egoe-plus
Informační technologie Infrastruktura

Rady bez soutěže. Stát nechal řídit projekt elektronických známek firmu, manželka majitele pracuje na SFDI

Vladimír Kremlík představuje elektronickou dálniční známku. I na jejím provozu by se měl Cendis podílet. Foto: twitterový účet Vladimíra Kremlíka
Vladimír Kremlík představuje elektronickou dálniční známku. I na jejím provozu by se měl Cendis podílet. Foto: twitterový účet Vladimíra Kremlíka

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) z velké části rezignoval na to, řídit si projekt elektronických dálničních známek sám. Na projektové řízení si najal bez jakékoliv soutěže společnost Sapphire Advise. Firma je personálně propojena se SFDI: manželka jednatele a spoluvlastníka Martina Šebka Helena Šebková vede ve fondu oddělení IT.

SFDI si najal Sapphire Advise loni v únoru na projektové řízení zavedení elektronické dálniční známky. V té době finišoval státní podnik Cendis se svojí koncepcí na elektronické viněty, nakonec se ale ministerstvo dopravy z neznámých důvodů rozhodlo zakázku zadat externím firmám. Ministerstvo sice tvrdí, že se se zakázkou pro Cendis nepočítalo, redakce má ale z několika zdrojů ověřeno, že celý projekt měl být svěřen právě Cendisu. Stát navíc stále tají cenovou kalkulaci na celý projekt, který zpracoval Cendis. Jednatel a společník Sapphire Advise Martin Šebek s Cendisem do té doby spolupracoval. Podle údajů v registru smluv má zakázka hodnotu 2 miliony korun bez DPH, přesně na limitu, kdy je možné ji zadat přímo.

„Smlouva uzavřená se společností Sapphire Advise je do 2 milionů korun, společnost byla vybrána na základě referencí a předchozích zkušeností s realizací obdobných projektů, kdy kromě technického řešení, se kterým nám pomáhá, realizuje také činnosti projektového řízení,“ uvedl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Firma vznikla na podzim roku 2017.

SFDI podle svých slov neměl nijak zjištěno, zda například Šebek nemá užší vazby na Asseco Central Europe, tedy firmu, která nakonec získala velkou zakázku od SFDI za 401 milionů korun na celý systém dálničních známek. „Nemáme žádné informace o tom, že by pan Šebek měl vazby na Asseco,“ uvedl Hořelica. Podle něj není ani střetem zájmů skutečnost, že jeho manželka pracuje v SFDI v manažerské funkci. „Společnost zahájila spolupráci s SFDI na projektu v rámci dodávek Cendisu několik měsíců před nástupem vedoucí IT na SFDI, která byla vybrána v řádném výběrovém řízení,“ dodal Hořelica. Smlouvu ale SFDI se Šebkovou firmou podepsal v době, kdy už několik měsíců pro fond pracovala. Hořelica uvedl, že se oddělení IT nepodílí na rozhodování, zadávání úkolů ani přejímání od Sapphire Advise. Helena Šebková je uvedena jako kontaktní osoba ve smlouvě s Assecem.

Jednatel Sapphire Advise Martin Šebek odkázal s dotazem na možný střet zájmů na SFDI. Jeho firma podle něj s firmou Asseco nespolupracovala. „V průběhu dodávky služeb společnosti Sapphire Advise zákazníkům došlo u některých zákazníků k situaci, že Asseco pracovalo pro stejného zákazníka nebo na stejném projektu, například realizace projektu Rozvolnění místní příslušnosti agendy řidičů pro ministerstvo dopravy,“ řekl Šebek.

Nejde zdaleka o jedinou zakázku zadanou bez soutěže v projektu elektronických dálničních známek. Jejich přehled sestavil Hlídač státu. Jednou ze zakázek je smlouva na dodávku prototypu elektronické dálniční známky se společností Asseco, pozdějším vítězem kritizované zakázky na 401 milionů korun. Loni v létě získala objemově podstatně menší zakázku: za čtvrt milionu korun.

„SFDI oslovil společnost Asseco ve věci přípravy prototypu napřímo. Jednalo se o zakázku malého rozsahu. Asseco bylo vybráno na základě zkušeností v rámci realizace Portálu občana a zároveň referencí na další portálová řešení,“ uvedla Lucie Bartáková z SFDI.

 

52 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

Budeme řídit stát jako firmu!
Ale Babiš o ničem nevěděl a teď je z něj rytíř na bílým koni… no jasně.

Milan

Je. To nastve, co?

Sinda

Nebojte, přijdou Piráti a bude rozhodně líp 😀
Třeba jejich dopravní expert Ondřej Kališ, židli si na ministerstvu už pár let zahřívá… teda spíš žvaní na internetu, než maká 🙂

Jan

Ale no tak, přátelé, opravdu věříme tomu, že kšeft s vývarem 300M domlouval šmudlácký poradce a subalterní úřednice? Je nutno nebýt sráč a říznout do hlavy: vazba Klein – Ungerman je mnohem významnější! Tak snad to NCOZ vyšetří…

v h

dal si někdo trochu práce a přečetl si vůbec příslušné smlouvy? všechny požadavky na kybernetickou bezpečnost, kterou v malém českém rybníčku málo kdo zná a umí projektově řídit? – ta smlouva za 400 mil Kč je na https://smlouvy.gov.cz/smlouva/11357620

eLKá

Nejde o nic, co by vybočovalo z obecných požadavků na systém, který slouží online prodeji zboží a služeb („česky“ eShop). Ano, některé parametry jsou trochu neobvyklé (např. min. délka hesla 12 znaků), ale na druhou stranu to nejsou věci, které by byly nesplnitelné nebo drahé.
Potíž ale je, že nejsou zveřejněny ani požadavky objednatele (Příloha 1), takže v důsledku není ani co číst.

Sinda

Problémem je, že některými požadavky se obyčejný online prodejce ani zabývat nemusí a prostě je neřeší. Stačí se začíst do požadavků v příloze 10.

eLKá

Příloha 10 té smlouvy řeší jediné – jak vypořádat se s vyhláškou 82/2018 Sb. o kybernetické bezpečnosti a zákonem 181/2014 Sb., nic víc. Obojí se vztahuje pouze na orgány veřejné moci, soukromý eShop tedy ani vyhláškou, ani zákonem není vázán. To však neznamená, že by soukromý eShop stejné požadavky řešit vůbec nemusel a troufám si tvrdit, že ty podmínky bude mít takový eShop velkého prodejce (Alza, Mall…) nakonec ještě tvrdší, než chce zmiňovaná Příloha 10. Zkuste naznačit, čím se obyčejný online prodejce nemusí zabývat, neřeší to a zároveň jde o věc, která by zdůvodnila postup zvolený MD/SFDI. Jen prosím nevytahujte… Číst vice »

Přemek

Ta dvojice je symptomatická, jakkoli nehodlám paušalizovat.

Petr

tyhle konspirační teorie jsou na kauzách nejlepší. Pravda bývá vždy jednodušší a hlavně nudnější. žádné spiknutí, žádná řebíčkovina, ty doby jsou na té ústřední úrovni tatam. Kremlík je těžce neschopný ministr, ale zrovna tohle není jeho selhání, není to ani nadhodnoceno ani nejde o střet zájmů. Ano, nadhodnocena skutečně není a jestli podávat trestní oznámení, tak jedině na znaleckou kancelář. jen připomenu, že posudek dělala renomovaná a respektovaná znalecká kancelář. Mediálně snaživě a neobratně použilo ministerstvo zkratku „eshop“, což vyvolalo celou tu vlnu, protože přece na eshopu nakupuje každý a tím pádem všichni vědí, že to tak drahé být nemůže,… Číst vice »

eLKá

Dvě poznámky: 1. Velmi záleží, o co byla ta znalecká kancelář požádána. Mohla dostat zadání „posuďte předložené řešení, zda obsahuje řešení všech požadavků objednatele a zda cenově odpovídá“, nebo „posuďte, zda požadavky objednatele nejsou přemrštěné a zda by – se splněním všech zákonných požadavků – to nešlo dělat řádově levněji“. Že státní úředníci jsou schopni poptávat zbytečně drahé řešení, které nakonec nevyhovuje ani koncovým uživatelům, to je známo už dlouho (příkladem budiž INDOŠ). 2. Členové DR SFDI tvrdí, že byli informováni jen velmi povrchně, vy tvrdíte, že byli informováni průběžně, MD a SFDI je v této situaci zticha. Vzhledem k… Číst vice »

Petr

ad 1) znalecká kancelář posuzovala výši ceny vzhledem k vymezení předmětu smlouvy a navrhovanému řešení, toto se dělá u všech „větších smluv“, jinak žádný ministr smlouvu nepodepíše. ad 2) nemyslíte, že „Členové DR SFDI tvrdí, že byli informováni jen velmi povrchně“ je samo o sobě smradlavé vyjádření? jestliže DR považuje některé předložené informace za nedostatečné, vyzve k jejich doplnění. DR nemá úlohu jen pasivně přijímat informace a nijak nekonat v situaci, kdy si členové v duchu říkají „hm, škoda že o tomto tady nemám více informací“. Jestliže si tyto informace nedožádali, je máslo jednoznačně jen a pouze na jejich hlavách.… Číst vice »

eLKá

Děkuji za odpovědi.
Ad 1) Děkuji za potvrzení mé domněnky, že kancelář zkoumala jen cenu dle zadání SFDI, nikoliv to, zda ono zadání není přemrštěné. Dle všeho, „ušité“ to bylo podle stejného scénáře, jako mnohé veřejné zakázky, které jsem mohl kdysi sledovat.
Ad 2) Píšete dlouze, ale nikoliv k položeným otázkám. Tedy znovu: Můžete např. specifikovat, jak často a jaké dostali materiály? Kdy třeba dostali úplný návrh smlouvy na IS EDAZ – pokud ho tedy vůbec dostali, že…

Petr

ad 1) nic takového jsem neřekl. doslovné zadání bylo, zda zakázka je v ceně a místě obvyklá. ano, je. vedle toho byly přípravné práce k zakázce konzultovány s různými specializovanými advokátními kancelářemi, které rovněž finální podobu zakázky doporučovaly. jestliže nový ministr říká, že „v jednotkách dní připraví novou a jednodušší zakázku“, beru si popcorn a s chutí budu celý postup sledovat a těším se až se budu moct pokochat výsledkem ad 2) dostali všechny materiály. jednak měsíční reporting, jednak veškeré smlouvy (nejenom VZ a nejenom nadlimitní) procházejí několika schvalovacími kolečky, mnohastupňovými, už dávno nefungují předchozí metody „tradičních demokratických“ stran, kdy… Číst vice »

eLKá

Ad 1) Psal jste: „znalecká kancelář posuzovala výši ceny vzhledem k vymezení předmětu smlouvy a navrhovanému řešení“. Jinými slovy – kancelář nezkoumala, zda navrhované řešení je opravdu pro daný účel optimální. Jinak představení v Holešovicích už začalo a bude celý víkend, tak snad toho popcornu máte dost.
Ad 2) Takže potřetí – kdy dozorčí rada SFDI dostala úplný návrh smlouvy na IS EDAZ? Mimochodem, i ten INDOŠ procházel „několika schvalovacími kolečky, mnohastupňovými“…

Přemek

Znalci se najímají, aby úřední neschopové nemuseli nosit svou línou kůži na trh. Je pak lhostejné, zda je znalec znalec nebo také neschopa, je to pak chyba dodavatele. IT zakázky se obecně vyznačují přetrvávajícím lock-in Microsoftu. Hledání opensource alternativ je nesystémové a nepodporované shora. Kremlík je skvělý manažer jako jiní skvělí manažeři, odpovědnost blížící se nule, úroveň řízení pod psa, nároky na osobní požitky přemrštěné. Ťok měl tak jako jiní schopnější své korporátně klanové loutkovodiče, Havlíček je uveden v Aspenu. Takže ono je to na všech miniterstvech. Já bych to zarazil. Právě toho se všichni bojí, když člověk rozumí víceoborovému… Číst vice »

náhodný kolemjdoucí

Tahle zakázka byla hned podezřelá, protože to s cenou opravdu přepískli. Jenže pak tu můžou být desítky dalších, kde už nepřestřelili tolik a někdo si to přihraje po menších částech. Co by asi našel takový audit?
Podotýkám, že po téměř šesti letech, co má MD ve spárech ANO, už se opravdu nelze vymlouvat na to, že nám tu něco zůstalo ještě po minulé vládě.

Přemek

To Mlask! znělo rázně a nepřehlédnutelně, že se i premiér osypal.

Radek

Tak už se dle tisku dohodli na ukončení smlouvy

Přemek

Smlouva končí, na stole je slučování ministerstev. Jenže Ani JZD a scelování polností nebyl univerzální recept na prosperující a poctivé zemědělství… Kdybych to řídil já, jde vše jako po másle navzdory klackům pod nohama od neschopných a závistivých. Jsem jen čičmunda a vidím tu hrůzu řízení zdola, v plné parádě. Stategie žádná nebo do vlastní kapsy, podlézavost místo konstruktivní kritiky jako nezbytné zpětné vazby, subjektivismus místo objektivismu, tak by se dalo pokračovat. Je nás dost schopných na nejnižších pozicích, jenže představení to dílem nechápou a dílem se toho bojí jako svého ohrožení.

Chytrý za 2

Měli bychom vybrat národního ptáka, volný je sokol, říká Alexandr Vondra. Kolikpak že tehdy stálo to ozvučení od firmy Promopro při českém předsednictví EU? Na rakouských účtech skončilo asi 135 milionů korun z půlmiliardové zakázky. A co?

Sinda

A to se nikde nemluví o spoustě dalších věcí, co se kvůli předsednictví zcela nové nakoupily, stát je vesele zaplatil a po půl roce si je dodavatelé prostě rozebrali a dále použili pro své další podnikání 😀

Hojakar

Důkaz? Pokud ho máte,trestní oznámení přejímá každá sluzebna policie ČR…

Démon

KAPSCH

mgr.pavel

A vy zase bijete černochy.

Hele vy „Chytrý za 2, 1,.. „, zrovna ANO se chlubilo, jak zatočí s korupcí, neefektivním řízením státu, jak má profíků celé zástupy, nekecáme makáme a tak. Realita je ale srovntelná s předchozími nomenklatury, jen s tím bonusem, že máme trestně stíhaného premiéra v permanentním střetu zájmů.

Takže já furt čekám, až ANO odtáhne do .. historie, a nám konečně bude líp.

Luke

A místo nich kterýho jinýho hraboše? 😀

Přemek

Moc mluví málo dělají a když tak hlavně pro sebe, to výpalné zvyšování mezd, platů a důchodů je nesystémové a půjde-li to takto dál, bude zatraceně mizerně pro všechny. Chce to poctivou systémovou reformu.

Alex

A tady máte názorný příklad těch malých nevýznamných úředníčků, kteří na svých postech bez problémů přečkají výměny ministrů a tak podobně a kšefty vesele točí, kde se dá 😀 Co na to poví teď pan Jan Sova? 🙂

Jan Sova

Co řeknu. Že vedoucí IT na SFDI není nevýznamný úředníček a že nemám operativní vyšetřovatele k dispozici, abych Vám tady rozkrýval, kdo všechno na tom „dělal“. Úředníci vždycky jednají na příkaz chlebodárce a jejich osobní iniciativa by takového rozsahu samostatně nikdy nemohla dosáhnout.

Přemek

Ne každý nominálně bezvýznamný úředníček jím skutečně je, to za prvé. Za druhé, každý takový úředníček, o němž píšete, je produktem způsobu řízení uplatňovaným od nejvyšších pater politiky. Ve vládě mají být neúplatní multidisciplinární řiditelé, nikoli nesystémoví specialisté či prodejní hochštapleři všeho druhu a barev. Howgh!

eLKá

Jinými slovy – toto vzniklo ještě za Dana Ťoka, pan Kremlík to už jen zdědil a neměl koule s tím cokoliv udělat.
Prostě slušnej oddíl…

Jiří Kocurek

Ano, už je líp. Jánabráchismus z doby normalizační (tj. Husákovy) už máme.

… v některých firmách mají všichni zaměstnanci pravidelné školení, jak rozpornat možné konflitky zájmů a z toho vyplývající hrozbu poškození smluvních stran. Přesně tento případ bývá uveden.

Přemek

Tak vypadá klanově korporátní politika. Ti, co tohle ještě nepochopili, mají naději pochopit, protože základními kameny jsou jednoduché poznatky o charakteru, stavu a vývoji globálního socioekonomického systému.

Marek Janík

OMG… když už kradu, tak trochu na úrovni…. firma napsaná na manžela…. to si s tím moc práce nedali

Chytrý za 2

To je tak, když se stát řídí jako firma. Inu, kde je příležitost….

Alex

Jasně, takže za bordel v zakázkách na SFDI může premiér 😀 Jistě pane, zítra to můžete hodit rovnou na Zemana 😀 Ale takovejch kšeftíčků, kde se točí v „drobných“ stovky milionů jsou na ministerstvech tuny. Bez ohledu na to, kterej šíbr zrovna sedí na ministerským seslíku.

Chytrý za 2

To jistě ne. Nakonec předvedl jak se to má řešit. Jinak by na to dojel u voleb.

Jaaa

A ne snad? Je tam dost dlouho.

Jiří Kocurek

Zřizovatele je ministerstvo, předseda vlády zodpovídá za práci svých ministrů.

Sinda

Žádnej předseda vlády nebyl, není a ani nebude superman. Není ani v silách jednotlivce vše uhlídat. Odpovědnost implementovaná skrze stínání hlav v případě zjištěných průserů toho moc nevyřeší. Nový řídící člověk se bude pár měsíců jen rozkoukávat.

eLKá

Upřímně – každý šéf (a je v zásadě jedno, jestli šéf vlády nebo party zedníků) musí mít takový systém, aby o podobných problémech byl spraven co nejdříve a aby – v případě potřeby – do toho mohl včas zasáhnout. Předseda vlády tu roli má dokonce jednodušší než zednický mistr, neboť si sám vybírá lidi, se kterými bude spolupracovat. Ministry z jiné partaje si pravda nevybírá, ale pak si dosazuje podle dohodnutého klíče politické náměstky (ANO ale vede MD a podřízené složky 6 let, takže to není tento případ). Jestli tedy dnes premiér tvrdí, že „o ničem nevěděl“, tak buď lže… Číst vice »

Přemek

Proto také říkám, že řídit se musi umět a bez potřebných širokých vědomostí o systémovém uspořádání skutečnosti, o semiflexibilních strategiích, o konstruktivní kritice jako zpětné vazbě a hlavně bez mravní kotvy to opravdu nejde. Každá řídicí úroveň přitom vyžaduje tento vědomostní základ, pak vše může běžet, jak má, ke spokojenosti drtivé většiny lidí.

Přemek

Stát se má řídit jako firma. Jen se k tomu řízení nesmí pustit všemožní ředitelé, ale odpovědní multidisciplinární řiditelé. Zředěné nikomu nechutná…

Hambatá Kremlice

Rozumím tomu dobře, že hlasitost mlaskání u koryt může takhle výrazně přehlušit zdravý pohled na věc? Vážně už se nekrade pouze předražením zakázek o desítky procent, ale rovnou o násobky stovek procent? Toto konkrétně je průhledné jako naivní podvod, který plánují školou povinné děti. Amatérismus až hamba. Ale je to dobře, že touha po zlodějině prohrává… Fakt ROFL :)))

Jaaa

Amatérismus je jedna věc, co s tím naše milé OČTŘ udělají, druhá; a kolik peněz se skutečně ztratilo a už nikdy nenajde třetí…

Jiří Kocurek

Raději si to přečtete znova: Ty 2 mega byly za poradenství. NIkoliv za dodávku systému. Asi jako naptat si projetkanta na rodinný domek. A pak se vztekat, že realizační firma chce 4 mega, zatímco cena projektu byla 60 tisíc.

Marcus

Můžete správně uvádět o kterou z firem Asseco jde?

eLKá

To už se někdy mezi sestrami stává 😉

Démon

tady se týden řeší problém, a pak někdo napíše takovou větu, jako by to bylo důležité, jde o princip 🙁

Hen ten oný

Hleďme, hleďme.

Chytrý za 2

Tady se krade a ty se jen na to díváš, ty pitomče jeden poctivá…. 😃