Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Cena tunelů Ejpovice dál roste, osvětlení dodá Metrostav za 134 milionů

Stavba tunelu Ejpovice. Foto: Metrostav
Stavba tunelu Ejpovice. Foto: Metrostav

Tunely Ejpovice se dále prodražují. Správa železniční dopravní cesty aktuálně uzavřela smlouvu se společností Metrostav na zhotovení vnitřního osvětlení za 134 milionů korun. Osvětlení bylo přitom původně součástí velké zakázky na celou stavbu.

Správa železnic ale nedávno vyhlásila výzvu k podání nabídky na dodávku osvětlení zvlášť. „Vzhledem k tomu, že na základě nyní platných předpisů došlo k zásadní změně celého systému osvětlení a nemusely by tak být naplněny všechny zákonné podmínky pro nepodstatnou změnu závazku z původní smlouvy, byla tato změna v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek realizována novým zadávacím řízením jakožto nový obchodní případ,“ sdělil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Železničáři formou výzvy oslovili šest firem, podle Illiaše se přihlásili dva zájemci: Metrostav a AŽD Praha. Smlouvu získal Metrostav, který tunely staví.

Ještě před uzavření samostatné smlouvy na osvětlení podepsala SŽDC s Metrostavem 13 smluvních dodatků, které cenu stavby postupně navýšily na 5,113 miliardy korun. Cena vzešlá ze soutěže byla 3,97 miliardy. Navýšením ceny se správa železnic dostala na hranu zákonného limitu, který byl v době podepsání smlouvy 30 procent.

Pokud by se ale k ceně 5,113 miliardy připočetlo i zmíněných 134 milionů za osvětlení, překročil by nárůst ceny podle propočtů deníku Zdopravy.cz 30 procent. Podle Illiaše ale z výše uvedeného zdůvodnění vyplývá, že „tato změna se do zákonných limitů pro nepodstatnou změnu původního závazku nezapočítává“.

Úsek má být uveden do provozu na podzim. Jižní tunelová trouba bude zprovozněna podle SŽDC 15. listopadu a severní tunelová trouba 7. prosince.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
T
Host
T

Kolik že má stát přestavbu uzlu Brno?))) V roce 2000 měla stát asi 20 giga, dnes asi 55 a za 30 let?))) Za 30 let se Brno rozpadne a dálkové spoje budou přes Brno jezdit NAD)))

Romanero
Host
Romanero

Sorry, ale 134 milionů za osvětlení? I kdyby to bylo celý ze zlata, tak je ta částka nesmyslná. Rád bych viděl položkový seznam.. bychom se pak divili, za jaký zlomek ceny se to dá nakoupit.

Jan Sůra
Admin

https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4948168
bohužel tam nejsou počty kusů a jednotková cena, jinak do položek to je. Bohužel na profilu zadavatele soutěž není, ale asi je to dobrý nápad na 106

lokodepo
Host
lokodepo

Vážený pane Sůro, na 106 Vám nic takového nesdělí, je to obchodní tajemství. A zvláště, když se jedná o podfuk, protože je to jednak strašně moc drahé (16 mil. Kč na kilometr tubusu. Kdyby v soupisu prací nebyly uvedeny typy svítidel, bylo by možné se domnívat, že v tunelu budou osazeny pozlacené křišťálové lustry), jednak je to evidentní obcházení zákona o zadávání veřejných zakázech – když už se vyčerpaly všechny možné limity a už „není kde brát“, tak se vypíše nová soutěž a shodou okolností ji vyhraje tentýž zhotovitel. Zrovna osvětlení by uměla dodat a namontovat specializovaná menší firma, než… Číst vice »

Jan Sůra
Admin

Za zkoušku nic nedáme. U řady jiných smluv SŽDC tyto položky začerněné nejsou:)

lokodepo
Host
lokodepo

Já sice ještě nenarazil na žádný SoD od SŽDC, který by v jednotkových cenách a výměrách nebyl vyčerněný, ale budu Vám držet palce, třeba najdete nějaký jiný paragraf, který by SŽDC donutil uveřejňovat kompletní smlouvy i s cenami. Domnívám se, že tato povinnost se vztahuje i na státem řízené podniky a organizace. Ale SŽDC je „stát ve státě“ s vlastními pravidly. Zcela uzavřená firma, která nevnímá problémy dopravců a cestujících…

sladlu
Host

Je to zajimave tema. Konstalece norem pri podpisu o provedeni stavby vs konstale norem behem predani stavby do uzivani

Kor kdyz stavby trvaji 2-5let…

sladlu
Host

Co je noveho v te norme ze se muselo dodatecne hledat dodavatele!!!!

Selsky rozum mi rika ze by dodavatel stavby mel si hlidat normy sam. A zadavatel pri prevzeti stavby do uzivani si zkontroluje aktalnost norem. Popr dalsi moznost je po ukonceni zaruky si zkontrolovat spravnost provedeni

T
Host
T

Normy jsou sice platné, ale ne závazné…

lokodepo
Host
lokodepo

Normy jsou sice obecně nezávazné, ale pokud jsou vyjmenovány v zákonné úpravě, obvykle v prováděcích vyhláškách k zákonům apod. (v našem případě např. ve vyhl. 177/1995 Sb., kterou se vydává stavební a technický řád drah), pak závazné jsou. Nicméně obvykle platí, že provádění a dokončení stavby se řídí zákonnými předpisy a normami platnými v době vydání stavebního povolení, což je s nejvyšší pravděpodobností i tento případ. Když však SŽDC z nějakého neznámého důvodu mermomocí chtělo během realizace stavby aplikovat osvětlení podle nové normy – což samo o sobě není špatně a v některých případech je dodatečná aplikace nových norem během… Číst vice »

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Možná naivní dotaz, ale.. Jestliže původní smlouva za původní cenu obsahovala i osvětlení, neměla se původní cena snížit o cenu osvětlení?

Nebo ještě jinak: co se v dodávaném osvětlení natolik vylepšilo, že to ospravedlňuje navýšení celkové ceny o 134 milionů???

petr.r
Host
petr.r

to by mně taky zajímalo, protože technický led světla se slevnují akorát mně napadlo, že je norma aby vlaky automaticky zapnuly světla jak je to u aut.

Bob
Host
Bob

Když to staví organizace skrz na skrz prolezlá korupcí, tak ne.

Navíc Metrostav je firma s netransparentní vlastnickou strukturou, která je všeobecně známá uplácením, v současnosti je trestně stíhaná asi ve 4 různých kauzách (mj. Rath) a v parlamentu si prolobovala změnu zákona o trestní odpovědnosti firem, takže se z toho asi v klidu vylížou.

petr.r
Host
petr.r

Musí tam být to osvětlení? Dnešní předpisy jsou jen tahání peněz z lidí, to známe z práce, že?

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

To zase věřím, že musí. V případě havárie je nutné evakuovat lidi z tunelů, a to se za tmy dělá celkem blbě.

petr.r
Host
petr.r

A co kdyby se osvětlila celá dálnice, vltava, labe a koridor ostrava praha. Když je pod mrakem, tak není vidět ani na metr.
Nemají záchranáři světla, nestačí vápnem namalovat jenom pruhy, pardon, dnes to musí být speciální barva kterou schválili v bruselu.

Lukáš
Host
Lukáš

Ale v první řadě je potřeba při nějakém neštěstí, aby se všichni dostali do bezpečí a to se potmě dělá fakt blbě. To vždycky poznám, že je první středa v měsíci, protože je v tunelu víc světla než venku.

Ono tam nejde ani tak jak to svítí, ale i to, jak rychle a intenzivně a hlavně co to vydrží.

Jarda
Host
Jarda

Baterky a svítilny s sebou:-)

MartinM
Host
MartinM

Jestli si jel někdy tunelem na dálnici tak zcelajistě íš že je osětlem taky.

petr.r
Host
petr.r

jel jsem silničním tunelem, osvětlení je udělaný tak, že zapne automatiku světel. Měnil jsem koleje i v železničním tunelu a tam byla tma, žádný světla tam nebyla, jenom vápnem namalovaný klikatice.

mirekk
Host

Musí. Viz. ČSN 73 7508

T
Host
T

V metru je všude také osvětlení. Kromě bezpečnosti se tam provádí také údržba, a ta se za osvětlení dělá lépe, než aby si tam svítili halogenem/čelovkou…