egoe-plus
Lidé Železnice

Útraty nového vedení SŽDC. Nové kanceláře i třetí stěhování recepce

Nový šéf SŽDC Jiří Svoboda. Autor: SŽDC
Nový šéf SŽDC Jiří Svoboda. Autor: SŽDC

Železnice bojuje na řadě míst se nedostatkem peněz, vedení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) ale začalo investovat i do výbavy, která cestujícím jízdu vlakem příliš nevylepší.

Jedním z prvních kroků nového generálního ředitele Jiřího Svobody byla modernizace jeho kanceláře za celkem 155 tisíc korun. Mluvčí SŽDC Kateřina Šubová to vysvětluje tím, že kancelář generálního ředitele prošla naposledy modernizací v roce 2012.

Nově tak má šéf organizace, která nechává bez větších oprav tratě často desítky let, například nový nábytek.  „Nábytek byl po letech opravdu opotřebený, nahradil se novým běžné řady, kterým se vybavují i další kanceláře v budově,“ řekla Šubová. Za nový nábytek zaplatila SŽDC celkem 125 tisíc korun. Cena nábytku (skříně, pracovní a jednací stůl, židle) je 95 tisíc korun, menší rohová sedačka včetně stolku se pořídila za 30 tisíc korun. Další úpravy, například vymalování či oprava elektroinstalace, vyšly na třicet tisíc korun.

V budově generálního ředitelství SŽDC nejde o jedinou změnu. Jednu brzy uvidí každý návštěvník. Potřetí během posledních let se bude stěhovat recepce. Nejprve skončil prostor napravo od hlavního vchodu, ten mezitím SŽDC pronajala restauraci Potrefená husa. Dosud je recepce přímo v hlavním vchodu. Vedení ale usoudilo, že stávají podoba není dostatečně důstojná a chystá další stěhování. Tentokrát do prostor nalevo od hlavního vchodu.

V nich dal dosavadní nájemce výpověď a SŽDC se tak uvolnily prostory. „Výsledné řešení stavebních úprav nabídne důstojné prostředí pro příchozí návštěvy, stejně tak pro zaměstnance. Zároveň zajistí bezbariérový přístup, oddělení vstupu od zásobování restaurace a tím větší bezpečnost. V rámci rekonstrukce prostor předpokládáme stavební úpravy a přesun technologií ve výši zhruba půl milionů korun,“ řekla Šubová. Podle ní bude přidanou hodnotou i spuštění  evidence docházky zaměstnanců.

Hlavní vchod na generální ředitelství SŽDC v Dlážděné ulici. Recepce byla dříve napravo, kde je dnes restaurace, stěhovat se bude nalevo do uvolněných prostor. Foto: Jan Sůra
Hlavní vchod na generální ředitelství SŽDC v Dlážděné ulici. Recepce byla dříve napravo, kde je dnes restaurace, stěhovat se bude nalevo do uvolněných prostor. Foto: Jan Sůra

Modernizací prošla také kancelář Vladimíra Filipa, nového šéfa oblastního ředitelství v Praze v budově v Holešovicích. Celkové náklady jsou 94 tisíc korun, došlo například k opravě klimatizace nebo instalaci vertikálních žaluzií. Podle Šubové jsou v celkové sumě i další kanceláře v druhém patře, přesný podíl kanceláře ředitele se nevyčísloval.
Filip povýšil z postu oblastního ředitele v Hradci Králové do Prahy jen krátce poté, co byl Svoboda jmenován. Oba se dobře znají, Svoboda byl dříve na Českých drahách naopak jeho podřízeným.

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta

Pan Sůra to pos…, mohl ještě chvíli počkat a článek mohl být daleko víc zajímavější, jen co se rozjedou zakázky na propady rychlostí u OŘ Praha 🙂

Jan

Ja Vám teda neviem, v Dlážděnej som bol len párkrát, ale tá recepcia je tam teda des, bes a hrôza. To, že sa s tým ide niečo robiť, by malo byť vnímané pozitívne a nie kritizované.

Jirka

To se nám to utrácí,když přes nás tečou dotace.

Martin1

A ještě jeden postřeh z fotografie – na novou kancelář za 155 klacků mají, ale pár stovek na opravu padajícího íčka v nápisu na budově nemají :-))) Přitom to mají už spadlé už několik týdnů, já si toho všiml před měsícem 🙂

Martin1

Šest let a nábytek už je opotřebovanej? Ví se o Svobodovi, že je hodně ambiciózní pán, ale nejlepší volba pro SŽDC to rozhodně nebude. Uvidíme, jak dlouho tam vydrží.

VRT

Prostě Bc. MBA (mladý blbý arogantní). I když mladý už pomalu ne.

VRT

Ale teda mají kolem baráku povážlivě málo modrého zábradlí.

Martin1

Dost trefnej komentář 😀

Martin Hanzal

Jakkoliv soudruha inženýra Filipa z HK považuji za kokota non plus ultra, výměnu žaluzií a klimy bych mu nezazlíval. Jako cestující jsem byl donucen okolnostmi postežovat si na neuvěřitelné chování jedné z uklízeček ve vestibulu holešovického nádraží a shoda náhod mě dovedla až na recepci sždc, kde jsem omrknul, v jakém stavu se ten barák nachází a je to hnus… Takže docela chápu, že se v tom hnusu aspoň nechtějí upéct a cena mi taky nepřijde nějak extra natažená… Stěhování recepce v Dláždené je samozřejmě klasický státní bordel, kterých se dějí denně desítky a bude hůř, protože „čaulidi účelovka“ si… Číst vice »

Kott

Neřešil pan Svoboda veřejné zakázky už pro proslaveného generálního ČD Bazalu?

Jiri Tyr

Jojo a jako provereneho experta na verejne zakazky si ho na szdc privedl Kolar…

Porad stejna parta. Dodavatele jako sudopy azd ez zpsv se o sve monopoly podle me bat nemusi…

Jiřík

Zlatý Pavel Surý,ten železnici aspoň rozumněl,tohle je od podívání manekýn,který se bude obklopovat novým nábytkem,sekretářkami a dalšími „nezbytnostmi“….

železničář v důchodu

Nevím, jak to funguje v jiných státech, ale u nás je totální obnova vybavení kanceláří v souvislosti s výměnou vedení firmy doslova „národním zvykem“ a jedním z prvních počinů osob v nových funkcích – a co jiného chcete čekat právě od těch dvou, jejichž úroveň popsal „patology_chef“ určitě docela trefně (i já mám o nich podobné reference).

patology_chef

Jak si tyhle dva pány pamatuju z dřívějška, tak zpráva o vytunění jejich křesel a kanceláří bude na dlouhou dobu nejpozitivnější zpráva. Zvlášť o tom ukřičenějším z těch dvou jsem nic pozitivního neslyšel snad vůbec nikdy 🙂

Martin Hanzal

Tesat do kamene!

Martin1

Naprostý souhlas.

Brzdič zániku

Patology_chef: Promiňte, ale to je naprostej blábol. Pan Surý nedělal NIC, podtrhuji dvakrát NIC, proto taky tam tak dlouho vydržel, zatímco si myslím, že z pana Svobody budete ještě dost překvapeni. Obzvlášť někteří. A sorry, dráze fakt rozumí.

patology_chef

Počkáme, uvidíme, rád se nechám překvapit. Jestli se ale budeme něčemu divit, to fakt nevím, co vše si takový ředitel státní organizace může dovolit. Souhlasím i s názory výše, že kultura v sídle SŽDC je nehodná velikosti organizace a že nade vším nejspíš bdí oko Sauronovo.

ApolloXI.

To soudíte na základě čeho ? Životopisu a kariéry, nebo něčeho jiného? Bc. Jiří Svoboda, MBA Narodil se v roce 1970. Po maturitě na Střední průmyslové škole v České Třebové nastoupil v roce 1988 k tehdejším ČSD jako výpravčí. Od roku 1997 pracoval na pozicích vedoucího technické skupiny a technicko-ekonomického náměstka žst. Česká Třebová. Poté přesídlil do Pardubic, kde působil u Českých drah jako ekonomický náměstek OPŘ, vedoucí finančně ekonomického útvaru a opět jako ekonomický náměstek u tamní SDC. Od roku 2006 byl ředitelem kanceláře ekonomického náměstka generálního ředitele ČD a následně i SŽDC. Zde se v listopadu 2011 stal… Číst vice »

Brzdič zániku

ApolloXI : protože ho, mimo jiné, osobně znám a to i s jeho názory, se kterými ale dost často nesouhlasím

Pavel

Snad bude nova recepce bezpecna a snadno pristupna, tak jako mnohe zeleznicni stanice – pokud bude chybet modre zabradli, budu zklaman

Romanero

No, ono to tak bohužel stojí, když to člověk nechce od místního řemeslníka bez papíru. Zvlášť v Praze. Kvalitní ředitelská židle umí stát sama klidně 40 tisíc. Nevím, jestli je reálné a možné, že by SŽDC chodila nakupovat do Ikey..

Romanero

Aha, no tak to pak jo.