Cestovní ruch Letectví

Nepál pod 10 tisíc. Letenky do Asie jsou díky konkurenci na minimu

Airbus A320-200 společnosti Air Arabia. Foto: Air Arabia
Airbus A320-200 společnosti Air Arabia. Foto: Air Arabia

Cestování do Asie letos čeká další zlevnění. Může za to především další rozšíření konkurence na letech mezi Prahou a Perským zálivem a dál do Asie. Díky tomu zlevňují na letenky do řady destinací na historicky nejnižší cenu.

V Praze letos vzroste kapacita míst v letadlech směrem Perský záliv o více než tři tisíce míst týdně každým směrem. Už od července spustily druhou linku z Prahy dubajské Emirates, které nasadily na druhou rotaci po Airbusu A380 Boeing 777-300ER, tím stoupla nabídka o 360 míst denně.

Novou linku do Spojených arabských emirátů na letiště Šardžá oznámily Air Arabia , což znamená zhruba 800 míst týdně navíc. Od konce října pak navýší svoji kapacitu výrazně i Qatar Airways, které na lince do Dauhá u druhého spoje budou namísto A320 létat s Boeingem 787. To v praxi znamená navýšení o 124 míst denně.

Větší nabídka se už začíná projevovat v cenách letenek. Air Arabia nabízí podobně jako ostatní aerolinky z Perského zálivu létající do Prahy i přestup dál na východ. Z Prahy je tak možné například koupit zpáteční letenky do nepálského Káthmandú za ceny kolem 9 500 Kč, podobnou cenu nabízí dopravce u Srí Lanky.

Nepál z Česka ještě takto levný nikdy nebyl. Srí Lanka bývá za tuto cenu občas v akci s Ukrainian International Airlines nebo flydubai,“ říká David Eiselt z portálu cestujlevne.com. Podle něj by cena letenek mohla ještě klesnout.

Podle Věry Janičinové, ředitelky prodeje letenek ve Student Agency, se už teď ceny díky navýšení kapacit u Emirates a Qatar Airways pohybují na historicky nízkých úrovních. „Předpokládáme, že se tento trend udrží i v následujícím období. Samozřejmě ruku v ruce s tím jde růst poptávky ze strany českých zákazníků – navýšené kapacity určitě budou využity,“ míní Janičinová.

Větší nabídka letů přitom přinese i větší zájem o lety do Jihovýchodní Asie, kam většinou ani arabské nízkonákladové aerolinky používající úzkotrupá letadla nedolétnou. Potvrzují i to i data portálu Letuška.cz o prodejích letenek z Prahy s Qatar Airways. „Cestující přes Dauhá nejčastěji létají do Denpasaru, hlavního města Bali. Druhou a třetí nejoblíbenější destinací jsou Saigon a Maledivy, za nimi Bangkok. Lze předpokládat, že díky navýšení kapacity na této lince zájem Čechů o Asii i Blízký Východ ještě vzroste,“ říká ředitel portálu Josef Trejbal.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ondrej Hrasky
Host
Ondrej Hrasky

Jsem naštván (na sebe), letenky do Nepálu jsme kupovali cca dva měsíce zpět za 14500, teď podobný termín o 500 levněji…

Jan
Host
Jan

Super, do Nepálu bych se rád podíval.

DP
Host
DP

ale čím více konkurence, tím více slev tímto směrem, např. v lednu 2018 letět do Colomba z Prahy za 9.500 kč je super cena 😉

Martin Š.
Host
Martin Š.

Je to celkem bublina… když jsem to spočítal, tak do SAE a Kataru např. příští léto bude denní kapacita sedadel čítat 1700 míst (jednosměrně). A to je dost slušnej proud lidí. :O