Nádraží jako elektrárna. Správa železnic vypsala soutěž na instalaci fotovoltaiky na deset budov

Fotovoltaická elektrárna na stanici Děčín východ. Foto: FB Martina KupkyFotovoltaická elektrárna na stanici Děčín východ. Foto: FB Martina Kupky

Správa železnic chce využít na instalaci dotační programy.

Správa železnic (SŽ) začne využívat častěji střechy svých nádražních budov k výrobě elektřiny. Rok po zkušebním provozu fotovoltaické elektrárny (FVE) ve stanici Děčín východ vypsal správce železniční infrastruktury soutěž na instalaci solárních panelů na dalších deseti budovách.

Jde konkrétně o dvě budovy v Břeclavi (trafostanice + opravna trakčního vedení), ve Ždáru nad Sázavou, v Brně na provozní budově v ulici M. Kuncové, Hradci Králové, Brandýse nad Labem, dvou domech v Ostravě a dvou v Olomouci.

„Správa železnic neřeší zajištění fotovoltaických zdrojů pouze na výpravních budovách, ale také na provozních a administrativních objektech ve své správě, výhledově by se mělo jednat o desítky míst. O dalších konkrétních lokalitách však v současnosti není rozhodnuto. Roli bude hrát ekonomická efektivita konkrétních projektů a plán investiční výstavby,“ řekl mluvčí Správy železnic Pavel Tesař. U části projektů FVE plánuje Správa železnic využít spolufinancování z dotačních titulů (Národní plán obnovy, Modernizační fond).

První fotovoltaická elektrárna v majetku Správy železnic vznikla loni na stanici Děčín východ v polovině února. Od spuštění bylo vyrobeno 24,3 MWh elektrické energie s úsporou provozních nákladů přibližně 100 tisíc korun. „Zkušenosti s FVE v Děčíně jsou pozitivní, provoz je bezproblémový,“ uvedl Tesař.

Tagy fotovoltaická elektrárna FVE Správa železnic
112 komentářů