Letecké společnosti Letectví

Letadlo Smartwings se vrací z Číny, Ruslan už je v Šen-čenu

Nakládka Boeingu 737-900 zdravotnickým materiálem v Šanghaji. Foto: Smartwings
Nakládka Boeingu 737-900 zdravotnickým materiálem v Šanghaji. Foto: Smartwings

Letecký most se zdravotnickým materiálem z Číny do Česka dál pokračuje. Z Číny letí aktuálně Boeing 737-900 společnosti Smartwings, do čínského Šen-čenu pro druhou nakládku dorazil také nákladní letoun Antonov An-124 Ruslan.

Převoz materiálu českými letadly skupiny Smartwings se odblokoval v neděli ráno, kdy odlétl A319 ČSA z Novosibirsku do Šanghaje. Přesně 24 hodin poté ho následoval Boeing 737-900 společnosti Smartwings, který veze 1,9 milionu roušek a 100 tisíc respitátorů. Letadlo odletělo ze Šanghaje ve 13:15 středoevropského času, v Praze by mělo být zítra kolem jedné hodiny ranní. Palivo doplní v Novosibirsku.

Stát má u Smartwings zasmluvněno celkem sedm letů, nemusí je ale všechny využít. Dopravce počítá s tím, že další lety se uskuteční během příštího týdne. Letecký most s českými dopravci komplikovalo vyřizování povolení: čínská strana požadovala dokumentaci jako pro běžný komerční let, nikoliv humanitární.

Do Česka by měl zítra doletět s podstatně větším nákladem také Ruslan. Ten již v 15:58 středoevropského času dorazil do Šen-čenu a čeká ho nakládka. V Pardubicích, kam zamíří, by měl být v úterý pozdě večer.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JiVe
Host
JiVe

Ruslan č. 2 vyletěl https://www.flightradar24.com/ADB5368/2443495d Jedná se o stejný stroj jako při prvním letu

noerf
Host
noerf

Zajímavost: pro materiál zakoupený skrz společnosti PPF měla létat skupina Smart wings, pro nákupy zařízené Energetickou průmyslovým holdingem a J&T letá China Estern. A protože lety pro smart wings jsou omezena a nahrazeny Antonovem skrz objednávku NATO, tak by mne zajímalo, jaká je vlastně role státu v této pomoci.
Zatím to vypadá na problémy s vyřízení papírů pro Česká letadla a objednáním letadla Antonov skrz ministerstvo obrany.
Na to kolik politiků je každý den v televizi, kteří říkají co vše dělají ohledně dodávek ochranných prostředků mi to příjde vcelku málo.

Lukaso
Host
Lukaso

A že by další „humanitární“ let z ČLR do Prahy??
https://www.flightradar24.com/CES707/24426862

Pražák
Host
Pražák

Dost možná, B 737 SW momentálně tankuje v Novosibirsku, tak ho třeba Číňané chtějí předlétnout. 😉

J.L.
Host
J.L.

To dost těžko. Tankování OK-TSI v Novosibirsku trvalo přesně 1 hodinu a 2minuty. Teď (21:40 CET) se již blíží k Uralu, zatímco MU707 je cca 1500 km zpět.

Ondra
Host
Ondra

Jakej let? Odkaz není funkční.

Lukaso
Host
Lukaso

je někde nad Mongolskem mimo radar, chvíli počkej…

Ondra
Host
Ondra

Pravda. Radarbox ho ukazuje. Uz je nad Ruskem. Dik

J.L.
Host
J.L.

„čínská strana požadovala dokumentaci jako pro běžný komerční let, nikoliv humanitární“
Aniž bych se chtěl jakkoliv zastávat čínských komunistických úřadů, jde skutečně o komerční lety: Zdravotnický materiál tam kupujeme (Číňani nám ho nevěnují) a dopravné platí vláda. To jen naši čunitelé to označují humanitární pomoc ČLR.

Y.K.
Host
Y.K.

Mnoho aspektů humanitární pomoci to má (zásobení zdravotnictví v materiálové krizi), vždycky ten materiál musí někdo zaplatit, v tomto případě si ovšem pomáháme sami.

Postoj čínských úřadů je jasný signál, že pomáhat nehodlají a odpovědnost za pandemii nepřijali.

RHood
Host
RHood

Bohužel aspek humanitární pomoci to vůbec nemá/nemělo, není to dar, za vše jsme řádně zaplatili. Let byl správně posouzen jako komerční, bohužel. Čína jasně dala najevo kdo rozhoduje.

Y.K.
Host
Y.K.

No jo, ale znakem humanitární pomoci není výhradně to, že je to dar. Samozřejmě že jsme si to zaplatili (nebo to byl dar někoho u nás (PPF atp.). Vždycky to někdo musí zaplatit. Klidně můžete udělat podobnou věc, že koupíte zdravotní materiál pro Ghanu, a pošlete pro něj letadlo do Číny. Taky je to nákup. Znakem humanitární pomoci je (třeba dle definice na Wiki) činnost ve jménu:

– záchrany lidských životů
– zajištění základních lidských potřeb (voda, jídlo)
– poskytnutí základní hygienické a zdravotnické péče

Nutno říci, že zdravotníci bez ochranných pomůcek byli opravdu v krizi.

RHood
Host
RHood

Humanita (z latinského humanitas, lidstvo, lidství, lidskost) a lidskost neznamená prodat za dráž. Takže obyčejný tvrdý obchod, takže obyčejný komerční let ČSA/SW a nutnost klasického povolení pro vykonání komerčního letu. „Humanitní“ to bylo, od PPF.

Y.K.
Host
Y.K.

Humanitární ne humanitní ani humánní.
Humanitarian aid is material and logistic assistance to people who need the help.
Tvrdý obchod se dělá za účelem byznysu, což může v tomto případě být pravda na čínské straně, není to pravda v ČR, kde to jsou především dodávky pro nemocnice.

Y.K.
Host
Y.K.

Nicméně se nepřu v tom, že Čína to vnímá pouze jako byznys, což je hodně smutné.