dkv-spojujeme

Na pražské letiště budou jezdit trolejbusy od sdružení Škoda – Solaris

Nový velkokapacitní trolejbus pro Prahu. Autor vizualizace: Solaris Bus & Coach a Škoda TransportationNový velkokapacitní trolejbus pro Prahu. Autor vizualizace: Solaris Bus & Coach a Škoda Transportation

Jde o první kontrakt v Česku na tříčlánkové trolejbusy. Výběr výrobce trval přes rok, první trolejbusy převezme DPP příští rok.

Česko-polsko-španělské sdružení Škoda Electric, Solaris Bus & Coach a Solaris Czech se stalo vítězem soutěže na dodávku nových tříčlánkových trolejbusů pro plánovanou linku z Nádraží Veleslavín na Letiště Praha.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) má za 20 velkokapacitních vozidel zaplatit 623 milionů korun, smlouva je již podepsána. Tendr trval přes rok, soutěž byla vypsána v říjnu 2020. Vozidla mají zatím pracovní název Škoda-Solaris 24m. Sdružení porazilo v tendru švýcarskou společnost Carrosserie HESS. Vozidla vycházejí z modelu Solaris Trollino 24.

Jde o první kontrakt v Česku na tříčlánkové trolejbusy. Výrobcem podvozku a kompletní karoserie je polsko-španělská společnost Solaris Bus & Coach, trakční elektrovýzbroj včetně elektromotorů bude od společnosti Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation.

Elektrifikace linky má již stavební povolení

Plně nízkopodlažní tříčlánkový bateriový trolejbus s pěti dvoukřídlými dveřmi a celovozovou klimatizací přepraví až 179 cestujících. Vozidlo bude čtyřnápravové s pohonem druhé a třetí nápravy. Veškerá plocha trolejbusu určená pro stojící cestující je 100% nízkopodlažní, průchozí prostory uvnitř trolejbusu jsou bez schodů. Podesty a stupně pod sedadly jsou ve vozidle kvůli zajištění maximální bezbariérovosti co nejvíce omezeny.

Vozidlo disponuje celkem 52 sedadly. Osvětlení prostoru pro cestující i vnější osvětlení vozidla využívá technologii LED. V prostoru druhých dveří je vytvořen prostor pro přepravu dvou kočárků, nebo dvou invalidních vozíků, či jednoho kočárku a jednoho invalidního vozíku. Tyto prostory jsou standardně vybaveny zařízením pro fixaci a uchycení invalidního vozíku, sklopnou opěrkou a zádovou opěrnou deskou.

Nový trolejbus pro DPP. Autor vizualizace: Solaris Bus & Coach a Škoda Transportation

Nový trolejbus pro DPP. Autor vizualizace: Solaris Bus & Coach a Škoda Transportation

Elektrifikace linky 119 má již pár týdnů stavební povolení. Trolejové vedení by mělo vzniknout přibližně na polovině trasy linky, konkrétně v úseku Nádraží Veleslavín – Terminál 3. Ve zbylých úsecích pojedou bateriové trolejbusy v režimu na baterii. Kromě dynamického nabíjení při jízdě pod trolejí se budou baterie trolejbusů nabíjet i staticky v obratištích Nádraží Veleslavín a Letiště Václava Havla. Současně vzniknou trolejové stopy pro nabíjení a balancování baterií, a také předtápění interiéru před výjezdem v areálu garáží Řepy, odkud je linka 119 vypravována.

Start od konce roku 2023

Nové trolejbusy se mají objevit na lince na letiště od roku 2023. „Není ale vyloučeno, že se v rámci zkušebního provozu první tříčlánkový trolejbus neobjeví dříve na trolejbusové lince 58. První vozidlo určené právě k testovacím jízdám bychom měli dostat v prosinci příštího roku, zbylých 19 pak do poloviny února 2024,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Trolejbusy budou splňovat veškeré Standardy kvality Pražské integrované dopravy, budou vybaveny kompletním odbavovacím a informačním systémem a dodány v novém jednotném designu PID. Trolejbusy budou vybaveny také zařízením pro automatické počítání cestujících, kamerovým systémem zahrnujícím monitorování interiéru, čelní nehodovou kamerou, bočními a couvací kamerou, navíc kamerou snímající trolejbusové sběrače. Domovskou garáží velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů budou Řepy.

Součástí dodávky je rovněž systém energetického managementu, který DPP umožní vzdálené sledování, řízení a plánování nabíjení a vyhodnocování provozu z energetického hlediska (stav baterií, průběh nabíjecích cyklů včetně hodnoty nabíjecího proudu, kontrolu dodržení potřebného dojezdu apod.). Právě oblast optimalizace energetického managementu bude jedním ze sledovaných bodů výzkumného projektu E-BRT.

Trakční elektromotory v bočních schránách

Zajímavostí trolejbusu je vybavení dvěma bezúdržbovými trakčními elektromotory o jmenovitém výkonu 160 kW, které jsou umístěny v bočních schránách před druhou a třetí nápravou. Kromě toho je vozidlo vybaveno dalšími 7 pomocnými motory sloužícími např. k chlazení trakčních motorů, střešní jednotky nebo jako pohon kompresorů klimatizace. Elektrická výzbroj včetně řídící elektroniky a trakční baterie je rozmístěna na střeše vozidla. Pro případ vzniku námrazy na trolejovém vedení budou dva trolejbusy navíc vybaveny systémem automatického postřiku roztoku nemrznoucí směsi.

Nedílnou součástí všech vozů bude také možnost případného nouzového nabíjení z běžné sítě 3x400VAC/32A nebo 63A s kabelovým připojením dle standardu CCS-2. Trolejbusy budou dále vybaveny systémem automatického stahování sběračů na konci trolejového vedení a indikací začátku trolejového vedení. Vzhledem ke dvěma řiditelným nápravám obsahuje systém řízení vozidla dva oddělené hydraulické okruhy posilovače řízení, které ovládají přední a zadní řízenou nápravu.

Záruční doba každého z nových tříčlánkových trolejbusů je 8 let vyjma trakčních akumulátorů, jejichž záruční doba je 15 let. Po dobu této záruky musí být vozidlo schopno dojet na trakční akumulátor min. 11 km s použitím topení nebo klimatizace za jakýchkoliv provozních a klimatických podmínek v podmínkách hl. m. Prahy v souladu se Standardy kvality PID s dosahováním maximální povolené rychlosti, plném obsazení vozidla a zastavování ve všech zastávkách včetně odbavení cestujících, na křižovatkách a ostatních překážkách. Deklarovaná životnost velkokapacitních trolejbusů je minimálně 15 let. Předpokládaný roční nájezd každého trolejbusu bude až cca 90 tisíc kilometrů, což při délce trasy linky 17,9 km tam a zpět znamená zajištění zhruba 10 000 spojů ročně, a tedy průměrně téměř 28 spojů denně každým trolejbusem.

Základní technické údaje o trolejbusu Škoda-Solaris 24m

Délka: 24 700 mm
Šířka: 2 550 mm
Výška: 3 500 mm (se staženými sběrači)
Rozvor: přední 5 900 mm / střední 6 000 mm / zadní 7 350 mm
Celková maximální hmotnost: 38 000 kg
Maximální rychlost:70 km/h
Počet náprav: 4
Počet poháněných náprav: 2 (druhá a třetí)
Počet řízených náprav: 2 (přední a zadní)
Počet dveří pro nástup a výstup: 5
Nástupní výška: 320 mm
Celkový počet sedadel: 52
Celkový počet cestujících: 179
Počet motorů: 2
Výkon trakčního elektromotoru: 160 kW
Kapacita trakční baterie: 60 kWh

Tagy 119 letiště praha linka 119 Škoda Electric Solaris Bus & Coach trolejbusy na letiště
195 komentářů