LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Obchvat Jaroměře má stavební povolení, rodina soudce neuspěla s odvoláním. ŘSD ale nemá pozemky

Vizualizace obchvatu Jaroměře. Foto: ŘSDVizualizace obchvatu Jaroměře. Foto: ŘSD

Šestikilometrová stavba má výrazně ulehčit Jaroměři od tranzitní dopravy.

Rodina soudce Vrchního soudu Františka Kučery neuspěla v dalším sporu o důležité dopravní stavby v okolí Jaroměře. Krajský soud v Ostravě zamítl jejich žalobu proti rozhodnutí ministerstva dopravy, které zamítlo rozklad Kučerových proti stavebnímu povolení na severní obchvat Jaroměře. Ten má propojit dokončovanou dálnici D11 se silnicí I/33 dál na Náchod.

O rozhodnutí soudu informoval na svém twitterovém účtu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. „Stavební povolení tak nabylo právní moci. Bohužel výstavbě stále brání soudní řízení ohledně získání pozemků v jejich vlastnictví,“ dodal Mátl.

František Kučera má v trase obchvaty pozemky, na jejichž prodeji se s ŘSD nedohodl. Stát chtěl Kučerovi odejmout vlastnické právo podle nového liniového zákona, královéhradecký soud ale rozhodnutí zrušil. Vyvlastňovací úřad se dle mínění soudu řádně nevypořádal s námitkami vyvlastňovaných. Jde o pozemek o rozloze zhruba tisíc metrů čtverečních. Spor o něj se vede již několik let. Soudy v celé kauze rozhodují různě, v minulosti vyvlastnění potvrdily, jiné ho zase zrušily.

Silnice I/33, severní obchvat Jaroměře. Pramen: ŘSD

Silnice I/33, severní obchvat Jaroměře. Pramen: ŘSD

ŘSD plánovalo začít stavbu obchvatu ještě letos, uvádí to stále i v informačním letáku ke stavbě. Nejlevnější nabídku v soutěži na stavbu 6,5 kilometru dlouhé přeložky podalo sdružení firem Metrostav Infrastructure a Metrostav DS s cenou 687,8 milionu korun, o pětinu níže oproti předpokladům. Obchvat bude přeložkou silnice I/33, od Hořenic povede severně od Jaroměře a u Velkého Třebešova se napojí na obchvat České Skalice. Obchvat výrazně uleví Jaroměři od tranzitní dopravy.

Spory ohledně pozemků kolem Jaroměře trvají několik let. Před rozhodnutím ostravského soudu bylo posledním verdiktem zamítnutí odvolání proti vyvlastnění pozemku soudce u křižovatky ze sjezdu z dokončované D11.

Tagy I/33 Jaroměř obchvat Ředitelství silnic a dálnic ŘSD seznam
25 komentářů