Brno ukázalo, jak promění nebezpečnou křižovatku mezi Komínem a Bystrcí

Vizualizace nové křižovatky v Brně - Bystrci. Foto: SagastaVizualizace nové křižovatky v Brně - Bystrci. Foto: Sagasta

Město a kraj počítají se zahájením stavby v roce 2024.

Brněnská radnice představila první vizualizace budoucí mimoúrovňové křižovatky, která má v příštích letech nahradit současné křížení Bystrcké a Kníničské ulice u prodejny Uni Hobby v Bystrci. Společně s Jihomoravským krajem chystá její přestavbu za 386 milionů korun. Místem denně projede až dvacet tisíc aut za den.

Vizualizaci připravila společnost Sagasta, která pro město a kraje připravuje dokumentaci pro územní rozhodnutí. „Křížení komunikací v ulicích Kníničská, Bystrcká a tramvajové tratě do Bystrce zvláště ve špičkách velmi komplikuje dopravu. Jediným možným řešením je vybudování mimoúrovňové křižovatky,“ řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Plán počítá s tím, že ve spodní úrovni křižovatky vznikne samostatný tramvajový koridor a přímé komunikace směr centrum–Bystrc a zpět. V horní úrovni bude pětipaprskový kruhový objezd, který umožní plynulejší a bezpečnější individuální automobilovou dopravu. „Chceme také vybudovat nové lávky pro pěší přes Svratku a přes Kníničskou, ale i komunikace za nákupním centrem,“ dodal Kratochvíl.

Podle něj je projekt „Bystrc, MÚK Kamenolom“ těsně před dokončením dokumentace pro územní rozhodnutí. „Samotná stavba by měla ve spolupráci s Jihomoravským krajem začít v roce 2024,“ dodal Kratochvíl.

Na křižovatce dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod. „Tvoří se zde kolony, řidiči nebezpečně odbočují přes koleje a jiní zas nemohou ve špičce vyjet ani z přilehlé benzínové pumpy, ani z parkoviště u obchodního centra,“ shrnul před rokem a půl někdejší náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Vizualizace nové křižovatky v Brně - Bystrci. Foto: SagastaVizualizace nové křižovatky v Brně - Bystrci. Foto: SagastaVizualizace nové křižovatky v Brně - Bystrci. Foto: SagastaKřižovatka Kníničské a Bystrcké ulice v Brně. Foto: Mapy.cz
Tagy brno Bystrc Jihomoravský kraj
97 komentářů