umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Mimořádné události Železnice

Po koridoru u M. Lázní už jezdí vlaky, zatím „dvacítkou“. Pivaři nepřijdou zkrátka

Opravená trať u obce Skláře na Mariánskolázeňsku. Pramen: SŽDC
Opravená trať u obce Skláře na Mariánskolázeňsku. Pramen: SŽDC

Správa železniční dopravní cesty dnes otevřela provozu úsek trati u Mariánských Lázní, který 28. července poškodilo vykolejení nákladního vlaku. Jako první spoj úsekem projel Západní expres (563) mířící z Chebu do Prahy. Do Plané u Mariánských Lázní dojel se zpožděním čtyři minuty. Jeho protějšek Ex 554 jel s půlhodinovým mankem. Prvními regionální vlaky budou spoje 7381/7388 Cheb – Planá u M.Lázní/Planá u M.Lázní – Mariánské Lázně

„Trať je opravená a prošla potřebnými zkouškami. Po dobu konsolidace železničního svršku bude v tomto úseku snížena rychlost na 20 kilometrů za hodinu,“ uvedla už ve středu mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová. Před nehodou byla v místě rychlost omezená na 30 km/h, strojvedoucí vykolejeného vlaku jel 86 km/h.

Správci železnic zprovoznili trať právě včas, aby nepřišli zkrátka milovníci piva. V sobotu se totiž na trať vydá mimořádný pivní vlak Karlovarský Chodovar expres. Mimořádný expres dopraví z Karlových Varů všechny příznivce piva na každoroční slavnosti v rodinném pivovaru Chodovar v Chodové Plané.

„Zvláštní zpáteční jízdenka pro Karlovarský Chodovar expres platí také jako vstupenka na slavnosti a do areálu pivovaru. Expres je výjimečný také tím, že už na jeho palubě je možné ochutnat čepovaný zlatavý mok,“ doplnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

39 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek

Zdá se mi to, nebo přibylo kolopení?

Zelenay

Koukám, že dle zdejší diskuze, zavést lidové soudy, co se s tím mazat, na šibenici se strojvedoucím druhý den, přece jel rychle.
V Anglii se srazily před lety vlaky, strojvedoucí jel na červenou a vyšetřování ukázalo jediného viníka a to organizaci, co takto špatně návěstidlo umístilo.
Místní diskutující jistě vyhodnotili desítky faktorů, znají detailně předpisy, různé pokyny, znají poměry ve firmách, vyslechli zúčastněné a ví jaké byly podmínky na trati a už rovnou soudí.
Si neodvažuju ani tipovat, ale skorem bych si tipnul, že strojvedoucí vlaku bude bez viny.

železničář v důchodu

Strojvedoucí z toho jako nevinný nevyjde, mně ale spíše vadí, že minimálně v této debatě nikdo nepoukazuje na to, že prapříčinou je „zbožšťovaná“ a nekorigovaně přehnaná „intranetizace“ vnesená do organizování železniční dopravy: dokud všechny „akty“ probíhaly s využitím pouze „papírové“ formy, nedalo se nic měnit „ze dne na den“, takže i „seznání“ mohlo v pohodě platit rok, protože trvalé změny byly vydávány jen k termínům změn GVD a minimálně do termínu nejbližší změny bylo vše třeba řešit pomocí rozkazů a podobných písemných opatření, kterých nebylo ani zdaleka tolik jako teď, kdy jejich zpracovatelé spoléhají na rychlý průnik jejich obsahu k… Číst vice »

Jiří Kocurek

Takže zase za to může počítač?

železničář v důchodu

Ne počítač, ale nevhodný způsob jeho využívání, resp. nesprávně nastavený systém, při němž je využíván, a nedotažená metodika jeho využívání.

Jirka

Která nehoda v Anglii to byla?

Radim

Jestli měla Sždc mezi předvěstníkem 30 a rychlostíkem 30 původní rychlostníky (jak zaznělo v reportáži ČT) a nebyly zakrytý ani zneplatněný (nevypadalo to), tak ho z toho dobrej právník vyseká.

Karlosz

Doufám a také doufám, že to někdo ze SŽDC příšerně odnese

MildaIV

Tak tady bych si klidně vsadil hodně peněz, že to nikdo ze SŽDC neodnese. Bohužel.

železničář v důchodu

To byste asi hodně peněz prohrál, protože to patrně odnese minimálně i ten zaměstnanec SŽDC, který měl zajistit, aby mezi předvěstníkem avizujícím snížení rychlosti na 30 km/h a příslušným rychlostníkem nezůstaly žádné „aktivní“ rychlostníky návěstící vyšší povolenou rychlost.

MildaIV

Možná to nebude stačit na 100% nevinu, ale určitě to vliv mít bude.

Dáda

Zde je jasně patrný, co je nejdůležitější. 3koda pár desítek-stovem mega? Nezajímavý. Co se tam dělo, proč a jak? Nezajímavý. Jak se opravovalo? Nezajímavý. Jak to tam teď vypadá? Nezajímavý. Ale že se alkáči svezou do pivováru na oberchlastačku to je v palcových titulcích. A jo dyk jsme v Čechách.

VRT

Bc. Jiří Svoboda, MBA říkal, že v pátek se bude jezdit. A vidíte: je pátek a jezdí se.

železničář v důchodu

Asi na tom osobně „makal“, takže to dobře věděl předem …

fensterglaser

Při odsuzování SŽDC za tuto nehodu jenom nezapomínejte, že hlavní viník je totiž někdo jiný a to bohužel ten strojvedoucí.

Dáda

já bych tak jednoznačnej v soudech nebyl a počkal na závěry šetření.

Dominik

Vinna bude nejspíš na obou stranách, ale zajímavé je, že všichni strojvedoucího obhajují on tam dlouho nejel, ale nikdo se už neptá, jak ho dopravce prokazatelně proškolil, nebo to snad znamená, že se platnost poznání nic neznamená? A navíc to, že tam dlouho nejel, není žádná omluva, ale pouho pouhá výmluva.

Dáda

je to složitější. Vinu má dle mého názoru jak SŽDC (nestandartní značení, TOR po chvíli nahradilo PJ) Strojvedoucí – přehlídl předzvěst i rychlostník (poikud by si všiml zmatečnosti, mohl raděj jet velmi opartně… v nejistotě raději defenzivní přístup) Dopravce – změnili se TTp a do zásadně, mohl strojvedoucího řádně upozornit… není to zde tak jednoznačné.

Radim

Nejni to předzvěst, ale předvěst (předvěstník) kdyžtak 😀

Premek

Už to vím i já, holt žargon odjinud se vstřebává pomaleji… 🙂

Dalibor

ono i mi tam to z padá… asi to mám z těch vánočních koled…zvěstujeme vám….

Dominik

Jestliže se traťové poměry změní zásadně a dopravce usoudí, že seznámit se s tím písemně nestačí, může nařídit strojvedoucímu mimořádné vykonání poznání.

Jiří Kocurek

Já se na to ptal, zda strojvedoucí věděl a zda vůbec vědět mohl, že tam je TOR.

Dominik

Nevím zda skutečně věděl, ale vědět, vzhledem k tomu, že to bylo v TTP, mohl. Za povinnost dopravce je seznámit prokazatelně strojvedoucího s danými změnami.

Přemek

Pán je lidový soudce?

Dalibor

ano presne tak. nejdulezitejsi je ze ozralove moho v pohode chlastat pivo… to ostatni je zcela nedulezite, ze.

Xaver

Tak schválně, za jak dlouho se tam za někdo vysype 😉

Ajemgut

Po tomhle průseru a medializaci si budou už snad dávat všichni pozor, spíš jsem zvědavý, jak se k tomu postaví SŽDC.

Leinad

SŽDC za nic nemůže, dopravcům rozdala TTP včas. A že TTP budou mít možná i strojově čitelnou verzi nijak nesouvisí s bezpečností.

kubisek

Nemůže, ale tato nehoda přesně ukázala, že SŽDC se k bezpečnosti staví zadnicí.

navratp

SZDC neudělala pro bezpečnost vše. Úředníka zajímá vlastní alibi ne bezpečnost. Takže je v pohodě . Nelze jí opravdu nic vytknout. Totéž kauzy železničních přejezdů. Na co závory. Stačí kříž a stopka. Zákon přece hovoří jasně.

Dominik

Jenže v tom ustoupily a na přejezdy ve velkém závory přibudou, ale to nic nemění na tom, že řidiči jsou nezodpovědní a kolikrát se začnou rozjíždět, když se závory zvednou, ale přejezd je stále ve výstraze.
No ono by o chtělo upravit zákony, pokuta alespoň 30 tisíc nebo procentuálně dle výše platu daného řídiče + odebrání ŘP, alespoň na 5 let, ne jako dnes, kdy to je směšná doba + případně kvalifikovaní jako obecné ohrožení.

Barnye

Možná na tom makala i Pictoriusová.

MildaIV

Na tom pití zlatavého moku?

JiP

A je tam porad ta sikana nebo to opravili jiz do puvodni stopy?

Ajemgut

Bohužel se šikanou, to by snad v rychlosti výstavby předběhli i Čínu

Vašek

Nedá mi to… Jel s půlhodinový mankem – se místo z.

A ktématu, je dobré, že to zprovoznili 5 dnů před termínem, asi si kluci mákli :-).

Honzazaaaa

Dělali co to šlo. ✌️ Vůbec jim to nezávidím. Termíny nekomentovat….. Na GŘ s tím mají problémy.. Ještě kdyby to takhle šlo u staveb a krátily se termíny. ….