Infrastruktura Stavebnictví Železnice Zprávy

Video: Ejpovickým tunelem projel první vlak, posloužil záchranářům při cvičení

Budování tunelu Ejpovice vrcholí. Autor: FB Metrostav
Budování tunelu Ejpovice vrcholí. Autor: FB Metrostav

Nejdelší železniční tunel v tuzemsku má za sebou průjezd prvního vlaku. V souvislosti s cvičením záchranářů projel vlak více než čtyřkilometrovým Ejpovickým tunelem v úterý. Oznámila to zhotovitelská firma Metrostav na své facebookové stránce.

„Úterý 6. listopadu 2018 je historickým datem pro všechny, kteří v minulých letech vynakládali maximální úsilí na zbudování tohoto úžasného díla. Průjezd prvního, byť neveřejného vlaku jižní troubou Ejpovického tunelu byl sladkou odměnou,“ napsala firma.

VIDEO:

Pramen: FB Metrostavu

Další vlak (nákladní) by měl být vpuštěn do jižní tunelové trouby 15. listopadu odpoledne, čímž bude zahájen zkušební provoz. O den později by pak měli tunelem projet první cestující. „Jízdy vlaků tunelem od 16. 11. se budou týkat vlaků nákladní dopravy, u vlaků osobní dopravy pak jen vlaků Ex, R a Sp,“ citoval odborářský čtrnáctideník Obzor mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radku Pistoriusovou.

Podobný scénář s postupným náběhem dopravy by se pak měl začít naplňovat od 7. prosince i u severní trouby. Úterní cvičení záchranných složek se odehrálo v severní troubě, kde byla simulována nehoda vlaku, při níž bylo zraněno 65 ze 130 cestujících.

33 komentářů

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

 • „Úterý 6. listopadu 2018 je historickým datem pro všechny, kteří v minulých letech vynakládali maximální úsilí na zbudování tohoto úžasného díla. Průjezd prvního, byť neveřejného vlaku jižní troubou Ejpovického tunelu byl sladkou odměnou,“ napsala firma.
  No pro daňové poplatníky a cestující je to spíš hořká odměna než sladká, vzhledem k tomu jaké s tím byly problémy, jak už je v ČR zvykem. Ačkoli oproti třeba Blance je to asi nic, takže si můžeme vlastně nakonec gratulovat.

  • Tady se krásně ukazuje, jaký je všeho nadbytek – všichni ale budou křičet, jak je málo personálu a všichni dřou hubou o zem. Když jde o cvičení a poflakování venku, zájemců je plno.

 • Jestli dobře počítám, tak na připojení severní trouby na západní straně tunelu budou mít stavbaři pouhé tři týdny, během kterých bude „jednokolejnost“ mezi Plzní a Ejpovicemi (či Rokycany) zachována jižní troubou tunelu.

  Ilustrativní video o skutečném stavu k 3.11. je https://www.youtube.com/watch?v=10wsXgrgJ4I&t=0s

  Nový GVD počítá již od 9.12.2018 s plně provozním tunelem v obou směrech.

  Přeji hodně štěstí, ať se vše podaří včas.

 • Takhle má vypadat investic do budoucnosti. Dneska bohužel jednu až dvě podobné stavby ročně „projíme“ slevami na již tak vcelku levné jízdné.

  • Máte samozřejmě naprostou pravdu, na druhou stranu, když byste teď v tuto chvíli přišel na SŽDC a z batohu jim tam vysypal na stůl 5, 10 miliard, bylo by je do čeho investovat? Je nějaký důležitý projekt připravený tak, že to visí jen na penězích?

   • Těžko říct. Ono všichni se baví o pomalém povolování staveb, což je nepochybně problém. na druhou stranu se mi nezdá, že by se nedalo na síti SŽDC investovat více i ve stávající stopě. Jenom co máme propadů rychlostí kvůli zanedbané údržbě, kolik úseků čeká na zadrátování a přepnutí na 25kV atd. O přípravě budoucích VRT ani nemluvím.

    • No, s tím přepnutím tratí na 25 kV to nebude tak žhavé….Mám dojem,že ani úsek Půchov -Žilina není dosud pod střídavým napětím….Když porovnám hustotu el.tratí u nás a na Slovensku,tak nás čeká hodně práce na spoustu let….Dlouho se jedná o elektrifikaci Otrokovice-Zlín,takže jsem zvědav,jakým sytémem,když styčný bod soustav je u Nedakonic….

     • Ale samotný Púchov je, a tak i pro jízdu z Česka potřebujete dvousystémové mašiny. A tipnul bych si, že po zprovoznění přeložek okolo/přes přehrady Nosice dojde k prodloužení 25kV před Žilinu.

   • Je hlavně otázka, jaká část by šla do staveb a jaká do kapes vrcholných představitelů SŽDC, kdybyste jim přinesl ten batoh s 5,10 miliardami.

  • Celý svět ale bohužel není jenom o dopravě, ale také i o lidech. Veřejné finance jdou i do kultury, školství, zdravotnictví, podpory turismu a průmyslu, a v neposlední řadě také na pomoc občanům, jako je podpora v nezaměstanosti, výhody pro studenty, seniory, důchodce atd. Bez dopravy nebude práce a zábava, bez práce a zábavy nebude doprava. Musíte investovat na obou dvou stranách mince.

   • Jenomže doprava je už tak dotovaná poměrně štědře. I provoz Regiojetu, nebo LE je svým způsobem „dotovaný“ přes nízké ceny za DC a elektrickou energii. Na provoz regionální, dálkové dopravy i MHD doplácí stát miliardy. Doprava u nás není ve srovnání s okolím nijak zvlášť drahá, proto nevidím důvod k dalším takto extrémním slevám.
    Peníze na dopravu se mají především investovat, aby byla doprava rychlejší, efektivnější, kvalitnější. Ne je „prožrat“ a jezdit pomalu ve starých křápech na rozvrzaných tratích.

    • Pardon,ale každý stát,kde jsou rozumní politici,dotují dopravu-zejména železniční.Máme poměrně hustou síť ,což je chvályhodné….Nebo si myslíte,že např.stavba dálnic se nedotuje?? A jakou dopravu chcete „rychlejší,efektivnější,kvalitnější“ ??Za posl.např.5 let ČD doslova omladili park osobních vozů,v provozu jsou RegioPantery,InterPantery,“Žraloci“,nová HV 380,railjety,LE,RegioJety ad.V životě nejezdilo tolik vlaků,co dnes a všechny jsou obsazeny.V létě jsem dost cestoval,v převážné části rychlíků jsem stál.A o železnici něco vím,hned tak někdo mě neoblafne.Takže nechápu,o co Vám jde.Ono totiž slogan p.Klause,že“trh vyřeší vše“,v řadě případů neplatí.Howgh.

     • Ano, za poslední roky se toho udělalo dost, ale vám připadá,že na naší železnici není co zlepšovat? Tak namátkou. Spojení Prahy s Moravou je dávno za hranou kapacity, nákladní dopravci se na trať sotva dostanou. Řešení v podobě VRT v nedohlednu. Chybí dodělat Choceň-Ústí, uzel Přerov, ČT, 4.koridor, Praha-Kladno…. Praha-Beroun se rozpadá, řešení opět v nedohlednu. S klíčovým obchodním partnerem máme v podstatě JEDNU použitelnou trať. Krajská města Liberec a Jihlavu kvalitní železnice míjí úplně. Půlku republiky je zoufale nutné přepnout na 25kV, protože to už 3kV nezvládají. Po většině rozpadajících se lokálek se jezdí 30. atd atd. Vozidla se nějaká nakoupila, ale většina vozidel plzeňské provenience jsou trakčními parametry na úrovni 80. let. těžké vlaky vozí 50 let staré ultražravé mašiny, místo lehkých jednotek vozí osobáky x krát těžší (a žravější) soupravy s lokomotivou. Spousta vozidel na hlavní tratě je stále jenom na 120-140km/h. Tak bych mohl pokračovat dále. Česká železnice potřebuje především investice jako je tento tunel. Přeprava studentů mezi Prahou a Brnem v ceně jednoho piva ji prostě nezachrání a jenom ubírá tolik potřebné peníze na investice.
      S podsouváním Klause jste úplně vedle. Já nikde netvrdím, že se železnice dotovat nemá. Jenom říkám, že již tak dotovaná doprava nepotřebuje na úkor investic další dotace.

      • Slevy ve veřejné dopravě pro ekonomicky neaktivní smysl samozřejmě mají, v rámci EU nejsme v tom žádná výjimka.

       • Ale já netvrdím, že nemají. I před zavedením výše uvedených slev tady zlevněné jízdné pro tyto skupiny bylo. Jenomže tady jde především o jejich extrémní výši. Nezlobte se na mě, ale jezdit do Brna za „pivo“, nebo platit 120Kč za měsíční jízdné po celé Praze, je extrémně málo. Vynaložené prostředky na tyto slevy ubírají spoustu peněz na tolik potřebné investice.

        • Slevy pro studenty mají odlehčit finančnímu rozpočtu rodinám, které za ušetřené peníze mohou koupit něco do domácnosti a podpořit např národní průmysl nebo zemědělství. Ty spoje se vypraví tak či tak, a jestli mají vozit vzduch nebo studenty se slevou, je snad jedno. Je to jenom triviální kolotoč peněz, stát si nemůže koupit tunu mrkve pro osobní potřebu, aby podpořil místního zemědělce, tak zaplatí slevy na dopravu a mrkve si koupí např po 1 kg rodiny.

         • Studenti ušetřené peníze tak akorát propijou ve studentské hospodě. Což sice pro ekonomiku špatné není, ale pořád si myslím, že investovat do dopravní infrastruktury má pro budoucnost země trošku jiný efekt. S vozením vzduchu jste zase úplně vedle. Studenti jezdí právě v ty nejexponovanější časy na začátku a na konci týdne, na svátky a prodloužené víkendy, kdy je největší nedostatek vozů. Výsledek je ten, že řádně platící pracující si jízdenky na pátky/pondělky musí kupovat týdny dopředu a to zejména proto, aby se studenti mohli častěji o víkendech opít se spolužáky ze střední…

          • Jsem nestudent a opravdu nemám ve vlaku problémy a to jezdím po celé ČR v různých časech. Ne vždy se vyplatí číst moudrá v novinách.

          • Já nevycházím z žádných novin, ale s osobní zkušenosti. Vlaky v pondělí do Prahy a v pátek z Prahy jsou přes obrovskou kapacitu plné. Díky těmto směšně nízkým cenám se do těchto vlaků úplně zbytečně hrnou další studenti, kteří by třeba nejezdili tak často.

          • Osobních vozů je dostatek,i když ne zcela úplně vhodných pro EC,IC ap.Mrkněte v Brně na odstavné nádr.B,je jich tam dost.Problém je v těžkopádnosti ČD,přetížené spoje posílit 2-3 vozy.

      • Ale souhlas,není pochyb o dalších investicích…O rychlém spojení Praha-Kladno s odbočkou na Ruzyni se mluví již 30 let a nic…O tunelu mezi Ústím n.O. a Chocní také 20 let,v rámci koridoru se opravily jen mosty přes Orlici.Prý tam nyní geologové našli špatnou skladbu hornin ,vodu či co.Také je především modernizovat trať Pr.Smíchov-Beroun.A jsme opět u české schizofrenie,protože se mnozí shlédli v tunelu,který by byl prokopán tak za 30 let.Takže trať raději opravit dle mě ve stávající poloze.Také souhlas s elektrifikací Otrokovice -Zlín,Praha -Kladno-opět schizofrenie,jakým napájecím systémem.Najednou se všichni shlédli ve 25 kV ss,takže raději nic a bude se jen čekat a mluvit…

       • No Praha-Kladno bych 3kV rozhodně nedělal. Do poměrně velkého spádu tady bude jezdit poměrně dost lidí, takže ideálně 6-8 vozové patro, které by pro zajetí nějakého slušného času mělo mít 6-8MW. To už 3kV prostě nedají. Takže ideálně rovnou na 25kV, které zároveň vyjde mnohem levněji.

   • Ano, taky rozpočet pracuje s celkovými příjmy ve výši 1 465,3 mld. Kč. To je dost peněz. SFDI dostane 86,32 mld. Kč. Letos to bylo 69,3 mld. SŽDC dostane příští rok přes 30 mld.

Newsletter

Partneři


Výběr editora