Dopravci Železnice

Expres do Banátu vyrazil s brejlovcem a belgičankou, měří téměř půl kilometru

Banát Express 2018, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák
Banát Express 2018, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Přes dvanáct set cestujících vyrazilo dnes v podvečer speciálním Balkan Expresem z Prahy a Brna do rumunské Oršavy. Půl kilometru dlouhá souprava s dvěma lokomotivami je nejdelším osobním vlakem na české železnici, veze účastníky Festivalu Banát.

Souprava opustila pražské hlavní nádraží v 17.20, podle jízdního řádu by měla po desáté hodině večerní opustit Česko a dál pokračovat do Slovenska, Maďarska a Rumunska. V Oršavě by měl být vlak zítra dopoledne. Zpět vlak vyráží z Rumunska 19. srpna, v Praze je před šestou ráno 20. srpna.

Oproti loňskému roku je složení vlaku výrazně odlišné. Vlak táhne lokomotiva řady 365 společnosti IDS Cargo přezdívaná Belgičanka. Jde o modernizované lokomotivy řady po SNCB, které na trh dodala společnost CZ Loko. IDS Cargo je prvním zákazníkem. Pomáhá ji ještě Brejlovec z flotily KDS. Lokomotivy pojedou do Štúrova, kde ji vystřídá stroj maďarského státního dopravce MÁV-START, v Rumunsku pak CFR.

Po loňských zkušenostech došlo ke změnám v řazení, vlak je rozdělený do více zón podle toho, jak se lidé budou chtít během cesty bavit či naopak spíše spát. KDS zařazuje 2 lehátkové vozy Bc a vůz BR s barem. Hlavní část vozů dodají České dráhy: 7 vagónů řady B. ČD Cargo pak vyšle 4 lehátkové vozy Bc a 4 Bcee. Po celou dobu potáhnou vlak dvě lokomotivy.

Již během cesty budou na palubě expresu probíhat první koncerty kapel, které se rozhodly podpořit tento ojedinělý projekt,“ řekl pořadatel festivalu Štěpán Slaný. Organizátoři chtěli letos jet s dvaceti vozy, to ale nepovolili rumunští správci kolejí.

Festival Banát se koná už šestým rokem, má podpořit hlavně českou komunitu, která žije na úpatí transylvánských Karpat v šesti vesnicích.

Přesný jízdní řád poskytla Kladenská dopravní a strojní, přinášíme jeho plnou verzi pro cestu na českém území. 
Praha-Smíchov 17:13
Výh Praha-Vyšehrad 17:16
Praha hl.n. 17:20

Praha-Libeň 17.26/17:33
Praha-Běchovice 17:39
Úvaly 17:46
Český Brod 17:55
Poříčany 17:59
Pečky 18:05
Velim 18:10 /18:24
Kolín 18:29
Záboří nad Labem 18:36
Řečany nad Labem 18:43
Přelouč 18:48
Pardubice hl.n. 18:57
Kostěnice 19:05
Moravany 19:08
Uhersko 19:11
Zámrsk 19:16
Choceň 19:22
Brandýs n.O.předj.k. 19:26
Ústí nad Orlicí 19:34
Dlouhá Třebová 19:38
Odb Parník 19:39
Česká Třebová 19:43/19:54 DD
Odb Zádulka 19:58
Opatov 20:03
Svitavy 20:07
Březová nad Svitavou 20:19
Letovice 20:26
Skalice nad Svitavou 20:34
Rájec-Jestřebí 20:41
Blansko 20:46
Adamov 20:53
Odb Brno-Židenice 21:04/21:07
Brno hl.n. 21:12/21:26
Brno-Horní Heršpice 21:30
Modřice 21:33
Hrušovany u Brna 21:40
Vranovice 21:45 viz níže
Šakvice 21:51
Zaječí 21:55
Podivín 22:00
Břeclav os.n. 22:08/22:10
Lanžhot 22:17
Lanžhot st.hr. 22:20
zpět 20.8.
Lanžhot st.hr. 01:10
Lanžhot 01:13
Břeclav os.n.01:18/01:20
Podivín 01:28
Zaječí 01:32
Šakvice 01:35
Vranovice 01:40
Hrušovany u Brna 01:44
Modřice 01:51
Brno-Horní Heršpice 01:53
Brno hl.n. 01:58 /02:04
Odb Brno-Židenice z 02:09 120/100
Adamov 02:19
Blansko 02:26
Rájec-Jestřebí 02:30
Skalice nad Svitavou 02:35
Letovice 02:42
Březová nad Svitavou 02:48
Svitavy 02:58
Opatov 03:02
Odb Zádulka 03:05
Česká Třebová 03:08/03:10
odb Parník 03:14
Dlouhá Třebová 03:17
Ústí nad Orlicí 03:20
Brandýs n.O.předj.k. 03:27
Choceň 03:31
Zámrsk 03:35
Uhersko 03:39
Moravany 03:42
Kostěnice 03:44
Pardubice hl.n. 03:50
Přelouč 03:57
Řečany nad Labem 04:02
Záboří nad Labem 04:08
Kolín 04:15
Velim 04:20
Pečky 04:24
Poříčany 04:28
Český Brod 04:32
Úvaly 04:40
Praha-Běchovice 04:49
Praha-Libeň 04:57 /04:59
Praha hl.n. 05:04 /05:11
Výh Praha-Vyšehrad 05:16
Praha-Smíchov 05:18

4 komentáře

Klikni pro vložení komentáře
  • Nevíte někdo proč tam mají toho Brejlovce? Belgičanka si s tím přece hravě poradí (2.900kW) ….Že by něměla napájení vozů …??? (co vím tak je to mašina stavěná hlavně pro nákladní dopravu) …nebo nějaký přetah v místě bez troleje ?…..

  • V Banatu uz jsem vic jak týden- těším se na festival.
    Zdravím z Temešváru

Newsletter

Partneři


Výběr editora