Německo: Sněmem prošel zákaz vstupu neočkovaných bez testu do veřejné dopravy

Nové vlaky pro berlínskou S-Bahn. Foto: Deutsche BahnNové vlaky pro berlínskou S-Bahn. Foto: Deutsche Bahn

Úřady očekávají, že se zvýší počet podvodů s testy a padělání dokladů o očkování. Novela zavádí trest až pět let vězení.

Neočkovaní v Německu nebudou smět bez negativního testu na koronavirus cestovat veřejnou dopravou a vstoupit na pracoviště, kde nelze vyloučit kontakt s jinými lidmi. Spolkový sněm dnes schválil příslušnou novelu zákona o potírání infekčních chorob, která s novým zpřísněním karanténního režimu počítá. Návrh zákona musí v pátek odsouhlasit Spolková rada zastupující německé spolkové země. Zda se tak stane, ale jasné není, protože konzervativní premiéři hrozí, že právní předpis prosazovaný budoucí vládní koalicí sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) zablokují.

Úpravu zákona z 688 přítomných poslanců podpořilo 398, proti bylo 254 zákonodárců. Zbytek se zdržel.

Spolkový sněm se rozhodl zákon novelizovat, protože 25. listopadu skončí stav epidemie celostátního významu. Tento nouzový režim, který platí od loňského roku, dával vládě značné pravomoci k zavádění karanténních opatření. Nyní bude mít hlavní slovo parlament. Konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové s úpravou zákona nesouhlasí a přeje si zachovat stávající nouzový režim, což ale budoucí koalice předpokládaného sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze odmítá.

Novela vyžaduje od všech s výjimkou dětí pro cestování veřejnou dopravou doklad o očkování, prodělání nemoci, případně negativní test. Opatření se bude týkat vlaků, autobusů, ale také leteckých spojů. Obdobné omezení bude platit i na pracovištích, kde není vyloučen osobní kontakt s ostatními lidmi. Neočkovaní zaměstnanci tak budou každý den muset podstupovat rychlotest, nebo každých 48 hodin PCR rozbor.

Úřady očekávají, že kvůli zpřísnění karanténních podmínek se zvýší počet podvodů s testy a také případy padělání dokladů o očkování. Novela zákona za to zavádí trest až pěti let vězení. Německo eviduje za posledních 24 hodin rekordních 65.371 nových případů koronavirové nákazy.

Tagy dopady koronaviru na dopravu Německo veřejná doprava
424 komentářů