Autobusy Zprávy

Naděje pro Pardubický kraj: ÚOHS mu dal u autobusové soutěže za pravdu

Autobus společnosti Busline KHK v Hořicích. Stejná firma bude v budově provozovat i informační centrum. Foto: Městský úřad Hořice
Autobus společnosti Busline KHK v Hořicích. Stejná firma bude v budově provozovat i informační centrum. Foto: Městský úřad Hořice
Vysoutěžení nových dopravců znamená výrazné přeskupení sil v kraji

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nenašel v soutěži na autobusovou obslužnost Pardubického kraje chybu. Zamítl tak stížnosti společností ČSAD Slaný a About Me, které si na postup kraje stěžovaly. Rozhodnutí je nepravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu.

„Nebyly shledány důvody pro uložení nápravného opatření,“ sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Pardubickému kraji tak svítá naděje, že bude moci konečně přistoupit k podpisu smluv s dopravci pro osm oblastí. Kraj musel soutěž vypsat podruhé, neboť první tendr loni v dubnu zrušil právě ÚOHS.

Krajští radní už ve všech osmi autobusových oblastech vybrali vítěze. Jevíčsko, Litomyšlsko, Lanškrounsko a Orlickoústecko by mělo získat sdružení firem BusLine LK a BL14 (obě firmy patří do skupiny BusLine). Vítězem soutěže pro oblast Přeloučska se stala společnost Umbrella Coach & Buses, v oblasti Poličska by měla v případě uzavření smlouvy jezdit společnost ZDAR, Chrudimsko má zůstat u Arrivy Východní Čechy, Holicko pak připadne firmě Car-Tour.

Celková hodnota zakázky pro všechny oblasti je 6,958 miliardy korun. Kraj v soutěži nežádal nová vozidla. Průměrné stáří vozového parku nesmí být vyšší než devět let, přičemž žádný z autobusů nesmí být starší 12 let. Od třetího roku plnění smlouvy musí být polovina autobusů nízkopodlažních a s klimatizací. Smlouvy budou na deset let.

Vysoutěžení nových dopravců znamená výrazné přeskupení sil v kraji. Dosud zhruba 90 procent linek ovládají společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí (ze skupiny ICOM Transport) a Arriva Východní Čechy.

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš

S ICOMem jezdím v poslední době poměrně často, a zdá se mi to jako slušný dopravce. Osobně si myslím, že nebyl důvod jej měnit. I když na některých linkách jsou ty Setry předimenzované a stačilo by tam něco menšího, klidně i SOR 10.8 . Jediné, co mi u tohoto dopravce chybí,je infosystém

LiborV

Pokud si kraj infosystém objedná s zaplatí, tak ICOM (dopravce) takové vozy nasadí.

neregistrovaný

No jo, jakmile Busline (či nějaký jeho pohůnek) získal část zakázky, tak najednou v zadávací dokumentaci problém z pohledu UOHS není. Není to poprvé, viz JČ, JMK, KHK.

Lopid

Můžete mi říct kde vyhrál Zlatovánek ten nikde v oblasti žádné nevidím? Na Holicku +3 linky okolo Chrasti převezme Car Tour….Chrudimsko zůstane Arrivě… Ale třeba BusLine se zakousne na Chrudimsku na tu páteřní linku Vysoké Mýto – Chrudim ta patřila ve výběrku pod Litomyšlsko kde vyhrál právě BusLine…. Takže toto je definitivní podoba dopravců v kraji? Co třeba bude jezdit linku Pardubice – Horní Jelení? Jinak se můžem rozloučit asi s Icomem…. Ten jezdil na Orlickoústecku a Svitavsku hojně měl i dálkové linky HK – Polička přes Chrudim atd. To nejspíš převezme ZDAR…. Já tedy jezdím často ICOMem a společnost… Číst vice »

Kernteriér

Nikde.

Lopid

Aha Zlatovánek končí

Toncek

Zároveň doufám, že uvidím nějaké osvědčené subdodávky: Zlatovánka, Matochu, Hnáta,…

Toníček

To nemůžete myslet vážně. To jsou nejhorší dopravci co tu jsou….

XYZ

Zlatovánek není fakt nejhorší…

LiborV

Za poslední rok je vidět, že se ve výběrových řízeních vůbec nedaří koncernu ICOM. Během této doby neobhájil své pozice na Jinřichohradecku, ani v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Bude proto zajímavé sledovat kdo je vyzve na domovské Vysočině.

Kernteriér

Více jak 50 autobusů v JM kraji v letošním roce, není zas tak málo.

LiborV

Díky za doplnění. Máte skvělý přehled.

Kernteriér

Musím. 🙂

svojsin

Ale těch nealko piv co padne, než si teho přehledo uděláš…..

Kernteriér

Taky ti jedno nechám, neboj.

T478.5

Celkem mě to mrzí, protože ICOM má lepší autobusy, než Busline, a navíc Busline mi není sympatický už tak nějak z principu tou svojí agresivní rétorikou. Ale co se dá dělat no, když si kraj nastavil kvalitativní standardy tak nízko…

Solaris

Tak Busline bude muset z velké části autobusy do těchto souborů nakoupit, takže bych se busů zase tolik nebál. Ale jinak s vámi souhlasím, Busline mám plný zuby, za to jejich věčné napadání soutěží a dalších intrik.

Kernteriér

A kdože to napadl tuhle soutěž? Komu patří ČSAD Slaný?

vrtal

Tak nad majitelem ICOM nedrží ochranou ruku Klaus. Byl to letitý sponzor ODS, který od Klause dostal milost když ho zavřeli za finanční delikty.. Hlavně na rozjezd ICOMu dostal peníze od Rakouského zastoupení Mercedesu. A pak zde jezdili nejhorší šunky vyráběné v Turecku. No ale tohle už je stará historie…

Kernteriér

Pokud vím, nikoho nezavřeli. Kratochvíl se „jen“ stal na čas nesvéprávným, na základě čehož tu milost dostal.

Beny

No, gratuluji Car-touru a Umbrelle. Zejména na ten Car-tour u nás se velmi těším

Lopid

Jsem zvědav jaké autobusy bude mít Car-tour… A také hlavní je že konečně to výběrko u konce

LiborV

Nevíte prosím zda jsou požadovány autobusy standardní délky, nebo jsou linky kde se mohou objevit i malé vozy od výrobců jako jsou Dekstra nebo Rošero. Pokud ne, tak je pravděpodobné, že Car Tour nakoupí SORky nebo Iveca. Zánovní vozy z dovozu mohou překvapit spíše u Umbrella.

Karel Kouba

CAR tour nakoupí především Setry. Včera jsem se bavil s jedním od nich.

Travegoist

1) Při autorizovaném zastoupení a plně vybaveném servisu pro M-B+Setra určitě nekoupí Iveca ani SORky, proč by to dělali, když můžou všechno dělat za režii a ještě tím naplnit servis, který je teď trochu v autobusovém útlumu kvůli covidu.

2) Dovozové vozy na desetiletý kontrakt u dopravce, který nějakou velkou disponibilní provozní rezervou ani zázemím v oblasti nedisponuje je holý nesmysl. Jak finanční, tak provozní. Bude to něco nového, za to dám snad i ruku do ohně.

Pavel Steiner

Vážený pane, když čtu Vaši odpoveď ve druhém bodě, tak kdyby jste náhodou někdy hledal práci, tak se mě určitě ozvěte, chytrý lidi mají u mě dveře vždy otevřené 😎👍