EasyJet nemá dostatek palubního personálu. Z části letadel proto vymontuje poslední řadu sedaček

Přílet Airbusu A319 společnosti easyJet z Barcelony do Prahy. Foto: Letiště PrahaPřílet Airbusu A319 společnosti easyJet z Barcelony do Prahy. Foto: Letiště Praha

V A319 bude po redukci míst easyJet potřebovat jen tři letušky či stevardy.

Další letecká společnost začíná pociťovat nedostatek lidí v letectví. Britský dopravce easyJet se kvůli tomu rozhodl pro velmi netradiční krok. Z Airbusů A319 vymontuje dočasně zadní řadu sedaček, aby mohli být na palubě pouze tři namísto čtyř palubních průvodčích.

O opatření informovaly BBC a Daily Telegraph. EasyJet létá s A319 v konfiguraci pro 156 cestujících, což podle norem znamená už povinnost mít na palubě čtyři palubní průvodčí bez ohledu na skutečný počet pasažérů na palubě. Při 150 místech stačí už tři. Opatření se týká zhruba 60 letadel. EasyJet ve vyjádření uvedl, že operativně reaguje na situaci na trhu práce.

Podle evropských bezpečnostních směrnic musí být na jednoho člena palubní posádky maximálně 50 míst bez ohledu na počet skutečně přepravených cestujících. I let s deseti cestujícími na palubě v letadle pro 151 znamená povinnost čtyř letušek či stevardů.

Celé letectví se začíná potýkat s akutním nedostatkem personálu, jak ukázal nedávný kolaps provozu na letišti v Amsterdamu. Řada lidí z oboru odešla během pandemie a už se nechce vrátit. Daily Telegraph tento týden upozornil i na bizarní situaci u Virgin Atlantic, kdy jeden z pilotů letu z Londýna do Bostonu neměl ještě všechny zkoušky na pilotní licenci.

Letecká doprava v Evropě se začíná dostávat na úroveň roku 2019 před pandemií koronaviru.

Tagy easyjet
27 komentářů