cargo

Přehledně: Jízdní řád pro nejdelší vlak. Balkán Expres vyrazí do Banátu

Vozy KDS, které nasadí na Festival Banát. Foto: Festival BanátVozy KDS, které nasadí na Festival Banát. Foto: Festival Banát

Letos s největší pravděpodobností nejdelší osobní vlak k vidění na české železnici vyrazí příští úterý v podvečer z Prahy. Podruhé

Letos s největší pravděpodobností nejdelší osobní vlak k vidění na české železnici vyrazí příští úterý v podvečer z Prahy. Podruhé s ním pořadatelé Festivalu Banát povezou návštěvníky již tradiční akce v Rumunsku, která se odehrává v části Banát s českou menšinou.

Vlak pro 1272 cestujících projede čtyři země. Po loňské premiéře, kdy měl na starost organizaci RegioJet, bude mít letos na starost jízdu speciálu Kladenská dopravní a strojní (KDS). Celkem poveze vlak 18 vozů.

Složení vlaku bude oproti loňskému roku výrazně odlišné. Rozdíl bude už v čele: vlak potáhne z Prahy až do Štúrova lokomotiva řady 365 společnosti IDS Cargo přezdívaná Belgičanka. Jde o modernizované lokomotivy řady 12 po SNCB, které na trh dodala společnost CZ Loko. IDS Cargo je prvním zákazníkem. Lokomotiva pojede do Štúrova, kde ji vystřídá stroj maďarského státního dopravce MÁV-START, v Rumunsku pak CFR.


Po loňských zkušenostech dojde ke změnám v řazení, vlak má být rozdělený do více zón podle toho, jak se lidé budou chtít během cesty bavit či naopak spíše spát. KDS zařazuje 2 lehátkové vozy Bc a vůz BR s barem. Hlavní část vozů dodají České dráhy: 7 vagónů řady B. ČD Cargo pak vyšle 4 lehátkové vozy Bc a 4 Bcee. Po celou dobu potáhnou vlak dvě lokomotivy, na českém území ještě Brejlovec.

Již během cesty budou na palubě expresu probíhat první koncerty kapel, které se rozhodly podpořit tento ojedinělý projekt,“ řekl pořadatel festivalu Štěpán Slaný. Organizátoři chtěli letos jet s dvaceti vozy, to ale nepovolili rumunští správci kolejí.

Festival Banát se koná už šestým rokem, má podpořit hlavně českou komunitu, která žije na úpatí transylvánských Karpat v šesti vesnicích. Ti odešli kolem roku 1823 z tehdejší rakouské monarchie. Díky naprosté izolovanosti a jazykové a kulturní svébytnosti si čeští krajané udrželi ojedinělou komunitu v těžko dostupné divoké přírodě pár kilometrů nad Dunajem.

Vlak míří do rumunské Oršavy, kde cestující po 15 hodinách přestupují na místní autobusy a lodní dopravu přes známou dunajskou úžinu Cazanele.

Na samotném festivalu se během čtyř dní vystřídá přes třicet kapel v čele s Emmou Smetanou, Terne Čhave, Vasilovým Rubášem, Zuby Nehty, Nylon Jail, vše pak doplní filmový festival One World, divadelní soubory a mnoho přednášek a besed v čele s Láďou Ziburou, Jankem Rubešem či Ondřejem Bankem.

Festivalový expres Banát odjede v úterý 14. 8. 2018 z pražského Smíchova po sedmnácté hodině. Zpět se vrací 19. srpna, na českém území bude 20. srpna.

Přesný jízdní řád poskytla Kladenská dopravní a strojní, přinášíme jeho plnou verzi pro cestu na českém území. 
Praha-Smíchov 17:13
Výh Praha-Vyšehrad 17:16
Praha hl.n. 17:20
Praha-Libeň +17:26 / 17:33
Praha-Běchovice 17:39
Úvaly 17:46
Český Brod 17:55
Poříčany 17:59
Pečky 18:05
Velim 18:10 /18:24
Kolín 18:29
Záboří nad Labem 18:36
Řečany nad Labem 18:43
Přelouč 18:48
Pardubice hl.n. 18:57
Kostěnice 19:05
Moravany 19:08
Uhersko 19:11
Zámrsk 19:16
Choceň 19:22
Brandýs n.O.předj.k. 19:26
Ústí nad Orlicí 19:34
Dlouhá Třebová 19:38
Odb Parník 19:39
Česká Třebová 19:43/19:54 DD
Odb Zádulka 19:58
Opatov 20:03
Svitavy 20:07
Březová nad Svitavou 20:19
Letovice 20:26
Skalice nad Svitavou 20:34
Rájec-Jestřebí 20:41
Blansko 20:46
Adamov 20:53
Odb Brno-Židenice z 21:04 3 21:07 95/81
Brno hl.n. 21:12/21:26
Brno-Horní Heršpice 21:30
Modřice 21:33
Hrušovany u Brna 21:40
Vranovice 21:45 viz níže
Šakvice 21:51
Zaječí 21:55
Podivín 22:00
Břeclav os.n. 22:08/22:10
Lanžhot 22:17
Lanžhot st.hr. 22:20

zpět 20.8.
Lanžhot st.hr. 01:10
Lanžhot 01:13
Břeclav os.n.01:18/01:20
Podivín 01:28
Zaječí 01:32
Šakvice 01:35
Vranovice 01:40
Hrušovany u Brna 01:44
Modřice 01:51
Brno-Horní Heršpice 01:53
Brno hl.n. 01:58 /02:04
Odb Brno-Židenice z 02:09 120/100
Adamov 02:19
Blansko 02:26
Rájec-Jestřebí 02:30
Skalice nad Svitavou 02:35
Letovice 02:42
Březová nad Svitavou 02:48
Svitavy 02:58
Opatov 03:02
Odb Zádulka 03:05
Česká Třebová 03:08/03:10
odb Parník 03:14
Dlouhá Třebová 03:17
Ústí nad Orlicí 03:20
Brandýs n.O.předj.k. 03:27
Choceň 03:31
Zámrsk 03:35
Uhersko 03:39
Moravany 03:42
Kostěnice 03:44
Pardubice hl.n. 03:50
Přelouč 03:57
Řečany nad Labem 04:02
Záboří nad Labem 04:08
Kolín 04:15
Velim 04:20
Pečky 04:24
Poříčany 04:28
Český Brod 04:32
Úvaly 04:40
Praha-Běchovice 04:49
Praha-Libeň 04:57 /04:59
Praha hl.n. 05:04 /05:11
Výh Praha-Vyšehrad 05:16
Praha-Smíchov 05:18

Tagy Banát Expres Festival Banát Kladenská dopravní a strojní (KDS) Praha - Oršava
25 komentářů