Cena tunelů Ejpovice dál roste, osvětlení dodá Metrostav za 134 milionů

Stavba tunelu Ejpovice. Foto: MetrostavStavba tunelu Ejpovice. Foto: Metrostav

Tunely Ejpovice se dále prodražují. Správa železniční dopravní cesty aktuálně uzavřela smlouvu se společností Metrostav na zhotovení vnitřního osvětlení za

Tunely Ejpovice se dále prodražují. Správa železniční dopravní cesty aktuálně uzavřela smlouvu se společností Metrostav na zhotovení vnitřního osvětlení za 134 milionů korun. Osvětlení bylo přitom původně součástí velké zakázky na celou stavbu.

Správa železnic ale nedávno vyhlásila výzvu k podání nabídky na dodávku osvětlení zvlášť. „Vzhledem k tomu, že na základě nyní platných předpisů došlo k zásadní změně celého systému osvětlení a nemusely by tak být naplněny všechny zákonné podmínky pro nepodstatnou změnu závazku z původní smlouvy, byla tato změna v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek realizována novým zadávacím řízením jakožto nový obchodní případ,“ sdělil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Železničáři formou výzvy oslovili šest firem, podle Illiaše se přihlásili dva zájemci: Metrostav a AŽD Praha. Smlouvu získal Metrostav, který tunely staví.

Ještě před uzavření samostatné smlouvy na osvětlení podepsala SŽDC s Metrostavem 13 smluvních dodatků, které cenu stavby postupně navýšily na 5,113 miliardy korun. Cena vzešlá ze soutěže byla 3,97 miliardy. Navýšením ceny se správa železnic dostala na hranu zákonného limitu, který byl v době podepsání smlouvy 30 procent.

Pokud by se ale k ceně 5,113 miliardy připočetlo i zmíněných 134 milionů za osvětlení, překročil by nárůst ceny podle propočtů deníku Zdopravy.cz 30 procent. Podle Illiaše ale z výše uvedeného zdůvodnění vyplývá, že „tato změna se do zákonných limitů pro nepodstatnou změnu původního závazku nezapočítává“.

Úsek má být uveden do provozu na podzim. Jižní tunelová trouba bude zprovozněna podle SŽDC 15. listopadu a severní tunelová trouba 7. prosince.

Tagy Ejpovice metrostav osvětlení SŽDC tunely
22 komentářů