Do Banátu opět zamíří osmnáctivozový vlak z Prahy, cestu zajišťuje Kladenská dopravní a strojní

Vlak na Festival Banát v rumunské Oršavě. Foto: Festival BanátVlak na Festival Banát v rumunské Oršavě. Foto: Festival Banát

Vlak letos netradičně vyrazí z Holešovic, v Česku zastaví jen v Brně-Králově Poli.

Po roční pauze se opět vydá na koleje jeden z nejdelších vlaků na české železnici. Z Prahy do rumunské Oršavy vyjede 17. srpna speciální vlak pro účastníky Festivalu Banát. Měl by mít až 18 vozů. Podobně jako předloni jeho organizaci zajišťuje Kladenská dopravní a strojní (KDS) pro organizátory festivalu. Kapacita bude kolem 1200 cestujících.

Podle jednatelky KDS Romany Šauerové by mělo jít o podobné složení vozů jako před dvěma lety: půjde o mix vozů KDS, Českých drah a ubytovacích vozů ČD Cargo. „Aktuálně se řeší, zda jich bude sedmnáct nebo osmnáct,“ dodala Šauerová.

Kvůli výlukám na koridoru pojede vlak letos z Prahy–Holešovic, v Brně zastaví jen v Králově Poli a pak až v Rumunsku. Až na maďarsko-rumunské hranice by měla vlak táhnout lokomotiva Siemens Vectron, v Maďarsku bude dopravcem MÁV-Start, v Rumunsku CFR.

Z Oršavy posledních padesát kilometrů pak překonají návštěvníci místními autobusy a lodní dopravou přes známou dunajskou úžinu Cazanele. Půl kilometru dlouhý vlak poveze 1200 pasažérů přes čtyři státy patnáct hodin a již během 1100 km dlouhé cesty budou na palubě expresu probíhat první koncerty kapel, které se rozhodly podpořit tento projekt.

Podpora české komunity v oblasti

Mimořádný spoj veze cestující na Festival Banát, který má podpořit českou komunitu v této oblasti. Na úpatí transylvánských Karpat žije v šesti českých vesnicích oblasti Banátu přes tisíc lidí, kteří sem kolem roku 1823 odešli z tehdejší rakouské monarchie. Díky naprosté izolovanosti a jazykové a kulturní svébytnosti si čeští krajané dodnes udrželi ojedinělou komunitu v těžko dostupné divoké přírodě několik kilometrů nad Dunajem. V jedné z českých vesnic, Eibentálu, se již podesáté koná hlavní část kulturního festivalu, na který tradičně vyrážejí fanoušci z České republiky.

V roce 2020 organizátoři narychlo přesunuli festival do Rychlebských hor, kde se kolem opravené Tančírny v Račím údolí uskutečnil devátý ročník této akce. V letošním roce se však festival opět tradičně vrací na své místo, tedy do české oblasti v Rumunsku, a doplňkově také Srbsku. Hlavní část festivalu se uskuteční v české vesnici Eibentál. Program doplní páteční „Helénská noc“ ve vesnici Svatá Helena a v srbské krajanské vesnici Česko Selo, kde proběhne soutěž ve vaření tradičního paprikového guláše, která se koná v sobotu před festivalem.

Letošní přípravy pro nás byly suverénně nejsložitější, prošli jsme si velmi těžkým obdobím, kdy jsme v minulém roce nejprve zrušili a poté přesunuli kompletně připravenou akci do České republiky a nyní se musíme vypořádat s mnoha finančními těžkostmi, které nám po loňském divokém roce zůstaly. S naším banátským projektem, ve kterém je festival klíčovou akcí, jsme se dostali do výrazné ztráty a na další dva roky je naším cílem celý projekt znovu dovést do stavu, abychom ho mohli dále rozvíjet,” přibližuje organizační těžkosti Štěpán Slaný, hlavní pořadatel.

Organizátoři doufají, že se nebudou měnit epidemiologická pravidla i kvůli velkému promoření obyvatel v oblasti a vysokou proočkovaností v Rumunsku.

Tagy Festival Banát Kladenská dopravní a strojní seznam
42 komentářů