Kraji hrozí s dotovanými leteckými linkami z Brna fiasko. Rumuni mají šanci posledních pár dnů

Boeing 737-500 letecké společnosti Blue Air. Foto: Facebook Blue AirBoeing 737-500 letecké společnosti Blue Air. Foto: Facebook Blue Air

Plány Jihomoravského kraje a Brna na novou leteckou společnost Blue Air Moravia, která by oživila provoz na brněnském letišti, jsou

Plány Jihomoravského kraje a Brna na novou leteckou společnost Blue Air Moravia, která by oživila provoz na brněnském letišti, jsou vážně ohroženy. Necelé tři měsíce poté, co kraj oznámil plán na spolupráci s rumunským dopravcem Blue Air, je už jisté, že lety nezačnou včas a že se kraj může brzy rozhlížet i po novém dopravci.

Jednání jsou velmi dlouhá. Připadá mi to velmi špatné, protože sladit některá česká a rumunská práva je velmi složité. My jsme se trošku zadrhli, jsou tam problémy a samozřejmě se poohlížíme i po jiných možných dopravcích,“ řekl na dnešní tiskové konferenci hejtman Bohumil Šimek.

Blue Air Moravia měl začít létat na konci března se začátkem letového řádu do pěti destinací: Milánu, Bruselu, Lvova, Barcelony a Říma. Kraj měl s Blue Air založit společný podnik, ten ale dosud není zapsaný ani v obchodním rejstříku. Kolik dosud kraj do projektu investoval, není jasné, na dotazy na toto téma dosud neodpověděl. Původně počítal, že do startu linek dá 60 milionů korun. „Je to pro kraj historická šance, která pomůže dalšímu růstu celého regionu,“ říkal v prosinci hejtman.

Už na začátku února kraj připustil, že projekt má zpoždění. Dnes Šimek už potvrdil, že start na konci března je nereálný. „Budeme chtít od rumunských dopravců jasné vyjádření do několika dnů, abychom se nezastavili a mohli jednat dál i s jinými dopravci. Uděláme vše pro to, abychom alespoň letos nějaké spojení zajistili,“ dodal Šimek.

Plány kraje počítaly s tím, že nové linky využije 130 tisíc lidí ročně. Kraj jimi chtěl nahradit výpadek počtu cestujících po odchodu Wizz Airu. Pětici destinací měly ještě v létě doplnit lety do Dubrovníku a Splitu. Přilákat nové dopravce tak krátce před startem letního letového řádu může být složité, volných letadel není na trhu příliš.

Tagy Blue Air Jihomoravský kraj Letiště Brno
8 komentářů