Naděje pro Pardubický kraj: ÚOHS mu dal u autobusové soutěže za pravdu

Autobus společnosti Busline KHK v Hořicích. Pramen: Městský úřad HořiceAutobus společnosti Busline KHK v Hořicích. Pramen: Městský úřad Hořice

Vysoutěžení nových dopravců znamená výrazné přeskupení sil v kraji

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nenašel v soutěži na autobusovou obslužnost Pardubického kraje chybu. Zamítl tak stížnosti společností ČSAD Slaný a About Me, které si na postup kraje stěžovaly. Rozhodnutí je nepravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu.

„Nebyly shledány důvody pro uložení nápravného opatření,“ sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Pardubickému kraji tak svítá naděje, že bude moci konečně přistoupit k podpisu smluv s dopravci pro osm oblastí. Kraj musel soutěž vypsat podruhé, neboť první tendr loni v dubnu zrušil právě ÚOHS.

Krajští radní už ve všech osmi autobusových oblastech vybrali vítěze. Jevíčsko, Litomyšlsko, Lanškrounsko a Orlickoústecko by mělo získat sdružení firem BusLine LK a BL14 (obě firmy patří do skupiny BusLine). Vítězem soutěže pro oblast Přeloučska se stala společnost Umbrella Coach & Buses, v oblasti Poličska by měla v případě uzavření smlouvy jezdit společnost ZDAR, Chrudimsko má zůstat u Arrivy Východní Čechy, Holicko pak připadne firmě Car-Tour.

Celková hodnota zakázky pro všechny oblasti je 6,958 miliardy korun. Kraj v soutěži nežádal nová vozidla. Průměrné stáří vozového parku nesmí být vyšší než devět let, přičemž žádný z autobusů nesmí být starší 12 let. Od třetího roku plnění smlouvy musí být polovina autobusů nízkopodlažních a s klimatizací. Smlouvy budou na deset let.

Vysoutěžení nových dopravců znamená výrazné přeskupení sil v kraji. Dosud zhruba 90 procent linek ovládají společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí (ze skupiny ICOM Transport) a Arriva Východní Čechy.

Tagy autobusová doprava Pardubický kraj ÚOHS
26 komentářů