Infrastruktura Železnice

Na VRT Praha – Brno bude rychlost až 320 km/h, v roce 2030 má být celá rozestavěná

Vysokorychlostní jednotka Frecciarossa 1000 v Miláně. Foto: Jan Sůra
Vysokorychlostní jednotka Frecciarossa 1000 v Miláně. Foto: Jan Sůra

Správa železniční dopravní cesty se svou sérií prezentací k vysokorychlostním tratím zavítala v úterý do Brna.
Hlavním tématem bylo představení VRT Praha – Brno – Ostrava a VRT Brno – Šakvice. A hlavním sdělením byla rychlost: tratě jsou připravovány pro rychlost až 320 kilometrů za hodinu.

„Cílem je, aby v roce 2030 byla celá vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem rozestavěna a v některých úsecích i zprovozněna,“ uvedla SŽDC. Rychlé vlaky budou využívat nové VRT i navazující modernizované konvenční tratě.

„Expresní vlaky budou vysokou rychlostí propojovat hlavní metropole, další rychlé vlaky budou z metropolí a center směřovat do regionů a zajišťovat jejich obsluhu. Část kapacity bude v některých úsecích vyčleněna také pro rychlé regionální vlaky,“ doplnila v tiskové zprávě SŽDC.

Cestující tak budou moci využívat nejen vysokorychlostní expresy v relacích Praha – Brno – Ostrava s pokračováním dále do zahraničí (Bratislava, Vídeň, Berlín, Varšava atd.), ale také rychlé vnitrostátní vlaky například v relacích Brno – Jihlava město nebo rychlé regionální vlaky například v relaci Brno – Velké Meziříčí. Smíšený provoz je obvyklý například ve Francii či Německu.

Mapa zvažovaných vysokorychlostních tratí v Česku. Foto: Ministerstvo dopravy
Mapa zvažovaných vysokorychlostních tratí v Česku. Foto: Ministerstvo dopravy

Pro obsluhu regionů se také prověřuje možnost výstavby terminálů přímo na hlavní trati. Těmi se mohou stát terminály Praha-východ, Jihlava nebo Brno-Vídeňská ul. Terminály umožní průjezd velmi rychlých expresních spojů plnou rychlostí i zastavení pomalejších vlaků.

Podobu nových vysokorychlostních tratí Praha – Brno – Ostrava a Brno – Šakvice prověřují studie proveditelnosti. Trasa od Prahy má volně kopírovat dálnice D1. V jižním směru pak trať prochází železniční stanicí Modřice a je vedena západně od Rajhradu, Hrušovan u Brna a Vranovic. Od Pouzdřan kopíruje stávající železniční koridor.

V Brně se obě tratě připojují do nového železničního nádraží, které se stane hlavním nástupním místem do vysokorychlostních vlaků pro obyvatele krajské metropole. S ohledem na velikost města a důležitost celého přilehlého regionu je navržen také doplňkový terminál s pracovním názvem Brno-Vídeňská ul.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aleš Boubelík
Host
Aleš Boubelík

Dobrý den, víte něco blíže o terminálu Praha – východ? Zatím jsem o jeho poloze a parametrech neslyšel. Hovořilo se jen o napojení VRT v Praze Běchovicích. Děkuji za odpověď

Joseph
Host
Joseph

Obávám se, jestli se nejedná o překlep a nemá být místo 2030 správně 2080 nebo 3030. Fandil bych VRT, ale když vidíme dopravní infrastrukturu v ČR, tak optimismus není na místě.

Honza
Host
Honza

A nejde nejak urgovat poslance, at jeste pred volbama schvali nejakou novelu, ktera by urychlila schvalovani, a zatlacit jako obcane na alokaci prostredku na VRT, protoze pak uz by to slo celkem rychle…?

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Ne. Nechtějí si nechat vytýčit „budoucnost“ příliš konkrétně.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Tahle vláda spíš nabídne slevy důchodcům 50 % na veškeré vstupenky, včetně lístků na kolotoč. 🙁

Alibaba
Host
Alibaba

Nevěřím, že bude celá rozestavěná, nevěřím, že to (státní) rozpočet umožní. Naši navrhovatelé (vláda) a schvalovatelé (poslanci) nemají takový nadhled, aby se dalo stavět takovouhle rychlostí, a aby na to uvolnili z rozpočtu státu tolik peněz. A ani nevěřím, že na to budou stavební kapacity.
A co se týče rychlosti 320 km/h, tak v u ní naopak problém nevidím.

Pavel Kozina
Host
Pavel Kozina

Má být rozestavěná. V tom je řečeno úplně vše. Pobavilo to

Radek Janata
Host
Radek Janata

Pokud bude už rozestavěna, tak se i dokončí. Nebo vy dokážete jmenovat nějakou železniční stavbu v ČR, co zůstala rozestavěná?

Prútahy se stavbami u nás nejsou ve stavbě samotné, ani s financováním, ale především s jejich přípravou.

Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

Opěrná zeď na Hrabovce a odbočka z mostu Inteligence na Žvahov. :-))

Radek Janata
Host
Radek Janata

Já se ptal na ČR. Ta existuje od roku 1993.

Pavel Kozina
Host
Pavel Kozina

Budete se asi divit ale něco málo o tom vím. Tady nejde o železnici. Všechny ale opravdu všechny klíčové stavby infrastruktury u nás nejsou dokončené. A vzhledem ke způsobu financování dlouho nebudou. Shodneme se na tragické přípravě. Ona ani nemůže být lepší.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Samozřejmě. Masters of Rock, po náspu nedokončené Baťovy trati chodí stovky černě oděných postav.

Tvarda
Host
Tvarda

Nejen po náspu nedokončené tratě, občas i do kolejí,když zrovna projíždí vlak …

Pavel Kozina
Host
Pavel Kozina

MOR. Super akce

Radek Janata
Host
Radek Janata

Já se ptal na ČR. Ta existuje od roku 1993.

Kalanis
Host
Kalanis

Čas být zlý a posunout otázku: Kolik tratí se po roce 1992 zahájilo, pokud nebudeme počítat rekonstrukce a koridory? Protože pokud je u tohoto čísla 0, tak nemůže být ani nedokončeno.

Alibaba
Host
Alibaba

Kromě výše jmenovaných třeba:
Fulnek – Hradec nad Moravicí…

Ales
Host
Ales

Reknu to jednoduse: Keep dreaming

Hezky česky
Host
Hezky česky

Jděte s tím už dopr… Aha, nevleze se. Tam už je Praha-München..

Tuzemák
Host
Tuzemák

Né, tam už je Zemanův kanál.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Kéž by byl!

Tuzemák
Host
Tuzemák

Souhlas.

Filias
Host
Filias

On je tam od začátku. Jen se teď musí všichni okolo MZ tvářit, že se na tom pracuje a občas vygenerovat nějakou studii nebo prohlášení. Až skončí jako president, tak se na to potichu zapomene.

Nekdo
Host
Nekdo

je videt, ze o tom moc nevite… https://www.bugemos.com/?q=node/571

Aleš
Host
Aleš

320 kmh (160 tam a 160 zpět )

Petr
Host
Petr

Prostě vstřícná rychlost.

Marian Kechlibar
Host
Marian Kechlibar

Málokdy se hlasitě zasměju u internetu, ale tentokrát se povedlo 🙂

Lukáš W
Host
Lukáš W

Vyhodit Sosnu a můžeme mít VRT na 350 nebo 400 – koneckonců nemá britského poradce přes vrtky?

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A zrušit Jančuru a bude VRT na 450 km/h. A LEOša, to by byla VRT na 500 km/h. A osobní auta zakázat a bude VRT na 680 km/h!

Tvarda
Host
Tvarda

jdete poněkud do výVRTky =D

Cyklista
Host
Cyklista

A kdo by Vám bez nich na tých VRRRRRTkach jezdil?

Petr
Host
Petr

Rozestavěné, je pěkné slovo a je s tím dobrá zkušenost u jiných dopravních staveb, např dálnice, koridory.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Pokud se už daná železniční stavba opravdu staví, dokončená je celkem brzy a včas. Dlouho u nás trvá to papírování a handrkování předtím.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Přesně, teda pokud nenastane živelná pohroma, archeologové nebo, nedejbože, žaloba proti platnému stavebnímu povolení, kde soudce z „neznámých“ pohnutek vydá předběžné opatření: ZASTAVIT. A po roce šetření zjistí, že se nenašlo nic.

Petr
Host
Petr

Např oprava D1, dostavba D8, D3 u Tábora, Koridor u cementárny v Králováku.. To že se něco rozestaví, neznamená bohužel, že se to dostaví v termínu.

Cyklista
Host
Cyklista

Problémy s dokončením staveb nejsou jen u nás, bohužel zde se stavby za miliardy zastaví klidně na několik let kvůli 200-800 metrům.
comment image
comment image?w=800
comment image
comment image

http://images.china.cn/attachement/jpg/site1007/20170919/f44d307d90cc1b2ab95201.jpg

Pracuji na MD
Host
Pracuji na MD

„AZ NA 320“ v podani szdc a sudopu me desi, protoze náramně připomíná „az na 160“ na koridorech… Mez Prahou a Chebem na 4 km ejpovickehu tunelu…. :(((

Honza
Host
Honza

Můžete klidně spát, respektive pracovat na MD 😉

Dan
Host
Dan

Budiž SŽDC ke cti, že ty 4 km na 160 km/h jsou pro všechny vlaky a ne pouze pro klopidla, jako v jiných případech 😀

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

VRT zastávka v Brně na Vídeňské. Jo tak potom už dává smysl požadavek, aby se přes odsunuté hlavní _projíždělo_ 160 km/h. Výhoda VRT je přece v tom, že vlak dojede až do centra, kdežto letiště je na periferii.

SYN
Host
SYN

no, tomu jsem rozuměl tak že vlaky nižší kategorie (rychlosti) které budou taky jezdit po VRT trati (nižší rychlostí, s častějším zastavováním) tam budou moci zastavit, zatímco pravé VRT vlaky takovou zastávku budou moci plnou rychlostí projíždět… což teda podle mně docela dává smysl…

Radovan Komínek
Host
Radovan Komínek

Pokud bych měl interpolovat vývoj staveb na úsecích Blažovice-Přerov nebo Ústí nad Orlicí-Choceň na termíny slibované v prezentacích, tak nenajdu žádné logické vysvětlení, proč se domnívat, že uvedené termíny jsou aspoň trochu reálné. Velice rád bych byl přesvědčen hotovou realizací uvedených dvou úseků, že týmy pracující na VRT to doopravdy dokáží VRT stavebně zrealizovat. Pro starší doporučuji podívat se do investičních plánů z dob vlády Václava Klause, kde byly pro VRT slíbeny (opět jenom) první finance po roce 2005. Zřejmě se nějaký popleta tenkrát domníval, že budou hotové koridory a že bude třeba tvořit něco jiného. Dopadlo to tak, že… Číst vice »

jan
Host
jan

Jojo neustále postupně lepící Ostrava – Frýdek – Frenštát před rozpadnutím temín 2027. Na nakopání do..
Rozpadající se uzel Ostrava, který brzdí mezinárodní i příměstské vlaky 2033…
A scifi o VRT..

Marek
Host
Marek

Dobrý den,
chci se zeptat, kolik jízdenek a v kolika vzájemně nekompatibilních aplikacích si budu muset koupit a nainstalovat, abych mohl jet po VRT z Prahy do Brna? Praha: aplikace PID, Středočeský kraj, Vysočina a Jihomoravský kraj: aplikace Poseidon? budou to 4 aplikace a 4 jízdenky? Není to málo? Nešlo prosím by část trasy VRT vést přes Pardubický kraj, abych si musel kupvat 5 jízdenek? Zkuste to ještě přetrasovat! Děkuji předem!

Rtep
Host
Rtep

Ale na zastávce na Tuklaty je nutné bez jízdenky nastupovat třetími dveřmi ve směru jízdy, pokud jsou označené hnědou barvou s bílými puntíky, pokud se ty dveře otevřou a pokud vlak zastaví…

Hrackalw
Host
Hrackalw

No řekl bych že 4 je opravdu dost málo 😀 . Když si vezmete že prý jen na osobák z České Třebové do Zábřeha n Moravě budou prý potřeba 3. Něco by se s tím udělat mělo. Co to postavit trochu oklikou aby z toho měly i ostatní kraje 😀😀😀 .

Petr
Host
Petr

Já bych navrhoval pro cestování v IDS drobné vylepšení, když je to tak od nového roku skvěle vymyšleno. Pro každou zónu jeden lístek( jenom JMK jich má hodně přes 50). 😀 😀

Lubir
Host
Lubir

já si myslím, že než postaví nějakou VTR či obyčejnou trať na 160, budou po vzoru krajů jízdenky od vesnice k vesnici. Takže si spočítejte pane Marek, kolik je vesnic po trati z Prahy do Brna – no a tolik budete muset mít možná během 2-3 let jízdenek – prostě od vesnice k vesnici. A co se týče zelených pruhů v JMK, tak to vidím tak, že všichni budou nastupovat jedněmi označenými dveřmi -třebas i 50 lidí do jednoho vozu, kde se průvodčí zblázní a v dalších vozech bude po 2 revizorech a ty budou prázdné. Zpoždění samozřejmě jak blbec… Číst vice »

AAA
Host
AAA

nebojte se, to už tady dávno nebudete

Vbb
Host
Vbb

Myslíte, že na VRTce budou jezdit osobáky objednávané kraji? Já myslím, že ne, a že tedy bude stačit 1 jízenka.

Dan
Host
Dan

Ďábel je skryt v detailu. Všimněte si prosím slovíčka „až“. Koridory se taky rekonstruují na rychlost až 160 km/h a jak to leckde vypadá. Jinak celá zpráva působí až moc dobře na to, aby to byla pravda. Ale zase lepší, než prohlásit, že do deseti let se trať na letiště v Praze ani nezačne stavět.

Alibaba
Host
Alibaba

A díval jste se alespoň na nějakou mapičku na křídovém papíře?
To „až“ tam bude hlavně z důvodů zaústění do stávajících uzlů, především Prahy a Brna, kde těch 320 nenatrasujete, ale ani nepotřebujete. V centrální části je podle křídových papíru na těch cca 300 durch.

Dan
Host
Dan

Pohádek na křídovém papíře jsem za 26 let na dráze viděl víc, než by jeden dokázal strávit…

SYN
Host
SYN

njn on ten křídový papír je stravitelný poměrně špatné… mě to teda jde jen s největšími obtížemi…

Petr
Host
Petr

😀

VRT
Host
VRT

K tomu chybí několik drobností:
– změnit SŽDC na a.s.
– zavést něco jako FinÖv (mít trvalý příjem ze silničního mýta investovaný do železnice)
– vyhodit Sosnu
– otevřít trh

BoH
Host
BoH

Bohužel s tímto souhlasit nemohu. Co se týče dopravců, tam má být konkurence a tedy trh liberalizovaný. Ale infrastruktura by měla za všech okolností patřit státu a zároveň stát by měl mít jednoznačné slovo (tedy ne a.s., i kdyby měl stát alespoň z počátku 100 %). Stačí se podívat, kam vede liberalizace vodní infrastruktury a nemyslím si, že by bylo vhodné, kdybychom u železnice potom stejně zaplakali.

Pracuji na MD
Host
Pracuji na MD

Mozna kolega VRT mel na mysli otevrit trh dodavatelu szdc. Coz jednoznacne podporuji

BoH
Host
BoH

To bych považoval za samozřejmost (netušil jsem, že je nyní dodavatelský trh u SŽDC uzavřený).

Y.K.
Host
Y.K.

Na druhou stranu by bylo pěkné, aby správce infrastruktury byl nějak motivován komerčně, protože dopravci použití infra hradí, musí soutěžit o polohy na koridorech a cena je stejná ať se jede po rozbitém stykovém tankodromu s pomalými jízdami nebo krásné koleji s rychlostí 160 km/h. Organizování výluk také trápí jen dopravce, SŽDC je to celkem jedno, ta svoje dostane. S paušálními cenami nemá SŽDC absolutně žádnou motivaci to posouvat dopředu, což je vidět i na ETCS, které místo aby se dělalo tak, že vytěží z infra maximum, tak se naopak konzervuje starý stav do moderního systému.

Jiří
Host
Jiří

Pokud tu nedostane prostor soukromý investor, který si sám vykoupí pozemky, sám postaví trať a sám ji bude provozovat, tak se z místa nehneme. Stát a státní úředníci nejsou schopni tak objemný projekt ani začít, natož dotáhnout do konce za dříve než 200 let ! Všude ve světě se už bude teleportovat na Mars a u nás v čr se s velkými oslavami bude v roce 2222 otevírat VRT mezi prahou a brnem na AŽ 320 km/h… Jak jsme se postupně báli, že budeme mluvit německy, pak rusky, pak anglicky, tak teď to vypadá že bude úřední řeč brzy arabština… Číst vice »

BoH
Host
BoH

Do toho řádný soukromý investor nepůjde, pokud mu nedáte přiměřený záruky. Nikdo neinvestuje desítky/stovky miliard do něčeho takového, pokud mu stát nezajistí, že se mu to vrátí. A aby se mu to v rozumně dlouhé době vrátilo, tak by tam musela být neuvěřitelná cena za využívání této infrastruktury, takže tím nikdo nepojede. A když tím nikdo nepojede, budou stejně chtít po státu, aby ztráty zasanoval. A pak nejen, že stát zaplatí, ale ani nebude vlastníkem té infrastruktury a kdo, jak to nakonec investor soukromý využije.

BoH
Host
BoH

Respektive bych tipoval, že takový investor bude do nekonečna dojit stát, aby na tom mohly jezdit osobní vlaky za rozumnou cenu a na tomto systému vydělá jen investor, zákazník zůstane na svým a stát hodně prodělá.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Soukromý investor narazí na stejné překážky jako stát. Ostatně u nás vázne i výstavba bytových domů a ty stát nestaví.

Komplikace je u nás ta legislativa a také nedostatek polické vůle. Kterou potřebujete i kdyby to stavěl soukromník, protože žádný soukromního to zcela sám od sebe stavět nebude, stejně by chtěl státní záruky (PPP projekt).

J.L.
Host
J.L.

„nedostatek politické vůle“? Spíš buch hledal odpověď v Napoleonově: „Nehledej záměr v to, co lze vysvětlit neschopností.“

Cestovatel2
Host
Cestovatel2

Tak bojis se asi akorat ty. Ale neboj v Cesky rasisticky republice, kde se migrnati vybiraj na zaklade rasy a vyznani ti jiste je blaze. Vsak na to zase dojedes. Proc si myslis, ze ti komunisti tu vrtku nepostavili? Hlavne, ze jsi mel etnicky vycistenej stat, ze

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Soukromý investor do toho nepůjde. Protože to je ekonomicky nesmysl , který se za u nás běžné jízdné nikdy nezaplatí, natož aby investorovi vydělal.
Osobní doprava nebyla zisková ani v době Monarchie, kdy železnice měla konkurenci jen v koňských povozech.Zeleznjce se tehdy stavěla primárně pro náklad a osobka byla vždy jen doplněk.

Rtep
Host
Rtep

Tak to máme:
1) Kanál Žlutá řeka – Don – Volha – Dněpr -l Dunaj – Odra – Labe – Botič
2) Vysněná vládní čtvrť na Borech nebo v Ruzyni
3) Vysněná zeď na hranici s Mexikem
4) VRT na českých kolejích
Není to nějaká diagnóza, třeba by se to dalo léčit?

Kuba W
Host
Kuba W

budou rádi když v roce 2030 bude ve výstavbě tak 1/5 . to už by byl úspěch. to jsou ale šašci. kde máte dálnici na Vídeň? Kde prodlouženou Rudnou? kde půlku pražského okruhu? a chcete mít za deset let rozestavěných 200 – 300 km? to tam mají dobrý materiál

koleyy
Host
koleyy

To z nás neví nikdo, jakej matroš zobou nebo šňupaj…

Jiří
Host
Jiří

no víme že hodně dobrej 🙂

Hrackalw
Host
Hrackalw

Tak to tu trochu odlehčíme 😀 . SŽDC na to nebude mít protože bude muset každý rok utratit téměř miliardu za IN 100 pro své zaměstnance jako náhradu za režijky 😀 .

BoH
Host
BoH

Když chcete provokovat, tak OK. Jelikož si SŽDC může koupit jízdenku integrovaného systému (tedy státní jízdenku), pošle peníze státu, který mu je vrátí. A nebo taky ne, protože SŽDC se vybodne „kupovat“ svým zaměstnancům tyto jízdenky a budou si chudáci zaměstnanci muset cestu platit jako u kteréhokoliv jiného zaměstnavatele 😛 😀

Hrackalw
Host
Hrackalw

No tak na to nebude mít stát když bude muset posílat ty peníze SŽDC a možná ani nebude SŽDC protože když se vybodne na své zaměstnance tak mu utečou 😀 .

Jiří
Host
Jiří

už aby to bylo… konečně se něco změní…

Jaaa
Host
Jaaa

Co se změní? Nebudou jezdit vlaky vůbec? 😀

Tady na Moravě
Host
Tady na Moravě

:-DDD Tak už se připouští stavba stanice v Brně u Vídeňské. Jinak řečeno – připustíme stavbu terminálu za městem a když se nepodaří do té doby postavit Hl.N., tak to nebude vadit.
Dobře Brno! Budete mít nově natřené, stále stejně odporné a nefunkční Hl.N. pod Špilasem z roku 1850, potom rychlíkovou stanici Brno-Dolní uprostřed bezďácké polopouště, a na VRT budete jezdit 20 km za město.

Martin
Host
Martin

To je predevsim proto, ze nadrazi v Brne bude na trase na Prerov a Ostravu, pokud by primy vlak z Prahy do Vidne mel stavet v Brne, tak to udela na Videnske, nebot na nadrazi by musel uvratovat…

Frantisek
Host
Frantisek

Což je tragédie, na rozdíl od vysazení cestujících na předměstí. 🙂

Tomáš Gottschalk
Host
Tomáš Gottschalk

Takže to dopadne tak, že dálková bude směrována na Dolní, do té doby se tam (možná) dotáhne šalina 12A nebo 7, případně 13 (akorát nevím, z které strany) a když ne, 61 to bude jistit. Z terminálu na Vídeňské šalinou 2, takže co se nažene cestou přes vysočinu, ztratí se v šalingradské MHD. Nechápu, co brání upgradu štreky z Pouzdřan na vyšší rychlost než 200. Aby to nedopadlo jako s dálnicí do Rakouska, kdy naši jižní bratři jsou na čáře a my máme provizorní most přes Nové Mlýny.

Frantisek
Host
Frantisek

Přitom ve hře byla varianta s opravou a vyčištěním původního nádraží, čímž by přestalo být odporné a nefunkční, a výstavbou vlakového diametru, čímž by se nejen uvolnila kapacita na povrchu (třeba i pro rychlovlaky), ale ani neblokovala současná kapacita pro nákladní dopravu (která překvapivě stále ještě není všechna na silnicích, jak by si někteří přáli).

Tomáš Gottschalk
Host
Tomáš Gottschalk

Tak ono se to naznačeným směrem hýbe. Peróny 2-4 jsou opravené – mrzuté je akorát to, že kvůli obloukům nemohla být zvýšena nástupní hrana. Jedničku a odbavovací budovu teď bastlí BNSD, akorát ne tak důkladně. Litinové sloupy možná přetřou štětkou (u zbývajících perónů byly rozebrány, opískovány, znovu nalakovány a složeny) a na vybombardovanou věž pozapomněli. Hnusnou přístavbu směrem k poště zase nechali, tam se mohlo obnovit původní litinové podloubí. SJKD by výrazně pomohl řešit kapacitní problémy a možná by se VRT vláčky podívaly i na HBf.

petr766
Host
petr766

Když to půjde moc dobře, tak možná vezme moje malá dcera vezme do Prahy na výlet své dospělé děti a to jen možná…. Nejsem schopni dořešit jedno blbé nádraží v Brně, stačí k tomu deset kverulantů a jeden Ander, nejsme schopni ani udržovat současné komunikace v provozuschopném stavu (viz most přes Nové Mlýny) o těch pár km dálnice k Mikulovu ani nemluvě. A za 11 let chceme mít rozestavěné VRT celé z Prahy do Brna? To ani Bureš nezařídí…. Jo, na papíru ano, tam to rozestavěné bude….

Anonym ze severu
Host
Anonym ze severu

A to jsem si myslel, že se toho dožiju 🙁

Rtep
Host
Rtep

Doufejme, že nádraží v Brně zůstane tam, kde je. Jediným důvodem tohoto úletu jsou tamní majitelé pozemků.

Herold
Host
Herold

Můžete mi prosím napsat, kdo konkrétně jsou ti záhadní majitelé pozemků okolo nového nádraží, o kterých se pořád mluví?

Rtep
Host
Rtep

Tolik se o to opravdu nezajímám. Ale dost těžko by člověk mohl najít jiný důvod ke stěhování nádraží. Rozumného na tom není zhola nic.
Leda tak snaha Brna a kraje dostat lidi pokud možno z vlaků na silnice. Ta snaha se díky v posledních dnech více než potvrdila.

Nekdo
Host
Nekdo

šak zůstané! to historické, zcela nevyhovující nádražíčko pro příměsto zůstane. ovšem snad už konečně budeme mít normální a moderní nádraží u řeky pro dálkovou dopravu a případně i VRT.

Rtep
Host
Rtep

Je faj, že se toho nikdo z nás nedožije…

Petr
Host
Petr

…na které skoro nikdo nebude chodit, podobně jak na to autobusové na Zvonařce(zatímco to u Grandu praská ve švech)

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Jo určitě. Všichni jezdí jenom do Prahy se žluťákem….

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Myslíte kraj, město,stát, SŽDC a ČD ?

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

A to teď jako nemůže?
Tahle republika má na délku 500 km, to přejedete za 4 hodiny….