Nový šéf správní rady SŽ: Čeká nás diskuze o prioritách na železnici

Martin Červíček. Foto: FB Martina ČervíčkaMartin Červíček. Foto: FB Martina Červíčka

Martin Červíček se chce zaměřit na lepší propustnost tratí či lepší informování cestujících při mimořádnostech.

Novým předsedou Správní rady se dnešním dnem stal královéhradecký hejtman Martin Červíček (ODS). Do funkce ho ve středu jmenovala vláda. Správní radu bere podle svých slov i  jako partnera pro ministra dopravy.

Budeme muset určitě řešit, jaké stavby mají mít prioritu. Plánů má Správa železnic mnoho, ale je potřeba jasně říct, které stavby budou mít přednost,“ řekl Červíček. Dříve působil jako policejní prezident a v předchozím volebním období byl v kraji náměstkem pro dopravu.

Podle svých slov se chce podílet i na komunikaci s osobními i nákladními dopravci o jejich pohledech na priority rozvoje železniční dopravy. Možnost působit ve správní radě Správy železnic označil za další výzvu, kde může zúročit své zkušenosti.

Podle Červíčka by měla být správní rada partnerem vedení Správy železnic pro rozvojové plány a usměrňovat jeho plány. „Rád bych v nové pozici využil detailní znalosti regionální problematiky i situace pro správné nastavení systémových řešení, která bude možné aplikovat v rámci zajištění dalšího rozvoje železniční infastruktury a poskytovaných služeb, jež jsou pro objednatele dálkové a regionální dopravy prioritní,“ dodal.

VRT jako příležitost

Jako příklad uvádí zvýšení propustnosti a elektrizace klíčových železničních tratí, zlepšení komfortu a zázemí pro cestující i dopravce v železničních stanicích, zvýšení cestovní rychlosti a provozuschopnosti na tratích, poskytování informací o mimořádnostech a výlukách v železniční síti bez ohledu na dopravce nebo větší koordinace při plánování výluk. Vysokorychlostní tratě vidí jako velkou příležitost pro celou zemi.

Vláda na svém středečním jednání odvolala pět členů správní rady, místo nich zvolila kromě Červíčka ještě Jana Ličku za Piráty a Davida Čermáka za KDU-ČSL. Správní rada je sedmičlenná, dva členové zatím chybí. Jedním se má stát Pavel Čížek za STAN, současný radní Plzeňského kraje pro dopravu. Nedodal ale včas všechny materiály pro schválení.

Změna se brzy odehraje i místo Jana Ličky, který už oznámil před zvolením plán tuto funkci nepřijmout. Chce mít dostatek času na práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Předsedou se podle předkládací zprávy má stát Martin Červíček, který nedávno ostře kritizoval Správu železnic.

Správní rada má podle statusu na starosti klíčové otázky jedné z největších státních organizací, schvaluje hospodaření a plán Správy železnic nebo řeší personální otázky na nejvyšších postech správce české železnice.

Tagy Správa železnic správní rada Správy železnic
208 komentářů