkaď pan od B data bere a proto nejsem schopen validovat jejich správnost…
Nj, to byste se musel zeptat těch úředníků, kteří to vypracovali.
Naše neustálé volby na všech úrovních celkem zabíjejí nepopulistickou politiku… Nikdo nemá odvahu dělat nepopulární věci. Kdyby ceny v IDS každého kraje nařídil někdo na ministerstvu, tak by se to ještě schovalo u voleb v rámci celostátních témat. Když o tom rozhoduje přímo kraj, kde jsou volby každé 4 roky a ještě se prokládají s obecními po 2 letech (protože ta strana na kraji chce být úspěšná i v jeho hlavním městě) a celostátními, tak si na nic netroufne. Cena roční lítačky v Praze funguje stejně, tedy pardon, tam se za těch 20 let ještě nominálně snížila.
Cena roční lítačky na MHD Praha je opravdu nízká a přesto jsou ve městě nestále dopravní zácpy.
Pak jsou města kde MHD zadarmo, jako Benešov nebo Říčany či linky PID na území města Hořovice. Prý si spočítaly, že je to vyjde levněji než složitě (draze) vybírat jízdné, které pokryje jen malé procento nákladů.
Nutno dodat, že těch 27 Kč bylo po dvojím zdražení relativně nedlouho po sobě a v roce 2012 mohlo být považováno za přemrštěné.
Jinak co se týče té ceny, tak pro cestu autobusem na cca 8 km (I takové případy jsou, např. Klobouky – Čejč nebo Šumná – Zálesí) ji považuji až za přemrštěnou (škoda, že dvouúseková jízdenka nesmí být přes 3 zóny; zrovna tam by se to hodilo).
O. K., okolo Brna – s ohledem na vysokou četnost spojů + platnost i v brněnské MHD – by mohla být cena i vyšší.
Naopak! Je nutné zavést přímé spoje Dobříš-Kralovice a Letiště-Mochov/Lužec. Ta linka do Lužce bude výchozí ze Středokluk, kde se bude přesedat z autousu do Kralup a ten tam bude na 37 minut přerušen. A bude to velké vítězství železnice nad silnicí!
V druhém kole bude zavedena železniční povinnosti při cestě Přílepy-Kolešovice a to i pro pěší. Poté bude možné rozorat tamtu https://mapy.cz/s/dukobazupu silnici, aby se ušetřilo na údržbě a každoročním asfaltování.
A to si vemte že vlak Lužec – Praha – Mochov by jel skoro v celém úseku plný.
V případě sólo vozu 810 možná i výrazně přeplněný 🙂
No co teprve u Mochova udělat terminál s P+R parkovištěm, elektrifikovat to z Čelákovic do Mochova a co 20 minut v špičce tam zajíždět s Elefantem prodlouženým z Horních Počernic. To samé z BNL v Čelákovicích se jednotky spojí a hurá na Prahu.
A proč by někdo dělal P+R v Mochově, když tam není ani sjezd z dálnice a o to horší cesta než například ve Mstěticích?
https://mapy.cz/s/kabamugave
Copak, navštívil vás František?
Toto nejsou stránky dezolátů s naředěným mozkem. Pro léčbu se obraťte na nejbližšího lékaře, ideálně na Václaváku.
178.255.168.210
🤣
Sůra, vy jste taky dobrej klaun D:
Starej se radši o covid, rusáky, chemtrails…
Proč je ten člověk dezolát, když mu vadí proti imigrační postoje?
Pokud mu vadí kvůli názoru, ze má ČR byt připravena na další cizince a míchá do toho slet ovcí na Václaváku, tak je to pro imigrační?😀
Já tam teda vidím že mu vadí způsob jakým se Borecký vyjadřuje o Integraci cizinců, a tam mi též nepřijde vhodné stavět větu jako „no smůla, budou tu s námi žít“. Jsou to stejní lidé jako já nebo vy. A slet na Václaváku mu prokazatelně vadí.
Prokazatelně jakou větou? Vy jste jeho mluvci nebo sám ta sama osoba s x nicky?
Ano Sůro, jsem ta osoba. Chtěl jsem vysvětlit co jsi špatně pochopil 🙂, ale můj koment jsi nezveřejnil ač jsem nic vulgárně nepsal. Asi aby se náhodou neukázalo že ses spletl. Jsi stejně přesvědčený jen o své pravdě, jako ty duté hlavy na Václaváku, jen jsi na druhé straně.
Tak si nejprve ten podcast poslechněte, co tam přesně říká.
Vysvětloval jsem proč mi přijde pro imigrační, proč tu ten koment není?
Zdražení a nástup všemi dveřmi = všichni pojedou načerno.
Středočeský kraj je tak obrovský rohlohou, největší kraj v ČR.
Že by na to museko být několik stovek revizoů, aby to aspoň trošku uhlídali.
Nástup všemi dveřmi taky znamemá, že se v autobusech budou pohybovat různé nepřizpůsobicé existence, jako v MHD Praha.
Samozřejmě by to pohodlné pro řidiče i cestující, ale jak zabránit negativním skutečnostem, co jsem zmínil?
Aby lidi jeli hromadnou dopravou a ne autem, musí být VHD především spolehlivá. Příměstská linka, kde se nastupuje předními dveřmi a třetina lidí zdržuje řidiče hotovostními operacemi (přestože mají dost času koupit si jízdenku), jezdí neustále pozdě.
V příměstském vlaku je taky průvodčí, tak když nebude jezdit vlak, místo toho bude v autobusech víc revizorů a je vystaráno.
Já bych byl pro to, aby nákup ve vozidle byl dražší než venkovní automat, e-shop.
Řidič může hlavně „odbavit“
To snad lze snadno odstranit levnější online jízdenkou. Mě by tedy nebavilo jezdit autobusem, kde víc než půlka lidí nezaplatila jízdné.
Hmm…na každém nádraží automat na jízdenky s tím, že by pak místo průvodčích namátkově do nějakého spoje vpadl revizor…
Za 7 let jsem ve vlaku revizora zaznamenal jen 1x…
Za 3 roky v tramvaji jen 1-3x, v metru 3-5x…
Ano, když jedete tramvají z nádraží Hostivař na Zahradní město nebo metrem z nádraží Veleslavín na Petřiny. V centru jsou revizoři „furt“, hlavně v metru. Zato v příměstských autobusech jsem revizora neviděl nikdy (lidi jezdí za peníze jenom směrem do Prahy, ale z Prahy jedou zadarmo, u řidiče načtou pražskou lítačku ale vystoupí až třeba ve třetím pásmu).
Kde ty revizory vezmete?
Ono to není zdaleka tak růžové. Kontrola a prodej jízdních dokladů řidičem rozhodně není zadarmo. 20 – 25 % z času jízdy (bez pobytů na konečných samozřejmě) je katastrofálně nedostatkový řidič přeměněn na pokladní a bus ten čas prostojí ještě neúčelněji s nastartovaným motorem. Máte relevantní studii zda a jak se to vyplatí?
Průvodčí jak za dob ČSAD 🙂 Reálně koupíš si jízdenku přes mobil zadáš zastávku z a do přiložíš u řidiče k čtečce rozsvítí se zelená jdeš, červená nejdeš = neočůráš.
Tak třeba v Bulharsku jsou průvodčí v autobusech. Ale tam to asi není kvůli JŘ, protože tam JŘ jsou stylem „jezdí to od 05:30 do 21:30“.
Zvýšit pokuty, aby se to lidem bez jízdenky nevyplatilo o to víc.
Pokuty za černou jízdu jsou z 85% nevymahatelné. Slušnej člověk si jízdenku koupí. Ten neslušnej (anebo také ten, co na ní zkrátka nemá) pojede na černo a buď si nechá napsat pokutu na složenku, kterou zmuchlá a vytře si s ní, nebo ji prostě s lítostí nechá vymáhat celníky, kteří to jako nevymožitelné předají exekutorům. Jsou lidé, kteří mají desítky exekucí a jsou smíření s tím, že nikdy v životě už nic nezaplatí. Buď to jsou špíny, co se válí vedle krabičáku někde v parku, nebo to jsou lidi, co žijí někde po kamarádech a ve squattech, adresu na úřadě… Číst vice »
Vymahatelnost pohledávek by se dala zvýšit, i když to už je v moci poslanecké sněmovny, ne kraje/idsk/dopravce.
Exekuce by neměla branit pracovat (když bez práce nebo s jakýmkoliv platem má dlužník životní minimum, jasně že se v práci nepřetrhne nebo maká načerno. Pokud by měl x% platu, mohl by brát víc). Nemělo by docházet k tomu, že exekutor zabavený majetek použije na svoje poplatky a věřitel neuvidí nic.
Jet úmyslně načerno by mohl být přestupek proti občanskému soužití.
A jak to dělají v Brně nebo Zlíně že jim tam lidi bez placení nejezdí a v Brně se dokonce snaží zaplatit i když jim terminál stále tvrdí že ty peníze nechce?
Ono brněnské „Pípni a jeď“ má něco do sebe.
Zrušit kraj jako neschopný a připojit pod Velkou Prahu, stejně je PID v celém Stč kraji. Je to moloch zcela zbytečný, neschopný vládnout občanům ke spokojenosti. Každý hejtman od vzniku krajů něco poškodil, někteří dokonce sedí..
A v JMK jim ty vlaky sebrat a darovat OSŽ a FS na hraní. Po přestavbě na stejnosměr.
Nebo opačně.
Místo Středočeského kraje a Velké Prahy jen jediný Pražský kraj…
Ale kdo taky říká, že musí existovat nějaké krajské úřady s hejtmany, radami kraje…- bohatě budou stačit jen pobočky orgánů státní správy (finanční úřady, hygiena, školní inspekce atd.).
Tak logicky by to bylo skoro OK, ale kam uklidíte všechny ty politiky, úředníky a kamarádíčky kamarádíčků?
Co si v té Praze zvolili, to tam mají!
To je okolí Prahy. Pražákům naopak přituhne.
Chtěl bych vidět, jak rychle by byl odvolán náměstek pro dopravu, který by něco takového řekl o automobilové dopravě. Večírek skončil, investovat se bude jen do silnic, kde to intenzita opravdu ospravedlňuje. Něco mi říká, že by už ani nemělo cenu se ze studia vracet na úřad.
Touché!
To by večírek teprve začal. Silnic s tak nízkými intenzitami, aby se nevyplatilo do nich investovat, už moc není. To je jeden z údělů dynamických navigací, díky nimž podobné zadovky najde v případě potřeby (tedy v jednom kuse), každé jelito a podle toho to tam vypadá. Když si je každý musel najít v mapě, bylo tam vymeteno, protože jelita stály na ucpaných hlavních.
Pokud by se jednalo jen o silnice ve správě kraje, tak s provozem méně než 50 nákladních vozidel nebo 1000 osobních za rok se bude taková silnice hledat těžko.
Obecní, místní a obslužné, vš. polních a lestních cest kraji nepatří a bylo by to poškozování cizí věci, kdyby je Správa (krajská, železnic…) ze msty poškodila.
Mimochodem i organozování poškození takové silnice je trestný čin. Šotouši si ale můžou vytrhat vlastní chodník před vlastnímdomem, že tam chodí málo lidí.
To nemůžou, protože někteří nemají žádné chodníky v celé obci, natož před domem…😂
Tak jej položí a pak demonstrativně vytrhají.
Chcece říct že neobjendání vlaku zákazníkem je na roveň odstraění jediné příjezdové cesty k nemovitosti? Tak to to máte v hlavě docela popletené.
Problém je že žádný večírek nekončí, jsme jenom v té fázi kdy posíláte toho nejstřízlivějšího pro další lahve. teď je potřeba dohnat manko v OZE za posledních deset let a urychleně začít investovat do energetické infrastruktury. Od odběratelských FVE, přes podnikové elektrárny, přestavby plynových zdrojů na možnost spalovat TO, přes rozvoj hydroenergetiky (ano pořád tu je potenciál i bez velkých přehrad) až po JE. A spolu s tím je potřeba zodolnit dopravní síť. Mimo jiné i tu pro v ČR ne tak využívanou lodní dopravu. Toto není konec světa ještě. A jinak je to teď poměrně dobrá doba pro debatu… Číst vice »
Docela by mě překvapilo, kdyby se ve Stčk našla silnice I – III. třídy, kde jede méně aut jak 100 denně.
Docela i by mě překvapilo kdyby do jednosměrných silnic okolo berounky jezdilo víc jak 100 lidí denně viz třeba 50.0467700N, 13.8277106E ¨(trvale v kalubicích bydlí 12 lidí a takovejhle samot a půl samot na rakovnicku je..
No jo, čekal jsem něco o Rakovnicku…
Tak ono to není jenom rakovnicko ale i benešovsko např 49.7426178N, 14.5710919E
berounsko: např 49.8522603N, 13.7376328E
kralupsko: např 50.2062947N, 14.3684669E
a je toho spousta kde jezdí určo mín jak 100 lidí denně, takže příště nekecejte jo?
I v Praze máme 300m silnici (od křižovatky), která vede k jednomu RD, je tam x lamp veřejného osvětlení a na vratech je výhružná cedulka, že pokud někdo má potřebu venčit psa v JEJICH ulici, má po sobě uklízet :). Což mají pravdu, ale ta dikce je úžasná.
jj v okolí zlíchova a hlubočep je takových ulic spousta… A do té doby než se má platit za opravu, tak je to taky JEJICH silnice, ale jakmile se má platit za opravu tak už je to CIZÍ silnice
Nebo okraje Stč. kraje třebas Kokořínsko.
Ultras, kvičet můžete, ale železnice na tvoje šotovýlety není žádné lidské právo.
Zdroje nejsou a nebudou. Těch beznadějných lokálek zbylo dost a je čas udělat papá.
Železnice není jen na šotovýlety, ale především na pravidelné dojíždění. A ač si to vy možná nikdy nepřipustíte, i lokálky k tomuto účelu sloužily a slouží.
Některé tak skvěle, že zkrachovaly už v době výstavby, jiné nedlouho po ní. Mnohé vedou územími, z nichž byli po válce vyhnáni německy mluvící Češi a dodnes tam počet obyvatelstva nedosáhl ani třetiny stavu, kdy byly lokálky stavěny. Mnohé z nich vedou směry, do nichž poptávka zanikla před desetiletími. Aneb ajznbóni už cca sto let na vývoj lokálek kašlou, tak co dnes chcete?
V takovém Mšeně, Mochově, Lužci. Na rušených tratí tím nejezdí prakticky nikdo a taxi by vyšlo výrazně levnější… Ty a další ultras tu kvičíte kvůli svým výletům….
Pokud se dožijete 70 let tak Vás pošle obvoďák do Mělníka, Nymburka, Prahy, Kralup k specialistovy do nemocnice. Autem nesmíte, manželka je po smrti, děti mají svoje a nemají na Vás čas. Máte běžný důchod. Většina kámošů je na to dost podobně nebo jsou po smrti jako manželka. ani Kája božskej nebyl forever young šoto ušeku. Takže nepojedete nikam?
jo, půjdete si kilometr za vesnici na zastávku šplhat se do šukafonu 🙂
a co takhle jit na autobusovou zastavku, jako lidi jinde kam uzasne lokalky nestihli postavit?
Nějak nechápu Váš nick co jste si ushek a hledáte to nebo jak to mám chápat to je ponglish?
„Žerete kaviár a zapíjíte to šampaňským, to musí přestat!“ hřímá náměstek hejtmanky Borecký (STAN) ze své krajské služební limuzíny na cestující v 48 let staré osmsetdesítce.
Chucpe, říkám já.
Jenže právě ta 48 let stará „emstopadesátdvojka“ žere ten kaviár na chlebíčkách. A až se rozpadne, tak by cokoliv modernějšího žralo dvojnásobnou vrstvu toho kaviáru…
A kdo může za to, že neexistuje koncepce rozvoje dopravy? Tenhle hňup.
Koncepce rozvoje dopravy ve Stčk samozřejmě existuje. Stačí si trošku zagóóóglit.
Řekl bych, že kaviár spíš žere dvojitý ešus s 10 % obsazeností nebo brejlovec s dvěma vagóny.
To samozřejmě ano. Otázkou je, co je u toho dvoješusu obratovým vlakem a u toho Brejlovce se dvěma je to spíše otázka smlouvy s ČD uzavřené před nástupem nového vedení Stčk.
Z/do Milovic nikdy nejede dvojslon přeplněný.
Otázkou je, zda by se u přímých vlaků na Prahu vyplatilo spřahování v Lysé, nicméně občas jede dvojce i na pendlu.
No třeba u sedlových vložených ešusů do Říčan je to vožení vzduchu tam i zpět (a to něco málo by se bez problému vešlo do vlaku o 13 minut dříve nebo 17 minut později). Ale ano, to je asi spíš akce Prahy, než Stčk. Stejně jako objednané EMU240 pro S49, kde současná DMU120 nebývá ani ve špičce obsazena více než z 50%, spíše méně.
Ještě dovětek k předchozímu níže: Pokud právě tu nosnou, rychlou, železniční linku vyhlásím za páteř (všechny elektrické S linky z Prahy), tak je zcela rozumné neměnit linku i v případě, že v určitých nenosných časech tam nemám úplně narváno.
Mě například vadí, že S linky na území Stčk mají v pracovní dny mimo špičku interval 1 hodina. Ve špičce a trvale o víkendech jezdí po třicetiminutě.
V okolí Prahy jezdí S vlaky mimo špičku v pracovní den skoro úplně prázdné, přidávat další vlaky mi přijde jako vyhazování peněz, které by se daly použít jinde – například úklid vlaků a nádraží (a obecně jejich údržba a vylepšování) u nás dost pokulhává a to by určitě veřejné dopravě prospělo. Přijde mi, že zrovna jízdní řád máme jeden z nejlepších široko daleko (až na absenci zrychlených vlaků). Schválně jsem si například porovnal s tratí Wien-Mistelbach-Laa a těch vlaků tam jezdí překvapivě málo. Mně nejvíce vadí ta logika, že vlak zrušíme, protože je autobus levnější. Samozřejmě, autobus je levnější úplně… Číst vice »
Otázkou je, kolik lidí by utrpělo újmu v případě omezení provozu mimo špičku v tom směru, že by mezi 00:00 a 04:00 nejezdili nic.
Za Wolkersdorfem je trať směr Laa jednokolejná. A mezistaniční úseky jsou poměrně dlouhé.
Víc vlaků by se tam ani rozumně nevešlo.
Hmm…a u nás v okolí jakékoliv autobusy o víkendu…
No platit z mých daní tvé šotozáliby nechci. Smiř se s tím, že si za kaviárem budeš muset výletovat jinam.
Já zase nechci ze svých daní platit vaše gumokoloidní a asfaltové záliby. A stěžuji si snad kvůli tomu veřejně na diskuzním fóru?
Ty silnice jsou cévním systémem ekonomiky.
Ale co není může být, a zase naopak…
Uživatelé silnic si je sami štědře financují. Ty bys ale chtěl šukafon na šotoonanii snad zadarmo…
Tak štědře, že dálniční známky už řadu let stojí pouhých 1500,- 😜
Chcete snad naznačit, že do vašeho supermarketu/ hospody vozí zboží manipulační vlak?
O tom bych si dovolil úspěšně pochybovat.
Vše dovezou auta z velkoskladu po silnici.
Cože to má za služební limuzínu, Cadillac, A8 nebo snad Rollse? Octavia fakt není limuzína.
Jojo…a na krajském úřadě pak ten kaviár se šampaňským účetně vykazují jako „reprezentaci“ 😕
48 let jsou staré nejstarší 810 (jestli ještě jezdí).
Jiné jsou staré „jen“ cca 40 let.
Mimochodem jaké auto by Borecký měl podle vás mít, aby to nebylo chucpe?
Program: Chceme motivovat řidiče aut, aby uvažovali, jestli se jim nevyplatí dopravit se po středních
Čechách kvalitní a moderní hromadnou dopravou. Chceme nabídnout cestujícím v hromadné dopravě
možnost zamyslet se nad tím, jestli by svého cíle nedosáhli zajímavou cestou na kole po kvalitních
krajských cyklostezkách. A chceme upravit komunikační trasy ve středních Čechách tak, aby lidé šli rádi
pěšky do práce, na nákup nebo jen tak se pro radost projít.
A dělá vše proto aby lidé jezdili auty…
https://www.kr-stredocesky.cz/fr/web/urad/clenove-rady;jsessionid=5CED3F0BF6AEB7788E3DFC470ADBC498.liferay_s1?p_p_id=userlist_WAR_GordicLDLportlet_INSTANCE_sL1pkVaFQC3Y&p_p_lifecycle=0&p_p_state=exclusive&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_userlist_WAR_GordicLDLportlet_INSTANCE_sL1pkVaFQC3Y_action=showZivotopis&fileId=2074
Záměr „upravit komunikační trasy ve středních Čechách tak, aby lidé šli rádi pěšky“ má obrovský politický potenciál. Dá se totiž splnit, a to dokonce různými způsoby.
Ovšem – rozkopat silnice na všechny strany zároveň, aby to jinak než pěšky nešlo…
Bydlím v městě zaintegrovaném do IDS Plzeňského kraje. A to je něco úplně jiného než amatéřina v podání Petra Boreckého. Plzeňský kraj je zcela jinde. Když pominu tratě typu Svojšín – Bor, tak železnice se zdárně rozvíjí, na dalších tratích budou za dva roky nové vlaky, na žádné další rušení to vůbec nevypadá, spíš naopak. Pokud dopravce neplní řádně smlouvu, kraj uplatňuje velké sankční pokuty. Jak je možné, že v Plzeňském kraji to jde, zatímco Středočeský kraj to za dva roky od nástupu pana Boreckého totálně nezvládá? Plzeňský kraj může směle ukazovat, jak by to mělo vypadat.
no, on nástup Arrivy taky nebyly zrovna rozjezdy pro hvězdy, že
https://plzenska.drbna.cz/zpravy/doprava/6116-jako-sankci-za-neodjete-spoje-pozaduje-plzensky-kraj-sest-milionu-po-spolecnosti-arriva.html
To ano, proto jsem psal o těch pokutách, které Plzeňský kraj konkrétně vůči Arrivě uplatňoval, o pokutách pro České dráhy nemluvě. Nástup Arrivy na autobusové linky v kraji nebyl jednoduchý, ale dnes vše funguje, jak by mělo.
Středočeský kraj je v tomto směru dost svázaný běžící smlouvou s ČD, uzavřenou předchozím vedením kraje.
Tak asi toho teda moc neomezí, ne?
Protože v Plzeňském kraji lokálky jako Kolešovka ani nevznikly. To za Á.
A za Bé: Kralovická chybí právě v Plzeňském kraji, tam už zrušení problěhlo.
Nebudte demagog… kralovickou nezrušil kraj ale ekvivalent tehdejšího SŽ když neopravil most v havarijním stavu…
ekvivalent tehdejšího SŽ
myslíte snad státní organizaci České Dráhy?
No jestli si to pamatuju správně (asi ne) tak tehdá na to měli pseudodceru: Traťovou strojní společnost … aby to nevypadalo jako monopol (a líp se to privatizovalo)
„…za dva roky od nástupu…“ A odkdy běží současné smlouvy?
Myslíte, že Borecký ty smlouvy nezdědil a veřejnou dopravu v Plzeňském kraji objednávají vždy jen na příštích 12 měsíců?
Mám poměrně rozsáhlé zkušenosti ze Švýcarska, Holandska nebo i z Německa a tam veřejná doprava vychází relativně draho.
Borecký a víte jaké tam mají platy?
Co si představujete pod slovem „relativně“? Já to chápu tak, že VHD je drahá v poměru k tamním příjmům, což třeba o Británii platí stoprocentně.
Tenhle pošuk byl maximálně o víkendu na síťovku v příhraničí v rajchu a teď tu bude pindat…
Podle sebe soudím tebe?
Švýcarsko…
Např. roční předplatní jízdenka (100 %) pro 1. vozovou třídu stojí 5150 franků, má ji zakoupenou cca 420 tis. cestujících (5 % všech obyvatel), předplatní jízdenka 50 % (měsíční cena 110 franků), vlastní ji cca 2,2 mil. zákazníků
a platí to na veškerou dopravu. Cílem švýcarské dopravní politiky je udržitelná mobilita, která se opírá o tři základní pilíře – ekologickou, ekonomickou a sociální udržitelnost.
Tak oprava: roční 1třída 6300 2třída 3860
Jejich průměrná čistá měsíční mzda je kolem 4-5 tisíc franků. Myslíte, že jsme připraveni dávat jednu svou čistou měsíční mzdu za VHD? Pro jednoho člověka, ať tu někdo nepíše, že za svou čtyřčlennou rodinu platí bůhvíkolik…
No, já bych „průměrnou“ jednu čistou měsíční mzdu za roční síťovku dal, ale musela by platit v celé ČR na všechno
Roční u nás pouze na vlaky 2 třída 24 981 Kč
Takže „na nic“. Kdyby to bylo na všechno (včetně MHD ve všech městech), dal bych za to klidně víc.
A víte, jaké tam mají povinné odvody z platů? Když u nás berete v přepočtu 2000 € v hrubém, tak na ruku máte nějakých 1600 €, možná trochu víc, na tuto částku ale Němec musí mít v hrubém cca 3000 €…. Není to tak dávno, co třeba šel německý seriál Kriminalista – a v jednom dílu se hlavní postava ptala, jak řidič zájezdového autobusu má tak luxusní byt, když má 1200 € plat (samozřejmě čistého. Pořád srovnáváme nesrovnatelné – hrubé platy srovnávat jednoduše nelze, odvody a s nimi daně jsou v každé zemi jiné – lepší by bylo srovnávat platy… Číst vice »
Když u nás berete v přepočtu 2000 € v hrubém, tak na ruku máte nějakých 1600 €, jenže dalších 400 € za Vás musel odvést zaměstnavatel.
A četl jste celé – o tom tam píši = superhrubá mzda, což v Německu a jinde na západě je mzda hrubá…
už vidím, jak by to u nás narazilo, kdyby se hrubý plat počítal vč. pojistného, který platí zaměstnavatel,
Vždyť to platilo do 1.1.2021 🙂 Daň z příjmu se počítala z této sumy.
A co teprve, ó hrůzo, po komercionalizaci důchodového systému (= každý sám za sebe u nějaké banky nebo spořitelny) a zdravotního pojištění (zejména po finančním zohlednění patologických jevů).
A daň z příjmů pouhých 9% by asi někteří nepřežili…
Jestli tenhle člověk má rozsáhlé zkušenosti, tak rozhodně ne z udržitelné veřejné dopravy.
Pan Borecký disponuje schopností mluvit zasvěceně a srozumitelně k tématu a to včetně nepříjemných pravd.
Vy jste orientován na negativně formulovaný monolog včetně osobního napadání.
Ten pán je zase jenom další hloupej právník, kterých je tu šest půlek, co sice nic odborného nevystudoval, pracoval akorát na manažérských pozicích úplně mimo obor, ale bude všechny poučovat, jak vést udržitelnou dopravu a chovat se ekonomicky. Blb bez vzdělání (právní systémy opravdu nemají s ekonomickou, natož prostorovou realitou nic společného)
Vám jistě přijde samozřejmé říkat o jiných, že jsou hloupí a blbové. Nám ovšem ne. Užijte si diskuzi tam, kde vám toto chování bude tolerováno.
A lékař taky není obornost, žejo. Protoře absolvent vysoké školy života neuznává nic než dělnické profese a i řemeslo je pro něj podezřené.
Akorát s tím zásadním rozdílem, že lékařů je alespoň teoreticky málo, kdežto právníků je všude jako…💩
Ale což o to, určitě pan Borecký zná i platy.
A znáte Vy, pane Kocourku to, že náklady jsou dosti podobné s tím Švýcarskem, Holandskem či Německem (prakticky šetříme jen na levnější pracovní síle a zrovna tam jsou největší nárůsty společně s energiemi), nicméně daňový výnos pro umožnění vysokých dotací je u nás výrazně nižší???
Co chcete více? Dálnice, lokálky, zdravotnictví, školství?
Zatím jsem od Boreckého neslyšel jedinou informaci co udělá proto, aby byla veřejná doprava více využívána.
Například u železnice nové zastávky, parkoviště s kamerovým záznamem u železničních zastávek a bezpečné odstavení kol s kamerovým systémem napojených na MP, návaznost spojů a zaručené přestupní body.
U autobusů také parkoviště u autobusových zastávek.
Výhodný tarif například s parkovným apod.
Nic, jen řeči o rušení, optimalizaci a zdražení.
Jo likvidovat a vyhánět lidí jde snadno. Dostat je zpátky už těžko.
Na to Borecký už nemá.
Tak on hlavně nemá peníze, ani na provoz, ani na ty investice. Nová zastávka na jendokolejné trati v režii SŽ přijde řádově na 20 mega (dovolila by kraji, postavit si svou zastávku??). Parkoviště řeší obce. Návaznost spojů a přestupy jsou v PIDu OK.
Zajímavé, že ostatní kraje ty peníze mají.
Uvidíme, jak dlouho ještě.
Které? Jakým způsobem to realizují?
Nějaký konkrétní příklad z alespoň 3 krajů by byl?
Já bych se díval na činy.
viz nahrazení vagonů 810 nízkopodlažními RegioSpidery Stadler RS1. Tyto vlaky jezdí na dvou linkách z Kralup n.Vl.
https://zdopravy.cz/cd-nasadi-na-dvou-tratich-ve-strednich-cechach-regiospidery-nahradi-motoraky-810-84843/
810 není vagón.
Pro Axela je všechno vagónek..
Kraj může rozhodně vstoupit do zřizování parkovišť a dopravních terminálů. Nebo snad ne?
Nemá. Taky jsem psal, že nemá žádné konstruktivní řešení, ale protože jsem to psal já, tak jsem to schytal. 😄
Zajímalo by mně, které další tratě chtějí osekávat. Beznadějné lokálky již byly zaříznuty. Přijdou teď na řadu tratě typu Velvary nebo Sedlčany?
Neznám situaci ve Středních Čechách. Pouze si dovolím srovnání: – v ČR je 892 kilometrů železničních tratí na milion obyvatel, z toho elektrifikována je zhruba 1/3 – v Německu je 474 kilometrů železničních tratí na milion obyvatel, z toho je elektrifikována 1/2 – v Posku je 504 kilometrů železničních tratí na mil. obyvatel,elektrifikováno zhruba 2/3 žel. tratí – na Slovensku je 664 kilometrů železničních tratí na mil. obyvatel, elektrifikována je necelá 1/2 tratí – v Rakousku je 634 kilometrů železničních tratí na mil. obyvatel, elektrifikována je zhruba 3/4 žel. tratí – v Holandsku je 175 kilometrů železničních tratí na mil.… Číst vice »
Srovnávat s jabka z hruškami, ty země se naprosto liší urbanismem i geografií, takhle to je jen nicneříkající výčet. Srovnávat hustě osídlené Holandsko s hornatým Slovenskem a poměrně na velikost liduprázdne Polsko je nesmysl.
Osekat (resp. zcela zrušit) chtějí Mšeno, Kralovice (již se stalo), Křinec – Městec, Slaný – Louny, Lužná – Žatec, Rakovník – Louny, Dobříš (zbývající provoz) a také Sp Kolín – Chlumec n. C.
Dyť ty vlaky tam jezdí plný. To je jantal.
Plný čeho? Vzduchu?
Samozřejmě, že jezdí obsazené dost, s tím souhlasím. Rušit tyto tratě, resp. osobní dopravu na nich je absolutní zvrhlost, nicméně co by Borecký pro likvidaci železnice neudělal.
Věta „Železnici musíme výrazně prořezat“ ve mě evokuje tedy mnohem větší zásahy do sítě osobních vlaků. Klidně bych to chápal, že by mělo zůstat jen pražské příměsto + pacifik, aby se neřeklo.
Takže nedověděl jsem se :
a) jake budou v nových smlouvách pokuty za neodjetí spoje
b) jaké bude zvýšení nákladů na udržbu a rekonstrukci silnic když po nich budeme honit 20ti tunové autobusy
zvláště tomu bodu b neříkám rozpočtová zodpovědnost…
Ona je nějaká silnice, kde prakticky nejezdí těžká nákladní auta a zemědělská technika, ale hrozí na ní zavedení provozu dvacetitunových autobusů?
Ty autobusy jsou skutečně na spoustě komunikací to nejčastěji jezdící těžké vozidlo, navíc mají extrémně těžkou zadní nápravu. Zvlášť v městských ulicích je to problém, nedejbože když je to ve sklonu a jsou tam zastávky.
Mínusy naskakují, ale konkrétní odpověď na otázku nepřichází.
Nápravový tlak Vám nic neříká??? jestli ne tak hledejte…
V praxi třeba rozdíl mezi 2xT3R.P oproti 15T, pod kterými duní ulice…
Tak se na pana Boreckého obraťte přímo, dle zákona o přístupu k informacím by vám měl ve stanovené lhůtě odpovědět.
On argumentuje úsporama, on je má doložit…
Navíc když si budu žádat podle 60 o info, musí se tím zabývat uředník (jehož čas stojí peníze), navíc pokud mi to neposkytnou, budu se soudit (což opět stojí STčK peníze, staát peníze za soudce a uředníky tím zabývající se)… Navíc pokud uředníci nebudou mít práci, můžou se jejich místa systematizovat (tj zrušit) a ušetříte peníze…
Takhle šetření nevypadá…
Takže v překladu: Borecký má pravdu a vy mu ji nemáte jak vyvrátit. A pochybuju, že je tam úředník pouze na 106….
A zveřejnil borecký nějaký důkaz toho že opravdu šetří ?? Borecký lhal v unoru (ušetřil 100 mega) tak jakej máte důkaz že nelže teď??
A vy máte důkaz že lže ? Stále platí presumpce neviny..
Jasně … rozpočet na rok 2022 má větší saldo než na rok 2021…
vidíte tam nějaký uspory když schodek roste??
https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/samosprava/schvaleny-rozpocet/-/asset_publisher/Bw3HukN8a9wq/content/schvaleny-rozpocet-stredoceskeho-kraje-na-rok-2022
Ps: máte nějaké důkaz že pan borecký nelže??? rozpočet říká něco jinýho
Ten vždycky svědčí tak, že se penězi ještě víc mrhá…
Hm, vidím + 2,5 miliardy na školství a -3 miliardy z dopravy. Další +3,5 milardy na veřejnou mobilitu. Další +1.5 miliardy na investiční výdaje. Jinak jsou roky 2021 a 2022 stejný. Vidím že na dopravě se ušetřilo, ale prožraly to jiný odbory.
Tak kde ušetřit na ty podstatně zvýšený vstupy (plyn/nafta/elektřina) ?
|Pláčete na špatném hrobě, pan borecký tvrdí něco o úsporách a ne já… Já tam taky žádné úspory (neplést úspory s ušetřením) nevidím… i kdyz pán od B tvrdí něco jinýho…
Vy akorát píšete, že si nejste ochotnej/schopnej ani vyžádat data na podporu vašich tvrzení. A i z toho co jste poslal vyplynulo to, že vstupy kraje do dopravy se snížily.
Kde jsou data na podporu tvrzení pana boreckého že ušetřil??? celou dobu se bavíme o tomhle.. Vy jen to stavíte slaměnýho panáka že já mám podkládat svá data a pan od b nemusí…
Vy ho obviňujete ze lži. Tak to jistě máte podložený důkazama..
On vystoupil s tvrzením, on ho má mít podložené… Ja říkam jen to že jeho tvrzení není podložené…
A třebas má. Ale to se musíte na úřadě zeptat sám.
Podcast bezesporu zajímavý. Akorát ten způsob argumentace: Těm co bydlí blízko Prahy (pásmo 1,2) zdražíme cíleně nejvíce, protože to využívají nejvíc a stejně nemají jinou možnost bo v Praze nezaparkují mi přijde trochu za vlasy. Je smutné že MHD to mám do zaměstnání 1:20, na tři přestupy (vlak,metro,bus) v intervalu 30min (mimo tyto trasy je to 1:45). Autem jsem tam za 35min (mám výhodu firemního parkoviště). I přesto jezdím MHD a autem jenom když potřebuji flexibilitu. Uvidíme zda pro mě po zdražení nebude naopak auto první volba. Nyní holt rok vyřeším koupí roční lítačky a uvidíme jaká situace bude za… Číst vice »
Výrazná diskriminace Pražanů a Středočechů. Proč to takhle sortuje náměstek?
To můžeme zdražit jízdné i Středočechům na území Prahy o 30% a zvýhodnit Pražany.
Blbe tlachy od Boreckého ..dopravě nerozumí.
Svaz německých dopravců chce po státu rychlejší obnovu provozu na zrušených tratích
https://zdopravy.cz/svaz-nemeckych-dopravcu-chce-po-statu-rychlejsi-obnovu-provozu-na-zrusenych-tratich-127327/
V Německu tratě obnovují a ve středních Čechách je budeme rušit??
Srovnejte charakter tratí v Německu obnovovaných (a skutečně to nejsou všechny, po kterých Svaz dopravců volá) a v ČR „rušených“ – s ukončením objednávky (ve skutečnosti se žádná z aktuálně „odstavených“ tratí neruší).
Jak jsem psal už jinde, situaci v Německu opravdu nelze průměrovat, protože se v jednotlivých spolkových zemích navzájem často diametrálně liší.
Promiňte, ale to jste popletl. Jde o obnovu dotování provozu na některých tratích. Čili chtějí víc dotací.
Poté co skončili někteří dopravci (eurobahn, abelio DE, StadtBahn,…), tak zbývající se domáhají vyšších dotací.
Ovšem předtím zaznělo, že místní doprava v Německu do roku 2030 hrozí deficitem 30 miliard EUR (průměrně 4 miliardy ročně). Jde o vyjádření těch kdo vyplácí dotace dopravcům
https://bahnblogstelle.com/190289/bundeslaender-fuerchten-defizit-von-30milliarden-euro-beim-nahverkehr/
Jedná se o stavební obnovu fyzicky zrušených tratí. Viz např. úsek č. 5040 z Wiesau směrem k české hranici, kde je z fotomapy patrné, že v trase zrušené trati už ani nejsou koleje. https://mapy.cz/turisticka?l=0&x=12.2988729&y=49.9832950&z=16
Je to jinak. Balík peněz určený na koleje nestačí ani údržbu/modernizace EXISTUJÍCÍCH německých kolejí. Čili je pouze snem vybudování desítek kilometrů nových žel. tratí. viz debata na co použít peníze až bude prodán DB Schenker
https://bahnblogstelle.com/190474/verbaende-db-schenker-verkaufserloes-in-schieneninfrastrukturfonds-ueberfuehren/
Vy jste odkazoval na článek, jehož podstatou je snaha německých dopravců a šotoušů o navýšení dotací na provoz vlaků = aby začala být dotována doprava na nových linkách = tam kde dnes dotovaná doprava není. Něco jako u nás koleje do Ratiškovic či do Lednice, kde dotovaná doprava nejezdí.
V Německu se obnovilo nějakých 66km, což je zatím naprosto zanedbatelné.
A u nás? Ani to zandbatelné.
Zajímalo by mě ale, proč se nevyplatí menší vlaky, ale poloprázdné autobusy jsou zřejmě v pořádku. V některých linkách na periferii Prahy jsou stropem 4 cestující, většinou ale jezdí bus úplně prázdný…
I ten prázdný autobus, který musí jet podle pravidel pro zajištění VHD vás vyjde někam na 40 Kč od km. Ten samý malinký motoráček řady 810 vás vyjde na 100 Kč od km. A to do toho nepočítám, že si někdy taky potřebujete koupit nový, zatímco u autobusu už to v té ceně máte.
To je mi jasné, ale to že si nikdo nestěžuje na prázdné busy a furt se hledají jen vlaky, které by i měly koho vozit, jenže se z nějakého důvodu staví špatně jízdní řád, kde vám pak nic nenavazuje, to nechápu
a to jsou ktere, ty vlaky, ktere maji koho vozit?
Třeba noční vlaky u Prahy, ty jsou prakticky zrušené, a samozřejmě tu máme třeba vlaky na pomezí Ústeckého kraje, kterým se zrušily nebo minimálně zkomplikovaly přípoje. Pak by se hodila síť záchytných parkovišť u nádraží, jelikož se většinou má menších nádražích nedá vůbec zaparkovat, a zase by se zvýšila poptavka
Mimo jiné třeba u S9 záchytná parkoviště vyrostla v Mnichovicích 35 míst, Mirošovicích 78 míst, Strančice na divoko cca 100 míst.
Ano, vyjde, ale stojí skutečně kolik???? To už je opravdu trapné stále argumentovat polopravdami.
Menší vlaky se „nevyplatí“, protože to samé množství lidí odveze autobus levněji. Otázka skoro prázdných busů (i když tedy v Praze to pan Borecký asi nevyřeší) – třeba taky zařvou, ale je to na rozhodnutí – chceme službu nabídnout – byť malému množství lidí, nebo ne?
Já mluvím o Středočeském kraji, ne o Praze, takže by to řešit mohl 🙂 ale osobně mi přijde, že i na vesnicích je vždy vytíženost vlaku větší než busu, protože vídám prázdné busy a zároveň poloprázdné vlaky… Ale jak sám říkáte, stejně bych to zachoval, ať zůstane alespoň nějaká dopravní obslužnost. Timto směrem se ale zřejmě hromadná doprava ubírat nebude…
Psal jste o periférii Prahy, což nepoznám, jestli jsou míněny „Benice“ nebo „Říčany“. „Vytíženost vlaku vždy větší než busu“ – no, myslím, že v PIDu už jsou klasické souběhy vymýceny. Já vídám „vždycky“ vlaky plné i jiné prázdné, autobusy plné i jiné prázdné. Např. u tchána na vesnici (Slánsko, totální vidlákovy) léta o víkendu nic nejezdilo. Teď tam i o víkendu je použitelná bus nabídka, ale téměř nikdo jí nevyužívá. Nejsou na to zvyklí, nějakou plečku na cestu do Lidla tam má každý a jinam tamní osazenstvo nejezdí. Kdyby ty víkendové busy byly zrušeny, asi by to skoro nikomu nevadilo.… Číst vice »
Nejmenší vlak, který se dnes vyrábí, je Alstom Lint 27 s kapacitou 70 sedaček. Vyrobilo se jich pár desítek, což je mnohem míň stovky Lintů 41 s kapacitou cca 120 sedaček. A co je také důležité, tak Lint 27 se v posledních letech téměř nevyrábí.
Přestože např. v Bavorsku jezdí staré Baureihe 628, což jsou podobné vlaky, s jakými jezdí Arriva ČR – u nás se tomuto vlaku říká typ 845. A přesto dopravce a ani dotační úřad nechce Lint 27 jako náhradu za 628.
Ono i větší množství lidí odveze levněji autobus(y), jenže je to stále jen ten chleba s cibulí. U příměsta by ale byl trochu problém s kapacitou.
Pokud vlaky, nebo busy navezou lidi ráno někam do regionálního centra do práce na 6:00, tak se zpravidla musejí po tomto důležitém časovím bodu – v méně atraktivní době (málo zaplněné) vrátit, aby zase mohly odvézt druhou vlnu mládeže do škol na 8:00 a pak jedou zase zpět poloprázdné.
Odpoledne následuje to samé zrcadlově, ale tam je už rozptyl zájmu o jednotlivé spoje větší, než ráno.
Zrušte kraj, skončil večírek úředníků!
Jako že z ministerstva dopravy se ta místní doprava bude organizovat lépe a účelněji?
Mně jde existence krajů v této podobě taky proti srsti, ale bez náhrady je půjde zrušit jen těžko…
Kolik by se ušetřilo peněz zrušením krajů a převedením kompetencí na ministerstva. To by bylo peněz v systému hned více a Borecký a spol bez práce.
Jasně, na tě už teď personálně vyprázdněných ministerstvech, nezvládajících ani svojí stávající agendu, by to totiž dělali zdarma a lépe.
Kdo tu mluví o ministerstvech?
Ovšem, můžou mít v krajích pobočky…
No tak okresní úřady by bylo možno nazvat pobočkami ministerstev…
Ministerstvo nezvládá ani vlaky co má v objednávce, natož organizovat dopravu všude, to by nešlo.
Jednoduchý postup – snížíme výdaje o MV, R18 , R19 a pár dalších zbytností a hned bude o kus místa víc.
Ale hlavně musí organizace Min. dopravy odpovídat nynějším poměrům. Schválně se podívejte, kolik úředníků řeší gumokoly a kolik železnici.
90% cest se odehraje po silnicich
10% cest se odehraje po kolejich
dost pochybuju, ze tech uredniku je 9:1
můžeme zpátky zavést okresy 🙂
Ve státní správě určitě. A v samosprávě zemské zřízení se 3 – 4 zeměmi.
Návrat k zemím byl po roce 1990 slíben, ovšem neřeklo se kdy a tak zatímco civilizované státy mají zemské zřízení, Česká republika se vrátila ke krajům, jež prosadili komunisté v roce 1948. Efektivitu těchto malých krajů netřeba rozebírat.
Naopak, dvě nebo tři země jsou na velikost a hlavně počet a distribuci obyvatel ČR naprosto ideální.
Zjevně jste buď ve škole nedával pozor, nebo jste dané předměty vůbec neměl.
No…Svatý Stolec byl rozumější – diecézí je jen 8…
Ale prdlajs… Rozlišujte státní správu a samosprávu.
Mezi okresem a pověřenou obcí III. stupně je ten zásadní rozdíl, že státní správu a samosprávu v pověřených obcích vykonávají stejní lidi, kteří se tak dostávají do střetu zájmů. Hádejte, které zájmy asi v takovém střetu vítězí… Bližší košile než kabát. A místní mafie si většinou snáz ošéfuje polokvalifikovaného a podplatitelného zastupitele než byrokratického profesionála, kterého kontrolují z centra (ať už je to centrum v Praze nebo jinde).
Já si stojím za tím, že státní správu a samosprávu je nutno znovu organizačně oddělit.
Přesně tak! Rozdíl mezi výkonem státní správy a samosprávy je značný. Úředník státní správy, který má ZOZ (zkouška odborné způsobilosti v Benešově), který musí v práci neustále vysvětlovat, že jako státní úředník, jehož činnost byla přenesena státem blíže k lidem na příslušný magistrát nebo městský úřad, musí jednat výlučně v souladu se zákonem a nikoli podle přání starosty, či jiných volených zástupců, to nemá v práci nikterak jednoduché. Je to přesně jak píše „hank“. Tzn. střetávají se zde zájmy konšelů a státu. Podotýkám, že mzda na úředníka státní správy nejde z rozpočtu obce, ale stát si své úředníky platí ze… Číst vice »
Zdroj tohoto tvrzení?
Vůbec se v tom neorientujete.
No…já ani nevím, proč vlastně musí nějaká samospráva existovat.
Proč nemohou být mimo ústřední orgány státní správy (a jejich poboček) být jen starostové obcí…
Ano. A z Prahy ať vládne nějaký osvícený mocnář.
Ale i za toho mocnáře samosprávy existovaly. Už nejmíň 1000 let v Evropě platí (často porušovaná) zásada číslo 1: Problémy ať se řeší na místech, kde vznikají a jichž se týkají, a teprve to, co na místech řešit nelze, ať se postoupí vyšší úrovni.
Ty kraje byly tímto způsobem zřízeny, aby bylo dost hnojišť pro všechny politické kohouty.
S těmi zeměmi to taky neplatí úplně obecně, ale těžko srovnávat třeba s francouzským systémem, kde má stát tradičně silnou pozici. Tady je zažitá spíš tradice rakouská nebo německá.
Aha, takže chcete snad naznačit, že dopravní problémy např. v Sušici a Klatovech by byly lépe vyřešeny ze „zemského centra“, tedy z Prahy , než nyní při krajském uspořádání z Plzně???
Nechci. Podle principu subsidiarity by se problémy týkající se míst měly řešit v místech.
Kde je vůbec psáno, že sídlo té zemské správy musí být v Praze?
Máte pravdu, dopustil jsem se
stereotypního myšlení.
Můžete dát pár návrhů, kde by tedy podle vás mělo být to „zemské centrum“?
Proč? Místo je to poslední, co by se mělo řešit.
Ale budiž: Jestli/až se někdo v politice tohoto tématu vážně chopí, zkusím se zamyslet i nad tím místem.
Hm…a v budoucnu to bude ještě horší, protože to bude krajské a okresní dělení, stejně jako jiné výdobytky ústřední státní správy chráněno zákeřnými paragrafy trestního zákoníku…
Hm… další, kdo nechápe rozdíl mezi samosprávou a státní správou…
„…chráněno zákeřnými paragrafy trestního zákoníku…“
Tomu mám rozumět jak?
No zejména takhle: § 143 Rozvracení republiky (1) Kdo spáchá čin, jehož účelem je rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost, školství, dopravu, průmysl, zemědělství, kulturu, spravedlnost, zdravotnictví, obranyschopnost, nebo jiný zájem České republiky, bude potrestán odnětím svobody od 10 do 30 let. (2) Trestem smrti bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, b) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt, c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, d) způsobí-li takovým činem závažné ohrožení mezinárodního postavení České republiky, nebo e) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného… Číst vice »
Co to je za blábol?
Tak tak…
To až v zahraničí odtáhnou na Mars, Měsíc a čert ví kam, tak by to pak české orgány znovu osídlí.
V praxi by to vypadalo tak, že nyní je na světě nějakých 195 států, ale pak z nich 560 gubernií a v každé z nich místodržitel.
Takže za západní hranicí by na ČR navazovaly gubernie mnichovská (= Bavorsko) a drážďanská (= Sasko).
Nejsem fanouškem p. Boreckého a STAN mě nyní opravdu štve (amatérská chyba za chybou). Nicméně to, že večírek skončil, a vše na co jsme si zvykli bude jinak, je evidentní. Nevím, proč je na něj tolik diskutujících vysazených. A pokud nám někdo dál bude slibovat, že vše bude jezdit zdarma, častěji apod. a uvěříme mu, tak ten následný pád bude o to větší. Budeme si za spoustu věcí a služeb muset připlatit. Životní úroveň se nám zhorší. A viníkem určitě není p. Borecký.
O tom ale nikdo nepolemizuje.
Problém je čistě přístup tohoto neumětela, kdy krizi svými kroky ještě daleko prohlubuje.
Opravdu chcete skončit jako v Ugandě?
Zas to tak nedramatizujte. Do Ugandy je hodně daleko, ale k potřebě omezení marnotratného vyhazování peněz do vzduchu je již konečně velice blízko…
Kéž byste měl pravdu a kéž by to platilo úplně všude.
Večírek sice skončil, ale součástí reality po jeho skončení by měla být právě hromadná doprava a nikoli vyhánění lidí do auťáků. Jestli ji politici z veřejných rozpočtů nechtějí podporovat, měli by to předem přiznat. Po osekání železnice totiž přijde na řadu i ta silniční VHD. Dalším logickým krokem budou maršrutky, tažná zvířata a autostop.
Na kaviár a chlebíčky není, ale podle zákulisních zdrojů organizace IDSK nenápadně ale rapidně bobtná…
Konkrétně?
JPP?
To se tedy máme na co těšit, cena není to jediné, takže on nám tím říká, že si to v rámci rozpočtové odpovědnosti rádi zaplatíme. Zajímavé je, že sousední, Ústecký kraj má rozpočtové určení daní podobně nevýhodné, ale po obcích nic nechce, nevrtá do podstaty svého Tarifu. Udržitelně systém zdražuje o inflaci, nenajímá si na 100 procent externí firmy. Jsem zvědavý jak to ve středních Čechách skončí s těmi soutěžemi.
Když nemůžeme jist chlebíčky a kaviár, proč vysoce postavení představitelé musí používat drahá, luxusní auta? Obyčejná Fabia vykoná stejnou službu jako Superb. Ano, není tak pohodlná a reprezentativní, ale je přece krize a musí se šetřit.
Hlavně je mi líto, že nejsou zaplaceni řidiči autobusů. Osobně si klidně pár korun v rámci jízdného připlatím, aby řidič měl slušný plat.
Jaký vozový park využívá vedení Středočeského kraje?
Nemyslel jsem to konkrétně na vedení StK, ale obecně. A aby bylo jasno, nikomu žádné auto nezávidím, jen takové malé zamyšlení o krizi…
Superb opravdu není auto u kterého by si někdo myslel že jej někomu zavidite:-D
Tak když si někdo myslí, že Tamaris jsou luxusní boty 😉
Já myslel že to je parfém 😀
Jasně, zato ze Sorky jedoucí místo vlaku je po sto kilákách člověk zrelaxovanej a připravenej podat maximum. Ono stačí zlomek. (pro ty jednodušší – vlakem nemyslím 810 ani deriváty)
Blbostí dotyčného jsou odřeknuté spoje, mimořádnosti a výluky? OK, omlouvám se všem za všechny mimořádky i výluky vloni, letos, za rok, zítra i předevčírem. Vždyť píšu MÍSTO vlaku.
A za výluky může kdo ? Že by spíš SŽ než kraj ?
Proto, když jedete na jednání, tak si zpravidla vezmete služební auto, abyste byl časově flexibilní, pokud nechcete vyjmenovat další nepřímé výhody tohoto řešení.
Z Parkinsonových zákonů:
Velkým položkám rozpočtu málokdo rozumí, a proto je jejich schvalování otázkou minut. Schvalující jsou ovlivněni jedincem, který se tváří, že tomu rozumí, a přitom hájí bůhvíčí nebo svoje zájmy.
Korunovým položkám se cítí rozumět – a taky být oprávněn do nich kecat – kdekdo. Proto se o ně často bojuje hodiny, jenom z prestižních důvodů.
Schvalování rozpočtu na výstavbu atomové elektrárny je tak hotové za 4 minuty, zatímco o rozpočet na kafe do kanceláře se dotyčné grémium hádá 4 hodiny.
I když to bych kolikrát z kalhot vyletěl, když čtu název položky „jiné výdaje“ a tam 2/3 objemu celé rozpočtové kapitoly…
Jako cestující obchodník jsem feliciemi, formany a fabiemi najezdil asi půl miliónu km a taky jsem to přežil… Když pak přišla první octavia, připadala mi jako nemístný luxus.
V jakém oboru jste obchodoval? Obchoďák v olítané plečce nemusí působit jako důvěryhodný partner.
Tak v roce 2001 Fabia ještě nebyla olítaná plečka…
Tak když vám Octavia přišla jako nemístný luxus..
Jezdil jsem většinou do fabrik a jednal s lidmi na úrovni nákupčí/vedoucí výroby/technolog nebo s majiteli malých firem, kteří na pohled nebyli k rozeznání od svých dělníků… Tam se otázka značky služebního vozidla prodejce opravdu neřešila. Spíš zaujala znalost výrobní technologie apod.
😀 klasický střet managorů a lidí z praxe… mangorům záleží na tom čím jezdíte, lidem z praxe záleží na tom co umíte… Co je důležitější nechť si každý zhodnotí sám…
Tak sám jsem do toho kšeftu taky vylezl z fabriky, takže ± vím, o co jde…
Tak ono záleží, co a komu chcete prodat.
a co teprve když přijede sockou, že jo
Joaha, tak smetánky se to šetření zase nějak nedotkne, protože ona musí „podávat intelektuální výkony“. 😀
Když se tak dívám na naše manažery, tak těm by nepomohl ani Rolls-Royce.
Když je auto A méně pohodlné než auto B, logicky nemůže vykonat identickou službu. Ta služba totiž není jen přepravit člověka, ten člověk musí být na konci cesty nějak použitelný. Rozdíl v únavě po 3 hodinovém kodrcání ve Fabii se slabým motorem a manuálem je oproti 3 hodinám v Superbu s automatem znatelný.
😅😅 My tu krizi už fakt asi potřebujeme. Lidi jsou neskutečně rozežraní a řeší opravdu hlouposti.
Až budete jezdit několik let 6 tis. km měsíčně, jako vedlejší produkt vaší práce, tak budete chápat o čem pan Soudný, blue, nebo Kubrt píšou.
Na to, abyste ve čtvrtek dojel do okresního města na nákup na víkend, a denně pendloval 2x 15 km do práce, vám ta vaše fabie bude skutečně bohatě stačit.
přesněji typická „česká“ závist a hloupost 🙁
C. N. Parkinson svoje zkušenosti sepsal v knize Zákony profesora Parkinsona v 50. letech na základě britských reálií. Když to v 60. letech poprvé vyšlo česky, tak jsem jako puberťák moc nechápal, čemu se táta při čtení tak chechtá. Ale knižku jsem si od něj vzal a vrátil se k ní v divokých devadesátkách. Teprve pak jsem pochopil v plném rozsahu. Vážněji a více teoreticky fundovaně téma pojal Jan Keller ve své knize Sociologie organizace a byrokracie vydané v době, kdy ještě dělal sociologii a nikoli politiku (a kdy se jeho texty ještě daly číst – vyšlo 1999 a podruhé… Číst vice »
Toto je velmi zvláštní zjištění – (ta naprostá absence povědomí o tom, co je to „milión“, „miliarda“ u generace dnešních čtyřicátníků až padesátníků). Po převratu 89 byla upřednostněna mládež do funkcí. Dělá se to tak po převratech vždycky, aby se vymetli staré struktury (u nás ven zejména nomenklaturní kádry, milicionáři, konfidenti StB, respektive kamarádi někoho z nich), s cílem, aby se výrazně postoupilo kupředu politicky a bohužel teprve posléze i ekonomicky. Jestliže ti lidé co nastupovali do funkcí měli tehdy okolo 25 let (nešlo jen o VŠ ale i SŠ), pak již dnes mají okolo 55 let. Přijde mi toto… Číst vice »
tak at jezdí vlakem a budou fit…
A po cestě ještě udělají kus práce…
…nejsou zaplaceni řidiči autobusů…
Jednoznačně by si to už konečně zasloužili.
Tak holt dostane permanentku na VHD…
Hmm…když by Policie dostala místo Scheißeautos Renault, tak by jen na pořízení erár ušetřil 260 000,- na každém autě…
Bohužel Arriva. Vše co se ušetří jde do De, aby německý důchodce měl své pohodlíčko v vlaku, busu, kauflandu atd.
Ok, lží už bylo příliš.
Pan Borecký je, je člověk na správném místě!
Ano, bude líp..
To už tu bylo. Výsledky vidíme a známe, vyjma slepých oveček, kterým se ještě nespravil zrak.
Najde ale Borecký dost takových gastarbaiterů, kteří se chtějí naučit dobře jazyk a plně se integrovat do společnosti jako generace gastarbaiterů v Německu ze 60. let?
Myslím si, že z Ukrajiny takových lidí bude dost. Byť asi jen na pár let (kdy čekám že se dost uprchlíků postupně bude vracet domů).
Poslech jsem to celé. Je vidět, že to je člověk, co tomu rozumí. Cchtěl bych se pana Boreckého zeptat, jaké to je pracovat s pocitem, že ať uděláte cokoliv, vždy vás budou všichni kritizovat, že vše a všechno děláte špatně. Zejména neustále poslouchat od rádoby odborníků, jak je potřeba zachovat všechny lokálky, přestože tito lidé jimi stejně nejezdí, jak je strašný problém zdražení o 2 Kč, přestože ten stejný člověk nechá za škopky a cigára a za zbytečně projetou naftu 3000 Kč (místo aby jel MHD), řeči typu ze přece on se díval na ten vlak a „byl skoro plný“… Číst vice »
Vedl jsem s panem Boreckým několik diskusí. Naneštěstí pro svou osobní pohodu opravdu Váš dojem nesdílím. Co myslíte, že se stane, když veřejně dopravu (v Čechách typicky extrémně pomalou, co do cestovní rychlosti, zejména ve STČ busech, kde je většina extrémní vymeták) výrazně zdražíte, zatímco cena za provoz auta zůstane +- konstantní, spíše s ohledem na vývoj cen benzinu klesá? Pokud si chce pan Borecký zdražovat, OK. Ale ta doprava potom musí opravdu velice citelně ZRYCHLIT.
A kde bude potom to zkvalitnění, když zdražíte, a současně místo vlaku pro více lidí po trati, která by se dala zlepšit či propojit někam dále, pojede vymetací autobus bez jistých přípojů anebo se rovnou kodrcající po přeplněných výpadovkách? Jak ulevíte silnicím od kamionů, když rovnou ‚prořežete‘ tratě jako takové, ač na nich jsou/byly vlečky? Kde je ta motivace?
A on Borecký ty tratě ruší a vytrhává ? A na nákladní vlaky má nulovej vliv. To že kraj neobjedná osobní dopravu neznamená, že tam nemůže jet nákladní vlak. Ale asi to není pro ty majitele vleček zajímavý ani cenově ani časově.
asi nechápete, že veřejná doprava je potřeba v trasách po kterých potřebují lidé jezdit, nikoli po trasách které před stoletím či více někdo položil pro dopravu pár vagonů uhlí, vápna či cukrovky po kolejích.
Pane Františku, to je snad už diagnósa. Váš příspěvek je částečně mimo téma. 1. Proč vždy vycházíte z vašeho poněkud primitivně protichůdného (černo-bílého) základu: „ošklivý vymetací kodrcající se autobus“ kontra rychlá přívětivá pohodlná nekodrcající se lokálka se zastávkami přímo v obcích? 2. Pan Borecký není zaměstnanec Správy železnic, ale je odpovědný za organisování veřejné OSOBNÍ dopravy na území Středočeského kraje. Takže ohledně přepravy zboží v kamionech tady pláčete na nesprávném hrobě. 3. Po lokálních tratích, které byly uvedeny na „black listu“ žádné hlavní silnici v přepravě zboží kamiony, (které jede např. z Balkánu přes Slovensko do Německa), neulevíte! 4. Pokud… Číst vice »
„jaké to je pracovat s pocitem, že ať uděláte cokoliv, vždy vás budou všichni kritizovat, že vše a všechno děláte špatně.“
Z vlastní zkušenosti je toto výborná výchozí pozice. Můžete dělat svoji práci pořádně, protože názor těch kecalů je zřejmý už od začátku, tak se na něj není potřeba ohlížet. Důležité je však odlišit věčně nespokojenou uřvanou menšinu od oprávněné kritiky, protože té je třeba naslouchat.
„Z vlastní zkušenosti je toto výborná výchozí pozice. Můžete dělat svoji práci pořádně, protože názor těch kecalů je zřejmý už od začátku, tak se na něj není potřeba ohlížet.“
K tomu je ovšem potřeba jedna nutná (nikoli postačující) podmínka: Neprůstřelná podpora seshora. Když chybí, pak stačí jeden donašeč/intrikán…
Proč si myslíte, že všichni do sebe lijou pivo, jsou kuřáci a za naftu platí měsíčně 3000? A tenhle výmysl máte z jaké statistiky? To soudíte podle sebe?
Já jsem tomu začal říkat „spolek VŠECHNOŠPATNĚ“. Ať uděláte cokoliv covid, energie, VHD ve Stčk, nemůžete vyhrát. Vždy se na vás vrhnou ti samí lidé, křiklouni… Je jim jedno, o čem křičí…
Samozřejmě, není nad to hodit všechny oponenty do jednoho pytle. Gottwald by měl radost.
Ale pořádně ho zavázat, aby se nevysypali. Pak si hezky sednout, a přebrat je…
Příkladů je ve světě plno.
Ale to vy né. Prostě se „bude šetřit za každou cenu“. Jste hlupáci.
Píliť treba, píliť.
A nejsou? Bohužel existují politické otázky, které v současné komplexní společnosti jinak než z odborných pozic řešit nelze. Na druhé straně, jestli máme demokracii, tak občanům nelze upírat právo (spolu)rozhodovat o nich. Možná řešení jsou různá. Například občanům zavřít huby tím, že demokracii zase zrušíme. (Současné volání z Václaváku ukazuje, že by vláda nějakého osvíceného mocnáře rozhodujícího za ně významné části obyvatelstva zřejmě vyhovovala…) Možné řešení v rámci demokracie: 1. Požádat odborníky o několik technicky průchozích variant. 2. Požádat občany o jejich názor na ně. Možné formy jsou nejméně dvě: a) referendum b) deliberace (nechce se mi to tu tapetovat,… Číst vice »