Modernizace železnice se státu prodražuje. Odbočka Rajhrad bude stát o 28 % více, než Správa železnic čekala

Nákladní vlak projíždí zastávkou Rajhrad. Foto: Správa železnicNákladní vlak projíždí zastávkou Rajhrad. Foto: Správa železnic

Zatímco u staveb silnic a dálnic ceny v soutěžích klesají, na železnici se děje pravý opak.

Ministr dopravy Karel Havlíček se pravidelně chlubí, kolik peněz míří do dopravních staveb a jak se navyšuje rozpočet na vylepšení infrastruktury. V případě železnice jde ale z velké části o navýšení způsobené jen situací na trhu: ceny stavebních zakázek jsou v posledních měsících pravidelně o desítky procent vyšší, než je stanovený rozpočet. V případě silnic je přitom situace většinou opačná.

Dalším příkladem navýšení rozpočtu je zakázka na úpravu koridoru mezi Brnem a Břeclaví u zastávky Rajhrad. Správa železnic nakonec uzavřela smlouvu na stavbu za 299 milionů korun, odhadovaná cena byla 236 milionů korun. Došlo tak k navýšení o 27,8 %.

Zakázku podle registru smluv získalo sdružení firem Firesta-Fišer, rekonstrukce stavby, Sežev-Reko a AŽD Praha. Písemná zpráva na profilu zadavatele o ostatních nabídkách zatím není.

Úpravy trati mají umožnit jednodušší předjíždění vlaků. Dojde ke vložení čtyř výhybek na dvojkolejném úseku. To má pomoci zejména řešení kolizních situací mezi dálkovou a regionální dopravou.

Na první pohled vysoké náklady jsou způsobeny tím, že v rámci stavby nedojde jen ke vložení výhybek a rekonstrukci svršku a spodku v délce 870 metrů. Součástí je i stavba nového silničního nadjezdu v Holasicích a rekonstrukce železničního mostu. Nově zřízená odbočka se vybaví novým traťovým zabezpečovacím zařízením s technologií umístěnou do nového objektu v zastávce Rajhrad. Stávající kabelizace autobloku se nahradí novou. Trakční vedení bude rekonstruováno podle změněné polohy traťových kolejí. Rajhrad byl do konce minulého století železniční stanicí, zastávkou se stal při modernizaci koridoru.

Součástí akce bude i vybudování nového informačního zařízení ve formě jednoho odjezdového panelu umístěného na výpravní budově.

Mapa s úpravami zastávky Rajhrad. Foto: Správa železnic

Mapa s úpravami zastávky Rajhrad. Foto: Správa železnic

 

Tagy AŽD Praha Firesta Firesta-Fišer Rajhrad Sežev - Reko Správa železnic Top
109 komentářů