Itálie zakládá novou firmu, která převezme trvale ztrátové aerolinky Alitalia

Italská vláda učinila další krok ke státem řízené restrukturalizaci insolventního leteckého přepravce Alitalia. Schválila vytvoření nové národní letecké společnosti, která

Italská vláda učinila další krok ke státem řízené restrukturalizaci insolventního leteckého přepravce Alitalia. Schválila vytvoření nové národní letecké společnosti, která převezme aktiva Alitalie. Plán na zestátnění aerolinek, který zdržely politické neshody, ještě musí schválit Evropská komise (EK), uvedla agentura Reuters.

Italský ministr hospodářství a financí Roberto Gualtieri poznamenal, že vláda svým krokem položila „základní kámen pro oživení italské letecké přepravy“. Cílem je podle něj vytvořit „vysoce kvalitní dopravní podnik“, který bude schopen konkurovat na mezinárodním trhu.

„Zrodil se nový italský vlajkový přepravce,“ řekla ke schválení vzniku nové firmy italská ministryně dopravy Paola De Micheliová. Vyjádřila také přesvědčení, že firma bude zisková. Nově vytvořený podnik ponese název Alitalia ITA, napsala agentura APA.

Alitalia od roku 2002 nevykazuje žádné zisky a od května 2017 je v insolvenci. Italská vláda Alitalii už víckrát finančně podpořila. Před několika měsíci jí v souvislosti s negativními dopady koronavirové krize slíbila pomoc v objemu tří miliard eur (zhruba 81 miliard Kč), připomněla agentura DPA.

Alitalia byla naposledy v zisku v roce 2002. Problémů dopravce se snaží využít hlavně nízkonákladové společnosti. Například Wizz Air nedávno začal nabízet v Itálii vnitrostátní lety.

ČTK