cargo

Arrivederci. Alitalia po 74 letech dolétala, od pátku ji nahradí ITA

Itálie se ani po desetiletích dotování ztrátového provozu aerolinek nezbavila snu o vlastním leteckém dopravci.

Z evropského nebe dnes definitivně zmizela jedna ze zavedených leteckých společností. Let AZ 1586 z Cagliari, který přistál ve 23:21 byl úplně posledním, který provozovala Alitalia. Končí tak éra italské značky, která se v uplynulých desetiletích stala především symbolem neschopnosti státního podnikání. Na italském nebi ji postupně nahradili noví dopravci a od zítřka také další státní letecká společnost: ITA.

Alitalia vzlétla poprvé v květnu 1947 a stala se jedním ze symbolů poválečné obnovy Itálie, řadu let patřila mezi deset největších dopravců světa. Poslední roky jí patřil primát nejztrátovější aerolinky: od roku 1998 firma neskončila v zisku ani za jeden účetní rok. Stát do ní opakovaně nasypal miliardy eur, poslední pokus formou úvěru již zatrhla Evropská komise. Konec Alitalie znamená i hledání nového dopravce pro Vatikán, neboť papež tradičně létá na své cesty po zahraničí s Alitalií.

Důvodů neúspěchu Alitalie je více, firma především nezareagovala na novou konkurenci jak v podobě italských rychlovlaků, tak hlavně nízkonákladových dopravců. Ryanair, dnes největší dopravce v zemi, zpočátku létal na svých letadlech s nápisy Arrivederci, Alitalia. Dnes na tento slogan došlo. K jeho naplnění pomohly četné stávky odborářů i zdánlivé banality ilustrující nekompetentnost managementu. Například v roce 2018, kdy byla firma v hluboké ztrátě, rozhodlo vedení o výměně uniforem. Předchozí přitom palubní personál oblékal jen dva roky.

Itálie se svého snu o vlastní aerolince nevzdala ani po desetiletích neúspěchů v letectví – od zítřka startuje provoz nový dopravce ITA, kompletně v majetku státu. Začíná výrazně zmenšený s celkem 52 letadly: 45 úzkotrupými a sedmi širokotrupými na dálkové lety. Do Prahy zatím dopravce létat nebude. Ani den před startem ještě novému dopravci zcela nefungují webové stránky a letenky se prodávají přes Alitalii. Dopravce počítá s postupným omlazením flotily nákupem nových Airbusů A320neo. Značka Alitalia ale skončit úplně nemá: ITA ji koupila společně s webovými stránkami za 90 milionů eur.

Z 11 000 zaměstnanců Alitalie přejde pod nového dopravce 2 800 lidí.

Tagy Alitalia ITA seznam
20 komentářů