Kde vezme stát peníze na slevy ve vlacích a autobusech? Seškrtá školství i vědu

Cestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan SůraCestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra

Vláda zveřejnila, kde chce letos vzít ve státním rozpočtu peníze na více než tři miliardy korun, které má letos zaplatit

Vláda zveřejnila, kde chce letos vzít ve státním rozpočtu peníze na více než tři miliardy korun, které má letos zaplatit dopravcům za nově vymyšlené kompenzace za slevy ve výši 75 % pro studenty až do 26 let věku a seniory.

Na slevy se složí celkem 28 ministerstev a úřadů, vyplývá z přílohy usnesení vlády, kterým slevy zavedla. Na seznam upozornil jako první Magazín Perpetuum, který se zabývá vzděláváním. Právě školství a věda přijde o nejvíce peněz.

Na opatření, které opozice i dopravní odborníci kritizují jako populistické a nesystémové, nejvíce zaplatí krácením rozpočtu ministerstvo školství: 400 milionů korun. Více zaplatí jen ministerstvo práce a sociálních věcí – 500 milionů korun, která má ale podstatně větší rozpočet, než resort školství.

Seznam škrtů v rozpočtech jednotlivých úřadů, kde chce stát vzít peníze na slevy ve vlacích a autobusech (strojově čitelnou přílohu vláda nezveřejnila)

Seznam škrtů v rozpočtech jednotlivých úřadů, kde chce stát vzít peníze na slevy ve vlacích a autobusech (strojově čitelnou přílohu vláda nezveřejnila)

Peníze vezme vláda bez důvěry v demisi v čele s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem i z dalších organizací zabývajících se vědou či vzděláváním: Akademie věd přijde o sto milionů korun, Grantová agentura o 150 milionů korun, Technologická agentura o 216 milionů korun.

V seznamu je jediná instituce z resortu dopravy: Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře. Vláda nesáhla v rámci zavedení slev například ani na rozpočet Kanceláře prezidenta republiky.

S ohledem na významnost škrtů lze očekávat, že jednotlivé organizace budou muset omezit některé své činnosti,“ uvedl Magazín Perpetuum. Upozornil současně na to, že ke škrtům dochází v době, kdy se řeší zvyšování platů učitelů. „Před volbami se všechny strany předháněly, jak je pro ně vzdělávání důležité. Je jen půl roku po volbách a vláda v demisi již škrtá v oblasti školství. Levnější jízdné potřebným pomůže, ale kvalitu vzdělávání tím nezvedneme. A dokud nebudeme považovat vzdělání za investici, můžeme o budoucí prosperitě jen snít,” uvedla v Magazínu Perpetuum předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

Jak velké škrty nakonec nastanou, to není jasné. Ministerstvo dopravy totiž ve svém materiálu samo přiznává, že výpočet odhadované výše kompenzací je pouze hodně hrubým odhadem. „Jedná se pouze o odhad vyčíslený na základě nedostatečných dat a především velmi obtížně odhadnutelného budoucího chování cestujících,“ uvedlo ministerstvo dopravy v důvodové zprávě materiálu.

Stát bude dopravcům ročně kompenzovat nařízené slevy dle odhadů šesti miliardami, ministerstvo zároveň oznámilo, že si hodlá na železniční infrastrukturu a vozidla na léta 2019 až 2025 půjčit sto miliard od Evropské investiční banky.

Tagy slevy 75 % pro studenty a seniory vláda bez důvěry
64 komentářů