Infrastruktura Železnice

Brno – Znojmo po nové trati a pod dráty? Ve hře je několik možností, rozhodne studie

Železniční stanice Znojmo. Autor: Vojtěch Dočkal – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42953091
Železniční stanice Znojmo. Autor: Vojtěch Dočkal – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42953091

Správa železniční dopravní cesty chce výrazně vylepšit železniční spojení mezi Brnem a Znojmem. Vypsala tento týden zakázku na studii, která má zhodnotit možnosti „modernizace, rekonstrukce a novostavby železniční infrastruktury, včetně její elektrizace, v definovaném směru Brno – Znojmo.“ Zakázka má hodnotu necelých pět milionů korun.

„Co se týče rychlosti, cestovní doby, investičních nákladů a termínu realizace – to všechno nám má zodpovědět právě uvedená studie proveditelnosti, je to účel jejího zpracování a nedovolíme si cokoli z uvedeného zatím předurčovat,“ uvedla na dotaz mluvčí SŽDC Nela Friebová.

Cíle správy železnic tak jsou podle ní zatím obecné: zkrácení jízdních/cestovních dob, zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivity systému železnice, zlepšení dopravní obslužnosti, zvýšení kapacity, stability grafikonu vlakové dopravy, snížení provozních nákladů, zajištění efektivity a energetických úspor, zvýšení bezpečnosti provozu a cestujících.

Ve hře je zatím několik projektových variant, které mohou být na základě dalšího vývoje a projednávání různě kombinovány či modifikovány. Všechny varianty začínají ve směru od Brna až za stanicí Střelice. V úvahu přitom připadají i stavby tratí na zelené louce, a to především mezi Moravskými Bránicemi a Znojmem, případně napojení z Hrušovan na koridor (trať 250) či budoucí vysokorychlostní trať.

Současné železniční sít na Brněnsku a Znojemsku. Pramen: SŽDC
Současná železniční sít na Brněnsku a Znojemsku. Pramen: SŽDC

Přehled varianta dle SŽDC:

A) Optimalizační varianty obecně předpokládají zachování železničního spojení Brno – Znojmo prostřednictvím existujících tratí č. 244/246, avšak s prověřením rozsahu jejich rekonstrukce v ose, eventuálně i elektrizace. Jedna podvarianta se soustředí pouze na úsek Střelice – Miroslav, druhá podvarianta na celý úsek Střelice – Znojmo (s prověřením krátké spojky mimo stanici Hrušovany nad Jevišovkou, která by byla na zelené louce).

B) Modernizační varianta Střelice – Miroslav obecně předpokládá zachování železničního spojení Brno – Znojmo prostřednictvím existujících tratí č. 244/246, avšak s prověřením rozsahu jejich rekonstrukce v ose či s přeložkami menšího rozsahu, eventuálně i elektrizace.

C) Modernizační varianta Znojmo STŘED obecně předpokládá zachování železničního spojení Brno – Moravské Bránice prostřednictvím existující trati č. 244 (ve stejném duchu jako předchozí modernizační varianta), od Moravských Bránic do Znojma pak již s kompletní novostavbou trati na zelené louce. Zbylé úseky stávajících tratí Moravské Bránice – Hrušovany nad Jevišovkou a Hrušovany nad Jevišovkou – Znojmo by zůstaly ve variantě bez projektu.

D) Varianta novostavby Vranovice – Hrušovany nad Jevišovkou (tzv. Znojmo MAX) zanechává stávající železniční trať č. 244 bez projektu a spočívá ve vybudování opět kompletní novostavby trati na zelené louce mezi lokalitou Vranovice (zapojení do stávající trati č. 250 či výhledové VRT Brno – Vranovice) a cca prostorem Hrušovan nad Jevišovkou, přičemž úsek Hrušovany – Znojmo (stávající trať č. 246) bude modernizován.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Robeš
Host
Martin Robeš

Zadavatelé nějak zapomněli na Pohořelice, které jsou městem použitelnou radiální železnicí opominutým a také přestupním uzlem do mnoha okolních vesnic. Měla by proto být navržena i varianta Hrušovany u Brna – Pohořelice – Novosedly a dále po 246.

ukulele
Host
ukulele

Odbočení z koridoru má být v traťovém úseku Hrušovany – Vranovice (odbočení z koridoru je preferovanější než odbočení z VRT). Pak je logické vedení kolem exitu 26km D52. Táhnout to dál na jih od Vranovic nedává smysl. Stačí se podívat do zadání, je tam uvedeno i prověřit napojení Krumlova a Mikulova…

Petr Šimral
Host
Petr Šimral

Mě docela zaráží, že nikoho ve variantě D nenapadlo novou trať vést z Vranovic do Mikulova…

Martin z Moravy
Host
Martin z Moravy

Mě zaráží, proč nevedou trať ve variantě D přes Pohořelice a Miroslav se spojkou na trať 244.

K.S.
Host
K.S.

Od Vás jsem něco takového nečekal, tahat to přes Mikulov je už pomalu to samé co postavit pořádnou trať až do Břeclavi, těch cca 10 km navíc, co by to bylo je už jenom pár minut navíc. 2-3 minuty, pokud počítám dobře. Pak ano, dalo by se jít kolem rybníků, ale to neprojde přes NIMBY (a to nevím jestli bych se k nim tentokrát nepřidal), Nebo by se musel stavět příliš dlouhý tunel do Milovic. Odbočka před Mikulovem kolem nedálnice narazí na nové mlýny a byť je tam možnost hráz rozšířit, tak by to bylo drahé. Prostě je tam 20… Číst vice »

ukulele
Host
ukulele

Předně, nevidím důvod pro zaústění nové trati do stanice Hrušovany z východu. Pokud se podíváme na zadání, tak v něm je preferováno odbočení v traťovém úseku Hrušovany u Brna – Vranovice, tedy ne až z Vranovic. Dále má být navržena dopravní obslužnost Pohořelice a napojení v oblasti Hrušovan na Jevišovkou, tedy ne nutně do stanice. Dále má být navženo napojení Krumlova z oblasti Pohořelcic a napojení Mikulova z oblasti u Hrušovan. Tím se začne a pak se uvidí. Ne nadarmo je to varianta MAX. Vidím to takto: https://mapy.cz/s/3y7Qi Prioritně by mělo jít spojení Brno – Znojmo. Osobně si myslím, že… Číst vice »

Daniel Drnec
Host
Daniel Drnec

Prioritou asi bylo napojení Znojma, kde by natažení trati přes Mikulov prodloužilo jízdní dobu. Podle mého by byla vhodná trať Vranovice – Jevišovka/Novosedly s trianglem na jižním konci. Umožnilo by to vedení nových linek Brno – Vranovice – Hrušovany – Znojmo a Brno – Vranovice – Novosedly – Mikulov – Břeclav, přičemž ze Znojma do Brna by se možná dalo dostat vyšším segmentem za půl hodiny, což by přes Mikulov asi nešlo. Tak jako tak by se v případě stavby trianglu dala nová železnice použít minimálně jako odklonová trať pro trať Brno – Břeclav (za předpokladu elektrifikace a doplnění pár… Číst vice »

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Kéž by více takových spojení. Máme přetížené silnice. Hlavně v oblasti Pohořelic a Rajhradu to vypadá dost špatně. Kamiony a nákladní auta přes centrum obcí. Ještě to chce upravit intervaly vlaků Znojmo-Břeclav, dvouhodinový takt je prostě o víkendech otřesný. A myslím si, že zájem bude dostatečný. Čtyřicet tisíc obyvatel+další okolní obce. Ze Znojma je velký příliv aut.. Nedostatečné spojení s krajským městem, ostuda. Když si vezmu, že takový Břeclav a okolí má zhruba stejný počet obyvatel.

Ajemgut
Host
Ajemgut

Pohořelice v kombinaci s Přibicemi jsou opravdu ostudou Jihomoravského kraje v kontrastu s Židlochovicemi kde se nachází poloviční počet obyvatel.

A to Židlochovicím fandím

SYN
Host
SYN

Bohužel, ten potenciál bych nepřeceňoval, zároveň už totiž běží zlepšení silničního spojení na dané trase (především Lechovice) takže i v případě větších investic do dráhy zase bude maximálně dotahovat…
Též poněkud pochybuji že by se uživily pravidelné (husté) rychlíky (ten jekot – bude nám to tu jezdit a nemůžeme do toho nastoupit, a tolik bysme chtěli…), a zastávkáče holt dneska málokoho časově oslní… muselo by se asi velice citlivě volit něco jako Sp (=stavíme SKORO všude) a to ještě se slušnými vozidly aby to mělo trochu švunk…

Tlapkova patrola
Host
Tlapkova patrola

Z Brna do Znojma to bude vzdycky rychlejsi pres Viden.

Ajemgut
Host
Ajemgut

Ani nevíte jak bych byl rád abyste se mýlil 😉

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Vymýšlí blbostě, po tom jak se odflákla rekonstrukce na Třebíč, kde koleje na rozdíl od Znojma mají spíš větší potenciál konkurovat silnici a kde je mnohem větší šance na příměstské cestování, když se něco udělá s cestovní dobou. Proto by spíš nejvíc energie na přeložky a zrychlení měli věnovat úseku před Brnem, potom dokončit modernizaci Znojmo-Břeclav se zavedením Sp vrstvy a jejím zapřípojováním v Hrušovanech ve směru na Brno, už to by byl první krok na velké zrychlení současného spojení, až potom se pouštět do takových pochybných dobrodrůžství..

Panda
Host
Panda

Tak Znojmo může mít se (střídavým?) zastavením na poli u Pohořelic a Hrušovan (P+R, kola…) potenciál minimálně srovnatelný s Třebíčí a nácestnými zastávkami… Sice náklady budou vyšší, ale přinese to vedlejší efekty (zrychlení Znojmo-Břeclav, lepší rentabilita Modřice-Vranovice aj.)…

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Znojmo-Břeclav se ale bude zrychlovat tak jako tak…

SYN
Host
SYN

Respektive to hlavně budou muset spravit, no a přitom je obvykle promarněná šance pokud se aspoň mírně neoptimalizuje…

Panda
Host
Panda

Varianta STŘED může být klidně dražší než MAX vzhledem k terénu a délce novostavby, ne? Navíc k variantě STŘED je třeba připočíst sólo projekt optimalizace Hrušovany – Znojmo…

Vzhledem k trasování z Bránic dává smysl pouze MAX, kde novostavbě „Pohořelice jih“ – „Hrušovany západ“ může předcházet optimalizace Hrušovany – Znojmo i příprava VRT Modřice-Vranovice (třeba i s odbočkou směr „Pohořelice-jih“)…

Anonym ze severu
Host
Anonym ze severu

ONO je to stejně jedno, protože se to bude dělat na 160 km/h. Když už by se stavělo na zelené louce, pak by bylo lepší stavět trať na mnohem vyšší rychlost než českých 160. Ale asi se nedočkáme, aspoň ta elektrifikace bude.

Aktivní železničář
Host
Aktivní železničář

Co takhle místo tohoto nechal udělal studii na elektrickou železnici na Praděd?

Xaver
Host
Xaver

Netrollte tu pořád dokola, už je to docela trapný.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Tohle než se postaví, to bude končit tohle století a mezitím se podmínky totálně změní. Takže souhlasím s názorem, že to je studie do šuplíku. Reálněji vypadá dostavba Křenovické spojky, než nová trať z Hrušovan nad Jevišovkou do Vranovic.

TPal.
Host
TPal.

To zní parádně! 🙂 Nejhorší ale je, že tady výsledek záleží na poloze nového nádraží v Brně. Už to chce rozhodnutí!

Oldřich Sládek
Host
Oldřich Sládek

Rozhodnuto je od května 2018, Ab.

Oldřich Sládek
Host
Oldřich Sládek

Jen drobný dotaz ze zájmu: za co je to mínus, za pravdu? 😂😂😂

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Spíš si myslím, že jde o frustrovaný nesouhlas s výběrem varianty. Ne za vaše sdělení, ale za to rozhodnutí o variantě.

kakov
Host
kakov

takových rozhodnutí už bylo několik, takže je otázka, jestli tohle rozhodnutí ve výsledku k něčemu povede……

MildaIV
Host
MildaIV

Pokud máte na mysli hlasování zkorumpovaných politikú, pak ano. ti rozhodli, že pro ně je nejvýhodnější tato varianta. Obyvatelé Brna v referendu zvolilivariantu jinou, nejvýhodnější pro ně.

Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

Škoda že nemůže volit také paní Kapacita. 🙂

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Hmm, ono by to mohlo jezdit taméž, kde zastavují v současnosti vlaky Hrušovany n. J. − Brno. A kdyby opravdu hořelo, tak se dají upravit další 4 koleje pro nástup cestujících. Dvě nepoužívané leží u Pošty, jedna má dokonce i peron. Další dvě nepoužívané koleje jsou po stranách Malé ameriky.
V případě protažení vlaků z Hrušovan až do Znojma tedy na současném Hlavním nádraží není nouze o nástupní hrany.

micek
Host
micek

V Brně hl.n. u pošty bude už jen jedna kolej, místo druhé je chodník.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Ajo, máte pravdu, už si to vybavuju. Tím pádem nic nebrání tomu, aby se ta jedna kolej zprovoznila pro osobní dopravu. Motorák s vložákem a řidičákem se tam vejde, nástupní hrana tam je a lidi z 1. na 5. nechodí přes provozovanou kolej.

Martin z Moravy
Host
Martin z Moravy

Po dokončení rekonstrukce tam bude o 2 kusé koleje navíc. Už teď se rýsují nástupní hrany.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Lepší by bylo, od 5. a 6. udělat podchod a mít na těch poštovních nástupištích koleje pro vlaky dvě..

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Bylo, ideálně s propojením nového podchodu také na perony 2 3 a 4 a s vyústěním k OD Tesco.

a8n
Host
a8n

Budou sice dopravní, ale v rámci modernizace jsou vedeny bez nástupní hrany. U té krátké to vzhledem k délce ani nedává smysl.

ceskolipak
Host
ceskolipak

Rozhodně varianta D. cca 20 km novostavba Vranovice – Hrušovany v rovinaté krajině.
Ostatní jsou paskvily…“přeložky menšího rozsahu“ ve stávající stopě jsou vyhozené peníze prakticky nic neřešící.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

To nebude hned. Dalo by se to udělat ještě na etapy:
1. Ze Střelic do Mor. Bránic optimalizace a vlaky přesměrovat do Oslavan, kde by končily. Zde se nejedná o ztracenou investici.

2. V úseku Moravské Bránice − Hrušovany pouze údržba než se něco nového postaví. Z Eifelova mostu už je jen neprovozní torzo, po novém mostě sem tam projede nákladní vlak.

3. Až já budu v hrobě hníti … a dřív to sotva bude, postavte si novou trať Vranovice − Hrušovany nad Jevišovkou. To už možná bude VRT Praha − Brno i s plánovou větí Brno − Vranovice

Lazurka
Host
Lazurka

add 2. nemáte pravdu, z Bránic po novém mostě (haha, už funguje skoro 40 let) pokračují vlaky na Mor. Krumlov, Miroslav, dřív až do Hrušovan n.J. a protože po silnici se z Krumlova do Brna nijak rychle a pohodlně dojíždět nedá, jezdí vlakem stále hodně lidí do práce. Autobusy do Brna skoro nejezdí..

ceskolipak
Host
ceskolipak

Modernizaci tratě moc fandím. Znojmo je 40 tis. okresní město s velkou frekvencí cestujících do Brna včetně denního dojíždění. Navíc sem jezdí řada turistů. Aby měla trať smysl, musí to být efektivní: jednak se zlepší samotné zatraktivnění trasy do Brna a zároveň i do Prahy. Do Prahy se cestovat prakticky nedá. Pokud by byla cesta Zn-Br cca 40 minut a slušně by navazovaly v Brně EC (nebo jezdily přímo), tak cesta Praha – Znojmo do 3.20 je srovnatelná s busem, ovšem, kdo cestuje za vínem preferuje vlak.. 🙂 Od nového grafikonu jsou sice 3 páry spěšných vlaků na Jihlavu, ale… Číst vice »

LKB
Host
LKB

Pokud se dívám správně na plánek železnici, hlavní město, k němuž je připojeno Znojmo elektrizovanou trati, je Vídeň přes Šatov :-). SZDC zde bohužel ma infrastrukturni dluh, tak je fajn, ze pracuje na jeho odstranění. Už se těším na rychlost 160 na trase Brno – Strelice ( – Třebíč – Jihlava).

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

A ta rychlost tam bude kde a kdy že?

LKB
Host
LKB

To bohuzel nikdo nevi 🙁

Přemek
Host
Přemek

Smysl dává cokoli obcházející současnou 244, protože její profil v severní polovině je zcela neřešitelný pro více než V=100. Varianta D tak je jedinou smysluplnou pro minimálně V=160 prakticky v celé délce. Pokud je cílem převést osobní dopravu v relaci Brno – Znojmo na železnici, není jiné cesty.

Martin M
Host
Martin M

Souhlas. Pokud se má investice vyplatit, bude muset nabídnout rychlost větší než autem. Jediná cesta je využít výhod VRT Praha-Brno-Wien. Pak bude použitelná pro relace Znojmo-Brno, Znojmo-Praha, Znojmo-Ostrava atd. Zkraceni doby na ZN-Brno na 1,5h nové zákazníky nepřivede.

svojsin
Host
svojsin

Přemek: Souhlas s variantou. Jen si nejsem jistý, že je nějaká nutnost, převést tuto relaci na železnici. Osobně si myslím, že silnice 2+1(2+2) do Pohořelic by byla zajímavější pro víc lidí. U autobusů došlo k nárůstu počtu cestujících už před IDS tím, že se přidávalo více spojů(vč. rychlejších v rámci boje Psoty a ČASu Znojmo) a potom v rámci IDS k dalšímu nárůstu. Něco se teď nejspíš zvedlo i díky slevám. Donekonečna ale těch lidí přibývat nebude, tady je smůla,že za Znojmem už kromě Vranova nic moc není, ještě tak přestup na MB může být zajímavý. Nehledě na to, že… Číst vice »

Ajemgut
Host
Ajemgut

Za mě jednoznačně 👍 a to ať se vybere kterákoliv varianta (nejlepší samozřejmě D)
Momentálně je železniční spojení z Brna naprosto nepoužitelné. Líbilo by se mi i několik přímých vlaků z Prahy, tak jak to má Opava.

Jenom škoda, že se u nás vše staví tak dlouho, respektivě ta strašná doba, než se vůbec stavět začne, pokud vůbec.

petr766
Host
petr766

K čemu přímý vlak do Prahy, když ani dálkové autobusy tam mimo špičku jezdí nevytížené…

ceskolipak
Host
ceskolipak

cestující nemusí jezdit nutné jen Praha-Znojmo, ale třeba Kolín (MB, NB), Pardubice (HK) – Znojmo, Brno-Znojmo… Srovnání s Opavou je docela přiléhavé.

VS
Host
VS

Vážen pane Českolipáku,

nejsem si oprávněností srovnání zcela jist; Znojmo se počtem obyvatel blíží pouze třem pětinám počtu obyvatel Opavy.

Přeji hezký den!

ceskolipak
Host
ceskolipak

Brno je zas o 100 tis. větší.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Pokud vlaky Praha − Znojmo nenaplní Praha sama o sobě, tak mám pochybnosti o tom, že Kolín a Nymburk výrazně pomohou. To spíš „ševci“ ze Zlína budou tvořit nezanedbatelnou část cestujících Brno − Znojmo. Pokud teda nepojedou přes Břeclav.

Martin M
Host
Martin M

Pokud bude rychlejší než auto (dálnice není a nebude), tak je potenciál velký.

Ajemgut
Host
Ajemgut

Ani dálkové autobusy….. Jenomže autobus většinu lidí nepřesvědčí k použití VHD a ani se jim nedivím. Strávit delší čas v sebeluxusnějším autobusu je pro mě utrpením.

Samozřejmě se nebavíme o dvouhodinovém taktu Praha – Znojmo. Nicméně si troufám tvrdit, že jeden ranní a jeden večerní spoj v kombinaci s úsekovou frekvencí, by si cestující našel.

Vladimír Bílý
Host
Vladimír Bílý

Jednoznačně varianta D! Vůbec nechápu, že někoho napadne, že by se měly vrážet miliardy do tratí v absolutně nevyhovující stopě. Varianta D by kromě jiného též přinesla spojení do rozvíjejících se Pasohlávek a také použitelné spojení ze Znojma na Prahu vřes VRT z Brna.

Ondra
Host
Ondra

Máte pravdu. Ale aby se vůbec mohla varianta D realizovat, tak by se před tím musela udělat VRT Brno-Vranovice, protože se další vlaky mezi Vranovice a Brno prostě nevejdou. Není na to kapacita. Teď tam navíc přibude ještě ta superlinka Brno-Židlochovice a za rok ještě Brno-Hustopeče…

marty-t2
Host
marty-t2

Hmm. Další studie do šuplíku pro příští generace. Pěkně novou trať Vranovice-Novosedly a s-bahny v taktu na střídačku do nového brněnského nádraží ze Znojma a z Mikulova. Proč ne, super. Hlavně ne nějaké provizorium typu Znojmo-Brno přes Břeclav. To by byly opravdu vyhozené peníze, protože by tím skoro nikdo až na pár nadšenců nejezdil. Akorát nevím který politik řekne důchodcům a uživatelům sociálních dávek, že příštích 10-15 let stát nic vyplácet nebude ? (to je totiž většina výdajů státního rozpočtu, na dopravní stavby jde jen malý zlomek těchto výdajů) To jsou totiž zhruba požadavky SŽDC na uvažované stavby v šuplíku… Číst vice »

-TR-
Host
-TR-

Důchody škrtnout nelze, sociální dávky ano. To by ovšem určité skupiny obyvatel prohlásily, že je to rasistické.

Kubrt
Host
Kubrt

Sociální dávky pobírají i statisíce lidí stejné rasy, která tady šéfuje, fakt to není otázka jen lidí olivové pleti.

Přemek
Host
Přemek

Olivy mívají zelenou barvu…

marty-t2
Host
marty-t2

to bylo samozřejmě myšleňo cynicky, neboť ani jedné z největších voličských skupin žádný politik s trochou rozumu na příjmy od státu šahat nebude, to je snad všem jasné. Jen jsem chtěl dost cynicky poukázat na to, že na všechny uvažované projekty SŽDC prostě stát zdroje nemá…

Ferenc Futurista
Host
Ferenc Futurista

Problémem nejsou ani důchody, ani sociální dávky (na které jde reálně z rozpočtu „pětikoruna“), ale miliardy mizící v soukromých byznysech (Bureš, Toman a další podobný), prožírání peněz na investice v nesmyslech typu 75% sleva na jízdném, plus totální bezkoncepčnost čehokoli.

Ušatá
Host
Ušatá

Pokud už se v oblasti dopravy bavíme o důchodech, pak důchody nesmí být závislé na státním rozpočtu. Zásadou musí být, že lidé si musí sami platit dostatečné odvody na důchod (tedy ale v rámci státem jištěného systému – nikoliv soukromé fondy, které lze vytunelovat apod.) namísto třeba utrácení za drahé dovolené, auta, a jiné, řekněme nesmysly. A jinak lze systém doplnit třeba nějakými odvody z DPH – tedy prodeje zboží, aj. Pak bude i na jiné věci dost peněz. A totéž musí platit i ve zdravotnictví a zejména to, že kdo působí škody, dopady do zdraví, musí to platit. A… Číst vice »

Oldřich Sládek
Host
Oldřich Sládek

Ano, je to tak. Další studie do šuplíku. Do roku 2050 nereálné.

Martin M
Host
Martin M

Stavby na železnici lze až z 80% financovat z fondů EU. I těch 20% něco stojí, ale hlavní problém není v penězích ale neschopnosti stavby připravit.

Pavel
Host
Pavel

Velice správně! Linka Znojmo – Brno má jednoznačně smysl, ale určitě jako novostavba. Modernizace ve stávající stopě přes Hrušovany n-J. nemá význam. Jsem rád, že se o této variantě nové trati opět mluví. Mimochodem, zajímavý článek a sken historického jízdního řádu trati z Brna na Hrušovany n.J. najdete zde http://www.onemanbrnoblog.cz/nova-zeleznicni-trat-brno-znojmo/

Ušatá
Host
Ušatá

Ta trať na Hrušovany – upravit, mírné přeložky, respekt k osídlení a jinak využít pro obnovení spojení na Rakousko. Zejména pro nákladní dopravu a nevozit vše po silnicích. A silniční dopravu a tedy i kamiony spravedlivě zpoplatnit.

Aktivní železničář
Host
Aktivní železničář

Zase kravina. Hlavně ať je v nové stopě elektricky Brno-Blansko, Praha-Beroun, Ústí-Pirna, Plzeň-Furth nebo Přerov-Ostrava. Kdo tyhle wolowiny proboha vymýšlí?

Přemek
Host
Přemek

Tyhle „wolowiny“ mají velký potenciál převést podstatnou část silniční osobní dopravy na železnici. Krtkem z Ústí n.L. do Pirny bude stát řádově více než varianta D v tomto projektu. Brno – Blansko i Praha – Beroun jsou také relace, které je nezbytné draze řešit v nové stopě s tunely. Na to za současného oligarchicko-parazitního systému jaksi nemáme.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Hlavně že za předchozího systému na to bylo…

Aktivní železničář
Host
Aktivní železničář

Pro nákladní dopravu přínos nula. Připomíná mi to dílko jednoho bakaláře o rychlé dopravě.

Paja
Host
Paja

A co nemá přínos pro nákladní dopravu se stavět nesmí?

K.S.
Host
K.S.

Pokud bude natažen drát i jenom od Brna v jakékoliv variantě, tak se dá, tedy pokud to bude revitalizace, tak tam budou omezení, dostat do Rakouska i přes druhý přechod. Pokud bude provedena novostavba z Vranovic, a je jedno kudy přesně, jestli spodem přes Drnholec, nebo přes Pohořelice a vjezd do Hrušovan bude z východu, bude mít smysl dodrátovat ten kousek do Břeclavi. Zapojení od východu se dá v Hrušovanech udělat skoro vždy, navíc s bonusem vzniku nové zastávky pokud by se udělala i přeložka současné tratě od Brna. Pokud bude v Znojmě drát (předpokládám že to bude zase jen… Číst vice »

Ušatá
Host
Ušatá

A proč ne? Ony by tam pak ty nákladní vlaky nemohly jezdit? Nelze tam vybudovat centra nakládky a vykládky, podniky, služby?

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Proč v nové stopě elektricky Brno-Blansko???

hoholu
Host
hoholu

Proč Brno-Blansko?
Protože ta 180 let stará údolní(/kaňonovitá) trať má otřesné poloměry zatáček?

K.S.
Host
K.S.

To by se dalo řešit i jen místními přeložkami. To možná spíš další trať po hranice S-bahnu a třeba jen na těch 120-140km/h. Kapacita tam prý totiž také už není. Otázko však zůstává jestli by nebylo lepší do obcí hned za Brnem natáhnout šalinu, místo zatěžování železnice.

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

To snad nemyslíte vážně? Šalinu? Víte, že půlka Modřic kvůli šalinám neví, že mají (po ukončení výluky), 15ti minutový interval vlaků a do centra dojedou za 9 minut místo půl hodiny šalinou? Není lepší budovat dopravní terminály u železničních stanic, aby se železnice blížila i samotnému městu? Rozhodně nechci nějaké nové nádraží tamhle u řeky pro S-Bahn. To bych nechal na stávajícím a dálkovou bych odklonil k řece s tím, že zůstanou dva průtahy. Tudíž šance, že každou chvíli hlavním nádražím pojede nákladní vlak, nebude. Dva nádraží vůbec nevadí, jak někteří tvrdí. Natáhl bych mezi Opuštěnou a stávajícím hlavním nádraží… Číst vice »

svojsin
Host
svojsin

Modřice už jsou defakto Brno, k oddělení došlo kvůli „financím“ a neschopnosti tehdejšího vedení Brna

K.S.
Host
K.S.

Myslím to zcela vážně, Brno potřebuje mít rychlejší systém šalin, takže vnější okruh, spojení V-Z a S-J, tedy řekněme Bohunice-Černovice-Slatina a Krpole-Židenice-Komárov a Bystrc-Krpole-Židenice-Slatina. Jinak než po současných trasách. Pak zajíždění do Bílovic n. Svitavou. Zrychlení jízdy z Modřic do centra by vyřešilo napojení na trať z Renenské třídy. A možná vůbec přestavba tratí v té oblasti, minimálně 10-15 minut totiž z Modřic bude dělat jízda Václavskou. Navíc to umožňuje lepší obsluhu přímo dané obce.

SYN
Host
SYN

Tak tu půlhodinu dvojkou na hlavas korigujte na 23minut, a to až ze smyčky…

MartinLT
Host
MartinLT

Jakákoliv smysluplná novostavba která by napřímila spojení po železnici, která jsou oproti silnicím delší často o několik kilometrů je super. Nic méně bude relace Znojmo-Brno dostatečně využita? Nejezdí znojemáci spíše na Vídeň?

Milan
Host
Milan

Doporučuji nastudovat jízdní řád autobusů. Existují dokonce expresní spoje, které po cestě nikde nestaví a obsluhují pouze Brno a Znojmo.

Aktivní železničář
Host
Aktivní železničář

Ve světle tohoto prima nápadu mi příjde smysluplnější zavést z Brna do Znojma trolejbus.

MartinLT
Host
MartinLT

Vite o nejake podobne dalkove trolejbusove trati ve světě že by fungovala?

Kubrt
Host
Kubrt

Jasně, třeba na Jaltu. Zbývá jen doufat, že současné sběrače by umožnily svižnější jízdu, než ty na Krymu 🙂

SYN
Host
SYN

No ne třeba, ale právě tam… je to celkem pověstný primát. Ve Zlíně se mu jen zdaleka blíží…
Nápad už to ovšem začíná být zbytečný, akutně se nám blíží baterkové elktrobusy s běžným dojezdem 100-200km, tak pokud dá na konečné čtvrthodinovou pauzu (na rychlodobíjení) tak by měl vydržet celý den…

petr766
Host
petr766

A dokáže to vlak dát taky pod hodinu pak? A za jak dlouho to bude, resp. kolik to bude stát? Mají vůbec takové náklady smysl? Daleko podstatnější je, že x (desítek) let se neřeší rychlostní komunikace místo současné nevyhovující silnice Pohořelice – Znojmo. Za 20 let jsme dobudovali snad jeden obchvat Lechovic. Při tomto tempu ta trať nebude ani za 50 let. Naprostou prioritu by měla mít 4 proudovka / rychlostka Pohořelice – Znojmo a také pak řešení tahu Znojmo – Jihlava…

Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

S tou novou tratí by byl daleko blíže půlhodině než hodině.

Martin Ma
Host
Martin Ma

Souhlas. Brno-Břeclav EC 28 min. Srovnatelná vzdálenost. Po silnici nemyslitelné. Potenciál pro propojení pro denní dojíždění (práce, škola, nákupy, kultura). S růstem cen nemovitostí v Brně lze očekávat podobnou suburbanizaci, jako vidíme v Praze.

Ušatá
Host
Ušatá

Silniční doprava skutečně má minimální perspektivu. Nelze dále zatěžovat krajinu, naopak je třeba ji uvolňovat a revitalizovat a tím také přestat s budováním skladů, překladišť ve volné krajině s napojením na silnice a snažit se co nejvíc dopravy dostat na koleje a navíc dopravu minimalizovat. Ani by se už nemělo zvyšovat zatížení krajiny růstem lidské populace. Prostě odbornost a zdravý rozum musí konečně dostat se ke slovu. Naivita a neznalosti nesmí vítězit.

SYN
Host
SYN

S tímhle nemá druh přepravy prakticky nic společného, sklady a překladiště vypadají stejně dobře/špatně (nové obvykle poměrně dobře, staré pak hnusně, obzvlášť ty krachující neudržované) ať mají napojení silnicí nebo vlečkou… dokonce znám mnohé neudržované nádraží s mnoha kusými kolejemi zarůstajícími kopřivami kde nic neprojelo už desítku let… (tedy pokud toto nepovažujete za „přirodu“). Úspornost je daná především tím jestli někde jede lidí 1 nebo 20 nebo 100, a ne primárně stykem kolo-kolej. Technika pokročila, začínáme zvládat takové věci jako elektropohon, rekuperaci… není třeba se primárně soustředit na klikatici hledající za každou cenu co nejnižší stoupání/spád. Dělějme věci efektivně, ano… Číst vice »

Přemek
Host
Přemek

Doporučuji srovnat s těmito JŘ potenciální podle D varianty s minimálně V=160 s jedinou zastávkou v H n.J.

MartinLT
Host
MartinLT

Od pc ale nezjistim jak jsou ty autobusy obsazene. Proto se ptam protoze verim ze odpovi nekdo mistni kdo ma přehled.

Svojsin
Host
Svojsin

Rozhodně tam nejezdí vlakem, výjimkou jsou hokejové zápasy Znojma ve Vídni, kdy jedou fans.

MartinLT
Host
MartinLT

Kvůli fans se teda Znojmo od Retzu zadrátovalo?

Svojsin
Host
Svojsin

MartinLT: Nevím kvůli komu, ale vlaky ze Znojma odjíždí většinou skoro prázdné, hlavně odpoledne(večer) až je to docela smutný pohled…

Kubrt
Host
Kubrt

Elektrifikace do Znojma je takový vedlejší produkt jiné akce – stavby nového znojemského viaduktu. A když už se tam „hrabalo“, tak se natáhly i dráty v low-cost variantě (napájení z Rakouska, ve Znojmě jen dvě zatrolejované koleje). Určení výhradně pro osobní dopravu, bylo to v roce 2009, pár let po vstupu do EU, možná panovala představa, že těch lidí za prací do Rakouska bude jezdit více. Nákladní vlaky tam tradičně vozily ČD(C), v elektrické trakci tam zřejmě nikdy žádný nejel.

Jaaa
Host
Jaaa

Taky to nenavazování za zpožděné vlaky od ostatních směrů (čeká to max. 3 minuty) neumožňuje moc rozumný přestup…

Kubrt
Host
Kubrt

Docela chápu, že si nechtějí ve Vídni rozvracet S-bahn kvůli čekání, jestli někdo přestoupí od Okříšek…

malej-jarda
Host
malej-jarda

3 minuty? Vlak od Břeclavi příjezd XX:55 hod až XX:59hod, odjezd směr Víden XX:55 hod,

SYN
Host
SYN

Tak to se přiznám že mi nedochází proč by někdo od Břeclavi jel do Vídně přes Znojmo?? Leda tak nějaký hypotetický cestující Hrušovany – Retz nebo tak něco, jistě nějací takoví existují, alespoň několik… ročně.

Ušatá
Host
Ušatá

Dokud nebude rozumné jízdné, lepší to nebude.

Jan Dobiáš
Host
Jan Dobiáš

Dobře že se začíná uvažovat takto velkoryseji. Zlín, Praha-Hradec, teď tohle… Třeba se jednou dočká i Liberec nebo přijde nějaká smysluplná trať Praha-podkrušnohoří. V kontextu výstavby nových efektivních tratí pak dává smysl rušit staré neefektivní.

petr766
Host
petr766

Zlín měl mít dávno na místě současné trati rychlodráhu nebo něco jako S-bahn / tramvajovou trať pro MHD s napojením v Otrokovicích a nemuselo by se přes 20 let řešit železnice, která je tam v podstatě zbytečná. Do Vizovic by to mohlo klidně zůstat i na jedné koleji, jediný problém tam dělá to kontejnerové předkladiště, které by si zasloužilo zrušit a neotravovat centrum Zlína nákladními vlaky. Stejně těch přímých vlaků pojede ze Zlína minimum. Přímý vlak v regionu má nejspíš smysl stejně jen směr KM a Hradiště a to ještě ne celodenně, to by nějaký ten Sbahn řešil. Fikce o… Číst vice »

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

„kontejnerové předkladiště, které by si zasloužilo zrušit a neotravovat centrum Zlína nákladními vlaky.“
A místo vlaků budou centrem zlína jezdit kamiony. Skvělé.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Ne – ono by úplně stačilo přesunout to překladiště třeba někam k Otrokovicím, protože těch kontejnerů, které z toho stávajícího pak jezdí po silnici dál někam „na Valachy“ (aby se musely vozit přes centrum Zlína po silnici) asi nijak enormně mnoho není …

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Jo to by musel říct někdo od Metransu, kam ty kontoše míří. Nicméně i na východě Zlína je hromada firem. A jestli se nepletu, tak Likérka vozí po železnici taktéž, vizovická pila jak by smet.

Petr Šimral
Host
Petr Šimral

Tak zkuste říci přesně, kam? Máte pocit, že kdyby bylo kam, že by to někdo v Lípě držel?

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Není to sic přímo „Zlín“, ale pokud si vzpomínám, tak nějaké šmée se před asi 10 roky provalily okolo jakési průmyslové zóny Holešov – takže předpokládám, že by to šlo přesunout třeba i tam, byť j to u jiné trati a bylo by nutno vše vybudovat od počátku.
Já to tam neznám, takže nemohu radit – ale třeba v samotných Otrokovicích někde v těch fabrikách by se msto nenašlo? Nebo někde u Napajedel – tam by to ale bylo asi ještě komplikovanější než u Holešova …

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Ve fabrikách v Otrokovicích se místo nenajde bez bourání provozovaných fabrik a má to ještě dvě další dost podstatné vady: 1) Tolik potřebný přístup po silnici vede ulicí mezi obývanými domy 2) Volné místo u řeky je záplavová oblast. Holešov má ten samý problém jako Zlín: Na poslední kilometr dieslem po vcelku zatížené trati, kde jezdí často osobka. A chybí tomu předávací kolejiště v Hulíně, na Metransí kontejenráky jsou hulínksé koleje krátké. Na jih od hulínského nádraží je potom „parkoviště“ pracovních strojů TSS Hulín. Tam taky ne. Napajedla jedině mostem přes Moravu, u trati je to příliš kopcovité. A když… Číst vice »

a8n
Host
a8n

A co Tlumačov-jih?

K.S.
Host
K.S.

A co hned za dálnicí v Otrokovicích? To by jít mělo.

SYN
Host
SYN

S-bahn lze přece při nižších intenzitách klidně budovat na S49/R65/UIC60, s rozumnými vozidly a přiměřeným provedením zastávek… za jistých okolností i na jednokolejce, ale asi přecejen přiměřenější na dvou…
Klidně tam může jezdit nějaký pendl Otrokovice-Vizovice podobného stylu jako Tatranská električka, a mezitím občas nějaký náklad a přímá dálkovka… Jen ty zastávky jestli po cestě jsou schopny někomu posloužit (ale docela bych v případě existence použitelné cesty očekával celkem čilý přesun například supermarketů a podobných) podél víceméně současné trati (bourat kvůli tomu holt těžko někdo bude), to nevím zase tak to tam neznám.

Hanzi
Host
Hanzi

Tak to budou masy lidí co pojedou z Brna do Znojma po té elektrifikaci. O dost užitečnější by bylo zkapacitnit silnici od Jihlavy do Znojma kde teda frekvence rozhodně je a ne zrovna malá a silnice z dob Franze Josefa tomu absolutně neodpovídá.

Svojsin
Host
Svojsin

Od věci by taky rozhodně nebylo udělat 2+1 na více částech hl. silnice Pohořelice – Znojmo…

petr766
Host
petr766

Na všech částech a rovnou 2+2

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

A pak by bylo možno ty stávající trati nejen nemodernizovat, ale možná i úplně zrušit …

Svojsin
Host
Svojsin

Tak jako tak by bylo potřeba silnici na Pohořelice upravit.

SYN
Host
SYN

Takto, s tím jak neustále pokračuje „inflace“ dálnic (stavějí se čím dál širší, a to i ve směru kde úplně přetížené nejsou (viz třeba postupně evolvující kategorie D20,5 – D22,5 – D24,5 – D26,5 – dnes vám projektanti řeknou že je doporučený už jen poslední rozměr, tedy máme prakticky řekněme D10 „lepší“ než úseky D1 kde zatím zůstala původní…) bych byl opatrný na automatické použití označení „dálnice“. Vzhledem k tomu bych byl opatrní s tím „všechno nacpat do D“, tak nějak doufám že tu bude existovat i něco „mezi“ obyčejnou dvoupruhovou silnicí na 90km, kde se při vyšší hustotě téměř… Číst vice »

Frantisek
Host
Frantisek

Vlak Jihlava – Znojmo nic? Všechnu zátěž na silnice?

Hanzi
Host
Hanzi

No jistě, pojedu např do Alp, nebo k moři to je jedno a pojedu vlakem do Znojma, tam si půjčim auto v půjčovně pro cestu dále aby vláček měl smysl. Mje auto bude zatím hnít doma. Pecka napad jj.

Tomáš
Host
Tomáš

Tak se mrkněte na intenzity na té podle vás přetížené silnici I/38. http://scitani2016.rsd.cz/pages/map/default.aspx Např. mezi Mor. Budějovicemi a Želetavou je to necelých 4500 voz./den! To je opravdu na hranici jejích kapacitních možností…. Nicméně nepopírám, že určitou modernizaci a pár obchvatů by si ta silnice nezasloužila, příjemné svezení to po ní opravdu není.

Hanzi
Host
Hanzi

On z Čech na Vídeň je to směr nejkratší ale většinou objížděny přes Brno a na D52, která teda taky žádná hitparáda , ale stále o dost kulturnejsi jak kamzí stezka na 1/38. Tohle řešení by odlehcilo D1 a hlavně před Brnem.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Tak to už by stálo za to převést na koleje …

Kubrt
Host
Kubrt

Zbývá jen otázka, kolik z těch aut, jejich přeprav, je na koleje reálně převeditelných..