Olomouc bude hostit mezinárodní setkání Bobin, cestující svezou zvláštní vlaky

Elektrická lokomotiva E499.085 zvaná Bobina. Foto: České dráhy/Michal ŠtrublíkElektrická lokomotiva E499.085 zvaná Bobina. Foto: České dráhy/Michal Štrublík

Jízdu s Bobinami po staré trati pod Tatrami už nebude možné v budoucnu zopakovat.

V olomouckém depozitáři ČD Muzea se bude o nastávajícím víkendu konat sraz nejstarších tuzemských elektrických lokomotiv pro stejnosměrný napájecí systém 3000 V. Dostaveníčko si zde dají legendární Bobiny, tedy lokomotivy řady E 499.0. České dráhy s partnery chtějí akcí připomenout 70. výročí od vyrobení první z nich a 65. výročí od vyrobení poslední, tedy sté Bobiny pro tehdejší ČSD.

Program začne už v pátek 11. srpna, kdy se lokomotivy sjedou do Olomouce a budou pózovat fotografům. K vidění budou stroje ze sbírek Českých drah a také ze Slovenska a od soukromých majitelů. Zájemci se budou moci svézt z Prahy do Olomouce protokolárním rychlíkem v čele s lokomotivou E 499.042. Na neděli je pak přichystaná jízda zvláštního mezinárodního expresu z Olomouce do Popradu a zpět. Na těchto jízdách spolupracují České dráhy s IDS Cargo a Železničním klubem Tatran.

Hlavní část programu se v Olomouci odehraje v sobotu 12. srpna, kdy bude návštěvníky čekat v prostorách depozitáře ČD Muzea výstava strojů řady E 499.0 a dalších historických vozidel ze sbírek Českých drah. Program zpestří také jízdy zvláštních vlaků. Historická souprava tažená některou z lokomotiv řady E 499.0 během dne třikrát vyrazí z Olomouce do Přerova a zpět (odjezdy z Olomouce hl. n. v 9:00, 13:00 a 17:00) a připravené budou také čtyři jízdy z Olomouce do Prostějova a zpět (odjezdy z Olomouce hl. n. v 9:28, 11:28, 13:28 a 15:28).

Nedělní Bobina expres z Olomouce do Popradu a zpět v neděli 13. srpna bude vedený přípřežím muzejních Bobin E 499.085 Českých drah a E 499.062 slovenského Železničního klubu Tatran. Tímto historickým expresem se budou zájemci moci naposledy projet po staré trati pod Tatrami. Obdobnou jízdu už velmi pravděpodobně nebude možné zopakovat. Kromě přeložky tratě pod Tatrami bude železniční stanice Žilina přepnuta na střídavý napájecí systém a po dokončení modernizace tratě do Košic zde má být zaveden výhradní provoz ETCS.

Na celé víkendové akci se kromě Českých drah podílejí IDS Cargo, Železničný klub Tatran, Spoločnosť výhrevne Vrútky, Spoločnosť Považskej dráhy Žilina, Veterán klub železníc Poprad, Železničné múzeum Slovenskej republiky, ČD Cargo, IDS Cargo, RM Lines, Gepard Express a ARRIVA vlaky.

Podrobnosti i s odkazy na rezervační systémy jsou v tiskové zprávě Českých drah (.doc).

Elektrická lokomotiva E499.085 zvaná Bobina. Foto: České dráhy/Michal ŠtrublíkLokomotiva 140.052 bobina v barvách Arrivy. Pramen: Zdopravy.czPrvní bobina firmy Arriva na vlaku RegioJetu.
Autor: Jan ParoubekBobina IDS Cargo.
Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLokomotiva 140.052-2 (Bobina) míří z Polska do služeb firmy Arriva vlaky.
Autor: Jan ParoubekBobiny se vyráběly v letech 1953-58. Foto: IDS Cargo
Tagy bobina ČD Muzeum České dráhy E499.0 železniční nostalgie
58 komentářů