egoe-plus
Dopravci Železnice

CityRail má svou první vlastní lokomotivu, na přepravu dřeva použije Siemens Hercules

Lokomotiva Siemens ER20 v majetku CityRail v čele mimořádného vlaku z Prahy do Kubovy Hutě. Foto: CityRail
Lokomotiva Siemens ER20 v majetku CityRail v čele mimořádného vlaku z Prahy do Kubovy Hutě. Foto: CityRail

Společnost CityRail začíná používat pro přepravu nákladních vlaků se dřevem nově jednu z nejsilnějších dieselových lokomotiv v Evropě: Siemens ER20, přezdívanou Hercules. Výkon této lokomotivy je 2 000 kW, váží 80 tun a měří 20 metrů.

Lokomotivu vyrobenou v roce 2006 původně pro MRCE Dispolok firma koupila na úvěr a dnes ji slavnostně představila na speciálním vlaku z Prahy do Kubovy Hutě.

Podle člena představenstva CityRail Jana Hrušky bude lokomotiva zatím nasazena na nákladní vlaky z Vysočiny na Slovensko. Hlavní přepravní komoditou je dřevo z kůrovcové kalamity určené k dalšímu zpracování. Nakládka nyní probíhá v Nové Cerekvi a dalších vybraných stanicích na Vysočině. Vlaky jsou vedeny do stanic Zvolen a Hronská Dúbrava.

„Lokomotivu jsme koupili především kvůli jejímu výkonu, umožňuje nám především provoz delších a těžších vlaků bez nutnosti použít více lokomotiv,“ řekl Hruška. Dosud si na tyto zakázky najímal CityRail lokomotivy jiných dopravců. „Dalším významnou výhodou této lokomotivy je také její schválení pro provoz v Rakousku a Německu, což jsou též další země, kam směřuje vytěžené dřevo. V letošním roce proto počítáme se zajížděním minimálně do rakouské pohraniční stanice Summerau a časem snad i až ke konečným zákazníkům v Salcbursku a Tyrolsku,“ uzavřel Hruška.

Lokomotivu koupil CityRail od slovenského dopravce Express Group. Přestože bylo v letech 2002 až 2011 celkem vyrobeno 181 kusů těchto lokomotiv, v Česku tato lokomotiva není příliš rozšířená. Aktuálně jezdí pouze na Západních expresech z Plzně na hranici s Německem a dále do Schwandorfu v barvách německého dopravce Die Länderbahn. Z nákladních dopravců ji v Česku aktuálně nikdo nevyužívá, 8 lokomotiv stejného typu vlastní český Metrans, ale ty jezdí především na Slovensku. Nejvíce těchto lokomotiv, celkem 100 kusů, vlastní a provozují Rakouské státní dráhy – ÖBB, v Rakousku jsou označeny řadou 2016. Tyto lokomotivy jsou pravidelně k vidění v Bratislavě.

36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pirátka

Foukej, foukej větříčku, shoď mi jednu hruštičku. Asi hodně foukalo, protože na fotkách je spousta hrušek. Silná úroda, hruškovice teče proudem. Jsou z ní omámení novináři i někteří z Drážního úřadu. Pes Philipes, který Veroniku tenkrát na ústa kous, má dnes silný vous. Začínám být z toho klientelismu také omámená.

Jenda

Dlouho jsem tady nenašel tak záživnou diskuzi.

atase

awt ji provozovala uz pred nejakymi 10 roky co vim nedalo se na ni dovolat mela jen mobil a ten vzal nebo nevzal treba chlapek nekde v marketu

Honza D.

Dotaz – vyrábí se ještě Hercules?

Kubrt

Ne.

Honza D.

Sem si myslel že TSI bude ten problém. Děkuji.

Broďáček

Nene Herkul neboli Eurorunner se již delší dobu nevyrábí .. Jeho nástupcem je dieslovy Vectron 😉

Generální mandatář

Dobrý večer. Proč nekoupili lokomotivu české výroby? To je podpora domácího průmyslu?

Kubrt

Ona nějaká lokomotiva srovnatelných parametrů domácí výroby existuje? Možná časem CZloko s něčím podobným vyjede, ale tento stroj už je postarší, takže asi levnější než by byla novostavba.

Brzdič zániku

Právě jste se stal vítězem dnešní soutěže o nejpitomější dotaz dne. Gratuluji. Pořád ale nedosahujete úrovně pana Petra.r. Polepšete se!

Generální mandatář

Pan Kubrt, nebo moje maličkost. ? Má otázka byla jistě oprávněna, takže pan Kubrt (tedy doufám).

Franta Jouda

Soudruhu, vždyť domácí průmysl nenabízí prakticky nic. Je mrtvý…

Kubrt

ČR je v celosvětovém měřítku na špičce v podílu průmyslu na HDP.

kakov

to sice ano, ale obrovský podíl na tom mají subdodávky, ne konečné výrobky, navíc pokud se bavíme o lokomotivách (o těch je totiž řeč), tak opravdu nenabízí nic (vyjma CZloko)

Dalibor

CZ loko effiliner je o krapet slabší než starej Herkules…

bohyn

A effiler ma mensi trakcni silu, ER je tak na vysocinu vhodnejsi

Kubrt

Jasně, subdodávek je moc, podíl automotive je vysoký atd. Ale – když zůstaneme u železničního průmyslu (ne jen u lokomotiv), je ČR, vzhledem ke své velikosti (malosti), docela významný hráč.

K.S.

To nevím, ale moc dobrý ten vysoký podíl průmyslu na HDP není, transformace hmoty v jinou formu je energeticky a ekologicky náročná při omezené marži, přičemž ceny jsou u mnoha výrobků dnes již globální, přičteme-li naši mizernou dopravní infrastrukturu kde nám chybí kapacitní železnice pro náklady a alespoň nějaké základní říční spojení do zahraničí, kdy nejsme stavu ani rozjet dopravu po Děčín, byť minimálně nějaký přístav musí být dostupný i za současných podmínek. Ten problematický sklon začíná až za posledními přístavy. A nemáme hotovou dálniční síť, chybí zejména severní spojení, stejně jako u železnice jižní. Tak to není pro takový… Číst vice »

Kubrt

Netvrdím, že je to ideální stav, byla to jen reakce na hlášku o mrtvém průmyslu.

Martin z Moravy

CZ loko chystá konkurenční lokomotivu Effiliner 2000, ale ta je teprve ve vývoji. Jsem zvědavý na vývoj v tomto segmentu lokomotiv, určitě těm novým oproti starším nahrává zavedení ETCS. Je to dobrý tah tuzemské lokomotivky.

Dalibor

Protože domácí průmysle nic takového nevyrábí.

Ondřej

„CityRail“ zní jako název pro osobní dopravu ne nákladní.
I to kde bude nakládat a co bude vozit, nemá nic společného s městem.

Brzdič zániku

Další konkurent Petra r. Díky za kulturní vložku. 👍

Přemek

Copak vyrábíte vy? Děkuji.

Libor

Rád bych upozornil, že železniční holding patřící Rakouskému státu se v překladu nejmenuje Rakouské státní dráhy, nýbrž Rakouské spolkové dráhy. Zkratka ÖBB znamená Österreichische Bundesbahnen.

AAA

a je v tom rozdíl jestli jsou státní, říšský nebo spolkový?

Vít Jůza

Jestli patří jednotlivému státu, říši, nebo spolku … .

Libor

Jistě. Ve chvíli kdy se použije Rakouské dráhy s velikým R, tak je vhodné použít oficiální platný název. V Rakousku a Švýcarsku měly jednotlivé kantony/ spolkové země majoritu, či podíly v lokálních železničních společnostech. A spolkové dráhy vznikly jako firma pro dálkovou a nadregionální dopravu. Dnes SBB i zmiňované ÖBB provozují i část regionální dopravy, přesto existují i v Rakousku lokální železnice vlastněné spolkovými zeměmi. A to včetně infrastruktury.

Aleš

Dovolil bych si Vás upozornit (když už takto upozorňujete), že žádný Rakouský stát neexistuje. Existuje buď rakouský stát nebo Rakouská republika. Zajímavé, že u drah velké nebo malé R řešíte, ale u státu ne.

Jarek

Zmiňovanému Tyrolsku se dost divím, že jim to v dieselu finančně vychází…

Přemek

Však je také rakouská zadluženost více než dvojnásobná oproti naší…

K.S.

Státní dluh jest irelevantní v tomto ohledu.

Rob

Diesel se nikdy neztratí

Strojvůdce Příhoda

Jen ho nikdo jen tak nezaplatí… Ovšem majitelům Eurorunneru, tj. firmě City Rail, přesto přeji ať se jim daří. Ovšem nebudou to mít lehké, pro takový stroj musí být dostatek práce, aby časem zaplatila úvěr u banky plus náklady na údržbu a ještě aby z toho i něco měli její noví majitelé. Pokud lokomotiva má topný generátor, tak by kšefty pro ní mohli mít i v osobní dopravě – pronájem lokomotivy pro vlaky Praha – Plzeň – Mnichov, kde těchto lokomotiv panuje zoufalý nedostatek. Ovšem to by musel chtít provozovatel těchto vlaků…