Naděje pro další úsek D55. Soud zrušil neplatnost územního rozhodnutí na dálnici Kokory – Přerov
Vizualizace D55 v úseku Kokory - Přerov. Foto: ŘSD
ŘSD věří, že obec Rokytnice stáhne žalobu.
ŘSD věří, že obec Rokytnice stáhne žalobu.
No výborně. Že by naše soudy konečně začali fungovat jak mají? Doufám, že se v dohledné době svezeme po nové dálnici.
„ŘSD plánuje zahájit stavbu 2023“ ale odkazuje se na v prosinci aktualizovaný leták kde se píše o realizaci 2025-28, tak kde bude pravda? Nebo je to naprosto nová informace vzhledem k plánované stažení žaloby a možnosti pokračování v přípravě?
Nejspíš nová informace. Snad se 2023 povede.
Já bych spíš řekl, že si autor článku spletl úseky nové D55. U úseku Olomouc-Kokory je plánovaný začátek stavby 2023. Úsek Kokory-Přerov bude zřejmě později.
no bylo by naprosto ideální kdyby se realizovaly oba úseky od roku 2023 a s nimi společně i poslední úsek D1. Následovalo by hromadné společné zprovoznění v roce 2026 🙂
Toto jsem chtěl zrovna přesně napsat. Kdyby se povedla spojka D1 (i s její poslední části) s D35 a ještě ona avizovana cyklostezka tak nějak současně dokončit, tak si rázem oddechnou Kokory, Krčman a hlavně Přerov.
Na rozdíl od D49 výborná zpráva.
D49 je také potřeba. Bohužel se nestaví podle potřebnosti jednotlivých úseků, ale podle toho, jak se podaří vyřídit papíry.
Odvolavam co jsem jsem odvolal, slibuji co jsem slibil. Nebo alespon do te doby, nez to zase odvolam? Clovek se v tom nasem systemu uz docela ztraci…
Nebylo by uz konecne na case mit krome soudu, ustavniho soudu jeste nekolik specialnich okresnich soudu pouze pro stavby? Jeli by 24/7. Prace by meli dost.
ale soudy mají specializované senáty. nemusíte mít specializovaný soud…prostě jen stačí navýšit počet soudců na správní agendu.
BTW: správní agenda se na okrese neřeší. ono stačí, že se nějak rozhodně ve správním řízení na obci s rozšířenou působností, pak to skončí odvoláním na krajském úřadu, žalobou u krajského soudu a kasační stížností k nejvyššímu správnímu soudu. s tím, že něco ještě končí rozkladem na různých ministerstvech (pokud se nemýlím tak to, co asi rozhodoval kraj v první instanci). 4 stupně stačí, není třeba pátý
Nejvíc by pomohlo neměnit furt legislativu.
Neboť sice v ČR není 100% závaznost předchozími soudními rozhodnutími, ale dost často se z nich vychází při rozhodování v podobné věci.
Jenže po změně legislativy je šalamonskou otázkou jestli dřívější rozhodnutí lze použít pro inspiriaci v nynější sporu…
A tato předvídatelost jak asi by dopadlo, když se budu soudit by pomohla spoustě lidem, když se rozhodují jestli chtějí investovat čas, nervy, peníze atd. do obhajoby svého názoru u soudu.
Tj. kdyby se furt neměnila legislativa, tak i v Blesku by nabádali lidi že je moudré občas mrknout na čtivo : https://sbirka.nssoud.cz/
Však on se o to Šalomoun postará aby konečně ten maglajz dával smysl.
Hlavně to chce upravit zákony a legislativu tak, aby ek-spolky měly jen určitou dobu na vyjádření se k územním rozhodnutí, a po uplynutí této doby si už ani neškrtly. Nebo ještě líp tyto spolky zakázat.
ale fuj, barone, to jste šlechtic? žádné zakazování, prostě jen vyloučit z okruhu oprávněně namítajících
To nikdo neřekl. Jen by stačilo to udělat v Polsku, kde se připomínky mohou podávat na začátku řízení. Pokud je jednou stavba schválena, tak už to nejde zvrátit.
Polsko je teokratická protodiktatura, přejímat od nich nápady fakt nepotřebujeme. Spíš se dívejme jak to dělají v zemích s vysokou mírou ochrany individuálních práv a majetku.
A když budou zdržovat obce nebo vlastníci pozemků v cestě, tak je třeba zakázat i je…
ale ony mají jen určitou dobu k vyjádření. zákonnou jako každý.
jen je problém…že po každé změně doku…asi začne lhůta běžet znova. což je logické.
ano, koncentrace řízení by zde pomohla – ale s tím pozor, nemůžete očekávat, že do měsíce dostanete všechny námitky s komplet podklady, např. ohledně ochrany krajiny jde mnohdy o vegetačně podmíněné záležitosti atp,
A navíc doplňovat námitky k upravené dokumentaci by stejně šlo.
Jen prostě musí někdo najít argumentaci proč stále stejné obstrukční námitky shodit ze stolu nějak jednoduššeji…
V tom státě musí být něco špatně, když každý kousek nové cesty se řeší u soudu, a šedé krabice skladů vznikají na zelení louce jak houby po dešti bez většího zájmu všech.
To som si tiež všimol. Rodinný dom, cesta, bytovka, to všetko je problém postaviť, vždy sa nájde niekto rozhorčený kto to napadá, ale sklady sa stavajú bez väčšieho odporu, a to bežne na zelených lúkáach alebo úrodných pôdách, teda v miestach, kde by napr. súbor rodinných domov povolený nikdy nebol.
Jestli nebude ten rozdíl v tom že sklady celkem často staví velké mezinárodní firmy, které mají dobře zažité procesy, kvalitní právníky a byrokratický aparát, který všechno připraví bez větších problémů.
A navíc sklad je levný a lehce jej lze zbourat a půdu opět začít obdělávání. Zkuste to někdy u souborů rodinných domu…..
Soukromý investor, zavře drobnými ústa největších křiklounům a na zbytek se pošle pár chlapců z východu. A pak stačí šikovné PR, např. těžko se vymezíte proti pracovním místům, tam kde je problém sehnat práci. Největší odpor je vždy proti stavbám státu, soukromý investor problém nemívá.
přesně tak, pár vhodných telefonátu ve stylu…“máš hezkou dceru, chodí do baletu, že?“ dělá divy. většina lidí to pak dál raději neřeší.
Což je ale pak chyba a sami se pak aktivně podílejí na závadném jednání.
Soukromý investor není svázán tolika předpisy, s kým a jak může jednat o kompenzacích. Osobně je motivován, aby co nejrychleji dosáhl zdárného výsledku. Klidně zaplatí vlastníkům sousedních pozemků statisíce i milióny korun, aby podepsali memorandum o souhlasu a že se nebudou odvolávat proti stavebnímu řízení. Nebo od nich koupí pozemek za cenu, na které se shodnou, a ne kterou limituje zákon, souhlas toho či onoho úřadu, zastupitelstva, rady…
Kdysi tu jeden panáček sliboval, že se stát bude chovat jako firma, co chce být úspěšná. Skutek utek, jak opakovaně vidno.
Tak proč si z toho co popisujete nevzít příklad a nezměnit legislativu? Ve finále by to přišlo mnohem levněji. Viz případ soudce u Jaroměře. Kdyby hned dostal svých pár set tisíc korun, mohlo by se hned stavět. Takto se už prosoudilo mnohem více a stavba stojí.