LOT získá další Boeingy 737 MAX, původně měly patřit Blue Air

Boeing 737 MAX 8 společnosti LOT v péči Czech Airlines Technics. Foto: CSATBoeing 737 MAX 8 společnosti LOT v péči Czech Airlines Technics. Foto: CSAT

Rumunský dopravce odložil návrat do provozu na neurčito, stále totiž nevyřešil své finanční problémy.

Polská letecká společnost LOT rozšíří flotilu svých Boeingů 737 MAX 8 o šest nových strojů. V pěti případech půjde o letouny po rumunském dopravci Blue Air, jehož provoz je nyní pozastaven. Rumunská aerolinka se aktuálně potýká s velkými finančními problémy a její přežití zůstává otázkou. Zmíněných pět strojů, které měl Blue Air v pronájmu, je nyní odstaveno na pražském letišti. Šestý bude dodán rovnou z továrny výrobce v Seattlu. Všechny letouny se přidají k LOTu ještě v říjnu.

Po dodatečné akvizici bude mít polský národní dopravce v provozu již 11 letounů Boeing 737 MAX 8. Přijaté stroje by měly u aerolinky spolu s některými dočasně získanými Embraery E175 a E190 přečkat do chvíle, než si zvolí nový typ letadel pro krátké a střední tratě. Aktuálně je za nejpravděpodobnější možný typ odbornou veřejností považován Airbus A220. MAXy poskytne LOTu formou operativního leasingu společnost Air Lease Corporation, od které si dopravce pronajme také jeden širokotrupý Dreamliner.

Boeingy 737 MAX 8 letecké společnosti Blue Air pochází z objednávky na 10 letadel tohoto typu. Aerolinka si je vyzvedla mezi dubnem a prosincem minulého roku. Co se stane se zbylými, není zatím jasné. Blue Air již měsíc bojuje s rumunským úřadem pro ochranu spotřebitelů, který jej obvinil ze záměrného podvádění zákazníků. Letecká společnost má zmrazené účty a nemůže tak hradit náklady na provoz. Původně se měla vrátit na oblohu 10. října, teď už je ale jisté, že to nestihne. Odstávka byla prodloužena na neurčito. Její šance nezvyšuje ani ohlášená masivní expanze nízkonákladových dopravců právě v Rumunsku.

Tagy 737 max Blue Air boeing boeing 737 MAX 8 LOT LOT Polish Airlines
Žádné komentáře