Infrastruktura Mimořádné události Železnice

MŽP: Stromy u tratí mimo lesy nesmějí být bez povolení pokáceny

Náraz osobního vlaku mezi Holýšovem a Staňkovem do stromů. Foto: Drážní inspekce
Náraz osobního vlaku mezi Holýšovem a Staňkovem do stromů. Foto: Drážní inspekce

Stromy u kolejí mimo lesy se podle ministerstva životního prostředí nesmějí bez povolení z preventivních důvodů kácet. Úřady mohou pokácení zakázat, pokud analýza prokáže, že jde o zdravý strom. Vyplývá to z nejnovějších pokynů ministerstva životního prostředí (MŽP). Kácení stromů u tratí má na starosti Správa železnic.

Pokyny MŽP se týkají pouze stromů, které rostou mimo lesy. Lesní pozemky spadají pod pravomoci ministerstva zemědělství.

Správě železnic umožňovala rozsáhlé kácení stromů podél tratí novela zákona o drahách, která je účinná od ledna. Novelu, která označuje všechny stromy rostoucí v okolí tratí za nebezpečné, přivítali například strojvůdci. Ekologové plány na kácení naopak kritizovali, podle nich by byly zlikvidovány tisíce zdravých stromů.

Podle pokynů MŽP nově platí, že kácení podél železnic musí být písemně oznámeno 15 dnů předem orgánu ochrany přírody, který je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

Ekologové pokyn vítají, stále však podle nich jde o nedostatečný krok, protože se netýká stromů v lesích. Organizace Arnika proto vyzvala ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k jednání s ministerstvem zemědělství a ministerstvem dopravy, které by podle nich mělo vést k omezení dalšího kácení.

Správa železnic předloni evidovala 612 případů pádů stromů nebo jejich částí na trať, které způsobily 75 mimořádných událostí na trati. Kácí zejména v období vegetačního klidu, tedy od listopadu do konce března. Na přelomu let 2018 a 2019 organizace pokácela v okolí železnic přes 320.000 stromů. Statistiky ovšem zahrnují další keře a porosty, které jsou v určitém množství počítány jako stromy.

ČTK

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
libcha
Host
libcha

Z tohohle „konfliktu zájmů“ doslova čiší brutální odezdikezdismus. Samozřejmě že nemůžeme chránit každý akát, který vyroste málem v průjezdném průřezu, a samozřejmě že nemůžeme dát dráze bianco šek na vymýcení stometrového pruhu kolem každé lokálky. Představuju si to tak, že nějaká instituce, spadající pod působnost dopravy, vydá žádost o povolení pokácení nějaké skupiny dřevin s rozumným odůvodněním, a nějaká instituce, spadající pod působnost životního prostředí, to schválí, případně s připomínkami. Vůbec bych se nedivil, kdyby výše popsané bylo úplně normálně možné se stávající právní úpravou, jenomže to z důvodu nějakého šlendriánu nefunguje. A pak jsou z toho akorát tlaky na… Číst vice »

BoH
Host
BoH

Ale Vy máte pravdu a ono to v podstatě i takto fungovalo. Pokud se jednalo o „nebezpečné stromy“, tak stačilo podat žádost a v podstatě nic nebránilo tomu je preventivně odstranit a tak je to samozřejmě správně. Ale skutečně nejsem zastánce „sekat za každou cenu“. Ono to takto ani nefunguje nikde jinde. U chodníku taky není ochranné pásmo „co kdyby náhodou spadl strom na chodce“ a vše, co se v pásmu vyskytne, tak nemilosrdně vysekat. Jde o nějaké rozumné nastavení a to podle mě tady dříve bylo…

123
Host
123

Ten akát se v té těsné blízkosti kolejí samozřejmě nejprve neměl nechat vůbec vyrůst.
Jinak jste to pojmenoval velmi dobře, nedělá se co se dělat má (a dokonce i může), tedy vzhůru do Sněmovní … a pak to tady podle toho vypadá.

123
Host
123

Tady koukám některým lidem slušně jebe … když se podívám třeba na skautskou&vodáckou legendu Stvořidla, a v duchu si představím jak se mezi Smrčnou a Vilémovicemi sundá všechno, co by při pádu mohlo spadnout do kolejí … no to raději vytrhat ty koleje, než takovouhle prasárnu. Beru to obecně, protože to je samozřejmě les a tedy MZe, ne MŽP. Kácet samozřejmě ano, ale jen ve skutečně nezbytných případech, které musí být posuzovány jednotlivě. Mantra některých zdejších magorů … co by mohlo spadnout na koleje musí dolů … je fakt tak na Chocholouška. Ještě čekám kdy někoho napadne pro jistotu sundat… Číst vice »

libor
Host
libor

a možná rovnou vykácet i kolem silnic a hlavně bych vykácel kole řek, protože to je taky dopravní cesta! a nějaké stromy nemají co padat do vody. pak tam člověk pluje na lodi a musí často kličkovat…brrrr. 😀 😀

Alibaba
Host
Alibaba

Až bude Pikovická jehla ohrožovat železniční provoz, tak to bude určitě někdo řešit. Na rozdíl od zeleně se však nerozrůstá, a až spadne, tak pravděpodobně někam dolů a jednorázově.

Hen ten oný
Host
Hen ten oný
123
Host
123

Já vám nevím, já bych to nepodceňoval. Tam by stačil na koleje jen kousek, že jo. A i kdyby to mělo zachránit jen jeden lidskej život. Navíc jsem si vzpomněl, že nad Davlí, přes Chlomek, Petrov a dál je ten svah nad tratí jednak prudkej a jednak na něm roste spousta stromů a i když jsou dál, tak by po tom svahu mohli na ty koleje sklouznout … Pane Bože ty to vidíš!!! A kolegovi dole díky, Wabi se nikdy nevoposlouchá.

Leinad
Host
Leinad

Tak si to shrneme: kdyby SŽ chtěla, tak se stromy dají kácet.
Zatím nebyl případ najetí do stromu, o který se zrovna vedla právní/úřední bitva, měl být pokácen třeba den po vichřici. Ani nebyl případ kdy vlak najel do stromu, u kterého bylo kácení zakázáno.

HonzaX
Host
HonzaX

Podle logiky Arniky a její spřízněných duší bychom mohli stromy nechat růst i kolem letištních drah. Letadlo přece přistává pár desítek metrů od konce dráhy a to doprostřed, nikoliv na kraj. K čemu ty holiny kolem?

David
Host
David

U elektrizovaných tratí má úředníček z MŽP nebo právníček z Frank Bold částečně smolíka, protože pro vodiče vysokého napětí platí energetický zákon.

libor
Host
libor

By mě zajímalo kolik % problému udělají ty strašné stromy? a kolik toho vznikne na přejezdech nebo potkání se vlaků na trati? hm?

nowas
Host
nowas

ČEPS, ČEZ nebo EON si taky žádá povolení, když reže a kácí v ochranných pásmech vedení a nesmí tam kácet zdravé stromy? Vždyť jsou to taky stromy a nějaká ta chvíle bez dodávky el. energie přece nikoho nezabije(nemocnice mají zálohy), maximálně někomu vyteče mrazák.

Leinad
Host
Leinad

Ti jmenování taky občas vydají oznámení typu „za 14 dnů kácíme, majitelé pozemků dejte si to do pořádku nebo vám tam vstoupíme a nauctujem to“
A nepokácí úplně všechno, klidně se dá vyfotit křoví pod drátem.

Alibaba
Host
Alibaba

Ti mají ze zákona co se týče kácení zeleně větší pravomoci, protože el. sítě mají vyšší prioritu na fungování.

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Ano, distributor musí požádat o povolení a uvědomit majitele pozemků.

Martin
Host
Martin

Dle logiky kácejících diskutérů bychom měli zavřít všechny jaderné elektrárny. Můžou přece bouchnout.

nowas
Host
nowas

Kdyby bouchaly stejně často, jako padají stromy na dráhu, tak už by zavřené dávno byly. 🙂

Leinad
Host
Leinad

Je na světě tolik jaderných elektráren tak dlouho, aby to bylo statisticky porovnavatelné? Pár nehod bylo.
Hodně stromů stojí u trati a nepadá.

Hanzi
Host
Hanzi

Já bych vyřezal všechny dřeviny v okruhu kilometru, vystřílel bych všechnu zvěř preventivně vzdyt dýchat se dá krásný ozón z 50 let starého motoraku a přírodu kolem vubec nepotřebujeme. Jen nevím kde budou šotouši dělat ty fotky mašinek jedoucí krajinou.

Kolemjdoucí
Host
Kolemjdoucí

Celý spor není ani o ochraně přírody (v tomto případě o záchranu stromů kolem trati), ani o bezpečnosti a ochraně lidí při jízdě vlakem a ani o ochraně majetku. Celý ten řev proti přijaté legislativě je ze stejného důvodu, jako když se povolilo lidem svobodnější kácení stromů ve vlastních zahradách. Tehdejší zákonnou úpravou, ale i tou dnešní se omezuje práce ekologických „soudružek“ na odborech životního prostředí. Jakékoli odebrání práce pak může ukázat na jejich malou vytíženost a tudíž může vésti k úvahám o snižování počtu úředníků v těchto odborech. Pamatuji se, když jsem potřeboval povolení k pokácení stromu, který vysadil… Číst vice »

BoH
Host
BoH

Nikoliv. Celý spor je o principu, do jaké míry se má člověk preventivně chránit před přírodou.

Chronosphere
Host
Chronosphere

Tak to by něčemu tak nízkému a zbytečnému jako je člověk nemělo být povoleno vůbec.Stromy jsou podstatně důležitější než něž lidstvo,žejo. Takže odpověď na ten tvůj princip je,že má být chráněn maximálně.Tohle už fakt smrdí fašismem.

BoH
Host
BoH

Proč sakra melete takové blbosti? S Vaší logickou bychom měli vysekat všechny stromy, protože například při procházce v lese mohou na někoho spadnout, no ne? Všechen hmyz včetně včel bychom mohli vymýtit, protože mohou někoho píchnout, no ne? A můžeme rovnou pokrýt celou planetu betonem, protože to bude pro člověka nejpohodlnější ne? Demagogie? Stejně jako Vaši „fašistická“ argumentace…

Veterán
Host
Veterán

Když byly budovány trati, bylo stanoveno ochranné pásmo, kde by nemělo růst nic jiného než tráva, popř. keře. Tenkrát to bylo hlavně kvůli požárům od parních lokomotiv. Pomalu přibývaly rychlejší vlaky a vzrůstala potřeba dobré dohlednosti (vzdálenosti na kterou strojvedoucí vidí kolej před sebou). Za minulého režimu se dodržovaly údržbové práce kolem kolejí, a stromů kolem trati bylo minimum. Pak přišla nová doba, na všem se začalo šetřit a trati do té doby udržované během pár let zarostly náletovými dřevinami. Teprve když ty stromy pořádně vyrostly a opřel se do nich vítr, začaly nám padat na koleje. Kdyby se měl… Číst vice »

David
Host
David

To si ten minulý režim teda dost idealizujete. Nevím jak dřív, pamatuju až 80. léta, ale v té době byly tratě zarostlé až hrůza. Dostat „facku“ větví při otevřeném okně bylo tehdy naprosto běžné.

Karel
Host
Karel

Misto toho, aby se naslo nejake vhodne reseni, tak se neco zakaze a domeni, ze to bude stacit..neco jako aby se vlek nazral a koza zustala cela. Uz se tesim, az opet pojedu vlakem a pak budu hodinu trcet nekde v lese, kvuli spadlemu stromu, aby nas nekdo odtahnul zpatky do stanice a mohli jsme prestoupit na bus. Dekuji Arnice. Kdyz uz jsme u te ekologie, zajimalo by me, kolik lidi z Arniky jezdi vlakem a kolik jich ma sluzebni auta 😀 Prece nemuze byt takovy problem povolit kaceni stromu v ochrannem pasmu z duvodu zajisteni bezpecnosti a pozadovat misto… Číst vice »

Jaaa
Host
Jaaa

Liniový kryt v krajině vám asi nic neříká…

JiP
Host
JiP

Ono bude potreba, aby do nejakeho stromu najel blbe v trochu vyssi rychlosti vlak, vykolejil, nejlepe aby se z nej vylilo do poli nekolik roztrzenych cisteren nejakeho vyzivneho chemickeho svinstva a budeme mit o ekologii postarano, ale uchranili jsme jeden strom. Minimalne podel koridoru nemaji stromy zkratka co pohledavat.

David
Host
David

Jaký je rozdíl mezi spadlým stromem např. u Bezpráví a u Světlé nad Sázavou?

Alibaba
Host
Alibaba

Ve velikosti případné škody na majetku a na osobách.

Vladimír D.
Host
Vladimír D.

Vyskoé stromy v těsné blízkosti trati (hlavně na větrem ohrožovaných místech) by měly být z bezpečnostních důvodů preventivně odstraněny. Na tom by se měly příslušné organizace umět dohodnout. Platí zde známé heslo „Bezpečnost především“. Ekologové a ochránci přírody ať se exponují v místech, kde je příroda více ohrožena. To podél železničních tratí určitě neplatí.

Jaaa
Host
Jaaa

A o tom, že to tak je, rozhodujete vy. 😀

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

Babiš.

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Gramatická připomínka – Ministerstvo životního prostředí nebo zemědělství se píše s velkým M, protože jde o název organizační složky státu.

3PO
Host
3PO

Co dělala organizace Arnika,když před deseti lety byly vykáceny stromy podél Ohře v Žatci? Chápu,že to bylo před deseti lety,to bylo nejspíše vše jinak.Kupodivu po vykácení stromů ubylo hmyzu,ptactva,ryb a vodní ptactvo chodí často po silnic,kde je téměř bez šance na přežití.

Medvěd
Host
Medvěd

Až spadne strom a vlak do něj napálí = naúčtovat škodu majiteli stromu = ať si to nechá tímto úředníkem proplatit ! On asi neví, že dráha má ochranné pásmo?

Alibaba
Host
Alibaba

Jenže majitel stromu je právě často SŽ.

XXXD
Host
XXXD

Evidentně je v téhle republice třeba chránit všechno kromě člověka.

BND30
Host
BND30

Lidí je jako sr..ek, Kefalín…

BoH
Host
BoH

A čem je chráněn strom více než Vy?

BoH
Host
BoH

Fakt nikdo? Já už jsem se těšil na přednášku o tom, jak při záměrném pokácení stromu dostanete 20 let natvrdo. A ono nic… :/ Škoda…

XXXD
Host
XXXD

Například tím, že strom vedle kolejí není možné pokácet, kdežto člověka před srážkou vlaku se stromem nic nechrání.

BoH
Host
BoH

Co prosím?

1) Člověka by měl chránit především jako vlastní rozum.
2) Strom také není na kolejích, ale vedle kolejí. Váš příměr je podobný, jako byste chtěl preventivně sekat lidi, kteří se pohybují ve vzdálenosti XX metrů od kolejí, aby tam náhodou nemohli „spadnout“ a způsobit zpoždění vlaku. Nebo snad ti lidi se nemohou vyskytovat u kolejí?

Dalibor
Host
Dalibor

takže na každý šáší se bude dělat posudek, než se pokácí. Jak to dopadně? opět se bude na údržbu okolí tratí kašlat, protože toto papírování každýho jen otráví. Myslím, že zelená definitivně vyhrává nad selským rozumem. Zastavně dopravu, choďme jen pěšky, spát půjdem se setměním a vstávat budeme s rozbřeskem, Ukončíme diskuze na internetu, zrušíme internet, letectvo, vypneme elektrárny, zbouráme přehrady, armády vybavíme praky, kušemi a katapulty a emise čehokoliv klesnou na minimum. v r 1700 nebylo nuitno žádné stromy v okolí tratí kácet, doptrava měla emise ve formě prdů koní a kupky hnoje… ideální svět.
Proto říkám zpátky na stromy!!!

Dominik
Host
Dominik

Nejen otráví, ale jeden dendrologický posudek stojí x tisíc, a kdo do toho půjde, kdyby mu třeba z 10 stromů povolili skácet jen jeden?

Dáda
Host
Dáda

Vím, každej posudek holt něco stojí. Je to systém jak „vyexportovat“ další pěníze ze státní firmy. Tj nějaká kancelář na posudky si na tomto vybuduje slušnej kšeft.

Leinad
Host
Leinad

A musí být součástí ceny posudku za jeden strom cesta dendrologa doprostřed pole(kde je sólo strom) nebo lesa a zpátky do kanceláře, druhý den totéž platit za strom o kus vedle?
Nebylo by pro SŽ výhodnější vzít dendrologa na muvku a nechat ho prohlédnout všechny stromy podél trati?

David
Host
David

Tak si to tak neberte. Narodil jste se holt do blbý doby. Žádnej mor, žádný neštovice, kojenecká úmrtnost se limitně blíží nule a průměrný věk dožití u muže dávno překročil sedmdesátku. To je fakt pech. Zlatej rok 1700.

Hans
Host
Hans

Myslím, že řešení je easy…kácet/čistit dříve, než z keře/stromku bude strom…

Jiří 2
Host
Jiří 2

A to, co tam je teď? Počkáme až spadne sám?

BoH
Host
BoH

Proč by měl padat? To pokácíme všechny stromy preventivně, aby náhodou nemohl nějaký spadnout? Co třeba vykácet preventivně všechno ve městě, kolem různých cestiček a preventivně raději všude a všechno. Co kdyby něco náhodou bránilo někomu v cestě?

Alibaba
Host
Alibaba

Trochu jste mimo. Vzhledem k rychlosti (a zábrzdných vzdálenostech) a stylu dopravy (na silnici se jezdí na dohled) na železnici by u stromů měla být prevence. Ve městě, když je vítr, tak je třeba preventivně zákaz vstupu do parků. A nejde o bránění v cestě, jako pěšák jste zpravidla schopen spadlý strom obejít.

David
Host
David

Aha tak to je novinka, že se musí dodržovat pokyn ministerstva a zákon vlastně neplatí.

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Zákon může vykládat jen soud, pokacejte, organ ochrany přírody vám dá pokutu a vy ho můžete napadnout žalobou.

AAA
Host
AAA

a případnou pokutu si stát zaplatí z jedné kapsy do druhé. fraška.

RPN
Host
RPN

U dálnice kácení nevadí, tam jsou stromy mimo dopadovou vzdálenost.
Rozhodovat o nekácení bez odpovědnosti je snadné. Pokud někdo rozhodne nekácet, ať přijme i odpovědnost za škody (ročně stovky milionů Kč) a odškodnění za zranění nebo aby k tomuto nedošlo odpovědnost za zastavení veřejné dopravy, dle zkušenosti předchozího období, i několik dnů.

Jaaa
Host
Jaaa

Jo, a když vaše plechová střecha sejme celou mateřskou školku i s učitelkou, tak platit budete taky vy…

To je fakt na hlavu.

Leinad
Host
Leinad

„Stromy které by mohly pádem ohrozit…“
Vážně si myslíte, že se to týká i stromů, které nemají důvod padat? Jo tak to zkuste, třeba stejný názor bude mít i soudce.

AAA
Host
AAA
Leinad
Host
Leinad

….příčinou pádu byla hniloba kořenového systému….Podle znalců byl strom v havarijním stavu více než deset let…..

AAA
Host
AAA

což se ovšem zjistilo až když spadl

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

To víš, na Pánaboha jsme krátcí.

Leinad
Host
Leinad

Mně se v tom případě nelíbí rozsudek. Podle obžaloby šlo zjistit dopředu, že strom je nebezpečný. (Podle mě taky hniloba nezačne za jeden den)
A jestli to náhodou nešlo, tak jsem pro odpovědnost majitele stromu.

AAA
Host
AAA

Pospíšilík u soudu dříve uvedl, že příčinou pádu byla hniloba kořenového systému, kterou ale prý obžalovaní nemohli rozpoznat. Totéž řekl i krajinářský architekt Jiří Finger, podle něhož je obvinění absurdní.

no a odpovědnost majitele by měla vypadat jak? Zavřou starostu?

Jerry
Host
Jerry

Neřekli kdyby to byly nějaké chráněné stromy..ale to co roste u kolejí jsou naletovky nebo normálně ..smrky ,břízy .na prvním místě je přeci bezpečnost dopravy.

Jaaa
Host
Jaaa

100% bezpečnost dopravy, a to nadevše?

Chronosphere
Host
Chronosphere

Hele,ekoteroristo, nedělej tu ze sebe pitomce.Nade vše jsou životy lidí a to i těch přepravovaných ve vlacích.Jestli s tímto nesouhlasíš,pak nepatříš do lidské společnosti.

Jaaa
Host
Jaaa

Hele, mototeroristo, nade vše jsou životy lidí a to i těch, které se vlaky nepřepravují. Nebude biodiverzita, nebude příroda, nebude co žrát a co dýchat. Nebo tady mermo mocí chcete životní prostředí á la Most 1980?

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

Běžte s tím na Ministerstvo životního prostředí. Tam jsou ochránci jako rasi.