LOT 3a leaderboard

Cena tunelů Ejpovice dál roste, osvětlení dodá Metrostav za 134 milionů

Stavba tunelu Ejpovice. Foto: MetrostavStavba tunelu Ejpovice. Foto: Metrostav

Tunely Ejpovice se dále prodražují. Správa železniční dopravní cesty aktuálně uzavřela smlouvu se společností Metrostav na zhotovení vnitřního osvětlení za

Zpět na článek
22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
T

Kolik že má stát přestavbu uzlu Brno?))) V roce 2000 měla stát asi 20 giga, dnes asi 55 a za 30 let?))) Za 30 let se Brno rozpadne a dálkové spoje budou přes Brno jezdit NAD)))

Romanero

Sorry, ale 134 milionů za osvětlení? I kdyby to bylo celý ze zlata, tak je ta částka nesmyslná. Rád bych viděl položkový seznam.. bychom se pak divili, za jaký zlomek ceny se to dá nakoupit.

Jan Sůra

https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4948168
bohužel tam nejsou počty kusů a jednotková cena, jinak do položek to je. Bohužel na profilu zadavatele soutěž není, ale asi je to dobrý nápad na 106

lokodepo

Vážený pane Sůro, na 106 Vám nic takového nesdělí, je to obchodní tajemství. A zvláště, když se jedná o podfuk, protože je to jednak strašně moc drahé (16 mil. Kč na kilometr tubusu. Kdyby v soupisu prací nebyly uvedeny typy svítidel, bylo by možné se domnívat, že v tunelu budou osazeny pozlacené křišťálové lustry), jednak je to evidentní obcházení zákona o zadávání veřejných zakázech – když už se vyčerpaly všechny možné limity a už „není kde brát“, tak se vypíše nová soutěž a shodou okolností ji vyhraje tentýž zhotovitel. Zrovna osvětlení by uměla dodat a namontovat specializovaná menší firma, než… Číst vice »

Jan Sůra

Za zkoušku nic nedáme. U řady jiných smluv SŽDC tyto položky začerněné nejsou:)

lokodepo

Já sice ještě nenarazil na žádný SoD od SŽDC, který by v jednotkových cenách a výměrách nebyl vyčerněný, ale budu Vám držet palce, třeba najdete nějaký jiný paragraf, který by SŽDC donutil uveřejňovat kompletní smlouvy i s cenami. Domnívám se, že tato povinnost se vztahuje i na státem řízené podniky a organizace. Ale SŽDC je „stát ve státě“ s vlastními pravidly. Zcela uzavřená firma, která nevnímá problémy dopravců a cestujících…

sladlu

Je to zajimave tema. Konstalece norem pri podpisu o provedeni stavby vs konstale norem behem predani stavby do uzivani

Kor kdyz stavby trvaji 2-5let…

sladlu

Co je noveho v te norme ze se muselo dodatecne hledat dodavatele!!!!

Selsky rozum mi rika ze by dodavatel stavby mel si hlidat normy sam. A zadavatel pri prevzeti stavby do uzivani si zkontroluje aktalnost norem. Popr dalsi moznost je po ukonceni zaruky si zkontrolovat spravnost provedeni

T

Normy jsou sice platné, ale ne závazné…

lokodepo

Normy jsou sice obecně nezávazné, ale pokud jsou vyjmenovány v zákonné úpravě, obvykle v prováděcích vyhláškách k zákonům apod. (v našem případě např. ve vyhl. 177/1995 Sb., kterou se vydává stavební a technický řád drah), pak závazné jsou. Nicméně obvykle platí, že provádění a dokončení stavby se řídí zákonnými předpisy a normami platnými v době vydání stavebního povolení, což je s nejvyšší pravděpodobností i tento případ. Když však SŽDC z nějakého neznámého důvodu mermomocí chtělo během realizace stavby aplikovat osvětlení podle nové normy – což samo o sobě není špatně a v některých případech je dodatečná aplikace nových norem během… Číst vice »

mgr.pavel

Možná naivní dotaz, ale.. Jestliže původní smlouva za původní cenu obsahovala i osvětlení, neměla se původní cena snížit o cenu osvětlení?

Nebo ještě jinak: co se v dodávaném osvětlení natolik vylepšilo, že to ospravedlňuje navýšení celkové ceny o 134 milionů???

petr.r

to by mně taky zajímalo, protože technický led světla se slevnují akorát mně napadlo, že je norma aby vlaky automaticky zapnuly světla jak je to u aut.

Bob

Když to staví organizace skrz na skrz prolezlá korupcí, tak ne.

Navíc Metrostav je firma s netransparentní vlastnickou strukturou, která je všeobecně známá uplácením, v současnosti je trestně stíhaná asi ve 4 různých kauzách (mj. Rath) a v parlamentu si prolobovala změnu zákona o trestní odpovědnosti firem, takže se z toho asi v klidu vylížou.

petr.r

Musí tam být to osvětlení? Dnešní předpisy jsou jen tahání peněz z lidí, to známe z práce, že?

mgr.pavel

To zase věřím, že musí. V případě havárie je nutné evakuovat lidi z tunelů, a to se za tmy dělá celkem blbě.

petr.r

A co kdyby se osvětlila celá dálnice, vltava, labe a koridor ostrava praha. Když je pod mrakem, tak není vidět ani na metr.
Nemají záchranáři světla, nestačí vápnem namalovat jenom pruhy, pardon, dnes to musí být speciální barva kterou schválili v bruselu.

Lukáš

Ale v první řadě je potřeba při nějakém neštěstí, aby se všichni dostali do bezpečí a to se potmě dělá fakt blbě. To vždycky poznám, že je první středa v měsíci, protože je v tunelu víc světla než venku.

Ono tam nejde ani tak jak to svítí, ale i to, jak rychle a intenzivně a hlavně co to vydrží.

Jarda

Baterky a svítilny s sebou:-)

MartinM

Jestli si jel někdy tunelem na dálnici tak zcelajistě íš že je osětlem taky.

petr.r

jel jsem silničním tunelem, osvětlení je udělaný tak, že zapne automatiku světel. Měnil jsem koleje i v železničním tunelu a tam byla tma, žádný světla tam nebyla, jenom vápnem namalovaný klikatice.

mirekk

Musí. Viz. ČSN 73 7508

T

V metru je všude také osvětlení. Kromě bezpečnosti se tam provádí také údržba, a ta se za osvětlení dělá lépe, než aby si tam svítili halogenem/čelovkou…