egoe-plus
Automobilový průmysl Automobily

Hyundai loni vydělal v Česku šestkrát více. I přes pokles tržního podílu

Nový Hyundai Tucson po zahájení sériové výroby. Foto: HMMC
Nový Hyundai Tucson po zahájení sériové výroby. Foto: HMMC

Společnost Hyundai Motor Czech (HMC), která zajišťuje distribuci a prodej vozů značky Hyundai v Česku a na Slovensku, loni výrazně zvýšila svůj zisk.  Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve sbírce listin.

HMC (nejde o výrobu vozidel v Nošovicích, pouze o prodej vozů na českém a slovenském trhu) loni vydělal 71,2 milionů korun při obratu 10,665 miliardy korun. Meziročně jde o zvýšení zisku na téměř šestinásobek (2016:11,9 milionu korun).

V Česku se loni podle výroční zprávy prodalo 21 400 vozů značky Hyundai. Automobilka je druhou nejprodávanější značkou v segmentu individuálních zákazníků, mezi firemními zákazníky pak trojkou.

Prodeje aut značky Hyundai stouply loni podle statistik registrací zveřejněných na portálu Sdružení dovozců automobilů o 2,04 %, celý trh rostl dvojnásobným tempem. Hyundai už dříve přišel o post české dvojky, letos jednou i o post české trojky.

Na českém trhu měl loni Hyundai podíl 7,89 %, u soukromých zákazníků 13,5 %, u firemních 6,8 %. Nejprodávanějšími vozy byly modely i30, ix20 a Tucson.

Loňský zisk firma zaúčtovala jako nerozdělený zisk příštích let. Výroční zpráva současně ukazuje velký pokles hotovosti na účtech o půl miliardy korun.

Ve výroční zprávě HMC současně uvádí, že má pro letošní rok ambiciózní prodejní plány, které chce uskutečnit i rozšířením prodejní sítě. K expanzi prodejní sítě zatím nedochází, letos naopak prochází redukcí.

K 1. červnu odešlo od firmy sedm dealerů, ve dvou krajích tak Hyundai nemá jediné zastoupení. Ještě na konci roku měla značka 48 prodejců, aktuálně jich je 40.

Ziskovost Hyundai je ve srovnání s dvojkou českého trhu výrazně nižší. Rentabilita tržeb loni dosáhla hodnoty 0,6 %, Porsche Auto Praha (prodej značek koncernu Volkswagen s výjimkou Škody Auto) dosáhla rentability 1,7 %. Ostatní importéři z první desítky zatím hospodářské výsledky nezveřejnili. 

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš Perný

Tohle je jasný tahoun budoucnosti, škodovka bude mít brzo odzvoněno tohle bude nástupce nové doby.

Robert

Není se čemu divit. Hyundai je zkrátka dobrá značka a každou chvilkou nám přináší hezčí a hezčí kousky. Pěkná práce!

Majky

hmmm, ono se není čemu divit, btw ten Tucson je super kára, chci ho v bílé je nejhezčí

Bodhi

Já si myslím, že santa fe je lepší než tucson, 4. generace…

Tomas

Nerozdělený zisk příštích let neexistuje, jen minulých.

Ziskovost dcer zahraničních matek, které žijí z toho, že prodávají zboží nakupené od matky, nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu z hlediska vlastního podnikání, ale je to jen odraz nastavení transferových cen kvůli mezinárodnímu zdanění. Jinými slovy pro laiky, jde jen o účetní a daňové hrátky s tím, jak velký zisk se vykáže tady a jak velký v zahraničí.

Prngr

Možná ušetřili na dealerech, ale je to špatný výhled do budoucna – zákazníci problémy registrují, prodá se méně aut, kvůli tomu později méně náhradních dílů.
Známá z H. Brodu má dva roky staré auto – ale zrušili jí tam autorizovaný servis. Další auto bude skoro jistě jiné