Leo Express vypověděl smlouvu na pořízení čínských jednotek Sirius

Elektrické jednotky Sirius pro Leo Express. Foto: LEElektrické jednotky Sirius pro Leo Express. Foto: LE

Čínské jednotky zůstávají dál na zkušebním okruhu VUZ.

Společnost Leo Express nebude provozovat nové elektrické jednotky Sirius od čínské společnosti CRRC. Ty se už přes dva roky testují kvůli schvalování na okruhu VUZ v Cerhenicích.

Deníku Zdopravy.cz zrušení kupní smlouvy potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Mluvčí Leo Express Emil Sedlařík konec smlouvy nevyvrátil. „Vzhledem ke smluvním ujednáním nemůžeme komentovat důvěrný vztah nebo probíhající jednání mezi společností Leo Express a CRRC,“ uvedl Sedlařík.

Konec smlouvy přichází jen pár měsíců poté, co do Leo Express vstoupili španělští investoři v podobě státních drah Renfe a výrobce kolejových vozidel CAF.

Jednotky Sirius se v Česku na okruhu testují od září 2019. Zkoušky výrazně zkomplikovala pandemie koronaviru. V Česku má nyní CRRC dvě jednotky. „Na projektu nového vlaku Leo Express se spolupodílela česká designerská studia a další tuzemští dodavatelé,“ uvedl Leo Express poté, co do Česka dorazil první vlak. Z České republiky podle něj pochází každá pátá součástka, která byla na vlaku použita. Český je také zabezpečovací systém vlaku.

Vlak je dlouhý 111,2 metru, jednotka je dvousystémová (25 kV/3kV). Pojme 300 osob, maximální rychlost je 160 km/h. Skládá se ze šesti částí, jeden podvozek slouží vždy dvěma sousedním skříním. Vlak je vybaven systémem ETCS. Karoserie je hliníková. Leo Express měl objednány tři jednotky, na dalších 30 jednotek měl opci. Dopravci měly sloužit pro další expanzi.

Jednotky dál zůstávají na zkušebním okruhu. “Naše pozice ve vztahu ke všem projektům je stále stejná – zásadně nekomentujeme jejich průběh a ani předpoklady termínů. Našimi zákazníky jsou výrobci a nikoliv dopravci. Stejné je to u projektů výrobce CRRC, který je největším světovým výrobcem,“ řekl předseda představenstva Výzkumného ústavu železničního Martin Bělčík.

Tagy crrc LEO Express Sirius
150 komentářů