umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Cena v tendru na obchvat Chrudimi klesla, stavba by mohla začít ještě letos

Silnice I/37, Trhová Kamenice, ilustrační foto. Pramen: Autor: Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39208561
Silnice I/37, Trhová Kamenice, ilustrační foto. Pramen: Autor: Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39208561

Ředitelství silnic a dálnic obdrželo celkem šest nabídek na 4,5 kilometru dlouhou dostavbu obchvatu Chrudimi na silnici I/37. Oznámil to šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl na twitteru.

S nejnižší cenou přišlo sdružení firem M-Silnice a Eurovia, které je ochotno novou silnici postavit za 441 milionů korun, což představuje 77 procent předpokládané ceny (571 milionů). Takový pokles ceny v tendru je přitom v poslední době nezvyklý, ceny se naopak vesměs šplhají nad odhady.

Obchvat Chrudimi. Pramen: ŘSD
Obchvat Chrudimi. Pramen: ŘSD

Všichni uchazeči nabídli záruku 84 měsíců. „Nyní běží vyhodnocení a když se neúspěšní uchazeči neodvolají, stavba bude zahájena ještě letos,“ uvedl Mátl. Hotovo pak má být v roce 2021. Vybudování přeložky má významně odlehčit městům Chrudim a Slatiňany od tranzitní dopravy.

Součástí stavby bude vybudování čtyř křižovatek, sedmi mostů a protihlukových stěn. Současně s hlavní trasou budou vybudovány i přeložky silnic nižších tříd. Komunikace hlavní trasy kříží dva potoky (Vlčnovský a Slatiňanský) a železniční trať Pardubice – Havlíčkův Brod.

Silnice I/37 vede v trase Trutnov – Jaroměř – Hradec Králové – Pardubice – Chrudim – Ždírec nad Doubravou – Žďár nad Sázavou – Velká Bíteš. Koncem září začalo ŘSD na této silnici stavět tříkilometrový obchvat Osové Bítýšky, který vyjde na 214 milionů korun. Předpokládaná cena byla 195 milionů.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hanzi

Střípek do skládanky, ale díkyohu. Stavba obchvatů se v naší zemi opravdu neskutečně vleče a dopravní peklo současných měst je důsledek.

Ondřej

Tato stavba ilustruje smutnou realitu výstavby potřebných dopravních staveb.

O to víc nechápu „optimismus“ ohledně staveb na železničním koridoru Praha-ČB, o kterém se tu psalo před pár dny.

Pavel

Nevíte, jestli bude (zase) přejezd nebo mimo-úrovňové křížení se železnici?

Tomáš

Samozřejmě že mimoúroveň, dnešní normy snad ani zřízení přejezdu neumožňují, minimálně ne na silnicích I. tříd

1975

Přejezdy ne, ale bohužel kruháky tam normy povolují…. tam by taky měly být „všude“ mimoúrovňové křižovatky…

Přemek

I v tomto případě platí, že včera bylo pozdě, ale buďme rádi i tak.